Dodano 6 lat temu

MotoSUV HONDA X-ADV 2017

(Brak opinii)

W świecie motocykli rzadko zdarza się, aby świeży sposób myślenia zaowocował powstaniem maszyny zupełnie nowego rodzaju. Honda od zawsze specjalizuje się jednak w innowacjach, a kontynuację tej tradycji stanowi nowy model X-ADV.

Przepis: weź atrybuty typowego motocykla klasy adventure, możliwość poruszania się w każdym terenie, wyprostowaną pozycję do jazdy zapewniającą znakomitą widoczność, oraz ponadprzeciętną uniwersalność i gotowość zarówno do pracy, jak i zabawy. Potem dodaj cechy typowego środka transportu do codziennej jazdy – skutera czy motocykla, zapewniającego łatwość prowadzenia, zwinność oraz wysoki komfort, niskie zużycie paliwa i użyteczną przestrzeń ładunkową.

Połącz wszystkie powyższe cechy, a rezultat z pewnością będzie interesujący. Nowa maszyna będzie cechować się stylową i dzielną aparycją właściwą pojazdowi typu SUV. Będzie z łatwością poruszać się w miejskiej dżungli, a do dyspozycji kierowcy będą wszystkie udogodnienia znane z klasy premium, które czynią eksploatację w miejskich warunkach łatwiejszą. Na dodatek moc silnika i idące z nią w parze możliwości podwozia sprawią, ze każda przejażdżka będzie prawdziwą przygodą.

Ze stylizacją opracowaną przez centrum badawczo-rozwojowego Hondy w Rzymie, Honda X-ADV to maszyna stworzona przez inżynierów. Ten motocykl, jak żaden dotychczas, daje zupełnie nowe poczucie niezależności na dwóch kołach, zwiększając wewnętrzne pragnienie wolności podróżowania i zbierania nowych doświadczeń. Stanowi esencję wolności na dwóch kołach, zamkniętą w nowej, ekscytującej formie.

 

Pan Kenichi Misaki, lider projektu (LPL) X-ADV RM2017: “Nasza koncepcja podczas opracowywania modelu X-ADV była prosta: „Baw się dobrze!”. Naszym celem było stworzenie motocykla wyposażonego w standardzie w żądzę przygody. Wiedzieliśmy też, że X-ADV musi być w pełni funkcjonalny jako narzędzie do poruszania się w mieście i posiadać wszelkie udogodnienia czyniące go użytecznym i łatwym w obsłudze, a kiedy nadejdzie weekend, móc umożliwić ucieczkę od codziennej rutyny w unikatowym i niepowtarzalnym stylu.

 

Za sprawą swojego stylowego, krzepkiego wyglądu i podwyższonej sylwetki Honda X-ADV już na pierwszy rzut oka daje do zrozumienia, że lubi i potrafi poruszać się w terenie. Dzielny wygląd idzie w parze z praktycznością; rama została zaprojektowana tak, aby udało się jeszcze zmieścić 21-litrowy schowek pod siedziskiem. X-ADV został także wyposażony w przednią szybę regulowaną w pięciu pozycjach, zwężaną aluminiową kierownicę, ochraniacze rąk z modelu Africa Twin, wskaźniki inspirowane rajdami i centralną podstawkę. System Smart-Key zapewnia wygodę w codziennym użytkowaniu.

Zawieszenie o długim skoku z przodu i z tyłu pochłania nierówności z pomocą solidnych, szprychowanych kół o średnicy 17 cali z przodu i 15 cali z tyłu obutych w kostkowane opony. Podwójne radialnie montowane, czterotłoczkowe zaciski hamulców zapewniają wystarczającą siłę hamowania, zaś system ABS ułatwia zachowanie kontroli nad motocyklem.

Dwusprzęgłowa skrzynia Dual Clutch Transmission (DCT) Hondy stanowi wyposażenie standardowe, zaś w modelu X-ADV została tak zaprogramowana, aby wybierać niższe biegi w trybie jazdy D, posiada też trzy poziomy trybu S z możliwością manualnej zmiany biegów, aby zapewnić bardziej sportowe wrażenia z jazdy. Idealnie dopasowany do skrzyni DCT dwucylindrowy silnik o pojemności 745 cm3 charakteryzuje się wysokim momentem obrotowym w niskim i średnim zakresie obrotów, zapewniając ponadprzeciętne przyspieszenie już od najniższych obrotów. Ponadto, pozwala na przejechanie 27,9 km na jednym litrze paliwa (wg cyklu WMTC).

