Dodano 5 lat temu

2020 HONDA CRF450RX

(Brak opinii)

Czterystapięćdziesiątka Hondy w specyfikacjach cross-country, czyli model CRF450RX jest teraz wyposażony w system kontroli momentu obrotowego (HSTC), w zoptymalizowane mapy systemu wtryskowego PGM-FI i sytemu kontroli startu HRC Launch Control. Zawieszenie Showa otrzymało nowe ustawienia, wprowadzono też usprawnienia tylnego hamulca i nowe akcenty graficzne. 

Spis treści:

1 Wstęp

2 Opis modelu

3 Kluczowe elementy

4 Dane techniczne

1. Wstęp:

W gamie modelowej na rok 2017 Honda wprowadziła do oferty całkowicie nową, gotową do sportowej rywalizacji maszynę cross country – CRF450RX. Bazą aktualnego modelu pozostają znakomity silnik i podwozie CRF450R z modelu roku 2017 – wówczas pierwszego całkowicie nowego od 8 lat motocrossowego motocykla Hondy klasy 450 cm3, z modyfikacjami obejmującymi większy zbiornik paliwa, 18-calowe tylne koło oraz nowe mapowanie PGM-FI i zmiany w zawieszeniu kół.

CRF450R, to flagowy wyścigowy motocykl terenowy Hondy. Jego silnik wytwarza dużo użytecznej mocy, a podwozie pozwala kierowcy na skuteczne przeniesienie tej mocy na nawierzchnię. Wszystko to sprawia, że CRF450R – będący doskonałą platformą do twórczej rozbudowy – przekazał CRF450RX zarówno swoje doskonałe DNA japońskich mistrzostw MX, łatwość radzenia sobie z dowolnymi odcinkami rajdów enduro, co wzbudza pewność siebie i wiarę w możliwości maszyny przy pokonywaniu płaskich szlaków na pełnym gazie, trudnych podjazdów i ciasnych, zdradliwych ścieżek.

Opracowana przez HRC głowica cylindrów znacznie zwiększyła moc maksymalną i moment obrotowy w modelu roku 2019, dodano też kontrolę startu HRC wraz ze zmienionymi proporcjami sztywności ramy i wahacza, zastosowano nowy zacisk przedniego hamulca i kierownicę Renthal Fatbar z regulacją położenia.

W przypadku CRF450RX w roczniku modelowym 2020 (podobnie jak CRF450R), motocykl otrzymuje nowy pakiet elektroniki, czyniący z niego jeszcze skuteczniejszego pogromcę bezdroży, który pozostaje niezrównany nie tylko w terenie, ale też w przyjemności i łatwości eksploatacji przez wiele lat.

2. Opis modelu

Oprócz zoptymalizowanych map wtrysku PGM-FI i kontroli startu HRC, w modelu roku 2020 CRF450RX wprowadzono nowy system HSTC (Honda Selectable Torque Control) z 3 trybami jazdy, aby pomóc każdemu kierowcy, od początkującego po profesjonalistę, w zarządzaniu trakcją i przyczepnością tylnego koła.

Rama i wahacz pozostały niezmienione, ale pojawiły się nowe ustawienia tłumienia dobicia w zawieszeniu Showa. W tylnym hamulcu zmieniono materiał klocków na trwalszy, zmieniono też położenie skrzynki akumulatora.

Nowa grafika osłony chłodnicy uzupełnia zmiany.

3. Kluczowe elementy

3.1 Elektronika

  • ·         Regulowany system kontroli momentu obrotowego Hondy (HSTC) z trzema trybami jazdy i z możliwością dezaktywacji
  • Trzy tryby kontroli startu HRC
  • Przycisk wyboru trybu pracy silnika (EMSB) daje możliwość przełączania pomiędzy trzema mapami wtrysku pozwalającymi na wybór charakterystyki mocy

System HSTC instalowany w modelu 2020 CRF450RX działa tak, by zminimalizować uślizg tylnego koła (powodujący spadek siły napędowej), pozwalając na maksymalne wykorzystanie dostępnej przyczepności. System nie korzysta z czujnika prędkości koła i utrzymuje krytyczne wyczucie przepustnicy podczas sterowania mocą. Czas zapłonu jest opóźniany przez PGM-FI, gdy szybkość zmiany obrotów przekracza ustaloną wartość.

