Przetworzony przez sztuczną inteligencję, do tego samouczącą się na podstawie reakcji widzów, który jest podstawą do cyfrowej animacji i wydruku obiektu architektonicznego drukarką 3d nadal jest sztuką?
Warto sobie odpowiedzieć na to pytanie przy okazji wizyty na tej bardzo ciekawej wystawie. Projekt Michaela Hansmeyera – „Digital Grotesque III” łączący architekturę, sztuki wizualne, badania nad zastosowaniami inteligentnych algorytmów i zaawansowane technologie druku 3D od 14 kwietnia 2023 będzie prezentowany w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Realizacja powstała w ramach trzeciej odsłony BMW Art Club. Przyszłość to sztuka. BMW od niemal 50 lat wspiera działania z zakresu kultury i sztuki, współpracując z największymi światowymi artystami.
Sam artysta nazywa swoją twórczość „architekturą obliczeniową”. Hansmeyer wprowadza w kodowane przez siebie procesy elementy uczenia maszynowego. Na podstawie badań reakcji ludzi na pokazywane im projekty komputery uczą się, tego co angażuje uwagę odbiorców. Wdrażają wnioski, aby generować formy uważane przez widzów za bardziej interesujące, a nawet piękne.
Jest to druga wersja wystawy, która była pokazana w Warszawie w Nowym Teatrze. Tam animacja komputerowa została pokazana w specjalnym pomieszczeniu jako projekcja 360 stopni, architektoniczny obiekt zaś przybrał postać wolnostojącej, mierzącej ponad cztery metry ornamentalnej kolumny.
Katowicka wersja wykorzystuje elementy foyer istniejącego budynku, by pokazać przenikanie się wirtualnego krajobrazu, ciągle zmieniającego się fantastycznego świata dziwnych form trochę architektonicznych, to znowu organicznych, z materialną formą „rzeźby” obiektu, wydrukowanego przez drukarki 3d ze sztucznego piaskowca. Monumentalny pokaz panoramiczny i fizyczny obiekt robią ogromne wrażenie, zwłaszcza, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że po wcześniejszych pokazach, artysta wspólnie ze sztuczną inteligencją postanawia wprowadzić zmiany na podstawie reakcji widzów.