Dodano 12 lat temu

Sylwek Osiadacz – z pasją przez życie

(1 opinia)

Znak zodiaku: waga

Data urodzenia: 8 października 1989

Mieszka w: Grodzisk Mazowiecki

 

Paweł Kot Jak zaczęła się Twoja przygoda z motocyklami?

Sylwek Osiadacz hmm… ogólnie motocyklami jeżdżę od 14-15 roku życia; tata wujek mieli, ja też chciałem mieć. Na pierwszy motocykl uzbierałem z kieszonkowego.

 

PK To wymagało od Ciebie zapewne dużo samodyscypliny?

Sylwek Osiadacz No tak, polegało to na odpuszczaniu sobie drobnych przyjemności dla tej jednej. Po około roku przy wsparciu finansowym rodziców udało się zakupić.

 

PK Co to był za motocykl?

Sylwek Osiadacz Była to Yamaha RD 80 z 83r. Motocykl nie był zbyt piękny wizualnie, więc razem z tatą rozebraliśmy go do ostatniej śrubki i odrestaurowaliśmy, pomalowaliśmy co się da, nie malowaliśmy tylko zbiornika i amortyzatora tylnego. Wszystko robiliśmy sami – malowanie, naprawy, itd. Miałem motocykl, który jeździł i był piękny, ale dopiero po malowaniu. Na początku miałem podejście do motocykli: „aby mieć jak najładniejszy”, a z wiekiem aby był: „jak najmocniejszy”. Nie darowałem sobie żadnej usterki czy ryski, a katowanie to już w ogóle. Co prawda mieliśmy wcześniej motorynkę, ale ona się nie liczy, bo kupili ją rodzice i była na spółkęJ.

 

PK co było po RD?

Sylwek Osiadacz po około roku lub 2 na zbieranie pieniędzy, poprzez pracę w weekendy i wakacje oraz po sprzedaży RD kupiłem od wujka Aprilię RSV 1000 z pięknym lakierem oraz polerowanymi kołami, ramą i wahaczem. Miałem w końcu to, co chciałem – piękny i potężny motocykl… A mocy w nim nie brakowało. W wieku 18 lat udało mi się na niego odłożyć 12 tys. z czego ¾ sam zarobiłem a resztę dali rodzice.

 

PK To faktycznie piękny motocykl, który to był rok?

Sylwek Osiadacz Miałem 18lat. Po roku tym motocyklem uznałem ze to, do czego do tej pory dążyłem, czyli moc i wygląd, to nie to. No i pomyślałem o lataniu na 1 kole. No ale jak takim pięknym motorem trochę szkoda. A w tym okresie kolega miał amatorsko przerobioną hondę CBR 600 F1.

 

PK Masz zawodowych rodziców, mało którzy dokładają synowi do zakupu motocykla :-).

Sylwek Osiadacz Akurat na 18 urodziny to się zebrało po rodzinie sporo kasy

 

PK Czyli stuntem zainteresowałeś się w roku…?

Sylwek Osiadacz 2009? Jak miałem19 lat

 

PK i zacząłeś od CBR?

Sylwek Osiadacz Po 2-3 miesiącach robienia power gum na CBR pomyślałem że kupię sobie coś własnego(bo CBR była kolegi). Wtedy nie byłam jeszcze taki zafascynowany jazdą na kole

 

PK to skąd inspiracja do stuntu?

Sylwek Osiadacz pomyślałem kupie skuter bo jest tani (a na youtube widać ze się da stuntować skuterem). Jak się nie wkręcę, to nic nie szkodzi, bo nie wyrzucę dużo kasy w błoto

 

PK i..? na jaki model padł wybór?

Sylwek Osiadacz No i się zaczęło. Trenowałem 1 lub 2 razy w tygodniu, potem okazało się, że jednak się da, a siła odśrodkowa która powstaje w cyrklach to jakaś bajka, myślałem że to jak bym grał w grę komputerową na jakiś kodach. Kupiłem Benelli K2 LC 50, dlatego że był na giełdzie w Grójcu i miał włoski silnik.

