HOT!
Dodano 3 lata temu

Innowacyjna technologia w Pan America 1250 Special

(1 opinia)

System Adaptive Ride Height (Adaptacyjna wysokość jazdy) jest opcją dostępną wyłącznie dla modelu Pan America™ 1250 Special. Harley-Davidson jest pierwszą firmą, która oferuje tę technologię w branży motocyklowej. Ten rewolucyjny system zawieszenia automatycznie przełącza motocykl pomiędzy obniżoną pozycją po zatrzymaniu a optymalną wysokością zawieszenia, gdy motocykl jest w ruchu. System ten ułatwia motocykliście wsiadanie na model Pan America 1250 Special i pewne postawienie stóp na ziemi podczas zatrzymania, poprzez obniżenie wysokości siedzenia o 25-50 mm (w zależności od automatycznie wybranego napięcia wstępnego sprężyny amortyzatora tylnego, które określa wysokość zawieszenia, gdy motocykl jest w ruchu).

  • System ten nie ogranicza skoku zawieszenia – pełny skok jest zawsze zachowany – ani nie wpływa na kąt pochylenia, prześwit czy komfort jazdy.
  • Do wyboru są cztery ustawienia działania systemu:
  • Tryb auto: System określa, jak szybko obniżyć zawieszenie w zależności od tego, jak agresywne jest hamowanie, a docelowo, w momencie zatrzymania się motocykla, zawieszenie zostaje całkowicie obniżone.
  • Tryb krótkiego opóźnienia i długiego opóźnienia: W tych trybach funkcja obniżania jest opóźniona do momentu zatrzymania motocykla, dzięki czemu zachowana jest pełna wysokość zawieszenia podczas jazdy z małą prędkością, np. podczas jazdy na parkingu.
  • Tryb zablokowany: System zawieszenia adaptacyjnego zawsze utrzymuje normalną wysokość zawieszenia i nie obniża się podczas zatrzymywania. Ten tryb może być wybrany przez wysokiego kierowcę, który nie potrzebuje działania systemu ARH, aby pewnie postawić stopy na podłożu podczas zatrzymania, lub do jazdy terenowej, gdy przy niskich prędkościach wymagana jest pełna wysokość zawieszenia.

Zwiększone bezpieczeństwo jazdy w zakręcie – pakiet Cornering Rider Safety Enhancements

Modele Pan America 1250 i Pan America 1250 Special są wyposażone w zestaw technologii opracowanych, aby dostosować osiągi motocykla do dostępnej przyczepności* podczas przyspieszania, zwalniania i hamowania. Systemy te zostały zaprojektowane, aby ułatwić kierowcy kontrolowanie motocykla podczas przyspieszania i hamowania w linii prostej lub na zakręcie –  mogą być pomocne podczas jazdy w niesprzyjających warunkach drogowych lub w nieoczekiwanych sytuacjach. Są to elektroniczne systemy wykorzystujące najnowsze technologie sterowania podwoziem, elektronicznego sterowania hamulcami i układu napędowego.

*Uwaga! Dostępna trakcja jest określana przez interfejs droga/opona. Systemy są w stanie regulować ciśnienie w układzie hamulcowym lub moment obrotowy układu napędowego, w celu zrównoważenia sił działających na opony, aby nie przekroczyć dostępnej przyczepności. Technologie te nie mają możliwości zwiększenia przyczepności, ani nie będą interweniować, gdy kierowca nie wykorzysta hamulca lub przepustnicy (np. jazda w zakręcie z wciśniętą dźwignią sprzęgła). Systemy nie mają też możliwości bezpośredniego wpływania na kierunek poruszania się pojazdu. Jest to kluczowa różnica między systemami w motocyklach a systemami używanymi w samochodach. Kierowca jest ostatecznie odpowiedzialny za prowadzenie i korekcję kierunku jazdy.

Niektóre elementy pakietu Cornering Rider Safety Enhancements są „ulepszone pod kątem jazdy w zakręcie” z wykorzystaniem technologii stworzonej specjalnie dla motocykli. Kąt pochylenia motocykla podczas pokonywania zakrętu jest mierzony i określany przez inercyjną jednostkę pomiarową (IMU). Ponieważ wiele motocykli ma różny rozmiar przednich i tylnych opon, w momencie wchodzenia w zakręt koła zaczynają się obracać z nieco innymi prędkościami. Powierzchnia styku opony – część opony, która faktycznie, która faktycznie styka się z nawierzchnią – również zmienia się wraz z pochylaniem się motocykla podczas pokonywania zakrętu. Systemy biorą to pod uwagę oraz interweniują w inny sposób, gdy motocykl jest pochylony, niż gdy jest w pozycji pionowej, aby zapewnić optymalne osiągi.



Podziel się z innymi

Dodaj komentarz