HOT!
Dodano 10 miesięcy temu

25-lecie Yamahy R1

(Brak opinii)

Yamaha Motor Europe z dumą świętuje 25-lecie wprowadzenia na rynek przełomowego modelu R1 i zaprasza na specjalne wydarzenia podczas Yamaha Racing Experience (YRE). Legendarny tor Mugello we Włoszech 21 i 22 lipca tego roku będzie gościł największe gwiazdy Yamahy i miłośników marki, a okazja jest konkretna – świętowanie 25. urodzin modelu, który zmienił oblicze motocykli sportowych.

Od momentu rynkowej premiery Yamaha R1 wytyczała standardy osiągów i innowacji w branży. 25 lat rozwoju jest świadectwem inżynieryjnej perfekcji Yamahy, dzięki której R1 jest dziś ikoną prędkości, mocy i przełomowych technologii na rynku motocykli sportowych.

Pierwszy model R1 wyjechał z fabryki w 1998 roku, wyposażony w innowacyjny, kompaktowy i lekki silnik o pojemności 998 cm3, chłodzony cieczą, 20-zaworowy, z rozrządem DOHC i czterema cylindrami, po pięć zaworów na cylinder, i nowymi wymiarami zaworów, które zwiększały moment obrotowy oraz poprawiały przepływ mieszanki w kanałach dolotowych i spalin w kanałach wydechowych.

Ale prawdziwą rewolucją była genialna decyzja szefa zespołu projektowego Kunihiko Miwy, by zaprojektować pierwszą na świecie przekładnię pionową w motocyklu seryjnym, co umożliwiło montaż lżejszego, krótszego silnika i dłuższego wahacza, zapewniając lepszą przyczepność z zachowaniem tradycyjnego rozstawu osi motocykla sportowego.

Oprócz innowacyjnego układu napędowego Yamaha R1 z 1998 roku miała też całkowicie nową aluminiową ramę Deltabox II, wzmacniany wahacz ze stopu aluminium, centralny amortyzator Yamaha Monoshock oraz w pełni regulowany widelec upside-down z goleniami o średnicy 41 mm opracowany we współpracy z firmą Öhlins.

Kompaktowa rama i konfiguracja zawieszenia inspirowane wyścigami Grand Prix zapewniały niesamowitą pewność prowadzenia i zwrotność, co wyznaczało nowy standard dla motocykli sportowych. Yamaha R1 z 1998 roku ważyła zaledwie 177 kg i osiągała zdumiewającą moc 150 KM.

Historia sukcesów R1 na torach wyścigowych jest równie niezwykła. Motocykl zapisał się w historii w 1999 roku podczas prestiżowego wyścigu Isle of Man TT, kiedy to David Jefferies przebojem wygrał TT Formula One, pokonując rekordowe okrążenie ze średnią prędkością 121,235 mph, a następnie wygrał wyścigi Senior i Production TT, pokazując całemu światu wyścigowy potencjał R1.

Kolejny model R1 na rok 2000, będący owocem niestrudzonych wysiłków inżynierów Yamahy, miał ponad 250 udoskonalonych części, w tym silnik i ramę, bardziej aerodynamiczne nadwozie oraz nowy, tytanowy tłumik.

Dwa lata później, w 2002 roku, zespół projektantów Yamahy pod kierownictwem Yoshikazu Koike zaprezentował kolejną generację R1 z rewolucyjnym, podciśnieniowym systemem wtrysku paliwa zapewniającym lepszą moc wyjściową, oraz nową ramą Deltabox III, która była lżejsza, a mimo to miała o o 30% większą sztywność skrętną.

W roku 2004 nadeszła kolejna, czwarta generacja R1 z nowym silnikiem o większej średnicy tłoka, krótszym skoku i zamkniętej konstrukcji cylindra, łamanymi korbowodami (FS – fracture-split), systemem doładowania RAM-air, nowym wydechem poprowadzonym pod kanapą, zmienioną geometrią ramy i bardziej drapieżną linią owiewek. Dzięki mocy 180 KM, jaką zapewniał zupełnie nowy układ napędowy, po raz pierwszy w historii motocykl seryjny osiągnął stosunek mocy do masy na poziomie 1:1.

Yamaha R1 w wersji 2007 była wyposażona w nowatorski system elektronicznego sterowania przepustnicą ride-by-wire (YCC-T) oraz system elektronicznego sterowania długością kanałów dolotowych (YCC-I). Szef zespołu projektowego Makato Shimamoto wprowadził również czterozaworową konstrukcję silnika, sprzęgło antyhoppingowe, ulepszoną ramę Deltabox oraz lepsze hamulce i zawieszenie.

