Dodano 5 lat temu

HONDA CRF250 RALLY 2019

(1 opinia)

CRF250 RALLY jest gotowy na weekend pełen przygód, długodystansową podróż lub codzienną przeprawę przez miasto. Z zawieszeniem o dużym skoku, systemem ABS, doskonałą ochroną przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi motocykl wyróżnia się wyrazistym nadwoziem inspirowanym modelem CRF450 RALLY oraz imponującym zasięgiem. Silnik łączy mocny moment obrotowy od niskich obrotów ze znaczącą mocą maksymalną w górnym zakresie. Oprócz czerwonej kolorystyki Extreme Red. teraz dostępny także w nowej, atrakcyjnej, czarnej kolorystyce „stealth black”

Spis treści:

1 Wprowadzenie

2 Przegląd modelu

3 Kluczowe cechy

4 Specyfikacja techniczna

1. Wprowadzenie

Motocykl o pojemności 250 cm3 przeznaczony do jazdy na asfalcie i w terenie (dual-purpose) musi spełniać liczne wymagania: powinien cechować się niską masą i smukłymi proporcjami w połączeniu z łatwością manewrowania, aby móc bez problemu przeciskać się przez miejskie korki, zaś jego zawieszenie, prześwit i wysokość siedziska powinny zapewniać dużą radość z jazdy i komfort na wyboistych nawierzchniach i nierównych szlakach. Tego typu motocykl powinien stwarzać zupełnie nowe możliwości czerpania przyjemności z jazdy, niezależnie od tego jak doświadczony jest jego kierowca.

Wygląd CRF250 RALLY jest zaczerpnięty prosto z modelu HRC CRF450 RALLY Dakar. Ten motocykl nie tylko wygląda jak gotowy do rajdów po pustyni, ale również potrafi dostarczyć prawdziwego smaku przygody kierowcom, którzy preferują lżejsze, łatwiejsze do okiełznania maszyny. Dookoła świata lub dookoła dzielnicy – CRF250 RALLY jest gotowy do jazdy.

Honda CRF250L – Gotowy na weekendową przygodę

2. Przegląd modelu

CRF250 RALLY został zbudowany w oparciu o CRF250L, w którym wprowadzono szereg zmian, które czynią ten motocykl unikalną propozycją na rynku. Inspiracje stylistyczne sięgają maszyny HRC CRF450 RALLY. Z przodu imponująca szyba, owiewki i osłony chłodnicy zapewniają dobrą ochronę przed wiatrem, biorąc pod uwagę minimalny styl stosowany w pojazdach MX. Asymetryczny przedni reflektor oraz światła pozycyjne zostały wykonane w technologii LED.

Duży zbiornik paliwa pozwala zwiększyć zasięg, a cyfrowe zegary zawierają wskaźnik paliwa i obrotomierz. Zawieszenie o dużym skoku oraz imponujący prześwit podnoszą właściwości off-roadowe. Powiększona przednia, pływająca tarcza hamulcowa w połączeniu z układem ABS – umożliwiającym wyłącznie działania systemu ABS w tylnym kole – zapewniają lepszą siłę hamowania. Silnik  dostarcza imponujący moment od niskich obrotów w połączeniu z wyższą mocą maksymalna w górnym zakresie dzięki wprowadzonym zmianom w stosunku do pierwotnego CRF250L, które obejmują zmienione mapy PGM-FI, przeprojektowaną przepustnicę, nowy łącznik airboxa oraz tłumik.

3. Kluczowe cechy

3.1 Stylistyka i wyposażenie

CRF250 RALLY jest przeznaczony do przemierzania dalekich dystansów, odzwierciedlając to w swojej stylistyce. Zastosowanie elementów pochodzących z CRF450 RALLY – przednia szyba, górna / dolna owiewka i osłony boczne skutecznie chronią jeźdźca oferując doskonałą ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Osłony rąk zapewniają dodatkową ochronę zarówno dla rąk oraz dźwigni hamulca i sprzęgła.

