HOT!
Dodano 2 lata temu

Nowy szerszeń Hondy – CB750 Hornet

(1 opinia)

Nowy Hornet, choć nie jest flagowcem, był jedną z najbardziej wyczekiwanych nowości. Na targach Intermot w kolonii Honda właśnie zaprezentowała nowe wcielenie „Szerszenia”

Szybki, zwrotny Hornet zagwarantuje radość z jazdy w różnych warunkach, co osiągnięto dzięki najlepszemu w klasie stosunkowi mocy do masy, który połączono ze znanymi od dawna atrybutami motocykli Hondy – doskonałym wyważeniem, stabilnością i łatwością prowadzenia.

  • Dzięki najlepszemu w klasie stosunkowi mocy do masy, każda przejażdżka Hornetem gwarantuje pozytywne emocje
  • Nowy, rzędowy, dwucylindrowy silnik o pojemności 755 cm3 zapewnia maksymalną moc 92 KM (67,5 kW) i moment obrotowy 75 Nm.
  • Zupełnie nowa ultralekka stalowa, dwubelkowa rama rurowa
  • Odważne wzornictwo streetfightera, opracowane przez zespół stylistów biura badawczo-rozwojowego Hondy w Rzymie
  • Cztery tryby jazdy umożliwiają dostosowywanie mocy, intensywności hamowania silnikiem i kontrolę momentu obrotowego HSTC
  • Bogata lista wyposażenia i trzy dostępne pakiety akcesoriów

Opracowany od podstaw, lekki i kompaktowy, rzędowy, dwucylindrowy silnik o pojemności 755 cm3 kryje w niewielkich gabarytach wiele osiągnięć inżynieryjnych Hondy. „Szerszeń” nadal pokazuje żądło – maksymalną moc 92 KM (67,5 kW) osiąga przy 9500 obr./min. W połączeniu z wysokim momentem obrotowym, dostępnym w pełnym zakresie obrotów silnika (maks. 75 Nm przy 7250 obr/min), zapewnia to walory użytkowe przy niskich i średnich prędkościach obrotowych silnika, pozwalając na energiczne przyspieszenie w różnych scenariuszach drogowych.

Nowy silnik to demonstracja inżynierskich kompetencji Hondy. Wał korbowy ma wykorbienia przesunięte o 270°, a odstępy między momentami zapłonu są nierównomierne, co – w połączeniu ze specjalnie dopracowanym układem wydechowym – powoduje pulsacyjny odgłos, charakterystyczny dla dwucylindrowej „fałki”. Chronione patentem kanały dolotowe Vortex Flow odpowiadają za równomierne rozprowadzenie strumienia powietrza we wnętrzu airboxa, zapewniając ostrą reakcję przepustnicy i szybki start. Oba cylindry są pokryte powłoką Nikasil – niklu i węglika krzemu – stosowaną już w CBR1000RR-R Fireblade. Przemyślane rozplanowanie oraz 8-zaworowy układ rozrządu głowicy Unicam pozwoliły na zmieszczenie całości w ultrakompaktowej jednostce napędowej. 

Nowy silnik mieści się w opracowanej od podstaw, lekkiej, stalowej, dwubelkowej ramie, ważącej zaledwie 16,6 kg, dostosowanej do osiągów jednostki. Zawieszenie z widelcem USD Showa Big Piston, z rozdzieleniem funkcji i goleniami o średnicy 41 mm (SFF-BPTM) zapewnia zwinność i informacje zwrotne dla kierowcy. Większą przyjemność z jazdy uzyskamy również dzięki tylnemu amortyzatorowi z regulacją napięcia wstępnego sprężyny, współpracującemu w układzie Pro-Link ze stalowym wahaczem.

Przyjemność z jazdy, walory praktyczne i dumę z posiadania uzupełnia bogata lista wyposażenia z 5-calowym kolorowym wyświetlaczem TFT, który w przejrzysty sposób dostarcza najważniejszych informacji i umożliwia kontrolę systemów. Komunikację zapewnia system Honda Smartphone Voice Control, współpracujący zarówno z urządzeniami z Androidem, jak i (po raz pierwszy) iOS. Oświetlenie jest w pełni LED-owe, z automatycznie wyłączanymi kierunkowskazami i funkcją ESS (awaryjne włączenie kierunkowskazów podczas ostrego hamowania), co poprawia bezpieczeństwo kierowcy.

Nowy Hornet dysponuje również trzema domyślnymi trybami jazdy, z opracowanymi wstępnie kombinacjami doboru mocy, intensywności hamowania silnikiem oraz kontroli unoszenia przedniego koła, zintegrowanej z kontrolą momentu obrotowego Honda Selectable Torque Control. Czwarty tryb, ‘User’ daje możliwość niestandardowej kombinacji ustawień, dopasowanej do preferencji i stylu jazdy kierowcy.

Design motocykla, opracowany przez zespół stylistów biura badawczo-rozwojowego Hondy w Rzymie – odpowiedzialnego również za takie przebojowe produkty jak Africa Twin, X-ADV i seria Neo Sports Café – sprawia, że nowy Hornet jest bardzo odważnym, współczesnym wyrazem technicznego piękna, o sylwetce, liniach i kształtach zachowujących zwarte, drapieżne proporcje. Charakterystycznym elementem jest zbiornik paliwa o ostrej formie, nawiązującej do kształtu skrzydła szerszenia. Od drapieżnie pochylonego „nosa” z przodu, po ostry jak brzytwa, ograniczony w formie tył – projektanci wprowadzili stylistyczne oznaki napięcia i agresji, które podkreślają sportowe ambicje Horneta.

Dla modelu CB750 Hornet dostępna będzie szeroka oferta oryginalnych akcesoriów Hondy, w tym trzy pakiety – Sport, Style i Touring – pozwalające zaspokoić oczekiwania każdego motocyklisty. Model będzie dostępny w czterech wariantach kolorystycznych: Pearl Glare White, Graphite Black (dla obu przewidziano klasyczną ramę Metallic Red Flame i anodowane widelce Red), a także w kolorze Matte Iridium Gray Metallic oraz Mat Goldfinch Yellow.

Nazwa Hornet powraca do oferty modelowej w produkcie, który z pewnością otworzy kolejny ekscytujący rozdział w znakomitej historii „szerszenia”, który dziś kosztuje 35 900zł


Podziel się z innymi

Dodaj komentarz