Czerpiąc ze swego dziedzictwa, Yamaha wypuściła kolejną wersję R1 w roku 2009, wyposażoną w przełomowy silnik typu crossplane pochodzący bezpośrednio z Yamahy M1 startującej w MotoGP. Ta wyjątkowa konstrukcja ograniczyła siłę bezwładności i zapewniła bardziej liniowe przekazywanie momentu obrotowego silnika na koło, a szef zespołu projektowego Toyoshi Nishida wprowadził do motocykla dwa wtryskiwacze paliwa oraz nową, lekką, aluminiową ramę Deltabox, ramę pomocnicza ze stopu magnezu i najnowocześniejszą elektronikę.

Model ten wyznaczył standard jakości prowadzenia i osiągów w świecie wyścigów w 2009 roku, potwierdzony niesamowitymi występami Amerykanina Bena Spiesa, który w debiutanckim sezonie 2009 zdobył tytuł WorldSBK, zwyciężając w 14 z 28 wyścigów.  

W pogodni za kolejnymi wyścigowymi sukcesami R1 zespół YART Yamaha EWC zdobył tytuł mistrzów świata Endurance World Champions, Leon Camier wygrał 19 z 26 wyścigów w drodze po tytuł British Superbike Championship, a Katsuyuki Nakasuga zdobył swój pierwszy tytuł Japanese Superbike Championship.

Szukając kolejnych innowacji, w modelu R1 rocznik 2012 zamontowano system kontroli trakcji regulujący czas zapłonu, dopływ paliwa i otwarcie przepustnicy, by zapewnić optymalną przyczepność, poprawić właściwości jezdne i ograniczyć zużycie paliwa.

Kolejnym przełomem był model R1 2015, który otrzymał potężny silnik 200PS i był pierwszym motocyklem seryjnym wyposażonym w 6-osiowy moduł bezwładnościowy (IMU) oraz elektroniczne układy wspomagania, opracowane i sprawdzone na torach MotoGP. R1 2015 bez płynów ważyła zaledwie 179 kg, a dzięki wyjątkowo wyścigowemu usposobieniu stała się sensacją. Kierownik zespołu projektowego Hideki Fujiwara opracował również limitowaną wersję R1M w najwyższej specyfikacji, wyposażoną w elektronicznie sterowane zawieszenie, lekką owiewkę z włókien węglowych i rejestrator danych, by spełnić wymagania miłośników poważnego ścigania.

W modelu R1 2018 zamontowano jeszcze więcej zaawansowanej elektroniki, a także działający w dwie strony quickshifter (QSS), dzięki któremu osiągi R1 i R1M na ulicach i torze osiągnęły wyższy poziom. Właściwości jezdne R1 uległy dalszej poprawie dzięki bardziej progresywnemu mapowaniu systemu kontroli uniesienia przedniego koła i poprawionej konfiguracji zawieszenia. W wersji R1M zastosowano wyczynowe zawieszenie Öhlins (ERS) sterowane elektronicznie z nowym, intuicyjnym interfejsem regulacji.

W 2020 roku Yamaha R1 otrzymała silnik CP4 z nową głowicą, wałkami rozrządu i układem wtrysku paliwa, a rozbudowane systemy elektroniczne zostały ulepszone, by zapewnić jeszcze większą kontrolę. Nowy system hamowania silnikiem (Engine Brake Management, EBM) umożliwił wybór trzech poziomów siły hamowania zależnie od warunków na drodze, a nowy system kontroli hamulców (Brake Control, BC) dał więcej pewności i kontroli w zakrętach. Zastosowany w R1 widelec KYB 43 mm z ulepszonymi zaworami i sztywniejszymi sprężynami poprawił wyczucie maszyny i naturalność jazdy. A żeby poprawić właściwości ramy i jeszcze skrócić czasy okrążeń, R1M otrzymała nowy amortyzator i udoskonalony pneumatyczny półaktywny widelec Öhlins ERS NPX.

W ciągu ostatnich lat modele R1 i R1M były stale rozwijane i wciąż pozostają dominującą siłą w świecie wyścigowym, a Toprak Razgatlıoğlu i Andrea Locatelli z oficjalnego zespołu WorldSBK Pata Yamaha Prometeon prowadzą obecnie w rywalizacji FIM Superbike World Championship. Najjaśniejszym punktem sezonu 2021 była zwycięska passa Topraka Razgatlıoğlu w serii WorldSBK Championship. W drodze po mistrzowski tytuł turecki kierowca wygrał 13-krotnie, a w kolejnych 16. wyścigach meldował się na podium. W tym samym czasie wschodziła gwiazda Włocha Locatelliego, który z wyścigu na wyścig spisywał się na swojej R1 coraz lepiej i ma już na swoim koncie 11 startów ukończonych na podium.

Yamaha R1 raz po raz udowadniała swoją dominacje podczas różnych imprez wyścigowych na całym świecie, przynosząc ekipie Yamaha Factory Racing Team cztery historyczne zwycięstwa z rzędu na torze Suzuka w 8-godzinnym wyścigu w latach 2015–2018, a Cameronowi Beaubierowi (2015, 2016, 2018, 2019, 2020) i Jake’owi Gagne’owi (2021, 2022) dając siedem z ośmiu ostatnich tytułów AMA Superbike.