 

Stylizacja modelu X-ADV została stworzona i opracowana przez zespół badawczo-rozwojowy Hondy mieszczący się we Włoszech tak, aby uwydatnić ducha przygody w każdym stylistycznym detalu. Śmiała linia pionowa tworzona przez przednią owiewkę łączy w sobie elegancję i twardy charakter. Dystyngowana linia rozciąga się przez całą długość motocykla, pochyloną owiewkę i boczne osłony. Sylwetka jest jednoznacznie bojowa za sprawą krótkiego i zwartego nadwozia, podkreślającego odważny wygląd.

Niezależnie od tego, czy jedziesz do pracy, czy wybrałeś się na weekendową przejażdżkę, przednią szybę X-ADV możesz regulować w pięciu pozycjach od niskiej do wysokiej bez użycia narzędzi, aby zapewnić lepszą ochronę przed wiatrem i niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Różnica wysokości pomiędzy jej skrajnymi położeniami wynosi 136 mm, zaś kąt pochylenia między nimi wynosi 11°. Oświetlenie jest w całości wykonane w technologii LED, zaś wąskie, podwójne reflektory przednie (podzielone przez stalową siatkę), kompaktowe kierunkowskazy i dwusoczewkowe lampy tylne nadają X-ADV charakterystyczną prezencję na drodze.

Duży, kwadratowy zestaw wskaźników w rajdowej stylistyce modelu CRF450 cechuje się spójnym układem i wyświetla wszystkie informacje niezbędne dla kierowcy dookoła cyfrowego prędkościomierza i okrągłego obrotomierza. Najczęściej wyświetlane wskazania znajdują się u góry, na linii wzroku, zaś pozostałe zostały rozmieszczone w logicznej kolejności po bokach.

Wszystkie kontrolki ostrzegawcze dotyczące silnika umieszczono podłużnie u dołu. Oddzielny wyświetlacz, umieszczony powyżej aluminiowej kierownicy w stylu terenowym wyświetla status blokady parkingowej i kierunkowskazów.

Solidne, plastikowe ochraniacze rąk – takie same jak te stosowane w modelu CRF1000L Africa Twin – chronią przed wiatrem i deszczem na drodze oraz osłaniają manetki i ręce przed uderzeniami w terenie. Kulkowana osłona ochronna o grubości 2,5 mm z aluminium chroni dolną część X-ADV przed uszkodzeniami.

Schowek o poj. 21 l umieszczony pod siedzeniem mieści kask off-roadowy i jest podświetlony wbudowaną lampką LED-ową; jej teksturowana powierzchnia zapewnia jednolite oświetlenie bez oślepiania. Gniazdko ACC 12V również zostało zamontowane pod siedziskiem. Centralna podstawka z czujnikiem przechyłu stanowi wyposażenie standardowe i pozwala zaparkować X-ADV na pochyłej powierzchni bez obaw o to, że motocykl się przewróci.

X-ADV jest wyposażony w system bezkluczykowy Smart-Key, dzięki któremu kluczyk może pozostać w kieszeni kierowcy. Eliminuje on konieczność wyjmowania kluczyka do włączania zapłonu, otwierania korka wlewu paliwa i uzyskania dostępu do schowka pod siedziskiem. Posiada dwa przyciski: inteligentne włączanie i wyłączanie oraz „powiadomienie”, który pozwala zaświecić kierunkowskazami aby odnaleźć motocykl z daleka.

Dzięki systemowi bezkluczykowemu Smart Key jedno naciśnięcie przycisku-włącznika głównego wystarczy, aby uruchomić silnik i pozwolić na skręt kierownicą, dając kierowcy kontrolę nad zapłonem i blokadą kierownicy oraz – za pośrednictwem przełącznika – korkiem wlewu paliwa i schowkiem pod siedziskiem. Wciśnięcie przycisku na kluczyku – lub wywołanie funkcji „powiadomienie”, systemu dostępu bezkluczykowego Smart Key – powoduje podświetlenie niebieskim kolorem. Immobilizer stanowi wyposażenie standardowe, zaś specjalny mechanizm blokady zapobiega siłowemu odblokowaniu kierownicy.