Trzy dostępne tryby działania różnią się poziomami ingerencji odpowiednimi dla różnych warunków jazdy:

W trybie 1 system interweniuje najmniej wyczuwalnie i po najdłuższym czasie, co jest przydatne do zmniejszenia poślizgu kół i utrzymania kontroli w ciasnych zakrętach.

Tryb 3 zapewnia szybszą i bardziej zdecydowaną interwencję systemu, skuteczniejszą przy jeździe po śliskich i błotnistych nawierzchniach.

Tryb 2 pozwala uzyskać stan pośredni między trybami 1 i 3 pod względem szybkości i siły interwencji.

Naciśnięcie i przytrzymanie przycisku HSTC przez 0,5 sekundy spowoduje przełączenie systemu w kolejny tryb pracy, a zielony wskaźnik LED – 1 mignięcie dla trybu 1, 2 dla trybu 2 i 3 dla trybu 3 potwierdza dokonanie wyboru.

System HSTC może zostać całkowicie wyłączony. Po włączeniu silnika system używa ostatnio wybranego ustawienia.

System kontroli startu HRC daje każdemu kierowcy możliwość najszybszego ruszania ze startu zatrzymanego, oferując do wyboru 3 poziomy działania:

Poziom 3 – 8250 obr/min, odpowiedni dla warunków startu w błotnistym terenie i dla początkujących adeptów wyścigów terenowych.

Poziom 2 – 8500 obr/min, sucha nawierzchnia gruntowa, ustawienie podstawowe.

Poziom 1 – 9500 obr/min, sucha nawierzchnia gruntowa, dla kierowcy z dużym doświadczeniem.

Aktywacja kontroli startu HRC jest łatwa – aby ją włączyć, wystarczy rozłączyć sprzęgło i nacisnąć przycisk Start umieszczony po prawej stronie kierownicy. Dioda LED będzie migać pojedynczymi impulsami sygnalizując poziom 1. Ponowne naciśnięcie i przytrzymanie przycisku Start przez co najmniej 0,5 sekundy spowoduje, że dioda LED będzie wysyłać dwa impulsy oznaczające wybór poziomu 2. Powtarzając tę procedurę uzyskamy trzy impulsy diody LED wskazujące na wybór poziomu 3.

Przycisk wyboru trybu pracy silnika (EMSB) zmienia charakterystykę silnika, a dostępne są trzy mapy pracy jednostki napędowej odpowiadające różnym warunkom jazdy lub preferencjom kierowcy:

Tryb 1 – standardowy.

Tryb 2 – płynny.

Tryb 3 – agresywny.

Wybrany tryb sygnalizowany jest przez diodę LED w kolorze niebieskim.

Elementy sterowania i wskaźniki, jak kontrola startu HRC, ostrzeżenie EFI, przycisk trybu EMSB i wskaźniki LED, zostały umieszczone po lewej stronie kierownicy, w oddzielnej jednostce kontroli przeznaczonej dla nowego systemu regulacji momentu obrotowego HSTC.

3.2 Podwozie

  • Widelec z kolumną Showa otrzymał nowe zawory, celem większego tłumienia w stronę dobicia przy niskich prędkościach i przy silnym hamowaniu lub przyspieszaniu
  • Skrzynka akumulatora zmieniła położenie, by poprawić opływ powietrza i charakterystykę motocykla
  • Nowy materiał tylnych klocków hamulcowych zwiększa siłę hamowania i wydłuża żywotność klocków

Nowa aluminiowa podwójna rama kołyskowa siódmej generacji CRF450RX została poddana szczegółowym modyfikacjom w modelu roku 2019 i pozostała bez zmian w modelu 2020. Rama zapewnia sztywność poprzeczną i skrętną optymalną dla zdolności skręcania i utrzymywania przyczepności, ze zwiększoną sztywnością kąta znoszenia w celu zwiększenia stabilności i precyzji prowadzenia od wejścia w zakręt, po wyjście z zakrętu.

