Wyróżnione
Dodano 2 lata temu

Yamaha Ténéré 700 Rally Edition

(1 opinia)

XT i Dakar 

Być może najważniejszym rozdziałem niezwykłej historii modelu XT500 była jego rola w rozrastającym się świecie rajdów. Francuz Thierry Sabine był człowiekiem o wielkim marzeniu — pragnął zapewnić każdemu kierowcy możliwość przeżywania prawdziwych przygód. Odkrył, że wszechstronne motocykle w stylu enduro, takie jak XT, mogą otworzyć furtkę do zupełnie nowej ery jazdy terenowej. Sabine poświęcił się pracy nad swoim marzeniem, które spełniło się w grudniu 1978 roku, kiedy to na paryskim placu Place du Trocadéro zebrały się 182 pojazdy, gotowe do pierwszego w historii rajdu Paryż-Dakar. Yamahy stanowiły liczne grono wśród szeregu jednośladów, a XT500, ze swoją wytrzymałą konstrukcją, podwoziem przystosowanym do jazdy terenowej i potężnym silnikiem o wysokim momencie obrotowym, okazał się idealną maszyną do wyścigu na 10 000 km — wydarzenia, które na lata odmieniło świat motocykli. Reprezentanci Yamahy, Cyril Neveu i Gilles Comte, przeszli do historii, zajmując pierwsze i drugie miejsce w ogólnej klasyfikacji inauguracyjnego rajdu Dakar. W 1980 roku Yamaha przyniosła Neveu kolejne zwycięstwo — kierowcy Yamahy XT zdobyli wówczas równie drugie, trzecie i czwarte miejsce. Obecnie, po zapewnieniu statusu legendy XT500 stał się jednym z najlepiej sprzedających się motocykli w Europie, przyciągając do siebie liczne grono lojalnych fanów. Model ten zapoczątkował rozwój nowej generacji motocykli Yamaha Adventure, dzięki którym każdy kierowca mógł wyruszyć w podróż życia. 

Pierwsza Ténéré 

XT600Z Ténéré z 1983 roku, wyposażona w pojemny zbiornik paliwa, widelec o dużym skoku, przedni hamulec tarczowy i tylne zawieszenie typu Monocross z pojedynczym amortyzatorem jest pierwszym motocyklem Yamahy segmentu Adventure, który przeniósł osiągi serii XT na wyższy poziom. Podobnie jak XT500, nowy model XT600Z miał za zadanie sprostać ekstremalnym warunkom w rajdzie Paryż-Dakar. Dzięki doskonałym osiągom motocykla Yamaha ustanowiła bezkonkurencyjny rekord 18 podium w pierwszych 6 edycjach imprezy. 

Bohaterowie Dakar 

Rok 1983 umocnił również pozycję rajdu Paryż-Dakar jako najbardziej wymagającego wyścigu motocyklowego na świecie. Ponad 40 zawodników krążyło po pustyni nawet przez 4 dni, a 75% uczestników w ogóle nie dojechało do mety. Nowa XT600Z Ténéré zapewniła członkom zespołu Sonauto Yamaha, Serge’owi Bacou i Jean-Claude’owi Olivierowi, odpowiednio piąte i szóste miejsce — doskonały wynik zarówno dla obu kierowców, jak i nowego motocykla. W 1984 roku, startując na motocyklach Ténéré o charakterystycznej niebieskiej kolorystyce, Olivier zajął równie imponujące szóste miejsce w ogólnej klasyfikacji, a Bacou — dziewiąte. Tym sposobem na zawsze zapisali się oni w historii najsłynniejszego rajdu świata i osiągnęli legendarny status dwóch najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych kierowców rajdowych swoich czasów. Jean-Claude Olivier, znany jako „JCO”, był nie tylko jedną z największych gwiazd rajdów Dakar, ale również prezesem firmy Yamaha Motor France! Będąc najbardziej wytrzymałym i zdeterminowanym kierowcą wyścigowym, a jednocześnie dalekowzrocznym przedsiębiorcą, JCO uczynił Yamahę naczelną marką we Francji. JCO w znaczącym stopniu przyczynił się do sukcesu Ténéré — jednego z najbardziej legendarnych i trwałych modeli Yamahy. Historyczna kolorystyka Ténéré 700 Rally Edition stanowi zatem należny hołd dla niego i pozostałych bohaterów rajdu Dakar. 

Dodaj komentarz