Dodano 11 lat temu

UNI-CUB osobista mobilność

(Brak opinii)

Honda Motor Co., Ltd. zaprezentowała urządzenie osobistej mobilności UNI-CUB, demonstrując tym nowe podejście do idealnej koegzystencji człowieka i maszyny. Ten niewielki przyrząd z wbudowanym komfortowym siodełkiem zapewnia taką samą wolność ruchów, jaką cieszy się człowiek podczas chodu.

 

UNI-CUB, będący ewolucją zaprezentowanego w 2009 roku urządzenia osobistej mobilności U3-X, został wyposażony w opracowany przez Hondę system kontroli równowagi oraz pierwszy na świecie system wielokierunkowego koła napędowego (Honda Omni Traction Drive System). Rozwiązania te umożliwiają łatwe sterowanie prędkością jazdy i przemieszczanie się we wszystkich kierunkach, skręcanie i zatrzymywanie się; jadący musi jedynie pochylić górną część ciała w celu przemieszczenia środka ciężkości. W ten sposób można łatwo manewrować wśród innych osób znajdujących się w najbliższym otoczeniu.

 

Co więcej, małe rozmiary urządzenia oraz zintegrowane siodełko umożliwiają prowadzącemu łatwe opuszczenie nóg na ziemię oraz utrzymanie takiej pozycji siedzącej, aby oczy kierowcy znajdowały się na poziomie wzroku innych przechodniów. Konfiguracja tego typu promuje harmonię pomiędzy prowadzącym i otoczeniem, pozwalając jednocześnie na bezproblemowe poruszanie się wewnątrz pomieszczeń wśród innych osób.

 

W czerwcu tego roku Honda we współpracy z japońskim Narodowym Muzeum Nauki i Innowacji rozpocznie testy demonstracyjne UNI-CUB. Oprócz sprawdzenia przydatności urządzenia w pomieszczeniach, projekt ten zbada również możliwość zastosowania przyrządu w innych środowiskach, zarówno w Japonii, jak i w pozostałych krajach.

 

Zastosowany w UNI-CUB układ kontroli równowagi został opracowany przez Honda Robotics. Technologia ta stanowi podstawę badań nad humanoidalnymi robotami, włączając w to znanego na całym świecie robota ASIMO.

 

Honda będzie kontynuowała prace badawczo-rozwojowe nad systemami mobilnymi następnej generacji, dążąc do zaoferowania większej ilości osób radości i przyjemności, jakie daje niczym nieograniczone przemieszczanie się.
Specyfikacja UNI-CUB
Wymiary (dł. x szer. x wys.) 520 x 345 x 745 mm
Wysokość siedziska 745 - 825 mm
Rodzaj baterii Litowo - jonowa
Prędkość maksymalna 6 km/h
Zasięg 6 km
 
 
 
 

Kluczowe aspekty UNI-CUB


Duża zwrotność pozwala na poruszanie się w różnych warunkach w otoczeniu innych osób


1. Swoboda ruchu we wszystkich kierunkach przypominająca ludzki chód

Urządzenie UNI-CUB wykorzystuje dwukołową konfigurację o minimalnym rozstawie osi. Przednie koło zawiera system wielokierunkowego koła napędowego, który został zaprezentowany po raz pierwszy w roku 2009. Tylne koło porusza się na boki, co ułatwia skręcanie. Poprzez wykorzystanie różnych prędkości obrotowych przedniego i tylnego koła, UNI-CUB może poruszać się do przodu i do tyłu, w bok oraz na ukos, a także obracać się w miejscu, co umożliwia wykonywanie szybkich i zwinnych ruchów.

 

2. Poruszanie się w harmonii z innymi ludźmi

Opracowany przez Hondę system kontroli równowagi umożliwia kierowcy dowolne sterowanie kołami UNI-CUB, co w dużej mierze przypomina utrzymywanie równowagi przez człowieka podczas chodu. Projekt uwzględniający otoczenie, w którym porusza się urządzenie pozwala prowadzącemu na swobodne manewrowanie podczas poruszania się obok innej osoby lub podczas trzymania jej za rękę.

 

3. Niewielkie rozmiary umożliwiają poruszanie się na wzniesieniach we wnętrzach nieograniczonych barierami

Za sprawą niewielkich gabarytów UNI-CUB, kierowca i pojazd mają taką samą szerokość, jak poruszająca się osoba. Zoptymalizowany projekt kół w połączeniu z precyzyjnym układem jezdnym/utrzymywania równowagi pozwala również na jazdę po wzniesieniu we wnętrzach nieograniczonych barierami.

 

Łatwe sterowanie promuje nieograniczone przemieszczanie się


4. System kontroli zmiany obciążenia z dotykowym panelem sterowania

Gdy kierowca korzysta z systemu kontroli zmiany obciążenia, specjalny czujnik pochylenia rozpoznaje kierunek, w którym pochyla się użytkownik, umożliwiając tym samym określenie kierunku i prędkości jazdy pożądanych przez prowadzącego. Kolejnym udogodnieniem jest możliwość sterowania poprzez panel dotykowy smartfona lub innego urządzenia.Podziel się z innymi

Dodaj komentarz