HOT!
Dodano 6 miesięcy temu

XSR900 GP – stworzony, by przejść do legendy

(1 opinia)

Seria Sport Heritage składa hołd najbardziej kultowym motocyklom z bogatej historii Yamahy poprzez połączenie klasycznego designu z gwarantującymi znakomite osiągi najnowocześniejszymi technologiami zastosowanymi w silnikach i w zawieszeniach.

Każdy model XSR czerpie inspirację z kilku zbudowanych przez Yamahę motocykli, które w szczególny sposób zapisały się w jej 68-letniej historii, sięgając jednak po możliwości współczesnych osiągów – dzięki temu powstało niesamowite połączenie ponadczasowego piękna z najnowocześniejszą technologią.

Wyścigi są zapisane w DNA Yamahy. Yamaha Motor Company od samego początku swojego istnienia startuje i wygrywa w wyścigach motocyklowych, przekraczając granice możliwości zarówno człowieka, jak i maszyny. Model Ya-1 był pierwszym w historii motocyklem Yamahy, który wygrał wyścig Mount Fuji Ascent Race w 1955 roku. Działo się to krótko po założeniu firmy.

Od tego czasu Yamaha zgromadziła na swoim koncie niezliczone zwycięstwa na wszystkich szczeblach, od lokalnych wyścigów amatorskich po królewską klasę Grand Prix.

Model XSR900, wprowadzony na rynek w 2016 roku, od samego początku subtelnie nawiązywał do wyścigowego rodowodu Yamahy. W 2021 roku najnowsza generacja modelu XSR900 poszła o krok dalej, wyraźnie prezentując akcenty konstrukcyjne zainspirowane designem motocykli wyścigowych z lat 80. i 90., a jednocześnie zachowując swoją pozycję roadstera z rodowodem.

Kolejny ukłon w stronę wyścigowej tradycji Yamahy będzie miał miejsce w 2024 roku podczas premiery nowego XSR900 GP – oto motocykl, który w sposób niespotykany wcześniej w serii Sports Heritage oddaje hołd najsłynniejszym maszynom wyścigowym w historii Yamahy.

Model XSR900 GP to połączenie wyścigowej historii Yamahy i współczesnego poziomu osiągów. Widać w nim nawiązanie do Grand Prix z lat 80. XX wieku oraz cechy najnowszych technologii, m.in. w postaci kultowego silnika CP3 o pojemności 890 cm3 i wysokim momencie obrotowym, 6-osiowego modułu IMU, zaczerpniętego z modelu R1, oraz układu rozpoznającego pochylenie motocykla. 

„Złota era” wyścigów Grand Prix

Yamaha po raz pierwszy wystartowała w motocyklowych mistrzostwach świata podczas Grand Prix Francji.

Swój pierwszy tytuł w mistrzowskiej klasie Yamaha zdobyła za sprawą Giacomo Agostiniego w latach 70. ubiegłego wieku, a w dalszej części tej dekady sięgała po kolejne zwycięstwa.

Jednak to właśnie w latach 80. XX wieku, później nazwanych „Złotą Erą” wyścigów Grand Prix, japońska marka umocniła swoją pozycję. „Król” Kenny Roberts na YZR500 zapewnił sobie trzeci z rzędu tytuł w 1980 roku, ale po tym sukcesie Yamaha musiała się uporać z kilkoma ciężkimi sezonami, walcząc o dominację z rywalami.

To doprowadziło do przedefiniowania dotychczasowego podejścia i zmiany ścieżki rozwoju w kierunku motocykli wyścigowych, w których priorytetem było zgrane połączenie człowieka i maszyny.

Nie tylko ta nowa strategia, która stworzyła podwaliny pod dalsze sukcesy w Grand Prix (w latach 1984–1992 Yamaha zdobyła sześć tytułów Grand Prix w klasie 500 cm3), ale również technologie opracowane w tym okresie wyznaczyły i nadal wyznaczają kierunek dla sportowych motocykli produkcyjnych.

Po przejściu na smuklejszy silnik V4 w 1982 roku inżynierowie Yamahy zajęli się tworzeniem ramy, która pomieści tę jednostkę napędową. Koncepcja ramy zakładała zbudowanie konstrukcji o szerokości równej silnikowi V4, który otaczałby go niczym klatka.

