Dodano 12 lat temu

Honda CRF250L model 2013

(Brak opinii)

Kolejne modele XL cieszyły się niezwykłą popularnością i również stawały się legendą, udowadniając że ekonomiczny, łatwy w użyciu, jednocylindrowy, czterosuwowy silnik w stosownej ramie, tworzy uniwersalny pojazd oferujący kierującemu radość z jazdy w niemal każdych warunkach.

 

Tradycje i wieloletnie doświadczenie Hondy bezpośrednio związane z zawodami off-roadowymi, czy też pojazdami dual-purpose –  okazały się niezwykle pożyteczne podczas prac rozwojowych nad nowym modelem i były inspiracją dla całego zespołu przygotowującego ten projekt.

 

Przy planowaniu Hondy CRF250L na pierwszym miejscu postawiono potrzeby klienta. Łatwość użytkowania, praktyczność czy wygoda, mają być kluczowymi elementami, które dostarczą kierującemu przyjemności z jazdy na co dzień w zatłoczonym mieście oraz weekendowych wypadów w teren.

 

Założeniem inżynierów Hondy było stworzenie wszechstronnego pojazdu, który doskonale spełniałby wszystkie te oczekiwania. CRF250L  został zatem wyposażony nie tylko w mocną, lecz także oszczędną i wytrzymałą jednostkę napędową oraz uniwersalna ramę. Przystępna cena i niskie koszty utrzymania przy zachowaniu niezwykle wysokiej jakości z jakiej, na całym świecie, znana jest marka Honda to niewątpliwe atuty modelu.

 

Niebagatelną siłą napędową całego projektu oraz motywacją dla inżynierów było skonstruowanie motocykla który pomoże w realizacji marzeń licznej rzeszy miłośników marki Honda.

 

Opis modelu

CRF250L to wszechstronny motocykl do jazdy w najróżniejszych warunkach. Jego wymiary, ergonomia, niska waga, 43 mm widelec upside-down Showa oraz system Pro-link zastosowany w tylnym zawieszeniu, sprawiają że model ten doskonale radzi sobie na nieutwardzonym gruncie, a także w centrum miasta. Pojedynczy cylinder zastosowany w silniku zapewnia odpowiednią ilość mocy i momentu przy niskim zużyciu paliwa. Ostre i dynamiczne linie nadwozia nawiązują do legendarnych sportowych modeli CRF.

 

Idea która przyświecała zespołowi projektantów to stwierdzenie …ekonomiczny i praktyczny na co dzień, a rozrywkowy i porywający w weekendy!”

 

 

 

Silnik

 

Silnik CRF250L to lekka, kompaktowa, chłodzona cieczą, jednocylindrowa jednostka o pojemności  249 cm3 wyposażona w rozrząd DOHC. Dzięki temu, że moc oddawana jest płynnie w niskich zakresach obrotowych motocykl bardzo dobrze daje się wyczuć kierującemu.  Praca krótko skokowego silnika jest również znakomita przy wysokich obrotach. W pełnym zakresie obrotów CRF250L zapewnia ciągłą i jednostajną dostawę mocy.

 

Stworzenie jednostki o takiej charakterystyce wymagało od konstruktorów wiele wysiłku w zakresie prac nad zasilaniem silnika i układem wydechowym. Wymiary układu dolotowego oraz układu wydechowego zostały idealnie dostosowane do parametrów jednostki napędowej. Nowo zaprojektowany filtr powietrza wraz z pojemnym (5,7 l) airbox’em efektywnie ułatwiają przepływ powietrza.

 

Mając na uwadze z jednej strony wydajność, a z drugiej – ochronę środowiska, projektantom pracującym nad silnikiem CRF250L udało się stworzyć bardziej kompaktowy układ sterujący zaworami, co pozwoliło na zastosowanie mniejszej głowicy cylindra. Irydowa świeca zapłonowa wraz z precyzyjnym wtryskiem PGM-FI dodatkowo zredukowały zużycie paliwa.

 

By zredukować straty mocy będące wynikiem tarcia, w silniku CRF250L przesunięto cylinder niesymetrycznie względem osi wału korbowego, zaś do produkcji tłoka zastosowano odporny na ścieranie materiał dodatkowo pokryty warstwą molibdenu. Co więcej pompa olejowa uniemożliwia napowietrzanie wtłaczanego oleju.

 

Rozwiązania techniczne w silniku pozwoliły na zminimalizowanie jego masy oraz generowane wibracje. Nowa sześciobiegowa skrzynia biegów wraz ze sprzęgłem zostały wzmocnione i zaprojektowane, tak by  poradzić sobie z dodatkowymi obciążeniami podczas jazdy w terenie.

 

Motocykl został wyposażony w chłodnicę o wydajności 10,7 kW, którą przed uszkodzeniami chroni osłona wykonany z polipropylenu. By sprostać wymogom Euro III czujnik O2 Lambda współpracuje z katalizatorem umieszczonym wewnątrz stożkowego tłumika.

 

Podwozie

 

By stać się pojazdem wszechstronnym CRF250L wymagał zastosowania nowej ramy. Wykonana ze stali kołyskowa konstrukcja bez problemu uniesie ciężar dwóch osób wraz z bagażem. Nad podnóżkami zostały umieszczone osłony zapewniające ochronę przed zarysowaniami.

 

Rozstaw osi 1445 mm daje doskonałą stabilność i zwrotność. Masa własna motocykla to zaledwie 144 kg. Efektywny, odwrócony 43 mm widelec Showa nawiązuje konstrukcyjnie do sportowej serii CRF. Tylne zawieszenie zostało wyposażone w system Pro-Link o skoku osi 240 mm. Całość zapewnia należytą sztywność i dzięki zmniejszonej masie nieresorowanej poprawia wyczucie podczas jazdy.

