Dodano 8 lat temu

Yamaha Wolverine-R

(Brak opinii)

Agresywny wygląd w połączeniu z kompaktowym podwoziem i zwinnym układem jezdnym oraz nowy silnik o wysokim momencie obrotowym i znacznej mocy: Yamaha Wolverine-R przenosi koncepcję ROV (Recreational Off-Highway Vehicle – rekreacyjny pojazd do jazdy poza drogami publicznymi) w całkowicie odmienny wymiar.

 

Adresowana głównie do klienta nastawionego na rekreację, nowa Yamaha Wolverine-R to najsprawniejszy pojazd typu ROV zapewniająca wiodący w klasie komfort jazdy dla dwóch osób. Za sprawą kompaktowego designu i łatwości prowadzenia Wolverine-R pozwala bez trudu poruszać się w ekstremalnie trudnym terenie oraz pokonywać ciasne i tzw. techniczne szlaki przeprawowe.

Wolverine-R został wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, m.in. automatyczną skrzynię przekładniową CVT Yamaha Ultramatic®, napęd On-Command pracujący w trybach 2WD/4WD lub 4WD z blokadą przedniego mechanizmu różnicowego, zawieszenie o regulowanej sztywności oraz kokpit typu samochodowego z intuicyjnymi elementami sterowania. Pozwala to zapewnić kierowcy i pasażerowi poczucie komfortowego bezpieczeństwa podczas jazdy.

 

Yamaha Wolverine-R – cechy ogólne:

 • Najsprawniejszy off-roadowy, dwumiejscowy ROV o wiodącym w klasie komforcie użytkowania
 • Ulepszona charakterystyka kompaktowego podwozia i układu jezdnego pod kątem zwrotności w ekstremalnych warunkach terenowych
 • Agresywny wygląd oraz specjalne opony
 • Kabina/kokpit w stylu samochodowym z markizą słoneczną i kubełkowymi fotelami
 • Nowy, jednocylindrowy silnik DOHC o pojemności 708 cm3 i dużej mocy
 • Automatyczna skrzynia przekładniowa Yamaha Ultramatic® bazująca na wytrzymałym układzie przeniesienia mocy CVT z możliwością hamowania silnikiem
 • System napędu On-Command pracujący w trybach 2WD/4WD/4WD z blokadą mechanizmu różnicowego
 • W pełni regulowane zawieszenie o wydłużonym skoku, krótki rozstaw osi i znaczny prześwit pod kątem optymalizacji potencjału w warunkach off-roadowych
 • Intuicyjne elementy sterowania i wielofunkcyjny wyświetlacz LCD.

 

Konstrukcja

Agresywny wygląd w kompaktowej formie

Za sprawą nowego pasa przedniego i ulepszonej konstrukcji podwozia Yamaha Wolverine-R nabrała bardziej sportowego i agresywnego wyglądu w porównaniu z innymi pojazdami typu ROV swej klasy. Nowa kabina zapewnia lepszą widoczność dookoła, a podwozie – optymalizację kątów najazdu i zejścia, umożliwiając poruszanie się w ekstremalnych warunkach terenowych i przeprawowych – a więc tam, gdzie konkurencja wolałyby się nie zapuszczać.

Nowe, kompaktowe podwozie Yamahy Wolverine-R jest krótsze i węższe w porównaniu z 3-miejscową Yamahą Viking, czego efektem jest większa koncentracja masy pojazdu, czynnik istotny dla zwrotności i zwinności prowadzenia. Liczy się także przesunięcie silnika o 148 mm do przodu (w porównaniu z Vikingiem), jak również relokacja foteli ku środkowi. Z myślą o trudnym terenie podwozie jest ukośnie „zadarte” z przodu i z tyłu.

Masywne opony Maxxis stają się najszerszą częścią pojazdu, nadając 2-miejscowemu Wolverine-R profesjonalny wygląd, zwiastujący doskonałą w tej klasie sprawność off-roadową.

 

Wiodące zawieszenie w klasie

Konstrukcja Wolverine-R obliczona jest na trudne warunki terenowe, a zaawansowany system zawieszenia kół jest w stanie zapewnić doskonałe prowadzenie oraz komfort, przyjemność i pewność jazdy.