W 2021 roku Nakasuga zdobył niesamowite dziesiąte mistrzostwo w serii Japanese Superbike Championship, a Tommy Hill (2011), Josh Brookes (2015), Tarran Mackenzie (2021) i Bradley Ray (2022) zdobywali na R1 tytuły mistrzowskie w serii British Superbike Champions.

Opierając się na sportowych genach R1, Yamaha nie przestaje przekraczać kolejnych granic innowacji, czego dowodem jest model R1 GYTR. GYTR (Genuine Yamaha Technology Racing) to wewnętrzny dział Yamahy specjalizujący się w opracowywaniu oraz produkcji wyścigowych części i akcesoriów. Już od ponad 40 lat opracowuje technologie poprawiające osiągi motocykli Yamaha. Yamaha R1 GYTR 2023 – stworzona dla miłośników szybkiej jazdy po torze ceniących zwycięskie osiągi i najwyższą jakość – jest szybsza i bardziej precyzyjna niż kiedykolwiek. Spełnia wymagania FIM Stock 1000, a jej wysoka specyfikacja daje zespołom oraz indywidualnym zawodnikom znakomity punkt wyjścia do tworzenia wyjątkowych superbike’ów. R1 GYTR jest wyposażona w ponad 25 wyścigowych części GYTR, a wśród nich: układ wydechowy Akrapovič, wyścigowy moduł ECU, wiązka przewodów, elementy ramy GYTR, układ napędowy i kompletny zestaw owiewek w kolorze Primer White oraz dużo więcej. R1 GYTR jest dostępna wyłącznie w salonach GYTR PRO.

By uczcić tak doniosłą rocznicę, podczas imprezy Yamaha Racing Experience zostaną zorganizowane specjalne obchody jubileuszu R1 na szybkim i wymagającym torze Mugello w Toskanii, uwielbianym przez kierowców i fanów. Ten tor wydaje się idealnym miejscem, by celebrować kultowy model Yamahy. Do tej pory impreza była przeznaczona tylko dla właścicieli modeli R1M, lecz edycja YRE 2023 po raz pierwszy zostanie ona otwarta także dla właścicieli „zwykłych” R1, by wszyscy mogli cieszyć się wielkim jubileuszem.

W pełnym dwudniowym programie Yamaha Racing Experience, obok posiadaczy R1M, będzie mogło wziąć udział 25 właścicieli R1. Program obejmuje sesje na torze pierwszego i drugiego dnia, konsultacje z mechanikami wyścigowymi Yamahy, którzy pomogą dobrać optymalne ustawienia motocykli, wizytę w boksach zespołu Pata Yamaha Prometeon WorldSBK i dużo więcej. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej i zarejestrować się na pełne dwa dni YRE.

Właściciele R1 mogą również dołączyć do nas tylko w niedzielę, by wziąć udział w dwóch darmowych sesjach na torze, poczuć atmosferę wielkiego święta i zajrzeć do garażu zespołu Pata Yamaha Prometeon. Aby dowiedzieć się więcej na temat tej opcji i zarejestrować się tylko na niedzielę, kliknij tutaj.

Podczas sesji na torze YRE właściciele motocykli będą mieli okazję spotkać się i pojeździć z największymi gwiazdami Yamahy z serii WorldSBK. Wśród nich będą: Toprak Razgatlıoğlu i Andrea Locatelli z Pata Yamaha Prometon WorldSBK, Remy Gardner i Dominique Aegerter z GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team, Lorenzo Baldassari z GMT94 Yamaha WorldSBK Team, Bradley Ray z Yamaha Motoxracing WorldSBK Team oraz Niccolò Canepa z YART Yamaha Official EWC Team.

Jubileusz 25-lecia na YRE będzie wyjątkową okazją na spotkanie i wspólne świętowanie dla wszystkich właścicieli kultowych modeli R1 i R1M. Podczas imprezy zostanie zorganizowana specjalna wystawa modeli R1 z różnych lat i najsłynniejszych motocykli wyścigowych, pokazująca wkład modelu R1 w rozwój wyścigów i motocykli sportowych.

Paolo Pavesio
Dyrektor ds. marketingu i sportów motorowych, Yamaha Motor Europe
„W 2023 roku z dumą świętujemy 25-lecie Yamahy R1, która przez ten czas zrewolucjonizowała świat motocykli, przekraczając kolejne granice osiągów i innowacji, by zasiąść na tronie wyścigowego królestwa. W ciągu ćwierćwiecza ten motocykl zmienił nasze podejście do wykorzystywania technologii wyścigowych MotoGP i WSBK w maszynach seryjnych. Tegoroczna impreza Yamaha Racing Experience na torze Mugello będzie więc wyjątkowym wydarzeniem oraz niepowtarzalną szansą, by oddać hołd tej legendarnej maszynie razem z naszymi klientami i największymi gwiazdami Yamahy”.



Podziel się z innymi

Dodaj komentarz