Dodano 13 lat temu

Futurystyczny naked o mocnym silniku – Suzuki GSR750

(Brak opinii)

Suzuki GSR750, napędzany sprawdzonym, czterocylindrowym silnikiem o pojemności 749 cm3 zasilanym wtryskiem paliwa to mieszanka futuryzmu i technicznej nowoczesności. Fuzja technologii, osiągów i doskonałego stylu. Motocykl zbudowany po to, aby dawać radość i emocje. Przygotowany dla tych, którzy doceniają przyjemność z jazdy, dynamiczne przyspieszenia i sportowe prowadzenie.

 

Ostre linie dynamicznie wznoszą się ku górze począwszy od ostro zarysowanego kształtu przedniego błotnika. W futurystycznej, obudowie lampy przedniej umieszczono nowoczesny zestaw wskaźników. Odwrócony widelec przedni to rozwiązanie przeniesione ze świata motocykli wyścigowych. Profilowane lusterka wsteczne. Lekkie, otwarte boczne osłony chłodnicy oraz agresywne osłony części przedniej. Zbiornik paliwa o nowoczesnym kształcie i pojemności 17,5 litra z kontrastującymi, wzorzystymi osłonami bocznymi chłodnicy. Komfortowo ukształtowane siedzisko, boczne osłony ramy i pełna ostrych krawędzi tylna część z wbudowaną lampą wyposażoną w diody LED. Zarówno silnik jak i układ wydechowy zakończony tłumikiem o trójkątnym przekroju, wyposażonym w osłony termiczne wykonane ze szczotkowanej stali nierdzewnej są doskonale widoczne. GSR750 jest doskonałym przykładem nowoczesnego, zaawansowanego technicznie dzieła sztuki. Nowy Suzuki GSR750 jest gotowy zarówno na weekendową podróż, jak i codzienną jazdę ulicami miasta. Wyobraź sobie szybki przejazd na spotkanie ze znajomymi w piątkowy wieczór, wycieczkę po pracy na przedmieścia. Albo jazdę w sobotni poranek drogą prowadzącą wśród pól. Wyobraź sobie weekendową ucieczkę. Bez względu na to, gdzie jesteś, motocykl GSR750 pozwoli Ci uciec. Ten motocykl jest jak sportowe wakacje na dwóch kółkach. Chociaż potrafi również zamienić codzienną jazdę do pracy w pełną dynamiki przygodę, na którą czekasz każdego poranka. Wszystko zaczyna się od sportowej pozycji podczas jazdy, dzięki odpowiedniemu ustawieniu względem siebie kierownicy, podnóżków i siedziska.

  

Każdy z elementów został zaprojektowany nie tylko po to, aby doskonale działał, ale również po to, aby stanowił uzupełnienie wyjątkowej, mechanicznej stylistyki modelu GSR750. Przedni reflektor z gładkim szkłem spełnia funkcję świateł mijania i oświetlenia drogowego. Po jego obu stronach umieszczone są dwie lampy świateł pozycyjnych z barwionymi na niebiesko szkłami, które poprawiają widoczność motocykla w dzień, a także podnoszą efektywność oświetlenia drogi podczas jazdy w nocy. Reflektor i niewielka owiewka mieszcząca zestaw wskaźników to nie tylko elementy użytkowe. To również ważne elementy stylizacji motocykla.

 

Zestaw wskaźników tworzy czytelny analogowy obrotomierz oraz ekran LCD o regulowanym natężeniu podświetlenia. Na ekranie wyświetlana jest prędkość jazdy, wybrane przełożenie, wskaźnik temperatury cieczy chłodzącej, wskaźnik poziomu paliwa, zegar oraz licznik, na którym można wyświetlić przebieg całkowity lub dwa przebiegi dzienne. W zestawie wskaźników znajdują się również kontrolki biegu neutralnego, kierunkowskazów, świateł drogowych, ciśnienia oleju, układu wtrysku paliwa (FI) oraz immobilizera.

 

