HOT!
Dodano 9 miesięcy temu

Nowy motoambulans w Sosnowcu

(1 opinia)

Rejonowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu otrzymała właśnie swój pierwszy motoambulans! Fundacja Ratownictwo Motocyklowe Polska matką chrzestną kolejnego motoambulansu! Sosnowiec to kolejne, po Łodzi, Katowicach, Toruniu i Białymstoku miasto, w którym Fundacja swoimi działaniami przyczyniła się do wdrożenia motoambulansu do pracy w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne.

O ile historia motocykli ratunkowych w Polsce sięga wczesnych lat dwutysięcznych, to realny wzrost ilości motoambulansów rozpoczął się od 2017 roku, kiedy powołana do życia Fundacja Ratownictwo Motocyklowe Polska rozpoczęła projekt „Motoambulans w Pogotowiu”.


Założeniem Fundacji było wdrożenie motoambulansów do działań Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w całej Polsce, w sposób powtarzalny i umożliwiający skalowanie, niezależnie od publicznych finansów i polityki. Już w 2016 roku mówiło się o projekcie nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym i wprowadzeniu motocyklowych zespołów ratunkowych, jednak do dnia dzisiejszego motocykli ratunkowych w ustawie brak.

Rozwiązaniem okazało się stworzenie formuły, w której Fundacja buduje na własny koszt motoambulans, a następnie udostępnia bezpłatnie (i bez zwrotu kosztów)  wraz z wolontariuszem-ratownikiem do dyspozycji Systemu. 

„Mimo, że wszystkie koszty ponosi Fundacja, a wolontariusze poświęcają swój prywatny czas na 12-godzinne dyżury, głęboko wierzyliśmy w to, że organiczna praca motoambulansu pod jurysdykcją dyspozytorni medycznej szybko udowodni, jak skuteczne jest to narzędzie i jak wiele wnosi do pracy całego Systemu” – mówi Emilia Ornat – prezes Fundacji.

Już w 2018 roku Fundacja uruchomiła pierwszy motoambulans dyżurujący w Łodzi, a już w 2020 WSRM w Łodzi wdrożył 2 własne motoambulanse! Podobnie było w Katowicach – w 2020 roku dyżury podjął motoambulans Fundacji, a już w 2022 roku dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego w WPR w Katowicach pojawił się ich własny motocykl Ratunkowy!

Również Toruń i Białystok wykorzystały środki z Budżetu Obywatelskiego i merytoryczne wsparcie Fundacji w uruchomieniu projektów motoambulansów.


Z Sosnowcem współpraca rozpoczęła się w 2019 roku, jednak dopiero w 2022 roku motoambulans Fundacji na dobre zagościł na ulicach miasta. I tym razem praca Fundacji i jej wolontariuszy przyniosła oczekiwany rezultat – 11 października 2023 roku, do grona motocykli ratujących życia na polskich drogach, dzięki dotacji województwa śląskiego, dołączył nowy BMW R1250 RT.

Przemysław Malec, koordynator w Fundacji podsumowuje: „Serducho rośnie, kiedy dostajemy informacje o kolejnych wdrażanych do Systemu PRM  motoambulansach. Dzięki temu wiemy, że realnie zmieniamy polskie ratownictwo. Bo każdy dodatkowy motoambulans na Polskich drogach to kolejne uratowane życia.” 

Fundacja Ratownictwo Motocyklowe Polska dysponuje obecnie 13 motoambulansami i wciąż buduje kolejne.

Każdy, kto ma ochotę może wspierać Fundację:
Patronite: https://patronite.pl/frmp
FB: https://www.facebook.com/ratownictwomotocyklowe
Instagram: https://www.instagram.com/motofrmp/
Lub przekazując darowiznę na cele statutowe
Nr konta: 76 1140 2004 0000 3002 7669 7800


Podziel się z innymi

Dodaj komentarz