HOT!
Dodano 5 miesięcy temu

Przyspieszenie elektryfikacji w biznesie motocyklowym Hondy

(1 opinia)

TOKIO, Japonia, 29 listopada 2023 r. — Honda Motor Co., Ltd. zorganizowała konferencję prasową na temat inicjatyw biznesowych w zakresie motocykli elektrycznych, przedstawioną przez Katsushi Inoue , dyrektora zarządzającego i dyrektora generalnego odpowiedzialnego za rozwój biznesu w zakresie elektryfikacji, oraz Daiki Miharę, zarządzającego Jednostką Rozwoju Biznesu Elektryfikacji Motocykli i Produktów Energetycznych .

Podsumowanie konferencji:

Globalny cel rocznej sprzedaży motocykli elektrycznych na rok 2030 wynosi obecnie 4 miliony sztuk, co oznacza wzrost o 500 000 sztuk w porównaniu z ogłoszonym w zeszłym roku celem wynoszącym 3,5 miliona sztuk. Do 2030 roku Honda wprowadzi na światowe rynki 30 modeli elektrycznych.

Honda jeszcze bardziej przyspieszy inicjatywy mające na celu redukcję kosztów, tak by obniżyć obecne koszty produkcji motocykli elektrycznych o 50%.

Honda zainwestuje 100 miliardów jenów w bieżącym okresie 5-letnim (2021 – 2025) i zainwestuje dodatkowe 400 miliardów jenów w ciągu kolejnego okresu (2026 – 2030), łącznie 500 miliardów jenów w okresie 10 lat.

Docelowe marże zysku operacyjnego na rok 2030 osiągną do 10% dla całego biznesu motocykli i ponad 5% dla biznesu motocykli elektrycznych, a w roku 2031 i później przekroczą 10%, zarówno dla całego biznesu motocykli, jak i biznesu motocykli elektrycznych.

< Zwiększenie globalnej rocznej sprzedaży motocykli elektrycznych do 4 milionów sztuk w 2030 roku>

Honda skorygowała swój cel rocznej sprzedaży motocykli elektrycznych na rok 2030 do 4 milionów sztuk – jest to o 500 000 sztuk więcej niż zdeklarowano we wrześniu ubiegłego roku. Ponadto firma zwiększy wysiłki na rzecz popularyzacji motocykli elektrycznych.

W tym roku Honda rozpoczęła sprzedaż trzech nowych modeli EB (rowerów elektrycznych * ) – w tym Hondy Cub e: w Chinach – oraz skutera elektrycznego EM1e: w Japonii i Europie.

* W Chinach motocykle rozwijające maksymalną prędkość 25 km/h lub mniejszą są klasyfikowane jako EB (rower elektryczny). Ta kategoria nie obejmuje rowerów ze wspomaganiem elektrycznym.

Co więcej, w 2024 r. Honda wprowadzi na rynek globalny nowy model, oparty na modelu SC e: Concept, niedawno zaprezentowanym podczas JAPAN MOBILITY SHOW 2023, a w roku 2025 zadebiutują elektryczne maszyny segmentu FUN i modele plug-in. Ponadto Honda wprowadzi modele elektryczne w różnych kategoriach, takich supersport, naked, off-road, dziecięce i quady, przyspieszając tym swoje inicjatywy mające na celu stworzenie pełnej gamy modeli elektrycznych. Firma chce wprowadzić łącznie ponad 30 modeli elektrycznych do 2030 roku.

<Dalszy rozwój produkcji motocykli dzięki elektryfikacji>

Honda ma już doświadczenie zdobyte dzięki rozwojowi motocykli ICE, w tym know-how w zakresie współdzielenia platform i wysokie standardy dotyczące podstawowych cech motocykli, takich jak przyspieszanie/jazda, skręcanie i zatrzymywanie. Oprócz wykorzystania mocnych stron do rozwoju i produkcji modeli elektrycznych, Honda zastosuje funkcje łączności, które zostaną znacznie ulepszone dzięki elektryfikacji, aby oferować motocykle elektryczne, które zapewnią większy komfort kierowcy i będą udoskonalane nawet po zakupie.

