Dodano 8 lat temu

OFICJALNA RELACJA Z 1 Rundy SKY FIGHTERS CUP

(Brak opinii)

23 maja, w ramach dwunastej edycji Targów ProfiAuto Show widzowie mieli okazję zobaczyć pierwszą rundę Sky Fighters Cup. Dziewięciu zawodników z siedmiu krajów walczyło o punkty oraz uznanie publiczności, a wszystko to przy dźwiękach muzyki na żywo w wykonaniu Doroty Lembicz i jej zespołu.

SKY FIGHTERS to nowa forma zawodów, na którą składają się: BEST WHIP (największe wychylenie motocykla), FREESTYLE (wykonanie jak najwyżej punktowanych ewolucji na quadzie lub motocyklu podczas planowanego przejazdu) oraz SHOW (zrobienie jak najlepszego show podczas przejazdu FRESTYLE). W zawodach mogą startować zarówno QUADY jak i Motocykle a o wyniku końcowym decyduje suma wszystkich punktów zdobytych w poszczególnych próbach dzięki temu zawody Sky Fighters CUP są prawdopodobnie najbardziej widowiskowymi zawodami w Europie.

Ryk silników, skoki na wysokość 12 metrów Quad rywalizujący z motocyklami pod dachem Spodka:

Zawody rozpoczęły się od sesji kwalifikacyjnej. Każdy z zawodników miał zaprezentować osiem tricków, z czego ostatni był podwójnie punktowany. Rywalizację zainaugurował Ilkka Salo z Finlandii (32 lata), który zasłynął między innymi z wykręcenia VOLTA (obrotu ciałem o 360 stopni, podczas gdy motocykl leci w powietrzu normalnie), po nim startowali: Peter Hujber (33 lat) z Węgier i Tobias Finck (26 lata) z Niemiec. Niestety, pomimo dobrych przejazdów, żaden z tej trójki nie awansował do finału. Jako czwarty na tor wyjechał Aleś Rozman, który swoje triki wykonywał na ważącym ponad 190 kg QUADZIE. Warto tutaj dodać, że Sky Fighters Cup to jedyna na świecie zawody, gdzie QUADY mogą rywalizować razem z motocyklami. Jednak pomimo dobrego przejazdu Ales’owi również nie udało się zakwalifikować do finału. Tuż po Ales’u na specjalnie przygotowany mobilny tor wjechał Zdenek Fusek (26 lat) . Czech, znany z płynnego stylu i zacięcia showmana, szybko zaskarbił sobie względy katowickiej publiczności. Kolejnym zawodnikiem, który prezentował swój przejazd był Vladimir Yarygin (24 lata). Niestety Rosjanin pomylił się w ilości tricków, i pomimo włączenia do przejazdu backflipów, zakończył zawody na kwalifikacjach. Z błędu Vladimira skorzystał Fusek, który nie wykonał żadnego salta w tył, ale zdobyte punkty pozwoliły mu przejść do kolejnej rundy. Do finałowej czwórki po niezłych przejazdach dołączyli: Mihail Yarygin (23 lata, Nicolay Ivankov oraz reprezentant Polski Artur Puzio, który w kwalifikacjach uzyskał najwyższą notę.

Punktacja po kwalifikacjach FMX:

 1. Artur Puzio (Polska) 210 pkt
 2. Nikolay Ivankov (Rosja) 208 pkt
 3. Mihail Yarygin (Rosja) 195 pkt
 4. Zdenek Fusek  (Czechy)  182 pkt
 5. Tobias Finck (Niemcy) 170 pkt
 6. Vladimir Yarygin (Rosja) 159 pkt
 7. Aleś Rozman (Słowenia) 157 pkt
 8. Ilkka Salo (Finlandia) 147 pkt

       9.   Peter Hujber (Węgry) 142 pkt

 

Facebook – owe głosowanie rodem z X-Games na bet WHIP oraz ProfiAuto Best TRICK !