Z przodu i z tył zastosowano amortyzatory KYB typu piggyback o regulowanej sztywności dla wyższych i niższych prędkości, tłumienia odbicia i naprężenia wstępnego. Przednie wahacze dolne typu „gull wing” oraz dłuższe wahacze tylne zapewniają wysoką trwałość i elastyczność zawieszenia.

Skok zawieszenia przedniego i tylnego wynosi odpowiednio 246 mm oraz 269 mm, co w połączeniu z pokaźnym, 290-milimetrowym prześwitem pojazdu pozwala precyzyjnie dostrajać charakterystykę zawieszenia do ekstremalnych warunków off-roadowych.

 

Kompleksowa ochrona podwozia

W celu zapewnienia należytej ochrony silnika i podwozia, przy zachowaniu możliwości przejazdu ponad przeszkodami w rodzaju zwalonego drzewa czy odłamków skalnych, Yamaha Wolverine-R jest wyposażona w pełnowymiarową, stalową płytę osłonową podwozia oraz wykonane z tworzywa panele najazdu i zejścia.

Trwałość konstrukcji w warunkach terenowych zwiększają nowe nadkola tylne. Manszety przegubów równobieżnych chronione są specjalnymi osłonami na wahaczach dolnych z dodatkowym zabezpieczeniem tylnych półosi od strony ramy pojazdu.

 

Ogumienie Maxxis Bighorn dla zapewnienia komfortu i pewności podczas jazdy

Wolverine-R wyposażony jest w ogumienie diagonalne Maxxis Bighorn, produkowane wyłącznie dla Yamahy. Opony przednie w rozmiarze 26x8x12 oraz tylne 26x10x12 zapewniają optymalny poziom trakcji, trwałości i precyzję prowadzenia. Zamontowane na felgach stalowych, które mocowane są do odkuwanych piast kół, idealnie uzupełniają charakterystykę zawieszenia Wolverine-R pod względem własności trakcyjnych i komfortu jazdy w warunkach terenowych.

 

Elektroniczne wspomaganie EPS z myślą o precyzji prowadzenia i komforcie kierowcy

Wolverine-R posiada zębatkowy układ kierowniczy ze sprawdzonym elektronicznym systemem wspomagania Yamaha EPS (Electronic Power Steering), umożliwiającym skorelowanie siły wspomagania z wyczuciem podłoża przez kierowcę. Odpowiedni dobór przekładni pozwala zachować lekkość i precyzję kierowania, a ograniczenie wysiłku niezbędnego do prowadzenia wpływa korzystnie na zwiększenie zdolności off-roadowych Wolverine-R i czystej przyjemności z jazdy.

 

Hamulce tarczowe o średnicy 270 mm

Skuteczne zatrzymanie Wolverine-R zapewniają nawiercane tarcze hamulcowe o średnicy 270 mm na osi przedniej i tylnej oraz dwutłoczkowe zaciski hamulcowe. Celem zwiększenia trwałości i zabezpieczenia od wpływów zewnętrznych zastosowano nowego rodzaju mokry wielotarczowy hamulec postojowy (w kąpieli olejowej).

 

Nowe wnętrze i kubełkowe fotele

Nowy wystrój kabiny Wolverine-R zaprojektowany został jako komfortowe i bezpieczne otoczenie, budujące zaufanie do pojazdu. W odróżnieniu od Vikinga oba tworzą oddzielne „przedziały” dla kierowcy i pasażera.

Fotele typu kubełkowego (ze zintegrowanymi zagłówkami) to sposób na wygodne podparcie ciała i wysoki komfort jazdy. Każdy z konturowanych foteli został wyposażony w trójpunktowe pasy bezpieczeństwa, przy czym fotel kierowcy można regulować w trzech pozycjach, m.in. przesuwać o 90 mm w tył lub w przód. Wszystkie punkty kontaktu z kolanami i podudziami jadących zostały wygładzone pod kątem bezpieczeństwa, a trójpozycyjny uchwyt po stronie pasażera okazuje się naprawdę przydatny na stromym lub wyboistym terenie.