Aluminiowy wahacz ma większą sztywność, lepiej dopasowaną do charakterystyki ramy. Skrzynka akumulatora jest teraz umieszczona o 28,5 mm niżej, aby poprawić centralizację masy i charakterystykę motocykla. Kąt pochylenia główki ramy i wyprzedzenie wynoszą 27,4°/116 mm, przy rozstawie osi 1477 mm. Masa sucha motocykla to 116 kg.

W pełni regulowany widelec Showa USD 49 mm, to wersja „fabrycznego” widelca Showa, dostarczanego zespołom wyścigowym startującym w mistrzostwach MX w Japonii. W modelu 2020, w celu poprawy reakcji w strefie ostrego hamowania, średnica kanału „B” po stronie tłoczyskowej została zmniejszona z 2,4 do 1,6 mm, zwiększając tłumienie przy niskiej prędkości ruchu koła w górę.

Analogicznie, główne zawory tłokowe tylnego amortyzatora Showa zostały zmienione, co zapewnia większe tłumienie przy niskich prędkościach ściskania (i mniejsze tłumienie przy dużej prędkości ściskania) i skutkuje lepszą kontrolą przy intensywnym przyspieszaniu.

Będąca standardem lekka kierownica Renthal Fatbar zapewnia elastyczność wymaganą dla uzyskania optymalnego komfortu prowadzenia maszyny. Górne mocowanie kierownicy posiada dwa położenia, umożliwiające jej przemieszczanie do tyłu i do przodu o 26 mm. Gdy mocowanie zostanie obrócone o 180 stopni, kierownica może zostać przesunięta o dodatkowe 10 mm od pozycji podstawowej, co daje cztery różne pozycje kierownicy.

Dwutłoczkowy przedni zacisk hamulcowy dysponuje tłoczkami o średnicy 30 i 27 mm. Wraz z przewodami hamulcowymi o niskim współczynniku rozszerzalności zapewnia zarówno znakomite wyczucie, jak i zwiększoną siłę hamowania. Zacisk współpracuje z tarczą typu „wave” o średnicy 260 mm. W modelu roku 2020 nowy materiał tylnych klocków hamulcowych dla jednotłoczkowego zacisku zwiększa siłę hamowania i trwałość klocków w błotnistych warunkach, eliminując potrzebę stosowania osłony tarczy “wave” o średnicy 240 mm.

Lekkie aluminiowe obręcze kół DID z bezpośrednim łączeniem szprych są wykończone na czarno, obręcz z przodu ma rozmiar 21 x 1,6 cala, a obręcz tylna ma rozmiar 18 x 2,15 cala. Wyposażeniem standardowym są opony Dunlop enduro Geomax AT81 90/90-21 z przodu i 120/90-18 z tyłu.

Po zastosowaniu plastikowego zbiornika paliwa o pojemności 8,5 litra, potencjalny zasięg jazdy wynosi 65 km. Kuta aluminiowa stopka boczna chowa się bezkolizyjnie na czas jazdy. Gładkie linie zewnętrzne osłon z tworzywa sztucznego ułatwiają jazdę, podczas gdy wąska powierzchnia przednia i przedni błotnik pozwalają na kierowanie dużego strumienia powietrza do chłodnicy.

W osłonie chłodnicy wykorzystano trwałą, odporną na zarysowania grafikę – zmienioną dla rocznika modelowego 2020 – pokrywającą spory obszar motocykla.

