Dodano 8 lat temu

Supermoto w światowym wydaniu na Torze „Poznań”

(Brak opinii)

W związku z organizacją Grand Prix Polski – Mistrzostw Świata FIM oraz Mistrzostw Europy FIM w Supermoto, do Poznania zjechała czołówka zawodników tej dyscypliny sportu motocyklowego z: Austrii, Belgii, Czech, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii i Włoch, aby walczyć o cenne punkty i miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw.

Mimo początkowo kapryśnej aury tor supermoto, na który składała się licząca ponad 1200 m pętla toru kartingowego wraz z 200-metrowym odcinkiem terenowym nie zawiódł oczekiwań zawodników i publiczności. Były skoki, był kurz, pot i łzy szczęścia…

Prowadzący dotychczas w klasyfikacji generalnej cyklu Mistrzostw Świata (S1 GP) ubiegłoroczny Mistrz – Thomas CHAREYRE (Francja), tym razem musiał oddać laur zwycięstwa Marco Reiner SCHMIDT’owi (Niemcy), który stanął na najwyższym stopniu podium, z dorobkiem aż 47 punktów. Na trzecim stopniu podium, tuż za Thomas’em CHAREYRE stanął Lukas HOLLBACHER (Austria), zdobywając cenne 42 punkty.

Zwycięstwo SCHMIDT’a nie zagroziło jednak pozycji Thomas’a CHAREYRE, który nadal jest liderem klasyfikacji generalnej i wyprzedza SCHMIDT’a, aż o 14 punktów. Startujący po raz pierwszy w Mistrzostwach Świata Wojciech MAŃCZAK (Automobilklub Wielkopolski) zakończył zmagania w Grand Prix Polski na 18 miejscu.

Równie zacięta co w Mistrzostwach Świata, była rywalizacja w Mistrzostwach Europy.

W klasie S2 najwięcej, bo aż 50 punktów zdobył Milan SITANIANSKY (Czechy) i to właśnie on stanął na najwyższym stopniu podium. Drugą i trzecią lokatę zajęli odpowiednio: Giovanni BUSSEI (Włochy) i Peter VORLICEK (Czechy). Reprezentanci Polski startujący w Mistrzostwach Europy: Paweł LEŚKÓW (Auto Moto Klub Gliwice) i Jędrzej ŻURALSKI (KM Wiraż Bartoszyce) uplasowali się na 23 i 24 miejscu klasyfikacji mistrzostw.

W sumie w Grand Prix Polski – Mistrzostwach Świata wystartowało 11 zawodników, natomiast w Mistrzostwach Europy 17.

Wśród konstruktorów najlepszy okazał się zespół HONDY, który zdobywając cennych 50 punktów (ma ich już 172) zbliżył się w klasyfikacji generalnej do zajmującego aktualnie drugie miejsce, zespołu SUZUKI (179 punktów). Po Grand Prix Polski zespoły dzieli już tylko 7-punktowa różnica. Stawce nadal przewodzi TM z dorobkiem 183 punktów.

W ten weekend nie tylko zawodników Mistrzostw Świata i Europy mogliśmy podziwiać, na Torze „Poznań”. Równolegle bój o miejsce na podium toczyli zawodnicy Mistrzostw Polski

i Pucharu Polski Supermoto.

Piątkowe zmagania w Mistrzostwach Polski wygrał Erik PROWAZNIK (Czechy), który z dorobkiem 50 punktów wyprzedził w pogoni o najwyższy stopień podium drugiego Wojciecha MAŃCZAKA (Automobilklub Wielkopolski) i trzeciego Michała PAWLIKA (LKT Wyczół Gościeradz). 

Emocji nie brakowało również w klasach Amator i Pitbike MRF Pucharu Polski. Po zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce w wyścigu klasy Amator zajęła Agata SALAMON (Automobilklub Radomski), na drugim miejscu uplasował się Jakub BLOCH (NZ), a na trzecim Jarosław Porucznik (Wallrav Racing Club).

W klasie Pitbike MRF najlepszy okazał się być Krzysztof ŻYŁA (Automobilklub Wielkopolski). Drugie i trzecie miejsce na podium przypadło w udziale zawodnikom SM Racing Team Toruń – Danielowi BLIN i Łukaszowi PAWLIKOWSKIEMU.

Zdobywcom trofeum za zajęcie pierwszego miejsca w klasie Pitbike MRF 170 okazał się być Jarosław PAWLIKOWSKI (SM Racing Team Toruń). Natomiast 50 punktów i puchar za zajęcie pierwszego miejsca w klasie Pitbike MRF Junior wywalczył Dominika ZIĘTARA (SM Racing Team Toruń).

W klasie Pitbike MRF Kobiet bezkonkurencyjna była Martyna DYNASIŃSKA (SM Racing Team Toruń) i to ona stanęła na pierwszym stopniu podium. Drugie miejsce zajęła Daria LEBA (SM Racing Team Toruń), a trzecie Żaneta Lipińska – Patalon (NZ).

Z 45-punktową zdobyczą oraz pucharem za zajęcie pierwszego miejsca opuścił Tor „Poznań” Łukasz HEPNER (Automobilklub Radomski), który zwycięstwem w drugim niedzielnym wyścigu przypieczętował sukces w klasie C2 Pucharu Polski. Drugą lokatę wywalczył Kalnins IMANTS (Łotwa), zajmujący w ten weekend także drugie miejsce w obydwu wyścigach. Zwycięzca pierwszego z wyścigów Mateusz OTRĘBA (BKM), na swoim motocyklu marki Yamaha, uplasował się ostatecznie na trzecim miejscu podium i dodając do swojego dotychczasowego dorobku cenne 43 punkty.

 

Mistrzostwa Świata i Europy FIM w Supermoto na Torze „Poznań”… to było wydarzenie!

 

W ocenie przedstawicieli Międzynarodowej Federacji Motocyklowej FIM i FIM Europe oraz promotora cyklu – BPROM Sport impreza przeprowadzona była bez zarzutu.Podziel się z innymi

Dodaj komentarz