Dodano 12 lat temu

Versys 1000 -nowość wśród motocykli turystycznych

(Brak opinii)

Jako długo oczekiwany, większy brat ulicznego surfera Kawasaki, nowy Versys 1000 został zaprojektowany tak, by dostarczać jak najwięcej frajdy z każdego wypadu za miasto. Niezależnie od tego czy jedziesz sam, czy z „plecakiem”; czy wybierasz się na drugi koniec miasta czy świata, doskonała kombinacja 4-cylindrowej, elastycznej rzędówki i zwinnego nadwozia o dynamicznym zawieszeniu, utrzyma stały uśmiech pod kaskiem. Za pomocą Versysa 1000 Kawasaki przenosi ideę jazdy nie tylko ulicznej do klasy motocykli litrowych.

 

4 -cylindrowy, rzędowy silnik dający wiele radości

Aby zmaksymalizować radość z jazdy Versysem 1000, inżynierowie postanowili zamontować w nim silnik, który dostarczy jak najwięcej emocji i czegoś więcej niż dobre wyniki. Silnik który wybrano to 4-cylindrowy, rzędowy motor o pojemności 1,043 cm3, podrasowany pod kątem elastyczności. Wspaniała reakcja przepustnicy, duży moment obrotowy w każdym zakresie obrotów (zwłaszcza w zakresie niskich – średnich obrotów) oraz pociągający odgłos zasysanego powietrza sprawiają, że każdy ruch przepustnicy dostarcza fizycznych oraz słuchowych doznań, od których można by się uzależnić.

Wybór Trybu Mocy

Wybór trybu Pełnej Mocy lub Niskiej Mocy pozwala jeźdźcowi ustawić zakres mocy tak, by dostosować ją do swoich potrzeb lub warunków jazdy. Niski tryb mocy ogranicza jej zakres do około 75 % a silnik łagodnie reaguje na otwarcie przepustnicy. (Ograniczenie zarówno mocy jak i reakcji różni się w zależności od prędkości silnika (rpm), pozycji przepustnicy i biegu.)
 
 

Aluminiowa Dwu-rurowa Rama

Kształt aluminiowej, dwu-rurowej ramy składa się z belek, które umieszczone są ponad silnikiem, nadając konstrukcji smukły kształt, łatwy do objęcia kolanami. Lekka i wyjątkowo wytrzymała rama wykorzystuje silnik jako element konstrukcyjny, na którym koncentruje się masa ciężkości. Rama przyczynia się do jakości jazdy, oferując pewne, stabilne prowadzenie oraz lekkie i zwinne skręcanie. Rama jest konstrukcją składającą się z 5 litych, aluminiowych elementów, w tym główki ramy, lewej i prawej ramy głównej oraz dwóch części poprzecznych. Dwa główne składniki ramy mają sekcje w kształcie litery C i zostały wykonane z odlewu, by zapewnić łagodne zakończenie powierzchni.
 
 

Regulowany Przedni widelec

Widelec jest regulowany dla tłumienia dobicia (tylko prawa strona) oraz napięcia wstępnego.
 

Łatwy w regulacji tylny amortyzator

Zdalna regulacja napięcia wstępnego sprężyny oznacza możliwość dostosowania do jazdy z pasażerem lub z bagażem. Może być wykonywana ręcznie, szybko i łatwo. Tylny amortyzator jest również regulowany dla tłumienia dobicia.
 
 

Hamulce z ABS

ABS znajduje się w standardowym wyposażeniu Versysa 1000. Przednie tarcze 300 mm o obrysie falistym z 4-tłoczkowe zaciskami zapewniają doskonałą skuteczność hamowania. Z tyłu tarcza 250 mm o obrysie falistym z zaciskiem 1-tłoczkowym.
 
 

Regulowana Owiewka

Regulowana owiewka posiada bezstopniowy zakres ok. 30 mm. Wysokość może być regulowana bez narzędzi (za pomocą dwóch pokręteł na przedzie owiewki).
 
 

Szeroka, sztywno zamontowana kierownica

Szeroka, sztywno zamontowana kierownica zapewnia łatwą kontrolę, zwłaszcza przy manewrach o niedużych prędkościach. Umiejscowiona tak, by zapewniać naturalny uchwyt, pozwala jeźdźcowi na delikatne zgięcie w łokciu, podczas jazdy w rozluźnionej, wyprostowanej pozycji.
 
