Dodano 11 lat temu

YAMAHA GRIZZLY 300 na 2012 rok

(Brak opinii)

Konstruktorzy tego modelu kierowali się jednym celem – by Grizzly 300 zapewniał dużo frajdy z jazdy osobom zaczynającym swoją przygodę z ATV oraz był doceniany także przez zaawansowanych użytkowników. Różne przeznaczenia, jeden pojazd – Grizzly 300.

Prace zaczęły się od czystej kartki, a skończyły na wyprodukowaniu pojazdu spełniającego wszystkie powierzone mu zadania. Łatwy w obsłudze, niezawodny, mocny, praktyczny, lekki, za niewygórowaną cenę. Jak twierdzi Yamaha – Grizzly 300 oferuje więcej za mniej.

Grizzly 300 zastąpi modele Grizzly 350 2WD i Big Bear 250, łącząc w sobie zalety obu tych maszyn, będzie idealnym towarzyszem zarówno w zabawie, jak i w ciężkiej pracy.

 

SILNIK

Cichy i mocny silnik o pojemności 287 cm3 chłodzony cieczą

Decydujący wpływ na konstrukcję tego pojazdu miała łatwości obsługi. Każdy detal Grizzly 300 został zaprojektowany, by umilić życie jego użytkownikom.

Sercem quada jest jednocylindrowy, 4-suwowy silnik SOHC o pojemności 287 cm3, który zapewnia dużą siłę uciągu. Czy to w gospodarstwie rolnym, czy w lesie Grizzly 300 sprawdzi się jako niestrudzony koń pociągowy, gotowy do startu po naciśnięciu jednego przycisku. A Ci, którzy kupią go dla zabawy, docenią moc jego silnika podczas jazdy po nierównym terenie lub pokonywania stromych podjazdów. 

Gaźnik o średnicy gardzieli 32 mm zapewnia szybką reakcję na gaz oraz niewielkie zużycie paliwa. Charakterystyka tego 4-suwowego silnika jest zbliżona do tej znanej w Grizzlim 350 2WD, gdzie wysoki moment obrotowy dostępny już od niskich obrotów znacznie ułatwia poruszanie się w terenie.

Dla zwiększenia komfortu podróżowania silnik został wyposażony w wałek wyrównoważający. Jest on umieszczony wzdłuż wałka rozrządu i obraca się w przeciwnym do niego kierunku, co redukuje siły bezwładności generowane przez ruchy tłoków i korbowodu.

Grizzly 300 sprawdzi się w każdych warunkach, niezależnie od celu, w jakim go wykorzystujemy.

Wydajny układ chłodzenia zastosowany w Grizzlim 300 zapewnia dużą przewagę nad tradycyjnymi silnikami chłodzonymi powietrzem. Temperatura silnika utrzymywana jest na stałym poziomie, niezależnie od warunków pracy.

Duża chłodnica umieszczona jest 582 mm nad ziemią, by zabezpieczyć ją przed błotem czy kamieniami. Dla zwiększenia wydajności chłodzenia w ciężkich warunkach zastosowano duży wentylator chłodnicy. Dzięki temu Grizzly 300 idealnie nadaje się do pracy przy niskich prędkościach z wieloma przystankami, a temperatura silnika pozostaje na stałym, optymalnym poziomie.


Automatyczna skrzynia biegów

Grizzly 300 został wyposażony w automatyczną skrzynię biegów z możliwością zmiany przełożeń. Opcja „high” zapewnia sprawne poruszanie się po łatwym terenie, natomiast opcja „low” ułatwia jazdę w trudnych warunkach lub podczas wykonywania pracy.

Grizzly 300 ma także bieg wsteczny, który bardzo przydaje się podczas parkowania czy manewrowania na niewielkich przestrzeniach. 