 

Przedni hamulec z pojedynczą tarczą o średnicy 256 mm pracuje z 2-tłoczkowym zaciskiem, tylny z 220 mm tarczą wyposażony jest w zacisk 1-tłoczkowy.

Hamowanie jest doskonale wyczuwalne i skuteczne, a lekkie tarcze typu wave mają właściwości samoczyszczące, pomocne w trudnych warunkach.

 

Lekkie aluminiowe felgi wpływają na redukcję nieresorowanej masy, a ich wzór został bezpośrednio zaczerpnięty z wytrzymałych kół sportowych CRF250/450R. 21 calowe koło z przodu i 18 calowe tylne poprawia stabilność w trudnym terenie i upodobnia CRF250L do wyczynowych motocykli off-roadowych.

 

 

Wyposażenie/Stylistyka

 

Cyfrowy panel wskaźników w CRF205L posiada dwa liczniki przebiegu dziennego oraz licznik przebiegu całkowitego wraz z zegarem oraz wskaźnikiem zużycia paliwa.

 

Stylistyka motocykla CRF 250L wzorowana jest na sportowej serii CRF o zcentralizowanej masie i charakterystycznych trójkątnych proporcjach. Ergonomia była również jednym z istotnych czynników mających wpływ na projekt modelu. Motocykl zapewnia komfort i łatwość prowadzenia w rożnych warunkach. Szeroka kierownica z poprzeczką pozwala zająć wygodną, wyprostowaną pozycję , a 45° kąt skrętu umożliwia łatwe manewrowanie w ruchu miejskim.

 

 

Wąski zbiornik który pomieści 7,7 litrów paliwa, połączony z wygodną płaską kanapą oferuje maksymalna kontrolę i możliwość zajęcia wygodnej pozycji za kierownicą. Siedzenie na wysokości 875 mm, dzięki szczupłej i zgrabnej sylwetce, nie powinna odstraszać niższych kierowców. Kompaktowa, zamykana skrzynka narzędziowa umieszczona jest przy mocowaniu tylnego błotnika.

 

 

 

 

Specyfikacja techniczna

 

 

CRF250L –  Specyfikacja

Silnik

Typ

chłodzony cieczą, czterosuwowy, czterozaworowy, jednocylindrowy, DOHC

Pojemność skokowa

250 cm3

Stopień sprężenia

10.7

Moc maksymalna

23,1 KM przy 8500 obr/min

Maksymalny moment obrotowy

22 Nm przy 7000 obr/min

Zużycie paliwa

3,1 l / 100 km*

Pojemność miski olejowej

1,8 l

Zapłon

tranzystorowy

Kąt wyprzedzenia zapłonu

10° 

Maksymalne obroty

10500 obr/min

Rozrusznik

elektryczny

Układ zasilania

wtrysk paliwa PGM-FI

Obroty biegu jałowego

1450±100 obr/min

Średnica x Skok

76,0 x 55,0 mm

Pojemność akumulatora

12V 6Ah (10HR)

Moc alternatora

0.34 kW/5,000 obr/min

Świeca zapłonowa

SIMR8A9 (NGK)

Średnica przepustnicy

36 mm

 

 

Przeniesienie napędu

 

 

Sprzęgło

mokre, wielotarczowe

Przełożenie końcowe

łańcuch

Przełożenie wstępne

2.807

Przełożenie na biegach

1: 3.333

2: 2.117

3: 1.571

4: 1.304

5: 1.115

6: 0.962

Przełożenie przekładni głównej

2.857

Skrzynia biegów

6 biegowa o stałym zazębieniu

   

Podwozie

 

 

Rama

podwójna kołyskowa

Kąt nachylenia główki ramy

27,6°

Wyprzedzenie

113 mm

Promień skrętu

2,3 m

 

 

Wymiary i waga

 

 

Masa własna

144 kg

Dopuszczalna ładowność

159 kg

Pojemność zbiornika paliwa

7,7 l

Długość x Szerokość x Wysokość

2195 x 815 x 1195 mm

Rozstaw osi

1445 mm

Wysokość siedzenia

875 mm

Prześwit

255 mm

Koła, zawieszenie i hamulce

 

 

Przedni hamulec

hydrauliczny, tarczowy, 256 mm, zacisk 2-tłoczkowy

Przednie koło

szprychowe (rozmiar obręczy: 21 x 1,60)

Przednia opona

3.00-21 51P

Tylny hamulec

hydrauliczny, tarczowy, 220 mm, zacisk 1-tłoczkowy

Tylne koło

szprychowe (rozmiar obręczy: 18 x 2,15)

Tylna opona

120/80-18 62P

Przednie zawieszenie

odwrócony widelec teleskopowy 43 mm

Skok przedniego zawieszenie

250 mm

Tylne zawieszenie

wahacz z systemem Pro-link

Skok tylnego zawieszenia

240 mm

 

 

 

 

Podane wielkości są orientacyjne, a producent zastrzega prawo do ich zmiany bez powiadomienia.

 

* Uwaga: podane wielkości zostały zmierzone przez firmę Honda w standardowych warunkach badawczych opisanych w WMTC (World Motorcycle Test Cycle). Pomiary wykonywano na hamowni podwoziowej na pojeździe w wersji standardowej, jedynie z kierowcą i bez wyposażenia dodatkowego. Rzeczywiste zużycie paliwa może odbiegać od podanego powyżej zależnie od stylu jazdy, stanu technicznego motocykla, warunków pogodowych i drogowych, ciśnienia powietrza w oponach, zainstalowanego wyposażenia, przewożonego bagażu, wagi kierowcy i pasażera itd.Podziel się z innymi

Dodaj komentarz