HOT!
Dodano 2 lata temu

HONDA CBR650R rocznik 2021

(1 opinia)

Wyposażony w komplet owiewek model CBR650F wprowadzono do oferty w 2014 roku wraz z nieobudowanym modelem CB650F, co zapewniło Hondzie bardzo wysoki udział w rynku czterocylindrowych motocykli klasy średniej, szczególnie wśród najbardziej sportowo zorientowanych maszyn sportowo-turystycznych. W 2017 roku motocykl otrzymał ostrzejszą stylistykę, podkreślającą estetyczne walory silnika, a sam silnik zyskał na mocy maksymalnej. Z przodu pojawił się widelec Showa Dual Bending Valve i mocniejsze zaciski hamulcowe Nissin.

2021 HONDA CBR650R

Ewolucja konstrukcyjna motocykla z roku modelowego 2019 zmieniła CBR650F w CBR650R. Zmiana z „F” na „R” oznacza wzrost sportowego potencjału, który kierowcy będą mogli odkrywać, wykorzystywać i cieszyć się nim na co dzień.

W procesie transformacji, CBR650R stał się nieprzypadkowo przedstawicielem rzadkiego gatunku: sportowym motocyklem, który zapewnia podobną przyjemność, radość i adrenalinę, jak maszyny RR, ale oferuje praktyczne walory na co dzień, przy rozsądnych kosztach eksploatacji. Czyni to z CBR650R doskonały środek komunikacji, a zarazem maszynę do weekendowej zabawy.

To kierunek, który został dobrze przyjęty przez klientów. CBR650R zadebiutował w 2019 roku i był to wtedy drugi najlepiej sprzedający się motocykl sportowy w Europie. Model na rok 2021 wykorzystuje szansę na dalszy rozwój dzięki zasadniczej modernizacji przedniego zawieszenia oraz lepiej dostosowanym do potrzeb kierowców detalom.

Opis modelu

Główną nowością w zmodernizowanym CBR650R jest zastosowanie widelca USD Showa 41mm typu Separate Function Big Piston* – wysokiej jakości zawieszenia, które jeszcze skuteczniej wspomaga znakomite prowadzenie się motocykla.

Zgodność silnika z normą EURO5 została osiągnięta bez obniżenia mocy maksymalnej. Inne usprawnienia obejmują lepszą widoczność wyświetlacza LCD, nowe reflektory oraz gniazdo ładowania USB typu C pod siedzeniem. Dodatkiem są drobne zmiany kosmetyczne obejmujące nowe osłony boczne i nowe mocowanie tablicy rejestracyjnej.

CBR650R będzie dostępny w dwóch zmienionych opcjach kolorystycznych: Matt Gunpowder Black Metallic ma teraz dyskretne srebrne (a nie czerwone) akcenty, podczas gdy wersja Candy Chromosphere Red ma bardziej wyrazistą czarno-białą grafikę na bokach owiewki oraz (dodatkowo w stosunku do poprzedniej wersji) na zbiorniku paliwa i tylnej kanapie.

Podwozie

  • Nowe regulowane zawieszenie z widelcem USD Showa Big Piston z rozdzielonymi funkcjami (SFF-BP)
  • Użyto promieniowych, czterotłoczkowych zacisków hamulcowych i pływających tarcz z przodu.
  • Rozmiary opon: z przodu 120/70-ZR17 i z tyłu 180/55- R17

Stalowa rama typu diament wykorzystuje tłoczone (zamiast kutych) płyty mocowania sworznia wahacza i dwie eliptyczne belki o specjalnie dostosowanej sztywności (sztywniejsze w rejonie główki ramy i bardziej „elastyczne” w części belkowej). Zapewnia to zrównoważoną charakterystykę prowadzenia z wysoką precyzją informacji zwrotnych odbieranych przez kierowcę. Kąt pochylenia główki ramy i wyprzedzenie wynoszą 25,5°/101 mm, przy rozstawie osi 1 450 mm. Masa własna wynosi 208 kg.

Przedni widelec USD Showa Big Piston z goleniami o średnicy 41 mm oraz rozdzielonym tłumieniem dobicia i odbicia (SFF-BP) to zasadnicza zmiana jakościowa. Amortyzator z separacją tłumienia w jednej rurze widelca i mechanizmem sprężynowym w drugiej zapewnia wysoką skuteczność tłumienia i mniejszą masę. Wraz z zastosowaniem tłoka amortyzatora o większej średnicy, rośnie wyczucie drogi, absorpcja nierówności i kontrola nad motocyklem. Z tyłu pojedynczy amortyzator z 7-stopniową regulacją napięcia wstępnego sprężyny, został bezpośrednio zamocowany do odlewanego grawitacyjnie aluminiowego wahacza.

