Wyróżnione
Dodano 7 miesięcy temu

365 dni przygody. Motocyklem z Polski do Indii.

(2 opinie)

Chcieli zrealizować marzenie o przejechaniu Jedwabnego Szlaku. Dokładnie rok temu zamknęli swój dom w Katowicach i wyruszyli na wyprawę, o której myśleli od lat– motocyklową podróż na kołach z Polski w Indyjskie Himalaje. Zamierzali dotrzeć tam w maksimum 6 miesięcy, jednak życie napisało własny – dłuższy i ciekawszy scenariusz.

Hanna Zasada i Jacek Prowadzisz jadąc na motocyklach Honda CRF 300 Rally i Yamaha Tenere 700 w tej podróży spędzili już 12 miesięcy i przejechali łącznie 28 281 km głównie bocznymi i szutrowymi drogami. Oprócz oczywistych zabytków zajrzeli do mniej eksponowanych atrakcji i do wiosek w których nie widziano jeszcze turystów. Kraje bliskie – Słowację, Węgry, Rumunię przejechali szybko i sprawnie. A potem przemierzali wolnym tempem najpiękniejsze drogi Bułgarii, Grecji, Turcji, Iranu, Pakistanu i Indii.  Odwiedzili najbardziej odległe zakątki tych krajów, nierzadko poruszając się lokalnymi traktami, których nawet nie ma na mapach. Nocowali pod namiotami, u gospodarzy z Couchsurfingu, w hotelach, historycznych pałacach, guesthouse’ach, homestay’ach, w górskich siedliskach nomadów i w prywatnych domach – korzystając z gościnności przypadkowo napotkanych ludzi. 

Mapa

Motocykle serwisowali sami korzystając z narzędzi własnych i wyposażenia lokalnych warsztatów. Oprócz kilkunastu przebitych opon podróżowali niemal bezawaryjnie.

W miarę upływu czasu – przestali się spieszyć i trzymać planu. W Turcji spędzili 2 miesiące, W Iranie już 3, a w Pakistanie prawie pół roku. Inny horyzont czasowy pozwolił lepiej i głębiej poznać zwyczaje lokalnych społeczności, uczestniczyć w ważnych plemiennych świętach i angażować się w inne aktywności jak trekkingi w górach Hindukuszu, czy jazda na nartach w paśmie gór Zagros.

Dziś są u celu – w Indyjskich Himalajach, ale nie zamierzają na tym poprzestać.

Kilka słów od Hani i Jacka:

„Podróż nauczyła nas cierpliwości, akceptacji nieoczekiwanych zmian i otwartości na modyfikację planów. Pozwoliła naprawdę poczuć czym są różnice kulturowe i dlaczego niezależnie od nich i bez znajomości języka możemy jako ludzie wzajemnie się zrozumieć i wspierać – pomimo różnego tła religijnego, odmiennej organizacji społeczeństwa i wartości którymi kieruje się wspólnota.  Doświadczyliśmy przejawów człowieczeństwa w najlepszym wydaniu.

Wielokrotnie patrzymy na cudowny świat, który z gór, dolin i rzek stworzyła natura i czujemy wdzięczność, że to otoczenie jest naszą codziennością. 

Rzadko jest nam wygodnie w znaczeniu do jakiego przywykliśmy w Europie i bywamy bardzo zmęczeni. Jednak w ciągłym przemieszczaniu się z miejsca na miejsce, w nieznanej przyszłości, braku jakichkolwiek pewników odnaleźliśmy prawdziwą wolność. W motocyklowym nomadyzmie odkryliśmy dom dla duszy.”

Co dalej? Już od dawna czują, że ta pierwsza tak długa podróż stała się etapem podróży dookoła świata i częścią diametralnej zmiany stylu życia. Wkrótce ujawnią nowy kierunek i wyruszą w dalszą drogę.

Relacje z podróży Hani i Jacka można przeczytać i obejrzeć tutaj:

Blog: www.onemoreadv.com

Youtube: https://www.youtube.com/@onemoreadv

Facebook: https://www.facebook.com/onemoreadv/

Instagram: https://www.instagram.com/onemoreadv/Podziel się z innymi

Dodaj komentarz