Dodano 5 lat temu

Yamaha przedstawia nowe modele YZF-R1 i YZF-R1M na rok 2020

(1 opinia)

Nowe modele YZF-R1 i YZF-R1M: historia serii R. Twoja przyszłość.

Od momentu wyprodukowania pierwszego motocykla Yamaha bierze udział w wyścigach i zwycięża. Yamaha Motor Company została założona 1 lipca 1955 roku i zaledwie 10 dni później YA1 — pierwszy firmowy motocykl — zdobył najwyższe miejsce na podium w prestiżowym wyścigu Mount Fuji Ascent Race. Tamtego dnia wyścigi wpisały się na stałe do DNA Yamahy. Dziś, siedem dekad później, firmę definiuje właśnie ta silna potrzeba walki i zwycięstwa.

Niezależnie od tego, czy jedziesz motocyklem z dwusuwowym silnikiem o pojemności 125 cm3 w Japonii, czy walczysz o prowadzenie na torze podczas WSBK i MotoGP — Yamaha nie ma sobie równych. To zamiłowanie do wyścigów sprawia, że Yamaha tworzy jedne z najbardziej inspirujących, ekscytujących i zaawansowanych technologicznie motocykli klasy supersport.

Dzisiejszy segment motocykli supersport serii R zawiera najszerszą gamę najbardziej wyjątkowych motocykli w historii firmy. Wszystkie modele serii R o pojemnościach od 1000 cm3 do 125 cm3, zaprojektowane w oparciu o najnowsze technologie pochodzące ze zwycięskich motocykli sportowych WSBK Yamahy i inspirowane zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi z modeli M1 MotoGP, umożliwiają dzisiejszym miłośnikom mocnych wrażeń przeniesienie się do Świata Serii R — miejsca, w którym granice są nieustannie przekraczane, a cele osiągane.

Wyścigi zawsze były i będą siłą napędową, dzięki której Yamaha tworzy nowe, wiodące konstrukcje i może prezentować nowe modele klasy Supersport: YZF-R1 i YZF-R1M.

YZF-R1 — model 2020

Zaprojektowany bez kompromisów, legendarny YZF-R1 to najlepszy motocykl klasy Supersport stworzony przez Yamahę.

Jednym z najważniejszych osiągnięć w historii tego modelu było wprowadzenie przez Yamahę w 2009 roku rewolucyjnego silnika z krzyżowym wałem korbowym. Technologia crossplane zapewniła wysoki, generowany liniowo moment obrotowy, odmieniając doświadczenie z jazdy motocyklem klasy Supersport dzięki efektywnemu wykorzystaniu mocy. Dała początek nowej erze, w której Yamaha skupiła się na usprawnianiu właściwości jezdnych.

Rok 2015 przyniósł kolejny przełom — pojawienie się nowej generacji elektronicznych systemów wspomagania kierowcy, dzięki którym pasjonaci mogą lepiej wykorzystać możliwości swoich YZF-R1. Mimo że rocznik 2015 nie różnił się nazwą od poprzednich generacji, był to całkowicie nowy motocykl, wyznaczający moment przejścia YZF-R1 ze świata analogowego w świat cyfrowy. Wprowadzenie w roku 2018 kolejnych zaawansowanych elektronicznych systemów wspomagania kierowcy doprowadziło do jeszcze mocniejszego podkreślenia technologicznego wyrafinowania tego flagowego modelu.

Model YZF-R1 z roku modelowego 2020 wyróżnia się radykalnym, sportowym wyglądem, wysoce zaawansowanym silnikiem oraz ulepszonym podwoziem, które umacniają jego pozycję jako najdoskonalszego motocykla supersportowego Yamaha. Dzięki nowej, radykalnej stylistyce inspirowanej modelem M1 z mistrzostw świata MotoGP oraz za sprawą zespołu siedmiu elektronicznych elementów sterujących, motocykl YZF-R1 na sezon 2020 jest gotowy, by wkroczyć w trzecią dekadę XXI wieku.

