HOT!
Dodano 1 rok temu

Innowacyjna technologia w Pan America 1250 Special

(1 opinia)
  • System kontroli poślizgu z działaniem w zakręcie (C-DSCSCornering Enhanced Drag-Torque Slip Control System)

Gdy układ C-DSCS wykryje nadmierny poślizg tylnego koła podczas wytracania prędkości spowodowanego przez układ napędowy, wówczas dostosowuje moment obrotowy silnika, aby lepiej dopasować prędkość tylnego koła do prędkości na drodze. Układ C-DSCS jest aktywowany podczas jazdy w zakrętach, na podstawie wykrytego kąta pochylenia. C-DSCS jest wyłączony w trybach Off-Road Plus i Custom Off-Road Plus (ponieważ ABS tylnego koła jest wyłączony). Ponadto ingerencja układu C-DSCS może być ograniczona, gdy układ TCS jest wyłączony przez kierowcę.

System zapobiegający staczaniu się pojazdu na wzniesieniu/asystent ruszania pod górę (HHC Hill Hold Control)
System HHC zapobiega staczaniu się motocykla po zwolnieniu przez kierowcę hamulca, poprzez utrzymanie ciśnienia hamowania w układzie hamulcowym. Podstawową funkcją HHC jest zapobieganie staczaniu się motocykla po zatrzymaniu się – na przykład w przypadku znaku stop na wzniesieniu, w korku ulicznym na zboczu lub na stromym wyjeździe z parkingu. Układ HHC został zaprojektowany, aby ułatwić rozpoczęcie jazdy poprzez ograniczenie liczby skoordynowanych czynności potrzebnych do płynnego ruszenia. System utrzymuje odpowiednie ciśnienie w układzie hamulcowym, dopóki kierowca nie ruszy, używając przepustnicy i sprzęgła. HHC można również włączyć, gdy motocykl jest zatrzymany na płaskiej powierzchni, jeśli kierowca chce utrzymać pozycję bez naciskania hamulca.

Kierowca aktywuje HHC poprzez chwilowe mocniejsze naciśnięcie dźwigni hamulca przedniego lub nożnego hamulca tylnego, po całkowitym zatrzymaniu się motocykla. System HHC można również uruchomić bez dodatkowego naciśnięcia w przypadku gwałtownego zahamowania i przytrzymania hamulca po zatrzymaniu. Lampka kontrolna układu HHC zapali się, aby potwierdzić, że motocyklista aktywował HHC, a układ ABS utrzyma ciśnienie w układzie hamulcowym po zwolnieniu przez niego dźwigni hamulca. Lampka kontrolna będzie migać, jeśli motocyklista próbuje włączyć HHC, ale nie będzie to możliwe – na przykład gdy opuszczona jest podpórka boczna (w modelach wyposażonych w czujnik podpórki bocznej). HHC wyłącza się automatycznie, gdy motocykl ruszy po zatrzymaniu się lub motocyklista naciśnie i zwolni hamulec.

System HHC nie może być używany jako hamulec postojowy. Wyłącza się również, gdy kierowca obniży podpórkę boczną (w modelach z czujnikiem podpórki bocznej; ta funkcja nie jest dostępna na wszystkich rynkach), zmieni bieg na neutralny w modelach bez czujnika podpórki bocznej lub gdy silnik zostanie wyłączony. W większości sytuacji po dziesięciu sekundach lampka kontrolna HHC zacznie migać i system wyłączy się, jeśli nie nastąpi żadne działanie ze strony kierowcy. HHC nie służy do zastąpienia hamulca postojowego w jakiejkolwiek sytuacji.

Motocyklista może wyłączyć (lub ponownie włączyć) HHC na wyświetlaczu, jeśli wystąpi taka potrzeba.

Na rynku amerykańskim model Pan America™ 1250 Special jest wyposażony w blokadę czujnika podpórki bocznej, która pozwala na włączenie układu HHC na biegu neutralnym; funkcja ta nie występuje w modelu Pan America 1250. Na wszystkich rynkach, na których wymagana jest blokada czujnika podpórki bocznej (co nie dotyczy USA), funkcja ta występuje w obu modelach.


System monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS)

System TPMS wyświetla aktualne ciśnienie w przedniej i tylnej oponie na kolorowym ekranie oraz wyświetla wskaźnik ostrzegający kierowcę, gdy ciśnienie w oponie jest za niskie i należy je sprawdzić. TPMS jest standardowym wyposażeniem modelu Pan America™ 1250 Special, a w modelu Pan America 1250 jest opcją instalowaną przez dealera.

Tryby jazdy

Wybrany tryb jazdy umożliwia elektroniczną kontrolę charakterystyki osiągów motocykla oraz określenie poziomu interwencji technologicznej. W modelu Pan America 1250 dostępnych jest pięć trybów (4 są zaprogramowane, a jeden można dostosować do własnych potrzeb), natomiast Pan America™ 1250 Special posiada jeszcze dodatkowe dwa tryby, które mogą być dostosowane przez użytkownika. Każdy tryb jazdy posiada określoną kombinację ustawień oddawania mocy, hamowania silnikiem, układu przeciwblokującego C-ABS oraz układu kontroli trakcji C-TCS. W modelu Pan America 1250 Special można również dostosować ustawienia półaktywnego zawieszenia.

Dodaj komentarz