 

Komfort Kierowcy i Pasażera

Grubo wyściełane siedzisko (prawie podwójne poszycie w porównaniu z siedziskiem w modelu Z1000) zapewnia komfort umożliwiający jazdę w siodle przez ponad 1000 km. Tylne siedzisko posiada jeszcze głębsze wyściełanie i prawdopodobnie jest najwygodniejszym siedzeniem dla pasażera zaprojektowanym przez Kawasaki. Skóra z której wykonano siedzisko została starannie dobrana a jego finalny kształt jeszt efektem wielu prób i testów. Przednie siedzisko wykonane jest z innego materiału niż boki i tył. Dwukolorowy wzór został użyty na modelach WHT.
 
 

Duża ładowność i możliwości przewozu

Obszerna, tylna rama ze stalowej rury umożliwia ładowność do 220 kg – wystarczająco dużo by przewieźć pasażera lub bagaż.
 
 

Wygodny uchwyt dla pasażera

Ergonomiczne uchwyty zapewniają komfortowe trzymanie dla pasażera
 
 

Zbiornik Paliwa o dużej pojemności

21 L zbiornik paliwa jest pomocny podczas długich podróży Versysem 1000. Wraz z silnikiem, ustawieniami skrzyni biegów, zasięg (obliczeniowy) na jednym baku to 400 km. Nowy kształt wskaźnika poziomu paliwa wewnątrz baku pozwala na bardzo precyzyjne oszacowanie pozostałego zasięgu. Jazda przez nierówny teren nie ma wpływu na odczyt.
 
 

Oprzyrządowanie

Masywne, odporne i wielofunkcyjne oprzyrządowanie zawiera analogowy obrotomierz oraz ekran LCD z prędkościomierzem, wskaźnikiem poziomu paliwa, licznikiem przebiegu, zegarem, dwoma licznikami dziennych przebiegów, wskaźnikiem aktualnego i średniego zużycia paliwa, zasięgu na pozostałym paliwie oraz temperatury zewnętrznej.

Ekscytujący silnik

Chłodzony cieczą, 16- zaworowy, rzędowy, 4 – cylindrowy silnik DOHC o pojemności 1,043 cm3 i stosunku średnicy cylindra do skoku tłoka 77.0 x 56.0 mm oferuje duży moment obrotowy w zakresie niskich i średnich obrotów i łagodną dostawę mocy. W porównaniu z modelem Z1000, silnik zapewnia mocniejszy zakres niskich i średnich obrotów oraz lekko zredukowaną moc maksymalną. Zarówno moc maksymalna jak i moment obrotowy występują przy niższych obrotach w porównaniu z Z1000. Podczas gdy przepustnice często korzystają z krótkich kanałów dolotowych aby zmaksymalizować osiągi przy wysokich obrotach, w Versysie 1000 są one dłuższe, zapewniając możliwie najlepszą moc dla większych emocji podczas jazdy ulicznej. Przyrost mocy jest dość liniowy i dzięki ustawieniom FI, reakcja jest zarówno szybka jak i gładka. Obie te cechy ułatwiają kontrolę (zwłaszcza podczas manewrów przy niskich obrotach lub przy uruchomieniu przepustnicy) oraz zwiększają sportowy potencjał podczas jazdy. Elastyczny charakter silnika oznacza, że Versys 1000 będzie tak samo zadowolony mogąc jeździć przy niskich obrotach, jak i bardziej agresywnie w zakresie średnich i wysokich obrotów.
 
 

3 Tryby KTRC (System Kontroli Trakcji Kawasaki)

Posiadając ten sam system, który był oferowany we flagowym modelu 2012 ZZR1400, Versys 1000 posiada KTRC, który łączy najlepsze elementy dwóch systemów kontroli trakcji firmy Kawasaki, S-KTRC oraz KTRC. Trzy tryby obejmują szeroki wachlarz warunków jazdy, oferując albo zwiększoną wydajność w jeździe sportowej albo spokój ducha potrzebny w pewnym pokonywaniu śliskich powierzchni. Jeźdźcy mogą wybierać pomiędzy trzema trybami. Tryb 1 i 2 stawia na maksymalne przyspieszenie (tak jak system S-KTRC w modelu 2011 Ninja ZX-10R). Tryb 3 jest podobny do systemu KTRC obecnego w modelu 2010 1400 GTR i zapewnia jeźdźcowi poczucie pewności, ułatwiając gładką jazdę po śliskich powierzchniach. Istnieje możliwość całkowitego wyłączenia tego systemu.
 