Od środkowej części owiewki mają surowy styl MX – panele boczne kanapa oraz osłony zbiornika nie krępują ruchów kierowcy podczas zmian pozycji. Pokaźna osłona zabezpiecza dolne elementy silnika przed uszkodzeniami. Wysokość siedzenia wynosi 895mm, czyli jest o 20mm wyższa niż w CRF250L.

Kompaktowy, asymetryczny przedni reflektor, tylne światło oraz podświetlenie tablicy zostały wykonane w technologii LED. Nowy zestaw wskaźników o spójnym układzie zawiera prędkościomierz, obrotomierz, a także wskaźnik poziomu paliwa i zegarek.

Zbiornik paliwa o poj. 10 l (włączając w to 1,6 l rezerwy) zapewnia zasięg 320km dzięki zużyciu paliwa na poziomie 3l/100km (w cyklu WMTC). Płaski korek wlewu paliwa został przymocowany na zawiasie dla większej wygody.

CRF250 RALLY występuje w kolorze czerwonym Honda Extreme Red, z czarnymi i białymi wstawkami zainspirowanymi motocyklami wyczynowych opracowanych przez Honda Racing Corporation (HRC) oraz w nowej, atrakcyjnej czarnej kolorystyce „stealth black”

3.2 Podwozie

Rama modelu CRF250 RALLY jest wykonana ze stali, z dwiema głównym belkami o owalnym przekroju. Rozstaw osi wynosi 1455 mm, kąt nachylenia główki ramy wynosi 28.1°’, zaś wyprzedzenie i prześwit wynoszą odpowiednio 114 i 270 mm (prześwit jest o 20mm większy niż w CRF250L). Masa motocykla gotowego do jazdy (z płynami) wynosi 157 kg.

Odwrócone zawieszenie Showa o średnicy rur 43mm ma identyczny skok 250mm jak pozostałe modele CRF250L, ale jest o 50mm dłuższe. Zastosowano klasyczne, sztywniejsze rozwiązanie przedniego zawieszenia w tej serii, które obniża masę – w jednej ladze sprężynę, a w drugiej tłumienie. Zarówno twardość sprężyny jak i siłę tłumienia dostosowano do charakteru CRF250 RALLY jako pojazdu do dalekich wypraw. Ośka przedniego koła o średnicy 17 mm (2mm większa) poprawiła wytrzymałość oraz wyczucie podczas prowadzenia.

Tylne zawieszenie Pro-Link z pojedynczym amortyzatorem Showa, posiada skok 265mm – 25mm więcej niż CRF250L. Nastawy tylnego zamieszenia również zmieniono pod kątem komfortu.

Dla zwiększenia siły hamowania zastosowano z przodu pofalowaną, pływającą tarczę o średnicy 296mm współpracującą z dwutłoczkowym zaciskiem. W wyposażeniu standardowym zastosowano dwukanałowy system ABS , który daje możliwość wyłączenia ABSu tylnego koła podczas jazdy terenowej.

W CRF250 RALLY zastosowano stylowe czarne aluminiowe obręcze kół (21-cali przód / 18 tył) z popularnym rozmiarze opon enduro (przód: 3.00-21 51P, tył: 120/80-18M/C 62P).

3.3 Silnik

Chłodzony cieczą jednocylindrowy silnik DOHC o pojemności 250 cm3 napędzający CRF250 RALLY charakteryzuje się wyższym momentem obrotowym przy niskich obrotach oraz rozwijaną linowo mocą osiąganą przy wysokich obrotach. Maksymalna moc wynosząca 24,8 KM (18,2 kW) jest osiągana przy 8500 obr./min, zaś moment obrotowy wynoszący 22,6 Nm jest osiągany przy 6750 obr./min.

