HOT!
Dodano 7 miesięcy temu

Pierwsze w Grudziądzu i ostatnie w Warszawie – wyścigi Grand Prix przed II Wojną światową

(1 opinia)

95 lat temu w Grudziądzu rozegrano pierwsze międzynarodowe wyścigi motocyklowe Grand Prix Polski a 85. lat temu w Warszawie ostatnie przed wojenną

„Motocyklista” 1928 rok

Wyścigi motocyklowe – czy jest bardziej pierwotna i ekscytująca forma rywalizacji tym pojazdem? Do lat 90. rozgrywano u nas sporo wyścigów ulicznych i torowych. Na trasach gromadziły się tłumy widzów. Media pisały czasami o dziesiątkach tysięcy kibiców. Oglądają stare zdjęcia wydaje się to prawdopodobne. Tu chciałem wymienić kilka nazwisk najbardziej znanych zawodników z lat 1918 – 1990, ale tych „najbardziej znanych” wyszło mi prawie 100. I każdy wart wspomnienia, bo oprócz tego, że dobrze się ścigali to robili to z pasją.

„Dlaczego pierwsze Grand Prix Polski w Grudziądzu było przełomem dla polskiego sportu motocyklowego?”

Przez lata wyścigi miały różne formy i struktury organizacyjne – mistrzostwa okręgów, branż, Polski, mistrzostwa na żużlu, w terenie, na szosach czy ulicach, na torze, w różnych klasach pojemnościowych. Przed wojną były jeszcze międzynarodowe wyścigi Grand Prix Polski (Wielka Nagroda Polski). Od września 1928 roku były one rozgrywane obok drogowych mistrzostw Polski.

Pierwsze wyścigi motocyklowe Grand Prix odbyły się 9 września 1928 roku w Grudziądzu, kolejne w Katowicach, Poznaniu i ostatnie w Warszawie. Warto wspomnieć, że pierwszy wyścigowy tor motocyklowy powstał właśnie w Grudziądzu. Przez kilka lat to miasto było naszą „stolicą wyścigów motocyklowych”.              

„Ostatnie Grand Prix Polski przed wojną na Warszawskich Bielanach – wspomnienie legendy”

25 września 1938 roku na warszawskich Bielanach – start i meta znajdowały się na ulicy Marymonckiej, naprzeciwko obecnego AWF – rozegrano ostatnie przedwojenne międzynarodowe wyścigi motocyklowe Grand Prix Polski. Następne miały odbyć się 3 września 1939 roku, ale dwa dni wcześniej wybuchła II wojna światowa.  

Według listy wyników wystartowano 44 zawodników na następujących motocyklach:

Klasa 500 cm3: NSU, Norton TT, DKW, BMW, Rudge 500, AJS, Duglas, Zündapp, BSA Special, Sarolea, Sunbeam.

Klasa 350 cm3: Norton, Husquarna, Excelsior, Velocette KTT, Sarolea, DKW, NSU, Velocette 350, Raleigh.

Klasa 250 cm3: Rudge, Supreme TT, DKW, Puch Compresor.

Sensacją zawodów było zgłoszenie zespołu fabrycznego DKW z piekielnie szybkimi motocyklami wyścigowymi dosiadanym przez doświadczonych zawodników z europejskiej ekstraklasy.  

Wyścigi Grand Prix Polski w 1938 roku zorganizował Wojskowy Klub Sportowy LEGIA. Kilka lat temu jeden z zagorzałych kibiców tego klubu zebrał informacje dotyczące tego wyścigu i szczegółowo opracował całość. Zainteresowanych kulisami – ktoś startował, na jakich motocyklach, którędy wiodła trasa, itp. – odsyłam do tej publikacji:

Wirtualne Muzeum WKS Legia Warszawa

Przed wojną rozegrano siedem motocyklowych wyścigów Grand Prix Polski (w latach 1928 – 1933 i w 1938). Ósmy z kolei, a zarazem pierwszy po wojnie, odbył się 13 czerwca 1948 roku a jego organizatorem była poznańska Unia. Przewodniczącym komisji sportowej był znany konstruktor silników Stefan Malcherek.

Daty ułożyły się w ładne cyfry: 95. lat temu – pierwszy GP, 85. ostatni przed wojną, 75. – pierwszy po wojnie.

Foty: NAC 

Abyśmy mogli rozwijać się dla Ciebie polub, obserwuj, udostępnij ten artykuł oraz nasze socialmedia
Facebook: https://www.facebook.com/Motocyklista.info
Twitter: https://twitter.com/motocyklistainf
YouTube: http://www.youtube.com/@Motocyklista
Instagram: https://www.instagram.com/motocyklista.info
TikTok: https://www.tiktok.com/@m



Podziel się z innymi

Dodaj komentarz