Tak narodziła się kultowa rama Deltabox, którą po raz pierwszy zastosowano w modelu YZR500 OW61 Grand Prix z 1982 roku. Deltabox zapewniała wyjątkową sztywność i precyzyjne wyczucie dokładnie tam, gdzie zawodnik tego najbardziej potrzebował. Była tak przełomowym krokiem naprzód, że zaledwie trzy lata później Yamaha wprowadziła ją po raz pierwszy do produkcji seryjnej, nadając modelowi TZR250 cechy fabrycznej maszyny wyścigowej na zwykłe drogi.

A teraz, 40 lat później, rama typu Deltabox nadal stanowi kręgosłup wielu motocykli Yamahy, w tym nowego modelu XSR900 GP.

Zrodzony z szacunku  

Angielskie przysłowie „Manners Maketh Man” – Maniery czynią człowieka – wywodzi się z powszechnego przekonania, że uprzejmość, dobre maniery i szacunek są niezbędne dla zachowania dobrych interakcji i relacji międzyludzkich. 

Koncepcja ta stała się punktem wyjścia dla projektu XSR900 GP, który pozostaje zgodny z filozofią Faster Sons, polegającą na poszanowaniu pochodzenia, wyciąganiu nauki z przeszłości i opracowywaniu lepszej maszyny dla współczesnego motocyklisty.

Naszym celem nie było stworzenie repliki, ale wypuszczenie na rynek modelu, który będzie wyrazem ogromnego szacunku względem przeszłości, a jednocześnie podkreśleniem własnej odrębności poprzez wykorzystanie najnowszych rozwiązań w zakresie osiągów i technologii. Taki jest właśnie XSR900 GP.

Nuty nostalgii w każdym detalu

Owiewka inspirowana latami 80. ubiegłego wieku

Pod względem wizualnym motocykle Grand Prix zrobiły istotny krok naprzód w latach 80. XX wieku, przechodząc od zaokrąglonych linii owiewki z lat 70. do „bardziej kanciastego” stylu, modnego od połowy lat 80. Bardziej kwadratowe owiewki wyznaczyły trend na kolejną dekadę nie tylko na poziomie Grand Prix, ale także w motocyklach seryjnych.

Nawiązująca do tej epoki górna owiewka w modelu XSR900 GP prezentuje oczywisty wpływ nie tylko motocykli YZR Grand Prix z lat 80., ale także seryjnych modeli sportowych FZR i TZR z przełomu lat 80. i 90. ubiegłego stulecia. Aby zachować wyścigowy wygląd motocykla, okrągły reflektor LED z modelu XSR900 zastąpiono kompaktowym modułem soczewkowym schludnie wpasowanym w owiewkę, co tworzy wrażenie spójności całego przodu przy jednoczesnym zachowaniu doskonałego oświetlenia.

Nie tylko wygląd owiewki, ale i sposób jej zamocowania nawiązują do stylistyki lat 80. ubiegłego wieku. Motocyklista dzięki przestrzennej konstrukcji łączącej owiewkę z ramą i prostym wspornikom podtrzymującym zegary może poczuć się jak w prawdziwej złotej erze.

W celu podkreślenia klasycznego wyglądu kokpitu nakrętki górnego wspornika owiewki mają konstrukcję identyczną jak w oryginalnym TZ250. Konstrukcja ta zamocowana jest, podobnie jak w wyścigowej stylizacji, za pomocą sworzni beta. To pierwszy raz, kiedy Yamaha zastosowała takie mocowanie w masowo produkowanym modelu przeznaczonym do użytku na drogach publicznych.

Przejście z zaokrąglonych owiewek z lat 70. na bardziej kwadratowy styl w kolejnej dekadzie miało na celu zarówno poprawę wydajności aerodynamicznej, jak i ochronę kierowcy przed wiatrem, gdy motocykl osiągał wyższą prędkość. Nie inaczej jest w przypadku modelu XSR900 GP.

Przednia szyba i indywidualne osłony dłoni nawiązują do lat 80., ale nie tylko wygląd ma tu znaczenie. Moc silnika CP3 o pojemności 890 cm3 i przełożenia skrzyni biegów są identyczne, jak w modelu XSR900, ale konstrukcja przedniej owiewki w modelu XSR900 GP pozwala na lepsze przyspieszenia i uzyskanie większej prędkości maksymalnej. Natomiast wyprofilowane kanały w panelach bocznych skutecznie odbierają nadmiar ciepła, maksymalizując wydajność chłodzenia.