Ulepszony wtrysk PGM-FI dostarcza mieszankę paliwa i powietrza poprzez przepustnicę o średnicy 38 mm (powiększoną z dotychczasowych 36 mm) i zasysa powietrze z airboxa poprzez kanał dolotowy. Tłumik wydechu cechuje się średnicą 115 mm, zawiera katalizator i posiada dwie komory: jest przy tym lżejszy o 450 g w stosunku do poprzedniego tłumika, zaś wewnętrzne rury o większej średnicy pomagają silnikowi swobodnie pozbyć się spalin i rozwijać większą moc.

W silniku zastosowano kompaktowe popychacze zaworowe oraz głowicę, średnica cylindra i skok tłoka wynoszą odpowiednio 76 i 55 mm. Przesunięty niesymetrycznie względem wału cylinder redukuje straty podczas tarcia, podobnie jak tłok, na którego powierzchni wykorzystano specjalny materiał i powłokę molibdenową. Pompa oleju posiada wewnętrzną strukturę zapobiegającą napowietrzaniu oleju niebędącego pod ciśnieniem.

Wał korbowy wykorzystuje wprasowane w blok silnika metalowe panewki, podczas gdy jego łożysko wykorzystuje żeliwną panewkę, co wpływa na redukcję masy i pozwala na płynniejszą oraz cichszą pracę silnika i zwiększa sztywność skrzyni korbowej, pozwalając zminimalizować stopień zwiększenia średnicy wewnętrznej na skutek rozszerzalności cieplnej.

Wałek wyrównoważający pozwala na zmniejszenie wibracji, zaś sześciobiegowa skrzynia i sprzęgło są zaprojektowane tak, aby przenosić duże obciążenia podczas jazdy w terenie. Chłodnica-wymiennik ciepła o mocy 10,7 kW wyposażona jest w wentylator o cienkim pierścieniu prowadzącym dla utrzymania stałej temperatury podczas jazdy z niskimi prędkościami.

4. Specyfikacja techniczna

SILNIK  
Typ Chłodzony cieczą, jednocylindrowy, DOHC
Pojemność silnika (cm³) 250
Liczba zaworów na cylinder 4
Średnica cylindra x skok tłoka (mm) 76,0 x 55,0
Kompresja 10,7:1
Maksymalna moc (KM/obr./min) 24,8 KM (18,2 kW) / 8500 obr./min.
Maksymalny moment obrotowy (Nm/obr./min) 22,6 Nm / 6750 obr./min.
Pojemność miski olejowej 1,8 L
SYSTEM PALIWOWY  
Wtrysk PGM-FI
Pojemność baku 10,1 L
Zużycie paliwa 3 l/100km
SYSTEM ELEKTRYCZNY  
Rozrusznik Elektryczny
Akumulator 12V-7AH
Moc alternatora 324W / 5000 obr./min
UKŁAD NAPĘDOWY  
Sprzęgło Mokre wielotarczowe hydrauliczne
Skrzynia biegów 6-biegów
Rodzaj napędu Łańcuch
RAMA  
Typ Stalowa, 2-belkowa
PODWOZIE  
Wymiary (dł. x szer. x wys.) 2210 x 900 x 1425mm
Rozstaw osi 1445 mm
Kąt główki ramy 28.1°
Wyprzedzenie 114 mm
Wysokość siedzenia 895 mm
Prześwit 270 mm
Waga 157 kg
Promień skrętu 2.3 m
ZAWIESZENIE  
Przód widelec teleskopowy odwrócony, średnica 43 mm
Tył Prolink
KOŁA  
Rozmiar obręczy przód 21 cali
Rozmiar obręczy tył 18 cali
Opony przód 3.00-21 51P
Opony tył 120/80-18M/C 62P
HAMULCE  
Typ ABS 2-kanałowy
WSKAŹNIKI I ELEKTRYKA  
Wskaźniki Cyfrowe
Oświetlenie przednie LED
Oświetlenie tylne Żarówka

Podane wielkości są orientacyjne, a producent zastrzega prawo do ich zmiany bez powiadomienia.Podziel się z innymi

Dodaj komentarz