 

Komfort i wygoda

Układ kabiny Wolverine-R odpowiada wszelkim wymogom komfortu oraz wygody dla kierowcy i pasażera. Za sprawą intuicyjnego „samochodowego” designu nawet nowy użytkownik ROV-a Yamahy zauważy, że wszystko jest tam, gdzie trzeba. Dźwignie zmiany biegów i hamulca postojowego znajdują się w konsoli centralnej, a tuż obok – dwie wnęki na puszki/kubki i dwa kryte pojemniki podręczne. Jako dodatkową przestrzeń składową przewidziano zamykaną skrytkę na tablicy rozdzielczej i pojemniki pod-fotelowe.

Przed kierowcą umieszczono panel wyświetlacza cyfrowego z funkcjami prędkościomierza, licznika przebiegu ogólnego i dziennego, zegara, wskaźnika poziomu paliwa, aktualnie załączonego biegu i ustawień napędu 4×4. Gniazdo prądowe 12 V umożliwia podłączenie różnych urządzeń elektrycznych.

 

Płaska skrzynia ładunkowa i wiodąca pojemność bagażowa

Wykonana z lekkiego polipropylenu skrzynia ładunkowa Volverine-R ma pojemność 188 litrów i nośność 136 kg, i z myślą o zwiększeniu funkcjonalności zakończona jest zdejmowaną, wielopozycyjną klapą tylną. W podłodze skrzyni ładunkowej przewidziano 6 zaczepów zabezpieczających przewożony towar. Rutynową obsługę pojazdu ułatwia możliwość demontażu skrzyni, zapewniająca łatwy dostęp do jednostki napędowej.

Integralny hak holowniczy pozwala ciągnąć przyczepę o masie do 680 kg, dzięki czemu Wolverine-R zaliczyć można do pojazdów prawdziwie uniwersalnych, potrafiących zaspokoić potrzeby zarówno użytkowników „weekendowych”, jak i profesjonalnych.

 

Nadbudowa, podwozie i układ jezdny

 • Zwinna i kompaktowa konstrukcja oraz zwarty design nadbudowy
 • Nowa, 2-miejscowa kabina zapewniająca kierowcy i pasażerowi lepszą widoczność dookoła
 • Kubełkowe, konturowane fotele z trójpunktowymi pasami bezpieczeństwa
 • Krótki rozstaw osi, optymalne kąty najazdu i zjazdu
 • Zespół napędowy odsunięty wprzód o 148 mm dalej niż w Vikingu i lepsze prowadzenie oraz „wyczucie” pojazdu
 • Agresywna stylizacja nadwozia, trzy kolory do wyboru
 • Specjalne ogumienie Maxxis Bighorn 2
 • Zwiększony skok zawieszenia z amortyzatorami KYB typu „piggyback” o regulowanej sztywności
 • Poszerzone dolne wahacze przednie typu „gullwing” i wydłużone wahacze tylne
 • Znaczny prześwit poprzeczny
 • Pełnowymiarowa płyta osłonowa podwozia i kompleksowa ochrona pojazdu
 • Nawiercane tarcze hamulcowe o średnicy 270 mm, odkuwane piasty kół i mokry hamulec postojowy
 • Wspomaganie przekładni kierowniczej Yamaha EPS
 • Wyświetlacz LCD, kontrolki oraz sygnał ostrzegawczy i gniazdo prądowe 12V
 • Dźwignie zmiany biegów i hamulca, wnęki na kubki i dostęp do filtra powietrza (po wyjęciu pojemnika podręcznego) w konsoli centralnej
 • Podsiedzeniowy zbiornik paliwa o dużej pojemności 36,7 litra
 • Lekkiej konstrukcji polipropylenowa skrzynia ładunkowa z zaczepami mocowania bagażu i 2-pozycyjną, zdejmowaną klapą tylną
 • Pałąk kapotażowy z markizą słoneczną
 • Standardowe błotniki w wersji Camo
 • „Samochodowe” drzwi z zamkiem dwustopniowym
 • Teksturowana (nacinana) podłoga kierowcy i pasażera, przestrzeń na nogi o 25 mm dłuższa niż w Vikingu
 • Hak holowniczy z główką 50-milimetrową, uciąg 680 kg
 • Gama akcesoriów do celów rekreacyjnych i użytkowych.

 

Nowej konstrukcji silnik DOHC

Wolverine-R napędzany jest nowym, 1-cylindrowym, 4-zaworowym silnikiem benzynowym DOHC chłodzonym cieczą o optymalnej dla aktywnej rekreacji mocy i wysokim momencie obrotowym.