Zamocowany promieniowo, czterotłoczkowy zacisk przedniego hamulca współpracuje z pływającymi tarczami o średnicy 310 mm, a z tyłu hamowanie zapewnia jednotłoczkowy zacisk i tarcza 240 mm. Hamowanie usprawnia dwukanałowy system ABS.

Aluminiowe, odlewane obręcze kół ubrano w przednie i tylne opony o rozmiarze odpowiednio 120/70-ZR17 i 180/55-ZR17.

Wyposażenie i stylistyka

  • Nowe panele boczne i mocowanie tylnego błotnika oraz tablicy rejestracyjnej
  • · Nowe przednie reflektory
  • Wyświetlacz LCD jest teraz łatwiejszy do odczytu, gniazdo USB typu C znajduje się pod siedzeniem

Nowe owiewki CBR650R i dobrze widoczny, czterocylindrowy silnik, wzmacniają sportowy charakter motocykla. Podwójne reflektory LED z nowym, drapieżnym profilem, wprowadzonym w modelu 2021, zapewniają maszynie przenikliwe, bezkompromisowe spojrzenie, a górne i rozszerzone dolne owiewki łączą muskulaturę ze smukłymi liniami i kątami

Siedzenie jest zwarte, a jego zwężony z tyłu kształt wzmacnia sportowy charakter motocykla. Nowe panele boczne podkreślają minimalizm, podobnie jak tylny błotnik i mocowanie tablicy rejestracyjnej.

Agresywna pozycja kierowcy wynika z zastosowania kierownicy typu clip-on, która mocowana jest teraz pod górną półką i z pozycji dopasowanych tylnych podnóżków. Pod siedzeniem znajduje się gniazdo USB typu C, które ułatwia ładowanie urządzenia mobilnego. Wysokość siedzenia wynosi 810 mm.

W zestawie stylowych wskaźników LCD znajduje się funkcja wyświetlenia sugestii zmiany biegu na wyższy, oznaczenia aktualnie załączonego biegu oraz wskaźnik najwyższych osiągniętych obrotów (Peak Hold). W motocyklu z roku modelowego 2021 poprawiono czytelność poprzez zmianę wyświetlacza LED i rozmiaru czcionki.

Silnik

  • Maksymalna moc 70 kW, maksymalny moment obrotowy 63 Nm, dostępna wersja o mocy 35 kW dla kierowców z prawem jazdy kategorii A2
  • System kontroli momentu obrotowego (HSTC)
  • Spełnia normę czystości spalin EURO5

16-zaworowy silnik DOHC o pojemności 649 cm3 jest tak dostrojony, aby zapewnić najczystsze, najradośniejsze osiągi, jakie można uzyskać z czterocylindrowej jednostki napędowej średniej wielkości, z tradycyjnie już błyskawiczną reakcją w całym zakresie obrotów i mocną, wysokoobrotową górą, z której rzędowe czwórki Hondy są znane od dekad. Moc maksymalna 70 kW pojawia się przy 12 000 obr/min, a maksymalny moment obrotowy 63 Nm przy prędkości obrotowej 8 500 obr/min. Łatwa konwersja z ograniczeniem mocy do 35 kW stanowi ukłon w stronę posiadaczy prawa jazdy kategorii A2.

W ramach aktualizacji na rok 2021, jedyne zmiany w specyfikacji silnika dotyczą zgodności z normą EURO5, co wymagało zmian w oprogramowaniu ECU, w geometrii krzywek rozrządu, w czasach zaworów dolotowych, zmiany rury wydechowej, katalizatora i tłumika, a także dodania czujnika położenia wału korbowego.

Bezpośrednie sterowanie zaworami przez krzywki rozrządu umożliwiło uzyskanie zwartej budowy głowicy. Średnica cylindra i skok tłoka wynoszą odpowiednio 67 mm i 46 mm przy stopniu sprężania podniesionym do 11,6:1. Zastosowano irydowe świece zapłonowe, a podwójne kanały dolotowe – po obu stronach zbiornika paliwa – zasilają airbox większą ilością powietrza i odpowiadają za gardłowy odgłos kolektora dolotowego.

Asymetryczne kształty płaszczy tłoków minimalizują kontakt z tulejami cylindrów i zmniejszają tarcie. Stalowe „kolce” na zewnętrznej powierzchni tulei cylindrowych zmniejszają zużycie oleju (i tarcie) poprzez poprawę odprowadzania ciepła, a cichy łańcuch rozrządu SV zmniejsza straty spowodowane tarciem dzięki zastosowaniu wanadowej powłoki na sworzniach. Wewnętrzne kanały cieczy chłodzącej, łączące głowicę z blokiem cylindrów, eliminują większość zewnętrznych połączeń.