Na liście wyposażenia opcjonalnego są dwa kufry: 45-litrowy, zdolny pomieścić dwa kaski integralne, dostępny w czterech kolorach i wyposażony w oparcie. Mniejszy, o pojemności 35 l jest pokryty lakierem przypominającym aluminium i mieści jeden kask integralny. Na liście akcesoriów dostępne są także: tylny bagażnik, dodatkowe orurowanie z przodu, przednie osłony na stopy/nogi oraz podesty.

 

X-ADV wykorzystuje nową, stalową ramę rurową która umożliwia wygospodarowanie przestrzeni ładunkowej pod siedziskiem w połączeniu z tylną kanapą o szerokości 450 mm. Kąt pochylenia główki ramy oraz wyprzedzenie wynoszą 27° i 104mm, zaś rozstaw osi – 1590 mm. Skręt kierownicy wynosi 39° (promień skrętu wynosi 2,8 m), co zapewnia łatwość manewrowania w gęstym ruchu. Zawieszenie o dużym skoku – 153,5 mm z przodu i 150 mm z tyłu – idzie w parze z prześwitem wynoszącym 162 mm. Masa w stanie gotowym do jazdy (z płynami) wynosi 238 kg.

Siedzisko umieszczone na wysokości 820 mm i szeroka kierownica umieszczona na wysokości 910 mm zapewnia wyprostowaną pozycję do jazdy i wysoki punkt widzenia, co przekłada się na dobrą widoczność, zaś kształt siedziska pozwala łatwo dosięgnąć do podłoża. Niższe siedzenie umieszczone na wysokości 790 mm jest dostępne jako wyposażenie opcjonalne.

Aby sprostać wymagającemu terenowi, 41 milimetrowy odwrócony widelec typu cartridge posiada regulację napięcia wstępnego sprężyny oraz tłumienia odbicia i dobicia. Pojedynczy tylny amortyzator z regulacją napięcia wstępnego sprężyny współpracuje z aluminiowym wahaczem, poprzez układ Pro-Link.

Koła przednie o średnicy 17 cali i tylne o średnicy 15 cali posiadają odporne na korozję szprychy ze stali nierdzewnej i zwiększają zdolność X-ADV do komfortowego pokonywania nierówności w ciężkim terenie. Kostkowane opony poprawiają prowadzenie w terenie, a wentyle w kształcie litery L ułatwiają pomiar ciśnienia w oponach. Rozmiar opon to 120/70 R17 z przodu i 160/60 R15 z tyłu.

Podwójne, montowane radialnie czterotłoczkowe zaciski hamulców obejmują tarcze o średnicy 310 mm i wykorzystują system ABS.

 

Przekładnia DCT Hondy zyskuje coraz większą popularność z roku na rok we wszystkich pojazdach, w których występuje, w X-ADV stanowi ona wyposażenie standardowe. Przekładnia DCT wykorzystuje dwa sprzęgła – jedno do rozruchu oraz biegów 1., 3. i 5. Drugie zaś do biegów 2., 4., i 6. Wałek główny każdego ze sprzęgieł znajduje się wewnątrz drugiego. Każde sprzęgło jest niezależnie kontrolowane przez oddzielny układ elektryczno- hydrauliczny.

Przekładnia DCT posiada dwa tryby automatyczne oraz tryb MT do ręcznej zmiany biegów. Specjalnie dla modelu X-ADV – z myślą o zapewnieniu przyspieszenia pozwalającego poradzić sobie w zgiełku gęstego ruchu – standardowy tryb automatyczny D domyślnie wybiera niższe przełożenia w porównaniu z innymi motocyklami wyposażonymi w przekładnię DCT.

Tryb S (który zmienia przełożenia przy obrotach wyższych niż w przypadku trybu D) umożliwia kierowcy wybór spośród 3 poziomów, co umożliwia dopasowanie przełożeń do preferowanego stylu jazdy, w modelu X-ADV każdy z nich jest zaprogramowany z myślą o bardziej żywiołowej reakcji od poprzedniego. Wybrany poziom zostaje zachowany i działa jako domyślny dla trybu S w trakcie kolejnych jazd. Tryb jest także wyświetlany na desce rozdzielczej.