Średnica cylindra i skok tłoka wynosi 103 x 85 mm, pojemność skokowa 708 cm3, a rozrząd sterowany jest dwoma wałkami w głowicy (DOHC) zamiast wałka pojedynczego (SOHC) jak w Vikingu. Silnik odsunięty został w przód o 148 mm pod kątem centralizacji masy i lepszej kierowalności pojazdem.

Dopływ powietrza do 44-milimetrowej gardzieli Mikuni zapewnia bezpośredni chwyt przedni, a skierowany do tyłu wylot spalin chroni kabinę przed przegrzewaniem.

Celem ograniczenia emisji szkodliwych spalin silnik wyposażony jest w system indukcji powietrza (AIS) oraz katalizator. W skład układu wydechowego wchodzi kolektor ze stali nierdzewnej i wielkowymiarowy tłumik.

Odpowiednią wydajność silnika zapewnia powietrzna chłodnica oleju, utrzymująca stałą temperaturę roboczą 2,6-litrowego układu smarowania.

 

Automatyczna przekładnia Yamaha Ultramatic®

Wolverine-R w posiada pełni automatyczną skrzynię przekładniową Yamaha Ultramatic®, która zalicza się do najbardziej trwałych i efektywnych konstrukcji typu CVT (bezstopniowych) w branży. Umieszczony na konsoli centralnej selektor umożliwia wybór biegu wysokiego, niskiego, wstecznego i neutralnego. Selektor steruje przekładnią poprzez połączenie cięgnowe, które dostępne jest dla serwisu po demontażu konsoli.

Przekładnia Ultramatic® zapewnia płynne przyspieszenia już od momentu startu, a dzięki swej charakterystyce stanowi idealne rozwiązanie zarówno dla użytkowników „weekendowych”, jak i profesjonalnych, poszukujących pojazdu kompaktowego, zwrotnego i łatwego w eksploatacji.

Obok płynności pracy i prawie niewyczuwalnej zmiany przełożeń podczas przyspieszania skrzynia Ultramatic® umożliwia optymalne wykorzystanie mocy silnika. Dzięki doborowi najbardziej wydajnego przełożenia w danej sytuacji, Yamaha Ultramatic® pozwala z pełnym zaufaniem mierzyć się nawet z ekstremalnymi warunkami jazdy terenowej. Z tego właśnie powodu przełożenie biegu niskiego i wstecznego Wolverine-R zostało w stosunku do Vikinga obniżone o 5%.

 

Zdolność stabilnego i ‘naturalnego’ hamowania silnikiem

Niezwykle trwała i niezawodna przekładnia Ultramatic® posiada sprzęgło odśrodkowe oraz praktycznie bezobsługowy pas transmisyjny o stałym naciągu, który sprzyja zwiększeniu trwałości i płynności działania.

W przeciwieństwie do innych „automatów” z efektem wolnego koła po zwolnieniu pedału przyspieszenia, Wolverine-R potrafi w sposób ciągły i odczuwalnie „naturalny” hamować silnikiem. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu sprzęgła jednokierunkowego, które działa w fazie zwalniania po odjęciu „gazu” umożliwiając zachowanie kontroli i pewności jazdy, szczególnie na ciasnych zakrętach, śliskim podłożu czy w trudniejszych warunkach terenowych.

 

Wysokowydajny układ dolotowy powietrza

Celem optymalizacji mocy silnika w różnych warunkach off-roadowych Wolverine-R wyposażony został w wysokowydajny układ dolotowy powietrza z chwytem umieszczonym wysoko z przodu pod maską – poza zasięgiem kurzu i odłamk
oacute;w wzbijanych przez koła jezdne.

Świeże powietrze płynie do łatwo dostępnej komory filtracyjnej pod konsolą centralną, skąd trafia bezpośrednio do 44-mm układu wtryskowego paliwa Mikuni. Dla wygody użytkownika Wolverine-R posiada podwójny, piankowy filtr powietrza (wielokrotnego użytku) nie wymaga narzędzi do demontażu.

 

Napęd On-Command 2WD/4WD/4WD z blokadą mechanizmu różnicowego

Napęd Yamaha On Command umożliwia kierowcy wybór trybów 2WD/4WD lub 4WD z blokadą mechanizmu różnicowego przy pomocy obrotowego przełącznika na tablicy rozdzielczej po lewej stronie kierownicy. Rozwiązanie to sprawdziło się już doskonale w Vikingu, a jego intuicyjność i prostota powodują, że prowadzenie Wolverine-R jest łatwe i przyjemne.