 

PK To jednak włoskie maszyny Cię kręcą…

Sylwek Osiadacz Powiem Ci że włoskie skutery są najlepsze do stuntu. RSV to przypadek kupiłem od wujka Arka po rodzinie. Chciałem kupić SRAD-a 750 96r fajne były z wyglądu ale wyszło jak wyszło.

 

PK A czym się różnią od japońskich?

Sylwek Osiadacz Bo w skuterach jest tak, że są tylko 2 silniki Minarelli i Piaggio i chińskie. Jak buda japońska, to w środku siedzi Włoch, jak w samochodach. No i jakoś tak się zaczęło ze jazda skuterem z czasem na pewno wyparła studia – to chyba jedyny minus.

 

PK czyli szkoda Ci studiów? a jakie sobie obrałeś?

Sylwek Osiadacz Szkoda to może nie, ale brak studiów to na pewno trudności w dalszym życiu w zdobyciu dobrej pracy i usamodzielnieniu się. Jeśli wyjdzie tak, że ze stuntu nie będzie pieniędzy i nie uda mi się rozwinąć zawodowo w tym kierunku, to będzie kiepsko. Rodzice mi wypominają szkołę do dzisiaj i jeszcze długo będą;-)

 

PK Jednym słowem położyłeś wszystko na jednej szali… Ile czasu skuter Ci wystarczał?

Sylwek Osiadacz Skuter starczył na 1,5 roku potem napęd automatyczny mnie nużył.

 

PK Czego warto się uczyć na skuterze i czy warto od takiego pojazdu zaczynać?

Sylwek Osiadacz Ja miałem w Benelli silnik Minarelli, taki sam jak w Areoxsie i dawał radę że hej. Początki to indywidualna sprawa. Widzę jak inni zaczynali na dużych sprzętach i powoli im wiedza wchodziła, na małej pojemności jest ta sama teoria co na dużym, jest tylko inna masa i dozowanie gazu i hamulec.

 

PK A jeśli chodzi o figury itd.? Mi łatwiej poderwać motocykl niż skuter, a najłatwiej na enduro.

Sylwek Osiadacz Typowy motocykl biegowy(RS50,TZR50) niczym się nie różni od dużego. Można robić wszystko oprócz driftów. Cyrkle stopale, acro jest taka sama teoria. Jak umiesz poderwać coś co ma 3 KM, to potem jak podrywasz 600 cm3, to wystarczy ci tylko z 30% jego mocy.

 

PK To fakt, tylko w skuterach mnie zawsze wnerwiało przy zabawie cholernie wolne odśrodkowe sprzęgło.

Sylwek Osiadacz Mnie też to sprzęgło potem denerwowało, reakcja napędu po odkręceniu gazu to jakaś wieczność. Ale w stuncie bardzo ważne jest, żeby się nie napędzać, zwłaszcza przy cyrklach, a przy 50cm nie ma możliwości się napędzić, bo to jedzie wolno. Na dużym motocyklu najpierw trzeba ogarnąć jak zwolnić, a potem trenować stunt.

 

PK Czyli jednym słowem najlepiej zaczynać od skutera, mimo jego wad?

Sylwek Osiadacz Od skutera lub od biegówki, ważne żeby motor był wolny i lekki. A jeśli skuterami jeździmy w stuncie, czyli do 30km/h to one nie mają wad.  Ja sam osobiście na treningu sporadycznie przekraczam 80km/h

 

PK To dlatego mi – przygodnemu amatorowi jazdy na gumie, najlepiej jest na enduro. Co wybrałeś na 1 duże moto?

Sylwek Osiadacz Hondę CBR 600 F4i, nie dlatego że było ładne itd., ale dlatego ze wielu zawodników pokazało, że to najtańszy „niezniszczalny” motocykl, który nie ogranicza. Każdy trik jest na nim możliwy z odrobiną chęci.

 

PK Oj.. mile wspominam F4 w serii też bardzo lubiła piąć się na gumę… Sylwek, a co sądzisz o policjantach, którzy dają mandaty za jazdę na jednym kole?

Sylwek Osiadacz No jeśli jest to na parkingu, gdzie nie ma innych pojazdów, lub na jakiejś drodze, gdzie nie ma innych uczestników ruchu, to mandat jest jak nóż w plecy.

 

PK zdarzyło Ci się?