 

Chłodzony cieczą, dwucylindrowy, 8-zaworowy silnik SOHC napędzający X-ADV o pojemności 745 cm3 jest zaprojektowany z myślą o dobrych osiągach przy niskich i średnich obrotach. W połączeniu z krótszymi przełożeniami skrzyni DCT, zapewnia dobre i dostępne natychmiastowo przyspieszenie, zarówno ze startu zatrzymanego jak i z prędkości rzędu 30 km/h. Maksymalna moc wynosi 54,8 KM (40,3 kW) przy 6250 obr./min, zaś maksymalny moment obrotowy wynosi 68 Nm przy 4750 obr./min.

Relatywnie długi skok tłoka i komory spalania o specjalnym kształcie w połączeniu z wałem korbowym o dużej bezwładności pozwalają osiągnąć wysoki moment obrotowy. Dwa wałki wyrównoważające niwelują wibracje wynikające z bezwładności przy wyższych obrotach, sprawiając że pracuje on ciszej, ale zachowując przy tym charakterystyczne dudnienie typowe dla silnika z wałem korbowym o wykorbieniach co 270 stopni . Średnica i skok tłoków wynoszą odpowiednio 77 i 80 mm. Przełożenie końcowe odbywa się poprzez łańcuch.

Silnik jest zasilany pojedynczą przepustnicą o średnicy 36 mm i wtryskiem PGM-FI, który dba o idealny skład mieszanki benzyny i powietrza oraz optymalizuje zapłon tak, aby zapewnić całkowite i możliwie czyste spalanie. Silnik spełnia normy emisji spalin EURO4 dzięki emisji dwutlenku węgla na poziomie 81g/km oraz pozwala na przejechanie 27,5 km na 1L paliwa (tryb WMTC). Kierowca może pokonać szacunkowo nieco ponad 300 km na jednym baku paliwa, który pomieści 13,1L benzyny.

 

4. Specyfikacja techniczna

SILNIK

 

Typ

Chłodzony cieczą, L2, SOHC

Pojemność silnika (cm³)

745 cm3

Liczba zaworów na cylinder

4

Średnica cylindra x skok tłoka (mm)

77 x 80

Stopień sprężania

10.7:1

Maksymalna moc (KM/obr./min)

54,8 KM (40,3 kW) / 6,250 obr./min.

Maksymalny moment obrotowy (Nm/obr./min)

68 Nm / 4,750 obr./min.

Pojemność miski olejowej

4,1L

SYSTEM PALIWOWY

 

Wtrysk

PGM-FI

Pojemność baku

13,1L

Zużycie paliwa

3,6 l/100km

SYSTEM ELEKTRYCZNY

 

Rozrusznik

Elektryczny

Akumulator

12V-11.2AH

Alternator

420 W / 5,000 obr./min.

UKŁAD NAPĘDOWY

 

Sprzę
ło

Mokre wielotarczowe hydrauliczne / Mokre wielotarczowe hydrauliczne podwójne (DCT)

Skrzynia biegów

6-biegów

Rodzaj napędu

Łańcuch

RAMA

 

Typ

Stalowa typu Diamond

PODWOZIE

 

Wymiary (dł. x szer. x wys.)

2245 x 910 x 1375 mm

Rozstaw osi

1590 mm

Kąt główki ramy

27°

Wyprzedzenie

104 mm

Wysokość siedzenia

820 mm

Prześwit

162 mm

Waga

238 kg

Promień skrętu

2,8 m

ZAWIESZENIE

 

Przód

Pełna regulacja

Tył

Prolink, pełna regulacja

KOŁA

 

Rozmiar obręczy przód

17 cali

Rozmiar obręczy tył

15 cali

Opony przód

120/70 R17

Opony tył

160/60 R15

HAMULCE

 

Typ ABS

2-kanałowy

WSKAŹNIKI I ELEKTRYKA

 

Wskaźniki

Cyfrowe

Oświetlenie przednie

LED

Oświetlenie tylne

LED

 

Podane wielkości są orientacyjne, a producent zastrzega prawo do ich zmiany bez powiadomienia.

Dodaj komentarz