W formie platformy modułowej akumulator, jednostka napędowa i podwozie motocykli elektrycznych są odpowiednio zmodularyzowane, a łącząc takie moduły można opracować szeroką gamę wariantów. Umożliwi to Hondzie szybkie i skuteczne wprowadzenie szeregu modeli odpowiadających różnorodnym potrzebom klientów na całym świecie. Co więcej, ta modularyzacja wygeneruje również przewagę kosztową.

Łączność to jedna z funkcji, która zostanie znacznie udoskonalona w motocyklach elektrycznych. Zaawansowana łączność umożliwi aktualizację oprogramowania po zakupie, w tym dodanie nowych funkcji, za pośrednictwem OTA (bezprzewodowo) lub w innych formatach.

Honda będzie nadal udoskonalać usługę łączności Honda RoadSync oferowaną od 2020 r. i wyposażać nowe modele, które zostaną wprowadzone na rynek w 2024 r., w system IVI (pokładowy system informacyjno-rozrywkowy) obejmujący funkcję nawigacji opartą na sugestiach, która będzie wykorzystywać zebrane informacje i dostarczać klientom informacje takie jak lokalizacja stacji ładowania.

W nowych modelach, które zostaną wprowadzone na rynek w 2026 roku, Honda zainstaluje telematyczną jednostkę sterującą (TCU) i jeszcze bardziej udoskonali usługi łączności. W przyszłości dane uzyskane i zgromadzone – zarówno z modeli ICE, jak i modeli elektrycznych – zostaną wykorzystane do zrozumienia potrzeb klientów w oparciu o dane dotyczące sposobu użytkowania tych motocykli. Umożliwi to Hondzie zapewnienie klientom wrażeń, jakie może zaoferować tylko Honda, a także osiągnięcie większego poziomu bezpieczeństwa.

Jeśli chodzi o akumulatory, oprócz trójskładnikowych akumulatorów litowo-jonowych stosowanych obecnie w modelach elektrycznych dostępnych obecnie na rynku, Honda pracuje nad akumulatorami litowo-żelazowo -fosforanowymi ( LFP), planując ich wprowadzenie na rynek w 2025 r. Szeroka gama akumulatorów o różnych parametrach, takich jak zasięg wyjściowy czy koszt, umożliwi Hondzie dostosowanie się do szerszego zakresu zastosowań i poszerzenie wachlarza produktów. Co więcej, w perspektywie średnio- i długoterminowej Honda zbada możliwość zastosowania akumulatorów o dużej gęstości energii, mając na uwadze wykorzystanie akumulatorów półprzewodnikowych, które są obecnie opracowywane.

< Nowe punkty kontaktu z klientami w branży motocykli elektrycznych>

W branży motocykli elektrycznych Honda poprawi wygodę klientów, oferując sprzedaż internetową, która umożliwi zakup motocykli bez konieczności osobistej wizyty u dealera, a jednocześnie zapewni spokój ducha dzięki usługom świadczonym przez istniejącą globalną sieć sprzedaży Hondy, obejmującą ponad 30 000 punktów dealerskich.

Co więcej, w ramach nowej inicjatywy, Honda utworzy „Centra doświadczenia” w głównych miastach Indii, ASEAN i innych krajów, w których klienci będą mogli doświadczyć wartości, jaką Honda chce zaoferować poprzez swoje motocykle elektryczne. Łącząc mocne strony istniejących dealerów i ulepszone usługi internetowe, Honda zaoferuje bardziej zintegrowane punkty kontaktu z klientami online i offline, które zapewnią im większą wygodę i spokój ducha.

