Dodano 12 lat temu

H-D SEVENTY-TWO – Szczupłe znowu w modzie

(Brak opinii)

Tamte motocykle były długie i smukłe, a ich cukierkowo-kolorowe i chromowane korpusy połyskiwały w letnim słońcu. Lakier Hard Candy Big Red Flake, kierownica typu ape i wąskie opony z białymi bokami na nowej Siedemdziesiątce-Dwójce to ukłon w stronę tamtych czasów i w stronę wpływu kultury custom, którą do dziś wyczuć można na Whittier Boulevard, legendarnej ulicy uczęszczanej przez cruiserów we wschodnim Los Angeles, znanej także jako Route 72. Nowe pokolenie budowniczych motocykli custom stara się czerpać z tamtej epoki i stworzyć z tego coś świeżego, nie tylko w Kalifornii, ale w warsztatach w całym kraju, a nawet na całym świecie.

 

„Projektując nowy model Seventy-Two, byliśmy zainspirowani duchem wczesnej ery chopperów” – mówi Frank Savage, kierownik działu wzornictwa przemysłowego Harley-Davidson. „Tamte maszyny były kolorowe i lśniące od chromu, ale jednocześnie wąskie i „rozebrane” do podstawowych elementów. Patrząc na przykładowe modele z tamtej epoki, widać prostotę przywodzącą na myśl rowery. Ten styl custom jest specyficzny dla Ameryki i scenerii Kalifornii.”

Lakier metaliczny i brokatowy – charakterystyczny element designu lat 70-tych – pojawiał się wówczas na wszystkim, od pojazdów typu buggy, poprzez winylową tapicerkę w restauracjach, po motocykle custom. Harley-Davidson przywraca ten dawny blask na modelu Seventy-Two dzięki czerwonemu lakierowi Hard Candy Big Red Flake. To nowe wykończenie powstaje poprzez nałożenie warstwy podstawowej, a następnie pokrycie jej poliuretanową mieszanką zawierającą sześciokątne drobiny brokatu, które są ponad siedem razy większe niż te w standardowych lakierach metalicznych. Każda drobina jest pokryta cienką warstwą folii aluminiowej i zabarwiona na czerwono. Następnie cztery warstwy przezroczystego lakieru i ręczne polerowanie tworzą gładkie wykończenie.

 „Dodatki uzupełniające lakier Hard Candy Big Red Flake to malowane logo na zbiorniku paliwa i cienkie lamówki na obu błotnikach” – dodaje Savage. „Każda z nich jest najpierw projektowana ręcznie, a następnie kopiowana w produkcji, przez co sprawiają wrażenie ręcznie malowanej grafiki, posiadającej urok delikatnej niedoskonałości. Na koniec grafika jest pokrywana wierzchnią warstwą lakieru.”

Pojedyncze siodło odsłania dużą część przyciętego tylnego błotnika – również pokrytego tym lakierem. Układ napędowy jest pomalowany proszkowo na szaro, z chromowanymi pokrywani i nowym, okrągłym filtrem powietrza z wklęsłą pokrywą. Stylistyczną „wisienką na torcie” jest klasyczny zbiornik paliwa typu orzeszek o pojemności 7,9 litra.

 

Główne cechy modelu 2012 Harley-Davidson® Seventy-Two™:

• Chłodzony powietrzem silnik Evolution™ pojemności 1200 ccm z elektronicznym, sekwencyjnym wtryskiem paliwa, generujący 96Nm przy 3500 obr./min.
• Lakierowany proszkowo na szaro, silnik z chromowanymi osłonami.
• Dostępne schematy kolorystyczne: lakier brokatowy Hard Candy Big Red Flake z lamówkami na błotnikach i zbiorniku paliwa oraz standardowe malowanie Denim Black i Big Blue Pearl.  
• Klasyczny zbiornik paliwa w kształcie orzeszka mieszczący 7.9 litra paliwa.
• Opony Dunlop z białym bokiem: 21 calowa na przód (MH90-21) i 16 calowa na tył (150/80B16).
• Chromowane koła stalowe ze szprychami.
• Wysoka kierownica mini-ape zamontowana na dwucalowych podpórkach.
• Okrągła osłona filtra powietrza z nową, wklęsłą pokrywą o średnicy 8 cali.
• Podcięty tylny błotnik eksponujący tylną oponę.
• Podwójny wydech z dwoma chromowanymi tłumikami. 
• Pojedyncze, winylowe siedzenie z teksturą.
• Montowany na kierownicy prędkościomierz w chromowanej obudowie.
• Chromowane rozpórki tylnego błotnika.
• Chromowane sprężyny tylnych amortyzatorów z możliwością wstępnego ustawienia.
• Wysunięte do przodu podnóżki.

 Podziel się z innymi

Dodaj komentarz