Ze względu na fakt, iż działanie systemu zależy od kierowcy, a nie od elektroniki, Yamaha On Command umożliwia natychmiastowe ustawienie wybranego trybu pracy pomiędzy 2WD, 4WD lub też 4WD z blokadą dyferencjału. W połączeniu z możliwością szybkiego załączenia biegu niskiego, wysokiego czy wstecznego, ten zaawansowany system napędowy pozwala sprawnie poruszać się w ekstremalnym i ’technicznym’ terenie.

 

Ułatwienia dla obsługi okresowej

Cennym uzupełnieniem intuicyjnych elementów sterowania i wygodnych w użytkowaniu rozwiązań jest prosta w obsłudze technicznej konstrukcja Wolverine-R, a wszystkie ważniejsze podzespoły są łatwo dostępne dla okresowej obsługi serwisowej.

I tak do bezstopniowej przekładni CVT dostać się można po zdemontowaniu pokrywy bocznej i tylnej, a do akumulatora i elektroniki – po banalnym zdjęciu maski przedniej. Demontaż konsoli centralnej z kolei – otwiera dostęp do filtra powietrza oraz cięgien dźwigni biegów.

Pełnowymiarowe płyty osłonowe podwozia posiadają otwory umożliwiające spust oleju i chłodziwa, a wygodny dostęp do jednostki napędowej możliwy jest po zdjęciu skrzyni ładunkowej.

 

Podstawowe właściwości silnika i układu przeniesienia napędu

 • Silnik jednocylindrowy 4-suwowy DOHC chłodzony cieczą, wtrysk paliwa Mikuni, chłodnica oleju
 • Korzystna charakterystyka mocy i momentu obrotowego silnika pod kątem znacznych przyspieszeń w rekreacyjnej jeździe poza-szosowej
 • Automatyczna przekładnia bezstopniowa Yamaha Ultramatic® z trybami biegu niskiego, wysokiego i wstecznego
 • Płynnie działający i trwały system przekładniowy CVT z wykorzystaniem pasa klinowego zapewnia równomierne przyspieszanie i dobre osiągi przy wyższych prędkościach jazdy
 • System napędowy 4×4 On Command działający w trybach 2WD/4WD lub 4WD z blokadą przedniego mechanizmu różnicowego zwiększa mobilność na zmiennym podłożu
 • Nowe sprzęgło jednokierunkowe eliminujące efekt wolnego koła zapewnia stałe i pewne hamowanie silnikiem w całym zakresie prędkości
 • Łatwy w utrzymaniu, wysokowydajny układ dopływu powietrza optymalizuje pracę silnika na wyższych obrotach i nie wymaga narzędzi do demontażu/wymiany filtra
 • Bieg niski i wsteczny o przełożeniu obniżonym o 5% w stosunku do Vikinga
 • Ekologiczny system indukcji powietrza (AIS) oraz katalizator spalin
 • Silnik odsunięty w przód o 148 mm w stosunku do Vikinga dla optymalizacji rozkładu masy w warunkach off-roadowych
 • Otwory spustowe oleju i chłodziwa w płycie osłonowej podwozia i łatwo demontowane pokrywy dla ułatwienia obsługi serwisowej silnika, przekładni CVT, filtra powietrza, akumulatora i elementów elektroniki pojazdu.

 

Dostępne kolory Wolverine-R:

•           Yamaha Blue

•           Solid Green

•           Camo.

 

Dostępność rynkowa: od lipca 2015. Dostępność gamy modelowej i kolorystyki może być ograniczona w niektórych krajach.

 

Akcesoria

Oferta Yamahy obejmuje także bogaty wybór akcesoriów z przeznaczeniem do użytku zarówno rekreacyjnego jak i profesjonalnego, m.in. stelaż na koło zapasowe, zestaw dodatkowego akumulatora, szyba czołowa, zamykane pojemniki na skrzynię ładunkową, pojemniki podfotelowe oraz elektryczna wyciągarka. Akcesoria te będą dostępne w momencie wejścia nowego modelu na rynek. 

Dodaj komentarz