 

Odwrócony Widelec Nowej Generacji KYB 43 mm

Umieszczenie cylindra w środku wewnętrznej rury widelca pozwala osiągnąć większą średnicę cylindra: 25 mm ( w porównaniu do 20 mm w standardowym widelcu). Większy rozmiar tłoka przyczynia się do bardzo gładkiej pracy zawieszenia.
 
 

Tylne Zawieszenie Poziome typu Back-link

W tylnym zawieszeniu zestaw amortyzatora umieszczony jest nad wahaczem. Ta aranżacja zwiększa wolną przestrzeń, która w standardowym zawieszeniu typu Uni-Trak byłaby zajęta przez jego dolne połączenie. Pozwala to na umieszczenie większej wstępnej komory spalania, która umożliwia użycie krótszego tłumika, przyczyniając się do wyśrodkowania masy motocykla.
 
 

Sportowe, 17’’ Koła

Lekkie, 6-szprychowe koła mierzą 17’’ – są idealne do sportowej jazdy ulicznej.
 
 

Wielofunkcyjne Opony

Opony Pirelli Scorpion Trail są dopasowane do nadwozia, oferując doskonałą stabilność przy dużych prędkościach oraz dobrą przyczepność w różnych warunkach i na różnych powierzchniach.
 
 

Funkcjonalne nadwozie

Funkcjonalne nadwozie zostało zaprojektowane z myślą o zwiększonej ochronie przed naporem powietrza. Uzupełniając funkcje owiewki, obszerne boki osłon oraz rozszerzane u dołu boczne owiewki pomagają osłaniać nogi jeźdźca, poprawiając jego komfort jazdy.
 
 

Smukły kształt siedziska

Smukły kształt siedziska oraz pozycja zacisku kolan wynikające z kształtu zbiornika, zapewniają swobodę poruszania i możliwość zmiany pozycji jeźdźca wedle potrzeb. Grube uretanowe poszycie zwiększa komfort i wysokość siedziska, dzięki czemu jeździec znajduje się w pozycji pełnej kontroli. Stopniowany kształt siedziska również zapewnia wsparcie dla jeźdźca podczas przyspieszania.
 
 

Gumowe poszycie podnóżków

Przestronna pozycja jazdy jest uzupełniona przez podnóżki (puste) z gumowym poszyciem. Klamry podnóżków są również zamocowane na gumie aby tłumić wibracje.
 
 

Lekki tylny stelaż

Lekki tylny stelaż wykonany z substancji żywicznej (max 6 kg) jest zamontowany jako wyposażenie standardowe. Jest możliwość zamontowania akcesoryjnego kufra centralnego.
 
 

Tylne światło

Tylne światło i kierunkowskazy są zamocowane tak, by zapewniać dobrą widoczność podczas jazdy z kufrem centralnym i sakwami bocznymi.
 
 

Wysoka Wydajność Paliwa

Zaawansowane oprogramowanie ECU przyczynia się do dużej wydajności paliwa Versysa 1000. Staranny dobór ilości wtryskiwanego paliwa oraz synchronizacja zapłonu podczas jazdy tą samą prędkością poprawia zużycie paliwa bez wpływu na jakość jazdy. Wskaźnik Jazdy Ekonomicznej pojawia się na ekranie LCD pokazując korzystne zużycie paliwa. Zwrócenie uwagi na warunki, które powodują pokazanie się wskaźnika może pomóc jeźdźcowi zmaksymalizować wydajność paliwa. Ta poręczna funkcja pozostaje aktywna przez cały czas, chociaż aby być w pełni efektywną kierowca musi jeździć w sposób łagodny: poniżej 6000 rpm, poniżej 30 % otwarcia przepustnicy oraz poniżej 160 km/h.

 

Akcesoria 

KUFRY BOCZNE 2X35L

System jednego klucza Monokey, pojemność 2 x 35 litrów wystarczy, aby zmieścić większość modeli kasków. Dostępne są osłony pasujące do koloru motocykla, które można zamówić oddzielnie.

KUFER CENTRALNY 47L

Kufer górny o maksymalnej pojemności bagażowej 47 litrów. Wyjątkowy wzór Kawasaki, pasujący do stylu modelu 1400GTR. Dostarczany w komplecie z płytą podstawy. Dostępne są osłony pasujące do koloru motocykla, które można zamówić oddzielnie.

