Dodano 8 lat temu

MŚ i ME FIM w Supermoto po raz pierwszy w Polsce

(Brak opinii)

To również pierwsza tak prestiżowa impreza motocyklowa w ponad 90-letniej historii Automobilklubu Wielkopolski, który jest jej gospodarzem.

Organizatorem wykonawczym cyklu imprez serii FIM Supermoto World Championship, z upoważnienia FIM jest BPROM Sport, który nie tylko określa ramy organizacyjne wydarzenia, ale również czuwa nad jego przebiegiem.

Za sprawą FIM Supermoto World Championship oraz Supermoto European Championship już 7 czerwca 2015r. Poznań stanie się światową stolicą supermoto, a Tor „Poznań” areną zmagań najlepszych na świecie zawodników tej dyscypliny.

Supermoto, to dyscyplina stanowiąca połączenie wyścigów drogowych i terenowych. Jej korzenie sięgają lat 70-tych, kiedy to w Stanach Zjednoczonych, dla potrzeb telewizji stworzono serię wyścigową w której mogli rywalizować zarówno specjaliści od wyścigów asfaltowych jak i crossowych – w tym swoistym wyścigu Mistrzów rywalizował m.in. Kenny Roberts Snr. – trzykrotny Mistrz Świata klasy 500ccm (dzisiejsze MotoGP).

Motocykle używane w Supermoto stanowią hybrydę motocykli stosowanych w motocrossie (zawieszenie z możliwością dużej amortyzacji) i wyścigach płaskich (koła z oponami typu slick). Dopuszczalne silniki to dwusuwowe o pojemności 175 – 250 ccm3 lub czterosuwowe o pojemności 290-450 ccm3.

Wyścigi rozgrywane są zwykle na torach kartingowych, których pętla liczy ok. 1 km, wzbogacanych o widowiskową sekcję terenową z kilkunastoma „hopami”, na których zawodnicy wykonują efektowne wyskoki. Podobnie będzie w Poznaniu, gdyż rywalizacja Grand Prix Polski Supermoto odbywać się będzie na specjalnie przygotowanym przez Automobilklub Wielkopolski na Torze „Poznań”, w obrębie liczącego długość 1440 m toru kartingowego ok. 200 m odcinka terenowego, gwarantując kibicom możliwość śledzenia całej rywalizacji z trybun, co w motosporcie jest rzadkością.

Wyścigowy weekend składa się z sobotnich kwalifikacji, w S1GP rozgrywanych w systemie SuperChrono, gdzie po wstępnych eliminacjach, najlepszych sześciu zawodników w dodatkowej sesji walczy o Pole-Position, oraz dwóch niedzielnych wyścigów – każdy po ok. 20 minut.

W rywalizacji Grand Prix oraz Mistrzostwach Europy startuje łącznie ponad 50 zawodników reprezentujących m.in.: Belgię, Czechy, Finlandię, Francję, Hiszpanię, Holandię, Kolumbię, Niemcy, Rumunię, Szwajcarii, Szwecję, Wielką Brytanię i Włochy.

Aktualnym liderem cyklu S1 Grand Prix jest pochodzący z Finlandii Mauno HERMUNEN (nr 131), który mimo problemów zdrowotnych pewnie wygrał oba wyścigi Grand Prix Europy.
Fin startujący w zespole prowadzonym przez legendarnego Maxa Biaggiego (czterokrotnego Mistrza Świata w klasie 250 ccm3 i dwukrotnego Mistrza Świata Superbike) nie kryje zadowolenia z prowadzenia w stawce: „Trudno o większe szczęście. Na początku sezonu mieliśmy problemy z ustawieniem motocykla, 
ale z wyścigu na wyścig jest co raz lepiej, kolejne zwycięstwa dedykuje mojemu dziadkowi, który zmarł w styczniu. Bardzo dziękuję za wsparcie Maxowi Biaggiemiu.”

            Tuż za nim w klasyfikacji generalnej, z zaledwie 4 punktową startą, znajduje się reprezentant Francji – Thomas CHAREYRE (nr 4), podwójny triumfator Grand Prix Włoch. Do walki na Torze „Poznań” za pewne włączą się też: reprezentant Włoch Ivan Lazzarini (nr 30) oraz Lukas Hollbacher (nr 72) z Austrii, oboje po serii trzecich i czwartych miejsc mają apetyt na wyższe stopnie podium.

Równolegle do klasyfikacji kierowców, prowadzony jest ranking konstruktorów. Tutaj pewnie prowadzi mniej znana w Polsce marka TM Racing, przed Hondą i Husqvarną.

W Mistrzostwach Europy S2 – niekwestionowanym liderem po 3 eliminacjach z kompletem punktów jest reprezentant Niemiec Marc Reiner SCHMIDT (nr 41) „na razie mój sezon jest perfekcyjny, wszystko układa się po myśli naszego zespołu, choć cały czas się uczę, by w przyszłym roku wystartować w cyklu Mistrzostwach Świata”. Toni Klem (nr 111) z Finlandii traci do lidera już 40 punktów, a do walki
o podium na pewno włączy się koalicja Włochów – Giovanni BUSSEI (nr 200) Fabrizio BARTOLINI (nr 110) oraz Diego MONTICELLI (nr 68).

Ale nie zabraknie również polskich akcentów, bowiem do rywalizacji z europejską czołówką S2 staną także: Wojciech Mańczak, Jędrzej Żuralski, Paweł Leśków, Maciej Wiśniewski oraz Michał Pawlik.

Dodatkowo kibiców czeka jeszcze nie lada gratka w postaci wyścigu o Puchar Prezesa Automobilklubu Wielkopolski, w którym wystartują zawodnicy na co dzień rywalizujący w Mistrzostwach i Pucharze Polski Supermoto.

 

Jedno jest pewne – emocji nie zabraknie!

 

 

Automobilklub Wielkopolski serdecznie zaprasza na Tor „Poznań”!

Grand Prix of Poland FIM Supermoto World Championship już 7 czerwca 2015r.!

 

Wstęp wolny!

 

 

 

Dodaj komentarz