Tworząc model GSR750, grupa inżynierów Suzuki wykorzystała wiele typowych dla marki rozwiązań technicznych zapewniających wysokie osiągi. Ich celem nie było zbudowanie najlżejszego, najszybszego i najnowocześniejszego motocykla. Mieli zbudować motocykl, który będzie szybko reagował na ruch manetką, który będzie szybko się rozpędzał i który będzie powodem do dumy swego właściciela Źródłem napędu GSR750 jest wypróbowany na torach wyścigowych lekki i zwarty silnik zapożyczony z modelu GSX-R750. Celem zespołu projektującego było uzyskanie jak najbardziej płynnej reakcji na zmianę położenia przepustnicy, a także dynamicznego przyspieszania przy niskim poziomie emisji zanieczyszczeń. Modyfikacje objęły krzywki na wałku rozrządu jak również kanały dolotowe i wylotowe. W wyniku prac, badań i udoskonaleń uzyskano wyjątkową jednostkę napędową, która idealnie pasuje do nowego motocykla. Charakterystyka momentu obrotowego jest liniowa począwszy od niskiej prędkości obrotowej silnika. Silnik GSR750 to chłodzona cieczą, czterosuwowa jednostka napędowa z mechanizmem rozrządu typu DOHC i czterema zaworami na cylinder. Średnica cylindra wynosi 72 mm, a skok tłoka 46 mm. Kąt rozchylenia zaworów jest niewielki, co pozwoliło na uzyskanie zwartej komory spalania. Średnica zaworu dolotowego wynosi 27,2 mm, a wylotowego 22 mm. Stopień sprężania wynosi 12,3:1. Tłoki są odlewane ze stopu aluminium, dzięki czemu są bardzo lekkie. Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne poprawiają efektywność procesu spalania, która wpływa na szybszą reakcję silnika w zakresie niskich i średnich prędkości obrotowych, bardziej dynamiczne rozpędzanie i mniejsze zużycie paliwa, nie mówiąc już o emisji zanieczyszczeń. Silnik współpracuje z sześciostopniową skrzynią biegów o krótkich przełożeniach.

 

Układ sterowania pracą silnika i kontroli emisji zanieczyszczeń

Pracą zaawansowanego układu wtrysku paliwa, układu zapłonowego oraz układu ograniczającego emisję zanieczyszczeń steruje komputer o dużej mocy obliczeniowej. W układzie zasilania każdego z cylindrów zastosowano sterowany elektronicznie układ SDTV (Suzuki Dual Throttle Valve). W każdej gardzieli układu SDTV znajdują się dwie przepustnice. Przepustnica główna jest sterowana za pomocą linki połączonej z manetką gazu na kierownicy. Położeniem drugiej, na podstawie prędkości obrotowej silnika, położenia przepustnicy podstawowej i przełożenia skrzyni biegów, steruje układ kontrolujący pracę silnika. W zależności od wymienionych parametrów otwiera lub zamyka przepustnicę pomocniczą. Jej zadaniem jest utrzymanie takiej prędkości powietrza w układzie dolotowym, która pozwoli na uzyskanie możliwie najlepszego współczynnika napełnienia każdego cylindrów, a także na możliwie całkowite spalenie wybuchowej mieszanki paliwowo-powietrznej. Do każdego z cylindrów paliwo jest dostarczane za pomocą 8-otworowego wtryskiwacza, który zapewnia bardzo wysoki stopień rozpylenia paliwa. Automatyczny układ kontroli prędkości obrotowej biegu jałowego (ISC – Idle Speed Control) ułatwia rozruch zimnego silnika, zapewnia równomierną pracę silnika na biegu jałowym oraz zmniejsza emisję szkodliwych związków spalin zaraz po uruchomieniu silnika. Nowoczesny, elektroniczny układ zapłonowy precyzyjnie steruje pracą świec, których elektrody wykonane są ze stopu irydu. Dzięki temu zwiększono efektywność procesu spalania mieszanki. Świece z elektrodami wykonanymi ze stopu irydu zapewniają dłużej trwającą iskrę o wyższej temperaturze w porównaniu ze świecami, których elektrody wykonane są z tradycyjnych materiałów. Komputer sterujący pracą silnika steruje również pracą układu PAIR, który za pomocą systemu zaworów doprowadza powietrze z obudowy filtra powietrza bezpośrednio do kanałów wylotowych każdego z cylindrów. W wyniku tego, znajdujące się w spalinach związki węglowodorów ulegają spaleniu, a emisja tlenków węgla zostaje ograniczona. W środkowej części układu wydechowego znajduje się czujnik tlenu, który umożliwia sterowanie wtryskiem paliwa i ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez zwiększenie wydajności procesu spalania. Układ SET (Suzuki Exhaust Tuning) za pomocą specjalnej przepustnicy umieszczonej w środkowej części układu wydechowego steruje ciśnieniem zwrotnym powstającym w układzie wydechowym na podstawie prędkości obrotowej silnika, przełożenia skrzyni biegów i kąta otwarcia przepustnicy. Dzięki temu silnik zapewnia wyższy moment obrotowy, krótszy czas reakcji oraz lepsze przyspieszenie w dolnym i średnim zakresie prędkości obrotowej – w różnych warunkach pracy. Układ wydechowy wyposażony jest w katalizator. Współpracujące ze sobą różne układy sterujące pozwalają ograniczyć emisję węglowodorów, tlenku węgla i tlenków azotu. Dzięki temu GSR750 spełnia najsurowsze europejskie normy dotyczące emisji zanieczyszczeń.

