Wyróżnione
Dodano 4 tygodnie temu

Powrót do przyszłości – Jawa 350 CL Pérák

(1 opinia)

Każda długowieczna i szanująca się marka ma swoje kamienie milowe. Podobnie jest z Jawą, w historii której takich kamieni milowych jest wiele. Jednym z nich jest bez wątpienia motocykl, popularnie znany jako Pérák. Zajmował i zajmuje on ważne miejsce w historii marki. Był produkowany masowo po II wojnie światowej.

Taka marka jak czeska Jawa, umiejscowiona na mapie Europy w takim miejscu, że różne aspekty globalnej polityki i strefy wpływów oraz filozofie podejścia przeróżnych władz do motocykli wytwarzały gospodarczo-biznesowe tornada, których, w przeciwieństwie do Jawy, nie przetrwało wielu producentów jednośladów.

Jawa Pérák 250 NA

Skonfigurowany i zaprojektowany w tajemnicy podczas okupacji nazistowskiej, Pérák był pomysłem Franciszka Janečka  i patriotycznego zespołu Jawa. Pierwsze prototypy powstały w małym warsztacie o nazwie Motožbroj in Pankrác w Pradze, gdzie naziści przechowywali swoje motocykle. Gdyby ich odkryto, ich praca byłaby postrzegana jako sabotaż – przestępstwo karane śmiercią.Aby przetestować swoje prototypy na drogach publicznych, użyli fałszywych lub wypożyczonych numerów rejestracyjnych SS i Wehrmachtu. W sumie 100 000 kilometrów testów przeprowadzono tuż pod okiem nazistów, aby upewnić się, że motocykl jest gotowy do uruchomienia po wojnie.

350 CL Pérák to charakterystyczna opadająca tylna część motocykla, zwarty design motocykla jako całości, harmonijne, przyjemne dla oka linie, stylowy design z pojedynczym siedzeniem oraz zbiornik w kształcie łezki z logo, które podbiło świat. Wszystko to łączy modele historyczne i współczesne Péráka.

Nowy model JAWA 350 CL Pérák jest znacznie bardziej zaawansowany pod względem technicznym. Oczywiście spełnia obowiązujące obecnie standardy EURO 5 dzięki swojemu chłodzonemu cieczą, czterosuwowemu silnikowi jednocylindrowemu DOHC o pojemności 334 cm3 i mocy 22,54 kW. Chociaż moc silnika jest znacznie wyższa w porównaniu do swojego starszego brata, silnika JAWA 300 CL, nie jest ona wykorzystywana do osiągnięcia większej prędkości maksymalnej na tym motocyklu, ale do znacznej poprawy przyspieszenia silnika, a tym samym do zwiększenia aktywnego bezpieczeństwa.

Tłumienie jest zapewnione przez centralną jednostkę zawieszenia z tyłu motocykla. Z przodu mamy hamulec tarczowy Brembo podobnie jak tylny. Motocykl JAWA 350 CL Pérák jest produkowany na podstawie umowy licencyjnej przez indyjską firmę „Classic Legends Pvt. Ltd.”. Jego produkcja jest zatem bezpośrednio związana z motocyklami JAWA produkowanymi w Indiach w latach 60., później także znanych jako motocykle marki YEZDI.

Jak przystało na legendę, możemy oczekiwać dużego spektrum akcesoriów oraz limitowanych wersji.

Prawdziwym pięknem w pasji motocyklowej są ludzie, najpierw Ci, którzy tworzą piękne dzieło w swoich głowach, a potem przenoszą je na rysunki techniczne i – dziś – komputery, a potem my, motocykliści piszący często historie swojego życia na tych wspaniałych konstrukcjach. Biorąc to pod uwagę już dziś wiem, że chciałbym mieć Péráka w swojej kolekcji (zanim zdążyłem go bliżej poznać w trakcie jazd testowych)… z powodu piękna konstrukcji, a przede wszystkim wielkiego szacunku do Franciszka Janečka i jego kolegów… między nami… trzeba mieć jaja…

Francuzi mawiają chapeau bas, a Polacy… chwała bohaterom…

DANE TECHNICZNE:

WariantJAWA 350 CL Pérák
Silnik4 – suwowy, chłodzony powietrzem
Cylinder1
Średnica i skok (mm)81×65
Pojemność334
Stopień kompresji11: 1
Maksymalna moc (kW/ przy obr/min)    22,54 / 7500
Maksymalny moment obrotowy (Nm/ przy obr/min)    32,74 / 5500
Rozrusznik    elektryczny
Liczba biegów6
Rozstaw osi (mm)    1485
Wysokość siedziska (mm)    750
Pojemność zbiornika paliwa (l)    13,2
Rezerwa (l)    2
Koło z przodu    2,50 x 18
Koło z tyłu4,25 x 17
Opona z przodu    100/90-18; 56H
Opona z tyłu    140/70-17; 66H
Przednie zawieszenie    Widelec teleskopowy o skoku 135 mm
Tylne zawieszenie    Wahacz z centralnym ukrytym amortyzatorem o skoku 83 mm
Hamulce przód    Tarczowe 185 mm
Hamulce tył    Tarczowe 125 mm
Sucha masa185 kg
Maksymalna prędkość125 km/h

CENA (na dzień 21.04.2024): 34 500 zł

Przedstawicielem na Polskę jest: E-jawa.com

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Abyśmy mogli rozwijać się dla Ciebie polub, obserwuj i udostępnij ten artykuł oraz nasze socialmedia
Facebook: https://www.facebook.com/Motocyklista.info
Twitter: https://twitter.com/motocyklistainf
YouTube: http://www.youtube.com/@Motocyklista
Instagram: https://www.instagram.com/motocyklista.info
TikTok: https://www.tiktok.com/

#Jawa350CLPerak #motocyklretro #powrotodprzeszlosci #motocyklista #jawapolska #e-jawa.comPodziel się z innymi

Dodaj komentarz

  1. Avatar for Naczelny Naczelny says:

    Zapraszamy do dyskusji w komentarzach pod artykułem 😉