Poszycie siedzenia kierowcy jest dopasowane kolorystycznie do siedzenia pasażera, nawiązując do stylistyki motocykli wyścigowych. Efekt ten uzyskano również dzięki wzorowanej na „kanciasty” styl lat 80. XX wieku tylnej części motocykla skrywającej tylne światło. Stylowa nakładka na miejsce pasażera nie tylko świetnie wygląda, ale zapewnia większą stabilność podczas przyspieszania.

Malowanie nawiązujące do epoki Raineya

Czerpiąc z bogactwa najbardziej kultowych grafik wyścigowych motocykli Yamahy z Grand Prix, model XSR900 GP jest dostępny w barwach inspirowanych maszynami dosiadanymi np. przez Wayne’a Raineya podczas mistrzostw świata Grand Prix w klasie 500 cm3 w latach 80. i na początku lat 90. XX wieku. W komplecie z autentycznymi żółtymi polami z numerami na owiewkach zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Rama typu Deltabox i wahacz uzyskały srebrne wykończenie, co jeszcze bardziej budzi skojarzenia z erą prototypów z lat 80. XX wieku i podkreśla charakter samej ramy Deltabox.

Bardziej sportowa jazda

Wyścigowa kierownica typu clip-on

Kierownica typu „clip on” stanowi uzupełnienie wyścigowego stylu i zapewniaą bardziej sportowe wrażenia podczas jazdy.

Zmodyfikowana kierownica całkowicie zmienia pozycję w porównaniu z modelem XSR900. Motocyklista jest przesunięty w kierunku zbiornika paliwa, przez co przyjmuje bardziej sportową pozycję. Zwiększa to dociążenie przodu i daje bardzie precyzyjne wyczucie, jakiego można oczekiwać od maszyny w wyścigowym stylu.

Jednak ten model nie jest przeznaczony wyłącznie do wyścigów lub jazdy po torze. Pozycja za kierownicą nie jest ekstremalnie sportowa, dzięki czemu możesz cieszyć się jazdą bez dyskomfortu. Ukłonem w stronę komfortu jest grubiej otapicerowana kanapa z solidniejszym podparciem.

Podnóżki wykonane ze stopu aluminium można ustawić w dwóch pozycjach, ale fabrycznie ustawione są one w górnym położeniu, aby zapewnić bardziej sportową sylwetkę kierowcy.

Dostrojona sztywność

Ze względu na większe obciążenie przodu wynikające z przesunięcia pozycji za kierownicą XSR900 GP został zmodyfikowany w celu zapewnienia stabilności w zakrętach. Rama pomocnicza również została wzmocniona w stosunku do tej stosowanej w modelu XSR900.

Aby zachować spójność pochylonego do przodu stylu jazdy, model XSR900 jako jedyny z silnikiem CP3 wyposażono w aluminiowy wspornik kierownicy, dostosowujący sztywność w obszarze kierownicy. To pozwala lepiej zrównoważyć często sprzeczne odczucia lekkości i stabilności podczas zmiany kierunku lub gwałtownego zwalniania. 

Za sprawą lekkich kół Spinforged i nowych opon Bridgestone Battlax Hypersport S23 Yamaha XSR900 GP szybko zdobywa zaufanie motocyklisty dzięki precyzji prowadzenia i fenomenalnej przyczepności.

Nowoczesna technologia

Wydajne hamulce i zawieszenie

Zgodnie z ideą łączenia dawnej stylistyki z nowoczesnymi technologiami, model XSR900 GP może pochwalić się najnowocześniejszymi komponentami układu hamulcowego i zawieszenia.

Przedni widelec KYB upside-down jest w pełni regulowany (napięcie wstępne sprężyn, tłumienie do- i odbicia), dzięki czemu każdy znajdzie idealne ustawienie dla lepszego wyczucia przodu. W pełni regulowany amortyzator KYB łączony za pomocą dźwigni został ukryty przed wzrokiem, co podkreśla smukły i sportowy wygląd tyłu. Zdalna regulacja napięcia wstępnego sprawia, że zmiana ustawienia jest prostym zadaniem.

Radialna, przednia pompa hamulcowa Brembo podkreśla supernowoczesną specyfikację motocykla i jego sportowy potencjał, a przewody hamulcowe zostały zoptymalizowane pod kątem większej skuteczności i lepszego wyczucia podczas hamowania podczas sportowej jazdy.

Yamaha Ride Control (YRC)

Zachowując połączenie nostalgicznego stylu z najnowszymi technologiami, użytkownicy XSR900 GP mogą spersonalizować swoje wrażenia z jazdy za pomocą funkcji Yamaha Ride Control (YRC). Uzupełnieniem jest ułatwiająca obsługę charakterystyka mocy silnika i systemy wspomagające, pozwalające na szybką zmianę poziomu interwencji elektroniki w zależności od preferencji kierowcy i warunków na drodze.