 

Zawieszenie

Rama GSR750 jest połączeniem ramy belkowej typowej dla motocykli typu streetbike i dwubelkowej ramy motocykla sportowego. Elementy ramy o przekrój okrągłym lub litery „D” zapewniają skuteczne tłumienie drgań w czasie jazdy. Rozstaw kół wnoszący 1450 mm, kąt nachylenia główki o wartości 25°15’ oraz wyprzedzenie widelca wynoszące 102 mm również przyczyniają się do poprawy komfortu jazdy. Zwężenie ramy w środkowej części pojazdu (tam, gdzie siedzisko łączy się ze zbiornikiem paliwa) ułatwia motocykliście podparcie się po zatrzymaniu motocykla. Golenie dolne odwróconego widelca teleskopowego firmy KYB mają średnicę 41 mm. Ich powierzchnie są anodowane, czemu zawdzięczają swój złoty kolor. Konstrukcja przedniego zawieszenia pozwala na regulację wstępnego napięcia sprężyn.

Czarny wahacz o przekroju prostokątnym współpracuje z amortyzatorem firmy KYB za pośrednictwem układu dźwigni o progresywnej charakterystyce. Tłumienie wzrasta wraz ze skokiem koła, dopasowując pracę zawieszenia do nierówności nawierzchni. Niewielka nierówność wymaga mniejszego skoku koła i mniejszego tłumienia. Natomiast duża nierówność wymaga dużego skoku koła i silniejszego tłumienia. Sprężyna amortyzatora ma 7-stopniową regulację napięcia wstępnego. Podnóżki wykonane ze stopu aluminium pokryte są warstwą gumy i mocowane są do ramy głównej za pomocą znajdujących się po obu stronach ramy uchwytów aluminiowych. Podnóżki pasażera są mocowane do uchwytów ze stopu aluminium przykręconych do tylnej części ramy. Ażurowe mocowania podnóżków dla pasażera ułatwiają także bezpieczne zamocowanie na siedzisku pasażera niewielkiej torby lub bagażu. Schowek znajdujący się pod zdejmowanym siedziskiem pasażera może pomieścić blokadę motocykla. Można go też wykorzystać do przechowywania drobnych przedmiotów takich jak rękawiczki lub okulary przeciwsłoneczne. W przedniej części siedziska pasażera znajduje się wygodny uchwyt.

 

Układ hamulcowy i koła.

GSR750 jest wyposażony w bardzo lekkie, trójramienne obręcze kół ze stopu aluminium. Z przodu znajdują się dwie tarcze hamulcowe o średnicy 310 mm współpracujące z 2-tłoczkowymi zaciskami Tokico. Z tyłu zastosowano pojedynczą tarczę hamulcową o średnicy 240 mm, która współpracuje z 1-tłoczkowym zaciskiem hamulcowym firmy Nissin.

 

Dane techniczne:

 

Typ silnika 4-suwowy, 4-cylindrowy,chłodzony cieczą, DOHC

Średnica x skok tłoka 72,0 x 46,0 mm

Pojemność skokowa 749 cm3

Stopień sprężania 12,3:1

Układ zasilania Wtrysk paliwa

Ilość oleju (wymiana

podczas przeglądu) 3,9 litra

Układ zapłonowy Elektroniczny

Rozrusznik Elektryczny

Układ smarowania Mokra miska olejowa

Skrzynia biegów 6-biegowa o stałym zazębieniu

Kąt nachylenia główki ramy/

wyprzedzenie widelca 25o15′ /102 mm

Zawieszenie

Przód Odwrócony widelec teleskopowy, sprężyny

śrubowe, amortyzatory olejowe

Tył Wahacz, sprężyna śrubowa, amortyzator olejowy

Obręcze

Przód 17M/C × MT3.50, odlewane ze stopu aluminium

Tył 17M/C × MT5.50, odlewane ze stopu aluminium

Układ hamulcowy

Przód Tarczowe, podwójne

Tył Tarczowe

Opony

Przód 120/70ZR17M/C (58W), bezdętkowe

180/55ZR17M/C (73W), bezdętkowe

Pojemność zbiornika paliwa 17,5 litra

Długość całkowita 2115 mm

Szerokość całkowita 785 mm

Wysokość całkowita 1060 mm

Rozstaw osi 1450 mm

Prześwit 145 mm

Wysokość siedziska 815 mm

Masa własna 211/215 kg

 

Importer: Suzuki Motor Poland Sp. z o.o.

CENA: 34 900 złPodziel się z innymi

Dodaj komentarz