HOT!
Dodano 2 lata temu

Innowacyjna technologia w Pan America 1250 Special

(1 opinia)
  • Elektronicznie połączone hamulce z działaniem w zakręcie (C-ELB Cornering Enhanced Electronically Linked Braking)

Układ C-ELB zapewnia zrównoważone hamowanie przedniej i tylnej części pojazdu w szerokim zakresie siły hamowania. Układ ten zapewnia mocniejsze, wspólne działanie obu hamulców, gdy motocyklista hamuje z większą siłą, oraz zmniejsza lub całkowicie eliminuje łączenie w przypadku lekkiego hamowania przy niskich prędkościach. W przypadku połączenia hamulców naciśnięcie dźwigni hamulca przedniego spowoduje, że układ zastosuje również dynamicznie pewną siłę hamowania z tyłu. Układ C-ELB bierze pod uwagę kąt pochylenia motocykla i zmienia proporcje ciśnienia w hamulcach (przód i tył) podczas pokonywania zakrętu, aby zwiększyć zdolność motocykla do utrzymania zamierzonego przez kierowcę toru jazdy. Układ C-ELB jest wyłączony, gdy motocyklista wybierze tryb jazdy Off-Road Plus lub Custom Off-Road Plus (patrz sekcja Tryby jazdy).

  • Układ ABS z działaniem w zakręcie (C-ABS Cornering Enhanced Antilock Braking System)

ABS ma za zadanie zapobiegać blokowaniu się kół pod wpływem hamowania oraz pomaga kierowcy zachować kontrolę podczas hamowania w nagłych sytuacjach na prostej drodze. Układ ABS działa niezależnie na przedni i tylny hamulec, aby utrzymać koła w ruchu i zapobiec niekontrolowanemu blokowaniu się kół. Układ C-ABS to odmiana układu ABS, która została ulepszona pod kątem pokonywania zakrętów oraz uwzględnia kąt pochylenia motocykla. Podczas pokonywania zakrętów przyczepność podczas hamowania jest ograniczona, co jest rekompensowane przez układ C-ABS.

System ograniczania unoszenia się tylnego koła (RLM – Rear-wheel Lift Mitigation) wykorzystując czujniki C-ABS oraz sześcioosiową inercyjną jednostkę pomiarową (IMU) do ograniczania unoszenia tylnego koła w przypadku gwałtownego hamowania i dalszego równoważenia redukcji prędkości, zapewniając kierowcy kontrolę nad pojazdem. Dopuszczalna wysokość unoszenia się koła i czas działania układu RLM są powiązane z wybranym trybem jazdy. Układ RLM dopuszcza najniższą wartość uniesienia się tylnego koła w trybie Rain, a najwyższą wartość – w trybie Off-Road. Układ ABS tylnego koła i system RLM są wyłączone, gdy kierowca wybierze tryb jazdy Off-Road Plus lub Custom Off-Road Plus (patrz sekcja Tryby jazdy).

  • System kontroli trakcji z działaniem w zakręcie (C-TCS Cornering Enhanced Traction Control System)

System kontroli trakcji (TCS) ma na celu zapobieganie nadmiernemu poślizgowi tylnego koła podczas przyspieszania. TCS zwiększa pewność jazdy, gdy przyczepność jest ograniczona z powodu złej pogody lub nagłej, nieprzewidzianej zmiany nawierzchni bądź jazdy po nieutwardzonej drodze. System C-TCS to odmiana układu TCS, który został ulepszony pod kątem jazdy w zakręcie, uwzględniając pochylenia motocykla. Każdy wstępnie zaprogramowany tryb jazdy ma określony poziom działania TCS i/lub C-TCS. W trybach jazdy umożliwiających konfigurację kierowca może wybrać jeden z trzech poziomów ingerencji systemu C-TCS.

Kierowca może wyłączyć C-TCS w dowolnym trybie jazdy, gdy motocykl nie jest w ruchu, a silnik pracuje. Przełączenie w tryb Rain spowoduje automatyczne ponowne włączenie C-TCS, lecz po włączeniu trybu Rain układ C-TCS może zostać ponownie wyłączony. C-TCS można ponownie aktywować za pomocą przycisku, gdy motocykl jest zatrzymany lub w ruchu.

Układ TCS został również zaprojektowany z myślą o ograniczaniu unoszenia się przedniego koła (FLM – Front-Wheel Lift Mitigation), aby ograniczyć wysokość i czas trwania unoszenia się przedniego koła (tzw. wheelie). Dopuszczalna wysokość i czas trwania unoszenia się przedniego koła jest związany z wybranym przez kierowcę trybem jazdy, przy czym tryb Rain jest najbardziej restrykcyjny, a tryby Sport i Off-Road są najmniej restrykcyjne spośród trybów standardowych. Wyłączenie C-TCS całkowicie wyłącza zarówno układ C-TCS, jak i FLM.

W trybie jazdy Off-Road Plus lub Custom Off-Road Plus (patrz sekcja Tryby jazdy) układ TCS jest włączony bez żadnych funkcji kontroli jazdy w zakręcie, co pozwala kierowcy wykorzystać koleiny, wyboje i nierówności, aby lepiej przyspieszać, gdy motocykl jest pochylony. W trybie Off-Road Plus układ TCS pozwala na jeszcze większy poślizg tylnego koła, odpowiedni tylko dla jazdy terenowej, i całkowicie wyłącza FLM, dzięki czemu doświadczony kierowca może użyć przepustnicy do uniesienia przedniego koła, aby pokonywać przeszkody.

Dodaj komentarz