Trzy wstępnie zaprogramowane, zintegrowane tryby jazdy „SPORT”, „STREET” i „RAIN” mają ustawienia fabryczne o różnych poziomach interwencji, dostosowanych do różnych warunków. Dodatkiem do nich są dwa niestandardowe ustawienia, które pozwalają kierowcy ręcznie wybrać własne preferencje mocy i interwencji dla różnych układów wspomagających, które rozpoznają jazdę w pochyleniu. Do wprowadzenia wszystkich zmian można użyć smartfona z aplikacją MyRide.

5-calowy wyświetlacz TFT z możliwością sparowania ze smartfonem

Nowy 5-calowy, kolorowy wyświetlacz TFT jest umieszczony w kokpicie utrzymanym w stylistyce retro. Motocykliści mogą wybierać spośród czterech różnych motywów. Warto podkreślić, że tradycyjny analogowy motyw obrotomierza, inspirowany motocyklami wyścigowymi ubiegłych lat, naprawdę potęguje wrażenia jazdy jak w poprzedniej epoce.

Dla urozmaicenia wrażeń z jazdy połączenie ze smartfonem w modelu XSR900 GP jest oferowane w standardzie za pośrednictwem wbudowanego modułu sterującego komunikacją (CCU). Dzięki czemu motocyklista może pozostać w kontakcie również podczas jazdy – wystarczy, że podłączy swój smartfon z motocyklem za pomocą bezpłatnej aplikacji MyRide Link. Oprócz wyświetlania powiadomień o połączeniach i wiadomościach na 5-calowym ekranie TFT nowy wymiar wrażeń podczas jazdy zapewnia funkcja umożliwiająca odbieranie połączeń i słuchanie muzyki przez zestaw słuchawkowy Bluetooth*. Po nawiązaniu połączenia użytkownicy mogą również korzystać ze zintegrowanego systemu nawigacyjnego Garmin StreetCross, który wyświetli szczegółową nawigację na 5-calowym ekranie TFT.

Istnieje również możliwość zasilania urządzeń zewnętrznych poprzez nowe gniazdo USB typu C umieszczone tuż obok wyświetlacza.

* Zestaw słuchawkowy Bluetooth nie jest dołączony do motocykla

Nowy ergonomiczny system przełączników

Nowe zintegrowane przełączniki na kierownicy umożliwiają motocykliście obsługę szerszego zakresu funkcji nowego modelu XSR900 GP, w tym łączności ze smartfonem, nawigacji i trybów jazdy, a także przeglądanie różnych opcji menu.

Charakteryzują się one przejrzystą, logiczną i prostą konstrukcją, a ich kształt, ruch i ergonomiczny układ zostały zaprojektowane z myślą o intuicyjnym sposobie obsługi, co oznacza, że użytkownik może z łatwością przełączać się między różnymi funkcjami.

Aby ułatwić nawigację na ruchliwej drodze, delikatne naciśnięcie przycisku wskaźnika spowoduje trzykrotne mignięcie kierunkowskazów sygnalizujące zmianę pasa ruchu lub gdy wymagany jest tylko krótki sygnał. Pełne naciśnięcie przycisku spowoduje miganie kierunkowskazu przez 15 sekund i do momentu, gdy maszyna przejedzie ponad 150 metrów.

Nowy sygnał zatrzymania awaryjnego (ESS) reaguje na gwałtowne hamowanie, uruchamiając światła awaryjne, które informują kierowców jadących z tyłu o awaryjnym, gwałtownym hamowaniu.

Dodatkowe wsparcie ze strony zaawansowanego, sześcioosiowego modułu IMU, z układem rozpoznającym jazdę w pochyleniu

Bazujący bezpośrednio na systemach elektronicznych zastosowanych we flagowej R-jedynce, zaawansowany technologicznie sześcioosiowy moduł IMU w modelu XSR900 GP na bieżąco mierzy przyspieszenie w kierunkach przód-tył, góra-dół i lewo-prawo, a także prędkość kątową maszyny w kierunkach obrotu wokół osi poziomej poprzecznej, osi pionowej i osi poziomej wzdłużnej.

