Dodano 12 lat temu

„MotocykLove Tango” Anny Jackowskiej

(Brak opinii)

Anna Jackowska, przemierzając na motocyklu świat w barwach Castrol Power 1, już 8 lutego wyruszy w swoją kolejną podróż – tym razem do Argentyny. Startując z Buenos Aires motocyklistka przez 40 dni pokona 9 tysięcy kilometrów. Na jej trasie znajdą się m.in. Punta Alta, Cordoba i Formosa.

„Zjadę na samo południe Argentyny, aż po Ziemię Ognistą, aby w Ushuaia poczuć mroźny powiew Antarktydy” – zdradza Jackowska. „Przede mną podróż drogą-legendą – Rutą 40, wzdłuż ośnieżonych szczytów Andów. Puste przestrzenie, dzika przyroda, trwająca nieprzerwanie ‘chłodna wiosna’ – tak wygląda kraniec świata. Ale potem znowu zrobi się gorąco…” – dodaje podróżniczka.

Wyprawa będzie dużym sprawdzianem dla Jackowskiej i jej motocykla. W trakcie swoich wojaży będzie musiała zmierzyć się z takimi trudnościami klimatycznymi jak silne, arktyczne wiatry, obfite opady deszczu czy skoki temperatur. Na północy kraju globtroterka będzie musiała poradzić sobie z upałami, zaś na południu z przenikliwym zimnem. Zmienne warunki pogodowe to nie jedyne wyzwanie, z jakim przyjdzie jej się zmierzyć. Poruszając się po legendarnej drodze RN 40 między miastami El Cafalante a Esquel, będzie znajdować się w jednych z najbardziej wyludnionych obszarów Argentyny, gdzie stacje benzynowe są rzadkością.

Podróż, podczas której Anna Jackowska będzie pokonywać różne wysokości, przemierzać opustoszałe tereny i jeździć po szutrowych drogach, wymagała wielu przygotowań. Ważne były: treningi wytrzymałościowe, odpowiednie przygotowanie sprzętu oraz dobór stroju chroniącego zarówno przed słońcem, jak i deszczem oraz chłodem. Niezbędny był m.in. zakup dodatkowego kanistra, który posłuży motocyklistce w rejonach, gdzie benzyna jest rzadkim towarem. Istotna była również nauka podstaw języka hiszpańskiego. Najważniejszym jednak elementem przygotowań do „MotocykLovego Tanga” był wybór odpowiedniego pojazdu oraz oleju silnikowego. „Jak zwykle polegam na tym, co do tej pory było niezawodne: motocykl BMW F650 GS oraz olej sprawdzający się w różnych warunkach atmosferycznych: Castrol Power 1 10W-40” – mówi podróżniczka.

Dla Jackowskiej nie będzie to pierwsza tak wymagająca wyprawa. W listopadzie 2011 roku motocyklistka zakończyła dwumiesięczną podróż po Stanach pod hasłem „Nie tylko Route 66 – czyli easy Rider po USA 2011”, podczas której przemierzyła m.in. Nevadę, Kalifornię, Utah, Arizonę, Kolorado i Nowy Meksyk. Pod koniec zeszłego roku ukazała się też druga książka Jackowskiej – „Samotnie przez Bałkany”, w której opisała swoje wojaże przez Rumunię, Bułgarię, Mołdawię, Macedonię, Albanię, Kosowo, Czarnogórę, aż po Bośnię i Hercegowinę, odbyte w 2010 roku.

Najbliższą podróż zawodniczki sponsorowanej przez firmę Castrol będzie można śledzić między innymi na stronach internetowych: www.aniajackowska.pl, na profilu Facebook: Kobieta na motocyklu oraz na blogu www.zwierciadlo.pl. Cotygodniowe relacje usłyszymy Antyradiu w audycji Odjechani.


 

Fotografie: Anna JackowskaPodziel się z innymi

Dodaj komentarz