Nowe nadwozie w stylu M1

Każdy model serii R jest inspirowany motocyklem YZR-M1, zaś nowatorskie nadwozie YZF-R1 z rocznika modelowego 2020 podkreśla bliskie pokrewieństwo między motocyklami wyścigowymi MotoGP oraz modelami klasy Supersport Yamahy.

Czyste DNA modelu M1 jest doskonale widoczne w drapieżnej stylistyce przedniej owiewki i sportowej szyby, zaś boki nowych owiewek przechodzą płynnie w zbiornik paliwa, co zapewnia opływowy i w pełni zintegrowany wygląd, który podkreślają kolorystycznie dobrane panele dolne zbiornika.

Nowe nadwozie nadaje modelowi 2020 bardziej dynamiczny styl i elegancję, a także podkreśla poczucie jedności między kierowcą i maszyną. Aerodynamikę poprawiono o ponad 5%, co zapewnia znaczący wzrost osiągów przy dużych prędkościach. Nowoczesne reflektory LED w połączeniu z udoskonalonymi światłami pozycyjnymi LED podkreślają radykalny, futurystyczny wygląd i charakter modelu z rocznika 2020.

Wysokiej jakości nadwozie jest również wyposażone w nowy, aluminiowy kanał powietrzny ukryty za przednią osłoną, który zwiększa sztywność, zaś dolna część owiewki, która zakrywa układ wydechowy, została wykonana z tytanu.

Wysoce udoskonalony silnik zgodny z wymogami normy emisji spalin EU5

4-cylindrowy silnik o pojemności 998 cm3 i mocy 200 KM jest jedną z najbardziej ekscytujących jednostek napędowych stosowanych w motocyklach. Stworzony z myślą o dominacji na torze wyścigowym, zaawansowany silnik z wałem korbowym wykonanym w technologii crossplane otrzymał na 2020 rok liczne usprawnienia, które zapewniają najwyższej klasy osiągi i pozostają w zgodności z najnowszą normą emisji spalin EU5.

Optymalna wydajność przy wysokich obrotach

Silnik YZF-R1, wyposażony w wyjątkowy wał korbowy wykonany w technologii crossplane, który zapewnia asymetryczną kolejność zapłonu (270° — 180° — 90° — 180°) i maksymalną moc przy 13 500 obr./min, charakteryzuje się wysokim, liniowo przyrastającym momentem obrotowym. Nadaje mu on drapieżny charakter i gwarantuje jazdę pełną mocnych wrażeń.

Inżynierowie Yamahy jeszcze bardziej udoskonalili silnik pod kątem wysokiego zakresu obrotów, dzięki zastosowaniu nowych dźwigienek pośrednich i nowych krzywek rozrządu, które zapewniają optymalny skok zaworu oraz większą stabilność zamykania i otwierania zaworów przy wysokich obrotach. Gwarantuje to płynniejszą i bardziej wydajną pracę silnika.

Zwiększona efektywność spalania

Jedną z najistotniejszych zmian jest nowo zaprojektowany układ dolotowy, w którym zastosowano przeprojektowaną głowicę cylindrów i zmieniono położenie zespołu wtryskiwaczy, co zaowocowało optymalizacją osiągów silnika. Zawory przepustnicy zostały przesunięte bliżej komór spalania, tak aby zredukować objętość dolotu i poprawić stabilność oraz wydajność spalania. Nowe wtryskiwacze firmy Bosch znajdują się obecnie na korpusach przepustnic o średnicy 45 mm, nie zaś pod nimi. Nowe 10-otworowe wtryskiwacze dostarczają więcej paliwa bezpośrednio do komór spalania, a także zapewniają szerszy kąt rozpylania wynoszący 21,5 stopnia w celu zwiększenia efektywności spalania.

Kolejne modernizacje obejmują przeprojektowany układ wydechowy, na który składają się łącznie 4 katalizatory — po dwa w przedniej i tylnej części komory układu wydechowego. Zarówno tłumik jak i ekrany termiczne silnika wyposażono w dodatkowe rozwiązania zmniejszające poziom hałasu.



Podziel się z innymi

Dodaj komentarz