 

Cechy

 • Silnik chłodzony cieczą – mocny i cichy
 • Automatyczna skrzynia biegów – łatwa w obsłudze
 • Duży moment obrotowy – dostępny już od najniższych obrotów silnika
 • Wałek wyrównoważający – płynna i cicha praca silnika, bez uciążliwych wibracji
 • Szybkie i wolne przełożenia – wszechstronność użytkowania
 • Chłodnica z wentylatorem – optymalny poziom chłodzenia w każdych warunkach

 

 


Podwozie

Kompaktowa rama

Do budowy ramy Grizzly 300 użyto rur stalowych. Dla zwiększenia jej poręczności i wszechstronności skonstruowano ją jak najbardziej kompaktowo. Ze swoją całkowitą długością 1895 mm jest o 89 mm krótszy niż Grizzly 350 2WD i 21 mm krótszy niż Big Bear 250. Dodatkowym bonusem jest niska masa, która jeszcze bardziej poprawia jego właściwości jezdne.

 

Nadwozie

Inspiracją dla kształtu plastików nowego Grizzly 300 był większy model Grizzly 700. Podobne lampy, grill, osłony i bagażniki sprawiają, że Grizzly 300 wygląda agresywnie i mocarnie. Łączy w sobie wygląd „dorosłego” quada z wagą i zwrotnością 250.

Grizzly 300 mimo niewielkich rozmiarów nie boi się pracy. Dwa bagażniki wzorowane na większych pojazdach ATV z rodziny Grizzly pozwalają na przewiezienie ładunku o łącznej masie 65 kg. Gdy dodamy do tego jeszcze maksymalny uciąg 227 kg, otrzymamy możliwość transportu ładunku o imponującej masie 292 kg. 

 

Komfort

Siedzenie Grizzly’ego 300 ma długość 63 cm, szerokość między 28 cm z przodu a 50 cm z tyłu i zapewnia optymalną pozycję za kierownicą. I w połączeniu z dużymi podestami pozwala na komfortową jazdę nawet bardzo wysokim użytkownikom. Zbiornik paliwa mieści 10,7 litra, więc nowy Grizzly 300 pozwala na bezstresowe pokonywanie długich dystansów.  

 

Zawieszenie

Pomimo swojej niewygórowanej ceny, Grizzly 300 dysponuje zaawansowanym zawieszeniem. Niezależna amortyzacja obu przednich kół z podwójnymi wahaczami o  skoku aż 151 mm zapewnia znacznie lepsze możliwości tłumienia nierówności oraz zdecydowanie większą przyczepność.

Z tyłu zastosowano wszechstronnie sprawdzony system Monocross. Takie rozwiązanie pozwala na osiągnięcie 141 mm skoku zawieszenia, wysokiego komfortu, przyczepności i przewidywalności.  

 

Hamulce

W Grizzly 300 zarówno z przodu jak i z tyłu zamontowano tarczowe hamulce hydrauliczne. Z przodu zamocowano dwie tarcze o średnicy 175 mm, z tyłu jedną o średnicy 220 mm.  Wszystkie komponenty układu hamulcowego, w tym dźwignie, przewody i pompy, zostały tak skonstruowane, by zapewnić maksymalną skuteczność.

 

Układ elektryczny

Dla większej bezawaryjności wszystkie elektryczne komponenty zostały umieszczone maksymalnie wysoko. Dodatkowo, wszystkie połączenia elektryczne są identyczne do tych stosowanych w silnikach zaburtowych. Zapewni to im maksymalną ochronę przed wodą, kurzem i błotem.

 

Cechy

 • Kompaktowa rama – niewielkie wymiary, duża zwrotność
 • Nadwozie stylizowane na Grizzly 700
 • Duża kanapa i podesty – dla zapewnienia wygodnej pozycji
 • Podwójne wahacze w przednim zawieszeniu
 • Tylne zawieszenie Monocross
 • Tarczowe, hydrauliczne hamulce z przodu i z tyłu

 


Nowy Grizzly 300

 

W dzisiejszych czasach miłośnik pojazdów ATV ma bardzo duży wybór modeli od różnych producentów. Wybór nowego quada jest trudniejszy niż kiedykolwiek, nawet dla doświadczonych użytkowników.

Dziś na świat przyszedł nowy Grizzly 300. Quad z napędem na jedną oś, łączący w sobie wysokie osiągi, łatwość prowadzenia, kompaktowe rozmiary i wszechstronność, który uczynił ten wybór znacznie łatwiejszym.

Dodaj komentarz