<Obniżenie kosztów gotowych motocykli elektrycznych o 50%>

Do 2030 roku Honda będzie dążyć do obniżenia kosztów gotowych motocykli elektrycznych o 50% w porównaniu z kosztami obecnie dostępnych modeli elektrycznych zasilanych wymiennymi akumulatorami. W tym celu Honda zastosuje modele typu plug-in, zoptymalizuje ogniwa akumulatorowe, zwiększy efektywność zakupów i produkcji poprzez przyjęcie wspólnych modułów oraz zwiększy wydajność produkcji za pomocą różnych środków, takich jak produkcja w fabrykach zajmujących się produkcją modeli elektrycznych.

Do produkcji modeli elektrycznych Honda początkowo wykorzysta istniejącą infrastrukturę do produkcji modeli ICE. Aby jednak zbudować solidny system produkcji oraz zwiększyć możliwości i konkurencyjność w celu osiągnięcia sprzedaży na poziomie 4 milionów sztuk w roku 2030, Honda rozpocznie działalność w wyspecjalizowanych fabrykach produkujących motocykle elektryczne na całym świecie począwszy od około 2027 roku. Dążąc do stworzenia wysoce wydajnego systemu produkcyjnego w tych dedykowanych zakładach, długość linii montażowych zostanie zmniejszona o około 40% w porównaniu z liniami konwencjonalnymi, dzięki wprowadzeniu nowych technologii, takich jak modularyzacja. Każdy z zakładów będzie inwestycją o wartości 50 miliardów jenów, przy rocznej zdolności produkcyjnej wynoszącej 1 milion sztuk.

Jeśli chodzi o zaopatrzenie, obecna metoda zakupów według komponentów funkcjonalnych zostanie zmieniona, tak aby w przyszłości można było dokonywać zakupu części składowych. Ponadto Honda będzie dążyć do obniżenia kosztów materiałów i logistyki, aby zwiększyć konkurencyjność swojego systemu zaopatrzenia i możliwości.

<Inwestowanie około 500 miliardów jenów w ciągu 10 lat w celu maksymalizacji sprzedaży modeli elektrycznych>

Honda zainwestuje w elektryfikację swoich motocykli 100 miliardów jenów w ciągu 5 lat, od 2021 r. do 2025 r. i zainwestuje dodatkowe 400 miliardów jenów w ciągu 5 lat – od 2026 r. do 2030 r., co daje łącznie około 500 miliardów jenów w ciągu 10 lat.

W roku 2031 i później Honda będzie jeszcze bardziej zwiększać swoją konkurencyjność, inwestując w utworzenie systemu produkcyjnego i zwiększenie możliwości na skalę globalną oraz w dalszy rozwój technologii oprogramowania celem maksymalizacji sprzedaży motocykli elektrycznych.

<Celem jest osiągnięcie ponad 10% marży zysku operacyjnego w branży motocykli elektrycznych w roku 2031 i kolejnych latach>

Honda będzie dążyć do osiągnięcia celów w zakresie marży zysku operacyjnego na rok 2030 – ponad 5% w segmencie motocykli elektrycznych i ponad 10% w całym segmencie motocykli. Od roku 2031 Honda będzie dążyć do osiągnięcia marży zysku operacyjnego na poziomie ponad 10% w segmencie motocykli elektrycznych, a także do dalszego zwiększania całkowitej kwoty zysku.

Honda zbuduje wysoce dochodową strukturę dla swojego biznesu motocykli elektrycznych – podobnie jak ma to miejsce w przypadku obecnego biznesu motocykli ICE – i zwiększy zyski całego biznesu motocykli.

W oparciu o przekaz sloganu globalnej marki Honda: „The Power of Dreams – How we move you”, poprzez stworzenie mobilności, o której marzy firma, Honda stanie się „Potęgą Marzeń” coraz większej liczby ludzi, będąc siłą napędową, która popycha społeczeństwo do przodu. Zachowajcie wysokie oczekiwania wobec motocykli elektrycznych, które Honda będzie dostarczać swoim klientom w nadchodzących latach!



Podziel się z innymi

Dodaj komentarz