Sylwek Osiadacz Powinni chwalić, że nie jeździmy po ulicach i nie zagrażamy innym, tylko sobie nabijemy parę siniaków.

 

PK: Dostałeś mandat na parkingu?

Sylwek Osiadacz Tak kilka razy, a policja była zazwyczaj wzywana, bo komuś przeszkadzał hałas. No, a jeśli mój moto nie ma światełek, ma ostre krawędzie, to Pan Władza wiadomo co może zrobić… mimo tego, że przywożę go busem na parking. ale kiedy już ludzie w moim mieście zapamiętali sobie moją osobę, uznali że ja tam na tym parkingu nie łobuzuję tylko przyjeżdżam na trening, to w tedy społeczeństwo i policja staje się bardziej wyrozumiała. Mandaty bardziej dostawałem na początku mojego hobby. Uznali ze tego chłopaka nie da się już nawrócić, to „niech se jeździ”;-). Teraz nie dostaję mandatów tylko zwijam się do domu w najgorszej sytuacji.

 

PK A nie powiedziałeś mi jakie studia wybrałeś…

Sylwek Osiadacz Mechnika i Budowa Maszyn na WAT, czyli Wojskowa Akademia Techniczna na Bemowo – cywilne.

 

PK Bemowo ma spory plac na którym Cię pierwszy raz widziałem… w strugach deszczu i po kałużach, a i tak dałeś radę na tym Bemowie.

Sylwek Osiadacz aaa tak, ale mój pierwszy pokaz miałem w parku brudnowskim na Moto Sercu – 3 miesiące po kupieniu F4i, czyli rok wcześniej. O Bemowie dowiedziałem się dzień przed, że jadę na zastępstwo, na łysej oponie.

PK Aż ją dorżnąłeś do końca?

Sylwek Osiadacz No tak zostałem wytypowany.

 

PK Mi – laikowi w temacie stuntu trudno zrozumieć jak na łysej oponie w strugach deszczu można robić takie tricki…

Sylwek Osiadacz No – dlatego mnie się też ta impreza nie podobała za bardzo;-)

 

PK Do tego wbrew logice bardzo często w krótkim rękawie, trampkach i dżinsach…

Sylwek Osiadacz Uważny widz zauważy pod spodniami ochraniacze na piszczele i kolana, kostki, plecy, lędźwie…

 

PK …ale łokcie bez ochrony…

Sylwek Osiadacz Łokcie najmniej bolą, a uciskanie przedramienia osłabia chwyt i palce mdleją.

 

PK: Wielu ludzi myśli, że to szpan, albo bezsensowne narażanie się…

Sylwek Osiadaczmusi byś balans pomiędzy swobodą ruchu a bezpieczeństwem. no niby mamy kurtki z nałokietnikami, ale jak jest ciepło, to lepie w samym buzerze, który schowany jest pod koszulką.

 

PK Co zmieniałeś w swojej F4, aby ją dostosować? Ile kasy włożyłeś w F4, żeby ją przygotować do latania?

Sylwek Osiadacz Na początku kupiłem ją z podstawowym osprzętem do stuntu. Wklepany bak, hb, szeroka kiera, dziura w siedzeniu, zębatka 16/60 zębów. Stelaż, tył, klatka na silnik. Po roku zaszły zmiany. Krzywy przedni widelec zastąpiło zawieszenie z Hondy CBR 929, kierownica na kippony, wydłużona dźwignia sprzęgła przy silniku, klamka na łożysku, bardziej wklepany i wyszpachlowany bak. Przełożenie z 16/60 zamieniłem na 14/70 zębów, a tylną tarczę hamulcową z 220 mm na 300mm. I tyle…

 

PK Czyli takie podstawowe przygotowanie motocykla to wydatek jakiego rzędu?

Sylwek Osiadacz Pierwszy osprzęt kupiłem już z motocyklem. Wszystko było gotowe. Hb i pompa – 400zł, przewód 100 zł, zaciski 1 lub 2 po 100zł, mocowanie 150 zł, zębatka 160 zł, klatkę i stelaż można zrobić samu. Reszta nie jest obowiązkowa, czyli takie minimum to 1000-1500 zł. Jeśli chcemy mieć jeszcze stalowe podnóżki przednie i tylne 2x150zł oraz miękkie sprzęgło 200 zł.