3.3 Silnik

  • Po dokonanym przez HRC podniesieniu mocy i momentu w silniku modelu na rok 2019, jednostkę napędową przejęto bez zmian mechanicznych
  • Zoptymalizowano mapy wtrysku PGM-FI oraz mapy systemu kontroli startu HRC

Zwiększenie mocy maksymalnej i momentu obrotowego w czterozaworowym silniku Unicam o pojemności 449,7 motocykla CRF450RX 2019 było znaczące: o 1,8 kW większa moc przy 9500 obr/min i o 2 Nm większy moment obrotowy przy 7500 obr/min. Nie osiągnięto tego kosztem obniżenia osiągów przy niskich obrotach od 3000 obr/min w górę, a wręcz przeciwnie, osiągi przy niskich obrotach również podwyższono.

Dział HRC wykonał kawał solidnej pracy. Poprawiono zawirowanie w komorze spalania osiągane w okolicy górnego zwrotnego położenia tłoka, zmieniono również profil płaszcza tłoka, pierścień tłokowy i korbowód. Zarówno prawą, jak i lewą stronę bloku silnika zoptymalizowano pod kątem wytrzymałości w stosunku do masy.

W modelu 2020 silnik pozostał niezmieniony mechanicznie, co pozwoliło konstruktorom skoncentrować się na udoskonaleniach i optymalizacji mapowania PGM-FI, kontroli startu HRC i implementacji systemu HSTC.

Średnica cylindra i skok tłoka wynoszą 96 mm x 62,1 mm, ze stopniem sprężania 13,5:1. Czujnik załączonego biegu umożliwia wykorzystanie trzech różnych map zapłonu, jednej dla biegów 1 i 2, drugiej dla biegów 3 i 4 oraz trzeciej dla biegu 5, a system PGM-FI  wstrzykuje dwie dawki paliwa na każdy suw pracy – nowa podstawa filtra powietrza ma ponad dwukrotnie większą powierzchnię, co umożliwia przepływ znacznie większego strumienia.Wydech ma kanały o większych, różniących się średnicach, od miejsca podziału w prawo poprowadzono kanał o średnicy 35 mm, a w lewo kanał o średnicy 42 mm, który jest o 89 mm dłuższy od prawego.

Bezkonkurencyjna niezawodność zawsze była ważnym składnikiem sukcesu CRF450RX. Przyczynia się do niej 5-otworkowa dysza olejowa chłodząca denko tłoka i pompa olejowa o dużej wydajności z dwoma bębnami o średnicy 12 mm.

4. Dane techniczne

SILNIK  
Typ Chłodzony cieczą 4-suwowy, jednocylindrowy uni-cam
Pojemność skokowa 449,7 cm3
Średnica cylindra x skok tłoka 96,0 mm x 62,1 mm
Stopień sprężania 13,5 : 1
SYSTEM PALIWOWY  
Zasilanie Wtrysk paliwa
Zbiornik paliwa 8,5 litra
INSTALACJA ELEKTRYCZNA  
Zapłon Elektroniczny CDI
Rozrusznik Elektryczny
UKŁAD PRZENIESIENIA NAPĘDU  
Typ sprzęgła Mokre wielopłytkowe
Typ skrzyni biegów O stałym zazębieniu
Przełożenie główne Łańcuchowa
RAMA  
Typ Aluminiowa podwójna kołyskowa
PODWOZIE  
Wymiary (dł. x szer. x wys.) 2175 mm x 827 mm x 1260 mm
Rozstaw osi 1477 mm
Kąt pochylenia kolumny 27,4°
Wyprzedzenie 116 mm
Wysokość siedziska 960 mm
Prześwit 328 mm
Masa własna 116 kg
ZAWIESZENIE  
Przednie Widelec Showa USD 49 mm ze sprężynami
Tył Zespolone Showa typu Honda Pro-Link z pojedynczym amortyzatorem
KOŁA  
Przednie Aluminiowe szprychowe
Tył Aluminiowe szprychowe
Opona przednia 90/90-21 54M Dunlop MX3SF
Opona tylna 120/90-18 65M Dunlop MX3S
HAMULCE  
Przednie Hydrauliczne, z pojedynczą tarczą 260 mm
Tylne Hydrauliczne, z pojedynczą tarczą 240 mm

 Wszystkie dane techniczne mogą ulec zmianie bez powiadomienia.



Podziel się z innymi

Dodaj komentarz