Silnik korzysta ze zwartej architektury wewnętrznej, jest połączony z sześciostopniową przekładnią i rozrusznikiem oraz z cylindrami pochylonymi do przodu o 30°. Sprzęgło antyhoppingowe ułatwia zmiany biegu na wyższy, zapobiegając jednocześnie blokowaniu tylnego koła przy silnym hamowaniu i szybkich redukcjach biegów. System kontroli momentu obrotowego (Honda Selectable Torque Control – HSTC) ma za zadanie utrzymanie przyczepności tylnego koła. System można wyłączyć, jeśli kierowca nie chce korzystać z jego usług.

Spalanie 4,9 l/100km (zgodnie z cyklem pomiarowym WMTC) daje zasięg ponad 300 km na jednym zbiorniku, który mieści 15,4 litra paliwa.

Akcesoria

Dla CBR650R dostępna jest gama oryginalnych akcesoriów Hondy:

Przednie błotniki, osłony boczne, osłona kanapy (w części aluminiowa lub zawierająca wstawki aluminiowe)

Paski na felgi

Torba na zbiornik i torba na siedzenie pasażera

Quick Shifter

Wysoka szyba – jasna lub przyciemniona

Podgrzewane manetki

5. Dane techniczne

SILNIK  
Typ Chłodzony cieczą 4-suwowy, 16-zaworowy DOHC, rzędowy 4-cylindrowy
Pojemność skokowa (cm³) 649 cm3
Średnica cylindra x skok tłoka (mm) 67,0 x 46,0
Stopień sprężania 11,6:1
Moc maksymalna 70 kW przy 12 000 obr/min
Max. moment obrotowy 63 Nm przy 8 500 obr/min
Pojemność układu smarowania 2,7 l
SYSTEM PALIWOWY  
Zasilanie PGM-FI elektroniczny wtrysk paliwa
Zbiornik paliwa 15,4 l
Zużycie paliwa 4,9 l/100 km
INSTALACJA ELEKTRYCZNA  
Rozrusznik Elektryczny
Pojemność akumulatora 12V/8,6 AH
Moc alternatora 370 W
UKŁAD PRZENIESIENIA NAPĘDU  
Typ sprzęgła Mokre wielopłytkowe
Typ skrzyni biegów 6-biegowa
Przełożenie główne Łańcuch
RAMA  
Typ Stalowa dwubelkowa rurowa (diament)
PODWOZIE  
Wymiary (dł. x szer. x wys.) 2 120 x 750 x 1 150 mm
Rozstaw osi 1 450 mm
Kąt pochylenia kolumny 25,5°
Wyprzedzenie 101 mm
Wysokość siedziska 810 mm
Prześwit 130 mm
Masa własna 208 kg
Promień zawracania  
ZAWIESZENIE  
Przednie Regulowane przednie zawieszenie z widelcem USD Showa Big Piston z rozdzieleniem funkcji i goleniami o średnicy 41 mm (SFF-BP).
Tył Pojedynczy amortyzator z 7-stopniową regulacją napięcia wstępnego, skok 43,5 mm
KOŁA  
Obręcz przednia Odlew aluminiowy, 6- drążonych ramion
Obręcz tylna Odlew aluminiowy, 6- drążonych ramion
Opona przednia 120/70ZR17 M/C (58W)
Opona tylna 180/55ZR17 M/C (73W)
Hamulce  
Układ ABS ABS 2-kanałowy, hydrauliczne hamulce z podwójnymi tarczami hamulcowymi 310 mm z przodu i tarczą hamulcową 240 mm z tyłu
ZESPÓŁ WSKAŹNIKÓW I UKŁAD ELEKTRYCZNY  
Zespół wskaźników Cyfrowy prędkościomierz, cyfrowy obrotomierz słupkowy, podwójny licznik przebiegów dziennych, cyfrowy słupkowy wskaźnik paliwa, załączony bieg i wskaźnik zmiany biegu na wyższy, cyfrowy zegar
Reflektor LED
Światła tylne LED

# Należy pamiętać, że podane liczby to wyniki uzyskane przez firmę Honda w standardowych warunkach testowania w cyklu WMTC. Testy są prowadzone na hamowni, z wykorzystaniem standardowej wersji modelu z kierowcą bez pasażera i dodatkowego wyposażenia. Rzeczywiste zużycie paliwa może się różnić w zależności od sposobu jazdy i konserwacji pojazdu, warunków pogodowych, warunków na drodze, ciśnienia w oponach, zainstalowanych akcesoriów, ładunku, wagi kierowcy i pasażera oraz innych czynników.

Dodaj komentarz