 

PK Inspirujesz ludzi na swoich pokazach, jeździsz na bardzo dużym luzie i wiele osób się zastanawia – może i ja bym spróbował… miałeś takie rozmowy po pokazie?

Sylwek Osiadacz Nie, ludzie raczej nie pytają jak zacząć – chyba się wstydzą. Zdarzało się często, jak jeździłem skuterem – wtedy się mniej wstydzili. Ale męczy mnie jak 1 000 000 raz usłyszę „Sylwek!!! Jak robi się cyrkle bo nie idą mi;-). Wiele tricków ciężko wytłumaczyć. Trzeba obserwować i próbować samemu.

 

PK Czyli raczej znajomi, a obcych onieśmielasz?

Sylwek Osiadacz Ja sam się uczyłem z you tube;-) To trzeba się ich zapytać czemu nie pytają?

 

PK A jak rodzice zareagowali jak się dowiedzieli co wyrabiasz na motocyklu?

Sylwek Osiadacz Jak powiedziałem, że sprzedaję 1000cm3 i kupuję 50cm3 to trochę tego nie zrozumieli;-). Im to było na początku na rękę, że będę miał niewinny skuter. Jak teraz mam 600 cm3 to już nie bardzo.

 

PK A widzieli Twoje wyczyny?

Sylwek Osiadacz Skuterem i na 600cm3 tak, ale raczej nie interesowali się tym bardzo…

 

PK Nie mów, że nie widzieli jak jeździsz…

Sylwek Osiadacz Widzieli i wiedzą, ale się nie podniecają tym za bardzo. Na pierwsze zawody do Bielawy pojechałem z tatą, ale potem jeździłem sam. Każdy robi swoje: ja w weekendy trenuję, a oni też chcą odpocząć i robić swoje.

 

PK A dziewczyna?

Sylwek Osiadacz Miałem w liceum, teraz stoi w garażu;-)

 

PK Kto w takim układzie Cię najbardziej wspiera psychicznie?

Sylwek Osiadacz Hm, psychicznie ja sam pewnie, no ale najbardziej pewnie rodzice. Utrzymują mnie, bo 3/4 tego co zarobię wkładam w jazdy. Gdyby nie oni to nie miał bym na motorek tylko wydawał na życie.

 

PK Jakie masz plany na najbliższe 2 lata?

Sylwek Osiadacz Robić to, co teraz: jeździć motorem, otworzyć ekipę counte
gravity strreetbike frestyle, mieć stronę internetową, dorabiać sobie w weekendy na jakiś pokazach czy zlotach. Planów zawodowych nie mam… hm… jeździć na zawody

 

PK: Największy sukces??

Sylwek Osiadacz W tym roku „No limits games – 4 miejsce, konkurs cyrkli w Bielawie – 2 miejsce. Jeżdżę dopiero 3 lata, jak na stunt to mało. Zacząłem trenować dopiero w wieku 19 lat.

 

PK to bardzo duży sukces… a największa porażka?

Sylwek Osiadacz Gips na nodze przed Mistrzostwami Polski w Bielawie. 11 lipca jest StuntGP – Mistrzostwa Europy też pod znakiem zapytania.

 

PK Ale bardzo się spieszysz, żeby wrócić do formy po ostatnim wypadku.

Sylwek Osiadacz To chyba zależy od kostki, nie ode mnie. Ciężko jest skakać na bolącej nodze, a co dopiero na 200 kg motorze;-)

 

PK Walczysz, żeby zdążyć na pokaz za 1,5 tygodnia, a 3 dni temu zdjęli Ci gips…

Sylwek Osiadacz To bardziej jest walka z czasem, bo noga się zagoi tylko czy na czas;-). A miesiąc przerwy to jest bardzo dużo i do powrotu do formy trzeba ostro trenować, więc kostka będzie bardziej narażona niż przy zwykłym treningu

 

PK Motocykl przejechał Ci po kostkach i nie masz lęków, obaw?

Sylwek Osiadacz Nie, bo wiem czemu tak się stało, muszę się pilnować, żeby nie powtórzyć tego błędu w przyszłości.