OSŁONA DŁONI

Osłony wyposażone są w aluminiowe wsporniki, dające najlepszą możliwą ochronę dłoni.
 
 

Główne cechy:

> Przednie i tylne zawieszenie przystosowane do długich podróży pozwala cieszyć się sportową jazdą w różnych warunkach ulicznych
> Wyprostowana i bardzo wygodna pozycja jazdy zapewnia dużą kontrolę oraz poczucie pewności w różnych sytuacjach
> Sportowe, zwinne prowadzenie, dzięki lekkiej aluminiowej dwu-rurowej ramie
> 4-cylindrowy, rzędowysilnik o pojemności 1,043 cc doskonale sprawdza się w całym zakresie obrotów
> Regulowana owiewka
> Funkcjonalny i mocny korpus zapewnia ochronę przeciw naporowi powietrza
> zbiornik paliwa, o pojemności 21.5 L daje duży zasięg
> KTRC (System Kontroli Trakcji Kawasaki)
> 3 tryby mocy silnika obejmują szeroki zakres warunków
> Nowość: ABS w standardowym wyposażeniu
> Mocna tylna rama zaprojektowana z myślą o ciężkim ładunku
> Przełożenia dobrane pod kątem szerokiej gamy warunków jazdy oraz sytuacji na drodze
> 17’’ koła: idealne także do szybkiej jazdy
> Liczne oryginalne akcesoria

 

DANE TECHNICZNE:

Silnik

Układ zasilania: Wtrysk paliwa: ø38 mm x 4 (Keihin)

Zapłon: elekroniczny

Rozrusznik: elektryczny

Smarowanie: wymuszone, mokra misa
Typ silnika: 4-suwowy, 4-cylindrowy, rzędowy, chłodzony cieczą
Pojemność silnika: 1,043 cm³
Średnica x skok tłoka: 77.0 x 56.0 mm
Stopień sprężania: 10.3:1
Układ rozrządu/ilość zaworów: DOHC, 16 zaworów
 

Przeniesienie napędu

Sprzęgło: wielotarczowe, mokre
Przełożenie podstawowe: 1.627 (83/51)
Przełożenie biegu 1: 2.692 (35/13)
Przełożenie biegu 2: 1.950 (39/20)
Przełożenie biegu 3: 1.529 (26/17)
Przełożenie biegu 4: 1.304 (30/23)
Przełożenie biegu 5: 1.136 (25/22)
Przełożenie biegu 6: 0.958 (23/24)
Przełożenie całkowite: 2.867 (43/15)
Układ przeniesienia napędu: 6 przełożeń
Przeniesienie napędu na koło tylne: uszczelniany łańcuch

Podwozie

Typ ramy: aluminiowa twin-tube
Kąt pochylenia główki ramy / Wyprzedzenie: 27˚ / 107 mm
Skok przedniego zawieszenia: 150 mm
Skok tylnego zawieszenia: 150 mm
Opony, przód: 120/70ZR17M/C (58W)
Opony, tył: 180/55ZR17M/C (73W)
Kąt skrętu, lewy / prawy: 34˚ / 34˚
Zawieszenie przednie zawieszenie: 43 mm odwrócony widelec z bezstopniowym tłumieniem dobicia oraz regulowanym napięciem wstępnym sprężyny
Zawieszenie tylne zawieszenie: poziome typu Back-link z amortyzatorem gazowym posiada bezstopniowe tłumienie odbicia oraz zdalną regulację napięcia wstępnego sprężyny
Hamulce przednie: podwójne, pół-pływające 300 mm. Zaciski 4-tłoczkowe
Hamulce tylne: pojedyncza tarcza 250 mm, zacisk 1-tłoczkowy
 
 
Wymiary
 

Długość x Szerokość x Wysokość: 2,235 mm x 900 mm x 1,405 mm / 1,430 mm

Prześwit: 155 mm

Rozstaw osi: 1 520 mm
 
Wysokość siedzenia: 845 mm
 
Pojemność zbiornika paliwa: 21 litrów
 
Masa pojazdu gotowego do użytku: 239 kg
 
 
Osiągi
 

Moc maksymalna: 86.8 kW {118 KM} / 9,000 obr / min

Maksymalny moment obrotowy: 102 N.m {10.4 kgf.m} / 7,700 obr / min


Podziel się z innymi

Dodaj komentarz