Dodano 13 lat temu

Clement Desalle wygrywa na torze Glen Helen w USA

(Brak opinii)

Belg ścigający się na Suzuki RMZ-450 po zdobyciu pole position wygrał obydwa wyścigi dnia w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu zdobył komplet pięćdziesięciu punktów.

W trudnych i zmiennych warunkach pogodowych, oraz przy dopingu ponad dwudziestu dwóch tysięcy kibiców w San Bernardino, Clement Desalle udowodnił, że najlepiej poznał tajniki toru Glen Helen i przygotował swój motocykl w kwalifikacjach. Zawodnik Teamu Suzuki zdominował całe zawody wygrywając pole position, a potem oba wyścigi.

Z dobrej strony w U.S. Grand Prix pokazał się także Kevin Strijbos, który ukończył oba biegi w czołowej piątce (czwarty w pierwszym wyścigu, piąty w drugim) oraz Steve Ramon, który po upadku w pierwszym biegu, zdołał ukończyć drugi wyścig na siódmej pozycji.

Dla Desalle’a jest to druga wygrana na trzy rozegrane rundy w sezonie 2011, która zapewniła mu – ze stu dwudziestoma ośmioma punktami – powrót na pozycję lidera w klasyfikacji generalnej mistrzostw WMX. Dokładnie tyle samo punktów ma fabryka Suzuki w klasyfikacji konstruktorów i traci zaledwie punkt do lidera, firmy KTM.
Następne zawody odbędą się już za tydzień, dwudziestego drugiego maja na torze Indaiatuba w Brazylii.

Clement Desalle – zwycięzca:

„To był dla mnie wyjątkowy weekend, bo jeszcze nigdy nie udało mi się zdominować całych zawodów wygrywając pole position, a potem obydwa biegi. Udało mi się dobrze wystartować i unikać kłopotów, co było niezmiernie ważne, bo tor był trudny i miejscami bardzo zdradliwy. Ja zdołałem dziś utrzymać swój rytm i cieszyć się ściganiem oraz wygranymi”.

Steve Ramon – trzynasta pozycja:

„Moja jazda w tych zawodach nie była zła, ale przez cały weekend nie mogłem wypracować dobrego rytmu i pięć minut przed końcem pierwszego wyścigu popełniłem błąd i wywróciłem się. To był poważny upadek, wygięła się kierownica i dźwignia sprzęgła, więc nie mogłem ukończyć pierwszego biegui zdobyć punktów – to źle. W drugim wyścigu jechałem w czołowej piątce, potem jednak straciłem dwie pozycje pomimo dobrego tempa. W końcówce skręciłem jeszcze kostkę podczas wyprzedzania dublowanego zawodnika, co również kosztowało mnie stracony czas. Ale najważniejsze jest to, że pomimo tego, co wydarzyło się w ostatnich tygodniach, miałem siłę, by rywalizować w obu wyścigach i teraz patrzę już w przyszłość ku Grand Prix Brazylii”.

O WMX:

WMX oznacza World Motocross Championship. Zawody mają rangę Mistrzostw Świata i rozgrywane są w wielu krajach Europy na torach odkrytych. World Motocross ma dwie kategorie: MX1, w której ścigają się motocykle czterosuwowe o pojemności do 450’cc oraz MX2 gdzie czterosuwy mają pojemność do 250’cc.

W 1952 roku FIM stworzyło Międzynarodowe Mistrzostwa Europy w klasie 500’cc motocross, które w 1957 roku uzyskały status Motocrossowych Mistrzostw Świata – WMX. W dniu wyścigów w każdej kategorii rozgrywane są dwa biegi główne.

Japońskie korporacje motocyklowe zainteresowały się tym championatem pod koniec lat sześćdziesiątych. Fabryka Suzuki była pierwszą japońską firmą, która zdobyła tytuł mistrzowski w 1970 roku. Zawodnikiem, który tego dokonał był Joel Robert ścigający się w klasie Motocross 250’cc.

W sezonie 2010 Suzuki wywalczyło dwa tytuły Wice-Mistrza Świata w klasach: MX1 – Clement Desalle i MX2 – Ken Roczen. Wyniki te uzyskane zostały na motocyklach RM-Z 450WS i RM-Z 250.