Wyróżnione
Dodano 9 miesięcy temu

XSR900 DB40 Prototype – heritage Yamahy

(1 opinia)

Heritage to jedno z najpopularniejszych ostatnio słów w branży motocyklowej. Gama modeli Yamaha’s Sport Heritage to hołd złożony wyścigowym maszynom, które stworzyły historię firmy Yamaha, ale bez kompromisów w zakresie osiągów.

Łączą wyrazistą stylistykę najbardziej kultowych motocykli w historii marki z najnowocześniejszymi rozwiązaniami i technologiami w zakresie produkcji ram, zawieszeń oraz silników.

W 2023 roku nawiązanie do niezwykłej historii wyścigowej firmy Yamaha osiągnęło jeszcze wyższy poziom. Po prezentacji gamy akcesoriów XSR900 RACER oraz specjalnej wersji 1980 Grand Prix-inspired CafeRacersofInstagram Yard Built for Good w tym roku, Yamaha prezentuje model XSR900 DB40 Prototype na kultowym festiwalu Goodwood Festival of Speed.

Yamaha XSR900 DB40 Prototype wjeżdżała na prestiżową górę Goodwood Hill każdego dnia czterodniowego festiwalu. Motocykl łączy bogate tradycje wyścigowe firmy Yamaha z najnowszą technologią oraz duchem Sport Heritage.

Były kierowca wyścigowy dosiadający modelu YZR500 w cyklu Grand Prix, Niall Mackenzie, który w 1989 roku ścigał się w barwach zespołu Marlboro Yamaha, a we wczesnych latach dziewięćdziesiątych dosiadał motocykli Yamaha wykona podjazd na modelu XSR900 DB40 Prototype w czwartek i piątek. W weekend maszyny będą dosiadać dziennikarze oraz VIP-y.

W latach 1980 Yamaha wprowadziła wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych w budowie motocykli – między innymi ramę Deltabox w motocyklach rywalizujących w cyklu Grand Prix.

Ta technologia została szybko zastosowana w motocyklach drogowych, a teraz – 40 lat później – rama Deltabox nadal pozostaje znakiem rozpoznawczym wielu motocykli marki Yamaha.

Yamaha XSR900 DB40 Prototype powstała na bazie modelu XSR900. Nazwa nawiązuje do 40-lecia opracowania ramy Deltabox, a motocykl jest napędzany nagradzanym, trzycylindrowym silnikiem CP3 o pojemności 890 cm3. Jednostka napędowa jest umieszczona w najnowszej wersji ramy Deltabox.

Nazwa „Deltabox” stanowi połączenie słowa „Delta”, czwartej litery greckiego alfabetu oznaczanej symbolem trójkąta ze słowem „Box”, które po angielsku oznacza „pudełko, skrzynkę”.

Z boku Deltabox wygląda jak trójkąt, który łączy główkę ramy z osią wahacza. Przekrój elementu jest z kolei kwadratowy. To rozwiązanie łączące główkę ramy z osią wahacza zapewnia sztywność i wyjątkowo precyzyjne wyczucie maszyny – coś, co jest niezbędne każdemu motocykliście. Kwadratowy przekrój oznacza większą powierzchnię styku, mniejszą masę i większą sztywność.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Yamaha wprowadziła ramę Deltabox w modelu YZR500 OW61 Grand Prix 1982, natomiast to rozwiązanie zostało po raz pierwszy zastosowane w motocyklu seryjnym trzy lata później: Yamaha TZR250 była motocyklem produkcyjnym, który odziedziczył wiele cech fabrycznego modelu wyścigowego YZR. Od tego czasu rama Deltabox stała się stałym elementem motocykli Yamaha klasy Supersport, w tym oczywiście rewolucyjnego modelu R1, którego premiera miała miejsce 25 lat temu.

XSR900 DB40 Prototype to najnowszy model opracowany na platformie XSR900, który jest hołdem dla wyścigowej tożsamości firmy Yamaha. Miesiąc temu twórcy motocykli customowych z caferacersofinstagram zaprezentowali pierwszy projekt Yard Built for Good podczas Bike Shed Motorcycle Club Show: customową Yamahę XSR900 nawiązującą do wyścigowych maszyn rywalizujących w Grand Prix w latach 80. i 90.

Równolegle zaprezentowana zastała gama Oryginalnych Akcesoriów Yamaha, które umożliwiły przebudowę seryjnej XSR900 na wersję RACER. Wśród nich można znaleźć minimalistyczną owiewkę w stylu café racer i nakładkę na siedzenie pasażera w wyścigowym stylu. Yamaha XSR900 RACER została zaprezentowana na Bike Shed Motorcycle Show, a już w czerwcu legendarny francuski zawodnik, Christian Sarron, wziął na niej udział w słynnym wyścigu Wheels and Waves Punk’s Peak.



Podziel się z innymi

Dodaj komentarz