 

PK W Twoim motocyklu jest dodatkowa dźwignia od hamulca?

Sylwek Osiadacz Tak, pod klamką sprzęgła.

 

PK: Nie gubisz się w tym? To pomieszanie motocykla ze skuterem jeśli chodzi o sterowanie…

Sylwek Osiadacz Śmiejemy się, że to jak granie na pianinie, trzeba mieć palce jak pianista. Ale to rozwiązanie pozwala na mega precyzyjne panowanie nad motorem.

 

PK Trudno mi to sobie wyobrazić… Twoje marzenie, które chcesz zrealizować…?

Sylwek Osiadacz Stuntować jak najdłużej i mieć z tego chociaż tyle pieniędzy, aby starczyło na jazdę i na życie. Ogólnie chcę być w tym dobry.

 

PK Znak zodiaku?

Sylwek Osiadacz Waga.

 

PK To widać podczas pokazów ;-). Czego nie lubisz u ludzi?

Sylwek Osiadacz Dwulicowości. Wolę jak ktoś jest chamem cały czas, niż jak ma od czasu do czasu udawać miłego;-)

 

PK Dobre.. i bezpośrednie. A co lubisz u innych?

Sylwek Osiadacz Otwartość.

 

PK Planujesz zmianę motocykla?

Sylwek Osiadacz Nie – po pierwsze ten mnie nie ogranicza, jest odporny na upadki i bez awaryjny. Ma parę minusów technicznych które wyeliminuję w przyszłości.

 

PK Czyli szykują się modyfikacje? a co konkretnie?

Sylwek Osiadacz Utwardzenie tylnego amortyzatora – pływa przy podskokach i – ale to nie wiadomo jeszcze – zmiana kierownicy, aby mieć trochę więcej miejsca na zbiorniku. Ale to ostatnie może nadrobię zmianą techniki. W F4i fabryczna półka była prosta, a po zmianie zawieszenia na CBR 929 jest opuszczana na lagach. Dlatego jest z 2cm niżej niż przedtem.

 

PK Czyli personalizacja na całego… Pożyczyłbyś komuś swój motocykl?

Sylwek Osiadacz Na 5 minut tak, nie dłużej. Jeździły nim 3 osoby, ale wiedziałem, że umieją jeździć.  Amatorowi w stuncie nidy – bo to nie zabawka.

 

PK A dałbyś się zaprosić na test np. R6 albo nowej CBR?

Sylwek Osiadacz Na 2 kołach?

 

PK Mówię o seryjnym motocyklu, na 2 kołach po ulicy?

Sylwek Osiadacz Raczej mnie nie interesuje. Koledzy tez mają F4i do stuntu. Nigdy nie chciałem na nich się przejechać, aby się od swojego nie odzwyczajać. Każdy moto jest inny. Jak umiem swoim, to nie znaczy, że takim samym czyimś bym umiał. Poza tym jestem niski i nie na każdym moto czuje się bezpiecznie;-) Jakbyś miał triumpha 675 do stuntu to bym się przekonał, tak to nie.

 

PK Z czego jesteś najbardziej dumny w swoim życiu?

Sylwek Osiadacz że staram się mieć jakiś cel, nie spędzam czasu bez sensu na kanapie.

 

PK znałem kiedyś człowieka, który mówił, że starać się to za mało, jak mówisz sobie, że się starasz, to już zakładasz porażkę i nie osiągniesz celu, a jak mówisz, że coś zrobisz, to po prostu to zrobisz – tylko kwestia czasu…

Sylwek Osiadacz hehe… mocne słowa.

 

PK Gdybyś mógł cofnąć czas, to co byś zmienił?

Sylwek Osiadacz Zacząłbym jeździć w stuntcie wcześniej – od 15roku życia 😉

 

PK Może masz jakieś dyplomy, puchary?

Sylwek Osiadacz Nie, to nie piłka nożna 😉

 

PK OK, czego Ci życzyć na koniec?

Sylwek Osiadacz Powodzenie w życiu.

 

PK I niech tak będzie ;-). Spełnienia i długiej i owocnej współpracy z Motocyklistą;-)
Podziel się z innymi

Dodaj komentarz