Sześcioosiowy moduł IMU jest w stanie wysyłać dane w czasie rzeczywistym do modułu ECU, który kontroluje szereg elektronicznych systemów wspomagających kierowcę, w tym system kontroli trakcji (TCS) rozpoznający pochylenie motocykla, system kontroli uślizgu (SCS), system kontroli unoszenia przedniego koła (LIF) i system kontroli hamowania (BC).

XSR900 GP jest również pierwszym modelem Sport Heritage wyposażonym w quickshifter trzeciej generacji, który oprócz standardowej funkcji zapewnia również redukcję biegów bez użycia sprzęgła w trakcie zwalniania i zmiany biegów na wyższe podczas przyspieszania.

Najważniejsze dane techniczne

  • Charakterystyczny design nawiązujący do wyścigówek Grand Prix z lat 80. i 90. XX wieku
  • Nowy 5-calowy, kolorowy ekran TFT umożliwiający łączność ze smartfonem
  • Wysokiej klasy, w pełni regulowane przednie i tylne zawieszenie KYB
  • Nowy design kierownicy typu clip-on i przełączników
  • Rama typu Deltabox o optymalnej sztywności
  • Komfortowe siedzenie, nowe panele boczne i zdejmowana nakładka na miejsce pasażera
  • Nowe podnóżki w ulepszonej pozycji
  • System Yamaha Ride Control YRC i 6-osiowy moduł IMU
  • Tempomat, system Quick Shift trzeciej generacji i sprzęgło A&S
  • Zaawansowany silnik CP3 o pojemności 890 cm3 i wysokim momencie obrotowym, zgodny z normą EU5+
  • Koła Yamaha Spinforged z oponami Bridgestone Battlax Hypersport S23

Kolory, dostępność i cena

Nowy model XSR900 GP będzie dostępny w dwóch kolorach: Legend Red i Power Grey. Terminy dostaw do europejskich dealerów Yamahy i ceny różnią się w zależności od regionu, dlatego w celu uzyskania pełnych informacji prosimy o kontakt z krajowym biurem dystrybutora Yamahy.

Oryginalne akcesoria Yamaha i odzież Faster Sons

Yamaha opracowała szeroką gamę pakietów oraz oryginalnych indywidualnych akcesoriów, dzięki którym każdy właściciel modelu XSR900 GP może łatwo spersonalizować swój pojazd.

Klienci mogą zamówić pakiety oraz akcesoria jeszcze przed odbiorem swojego nowego XSR900 GP, by zamontować je bezpośrednio u dealera Yamahy. Wszystkie elementy pakietów można również kupić osobno. Oprócz akcesoriów pogrupowanych w zestawy lista oryginalnych akcesoriów do XSR900 GP obejmuje również: dolną owiewkę, uchwyt tablicy rejestracyjnej, przyciemnianą szybę oraz układ wydechowy Akrapovič.

Kolekcja odzieży Yamaha Faster Sons, stworzona w celu uzupełnienia serii motocykli Sport Heritage, obejmuje stylowe koszulki, bluzy, skórzane kurtki, czapki z daszkiem, naszywki i inne elementy, które zostały zaprojektowane tak, aby pasowały do ponadczasowego wyglądu maszyn z serii XSR.

Aplikacja MyGarage

Dzięki szybkiej i łatwej w użyciu aplikacji MyGarage klienci Yamahy mogą zbudować swój wymarzony model Sport Heritage w zaciszu domowym. Ta darmowa aplikacja pozwala użytkownikom dodawać i usuwać oryginalne akcesoria z wybranego modelu, aby stworzyć swój idealny model XSR na smartfonie lub laptopie. 

W aplikacji MyGarage wybór akcesoriów do Yamahy XSR jest łatwiejszy, a efekt końcowy można oglądać w 3D pod każdym kątem. Dla ułatwienia można również wysłać maila z końcowym projektem do wybranego dealera Yamahy, który udzieli dalszych informacji.

Pełne informacje na temat oryginalnych akcesoriów i odzieży Yamaha lub aplikacji MyGarage znajdziesz na stronie www.yamaha-motor.eu

Aplikacja MyRide

Bezpłatna aplikacja MyRide firmy Yamaha daje użytkownikom XSR szansę na lepsze wrażenia z jazdy dzięki funkcji śledzenia i tworzenia trasy oraz dostarczania informacji, takich jak kąt pochylenia, przebyta odległość i wiele więcej. Ponadto użytkownicy mogą tworzyć własne historie, dodawać zdjęcia i udostępniać je w mediach społecznościowych oraz społeczności MyRide. 



Podziel się z innymi

Dodaj komentarz