Nowością w Sky Fighters CUP była także możliwość zagłosowania na swojego faworyta w konkurencji Best Whip. Publiczność mogła głosować za pośrednictwem facebooka na zawodnika, który ich zdaniem wykonał najlepszego whipa. Nad całością czuwali również niezależni sędziowie, którzy mieli możliwość ostatecznej zmiany wyników.

Faworytami publiczności był Zdenek Fusek, Artur Puzio i Ilkka Salo, który wykonał WHIP turn down z tylnym kołem uniesionym do. Zawodników dzieliła minimalna różnica lików na facebooku.  Ostatecznie jednak decyzją sędziów próbę bet WHIP wygrał Ilkka Salo z Finlandii, który zaprezentował 3 równe mocno wychylone whipy.

W rundzie finałowej emocji nie brakowało, ale każdy z zawodników starał się zachować zimną krew. Po istnej eksplozji standardowych tricków i backflipów z kombinacjami zwycięzcą pierwszej rundy Sky Fighters Cup został Nikolay Ivankov, a Mihail Yarygin i Artur Puzio z takim samym wynikiem punktowym zajęli ex-aequo drugie miejsce. Ivankov sobotniego wieczoru triumfował dwukrotnie, ponieważ zdobył także trofeum za najlepszy trick wykonując backflip CORDOVA, tuż za nim uplasował się Artur Puzio, który wykonał backflip INDUAN AIR.

Zawodom towarzyszyły pokazy freestyle na quadzie w wykonaniu Ales’a Rozmana, a na rowerach latali: Karol „Bocian” Pełka, Piotrek Krajewski i Daniel Zawistowski . A po zawodach wszyscy zawodnicy łącznie z rowerzystami zaprezentowali publiczność  jedne z najbardziej spektakularnych ewolucji lecąć w odległości niecałych 2 metrów od siebie oraz pokazy skoków synchronicznych. Całość pokazów zakończyła się spektakularnym pokazem pirotechnicznym i pociągiem 6 backflipów. Jednak nie cała akcja toczyła się w powietrzu.  Na płycie Spodka królował stunt, zarówno na pełnowymiarowych motocyklach, jak i na pit bike’u. Za oprawę muzyczną odpowiała Dorota Lembicz wraz z zespołem a po emocjonujących rozgrywkach FMX i FMX SHOWS na scenie pojawił się kultowy zespół Acid Drinkers, który dodał do tego wyjątkowego wieczoru przysłowiową kropkę nad i.

Wyniki I rundy Sky Fighters Cup (Suma punktów uzyskanych w 3 konkurencjach)

1. Nikolay Ivankov (Rosja) 244 pkt

2. Mihail Yarygin (Rosja) i Artur Puzio (Polska) 232 pkt

3. Zdenek Fusek (Czechy) 204 pkt

4. Tobias Finck (Niemcy)

5. Vladimir Yarygin

6. Aleś Rozman (Słowenia)

7. Ilkka Salo

8. Peter Hujber

Best Whip

 1. Ilkka Salo
 2. Michail Yarigin
 3. Artur Puzio

ProfiAuto Best Trick

 1. Nikolay Ivankov
 2. Artur Puzio
 3. Vladimir Yarygin

 

Oficjalna GALERIA

Więcej informacji na temat Sky Fighters CUP i pokazów FMX / freestyle motocross oraz zawodów organizowanych przez Sky Fighters możecie znaleźć na fmxskyfighters.com  

1 runda Sky Fighters Cup to dopiero początek tegorocznej rywalizacji, wszystkich chętnych, którzy chcieli organizować zawody lub pokazy prosimy o kontakt pod puzioskyfighters@wp.pl lub poprzez formularz kontaktowy na fmxskyfighters.com

Zapraszamy również do śledzenia nas www.facebook.com/ArturPuzioSkyFighters , wkrótce oficjalne VIDEO z zawodówPodziel się z innymi

Dodaj komentarz