Dodano 11 lat temu

Yamaha Viking z 3 siedzeniami

(Brak opinii)

Yamaha przedstawia całkowicie nowego Vikinga, pierwszy, wielozadaniowy, 3-siedzeniowy rekreacyjny pojazd do eksploatacji poza drogami publicznymi (ROV) tej marki.

Projekt zaczął się od pomysłu, aby umieścić kierowcę i pasażerów dosłownie i w przenośni w centrum konstrukcji. Jednym z głównych założeń podczas tworzenia tego pojazdu było bezpieczeństwo i wygoda, które dają kierowcy pewność podczas manewrowania nowym pojazdem Yamaha ROV w każdym terenie. Ten Viking jest napędzany jednocylindrowym silnikiem chłodzonym cieczą, o wysokim momencie obrotowym, zamontowanym we wzmocnionym podwoziu, a każdy aspekt jego konstrukcji, począwszy od dostawy mocy po charakter prowadzenia, ma współgrać z osobami użytkującymi tę maszynę. Kierowca i pasażerowie mają wewnątrz wiele miejsca, mogąc jednocześnie korzystać z pokaźnej przestrzeni ładunkowej. Stalowa skrzynia ładunkowa o rozmiarze europalety w tygodniu oferuje dużo miejsca na narzędzia i sprzęt do pracy, a w weekendy może równie dobrze posłużyć do przewożenia kempingowych czy wędkarskich akcesoriów.

Efektem końcowym jest przemyślany pojazd ROV, który łączy dobrze znane umiejętności terenowe Yamahy z użyteczną i wrażliwą mocą oraz funkcjonalnością i wygodą. Yamaha Viking zawiezie Cię wszędzie tam, gdzie chcesz dotrzeć, a dzięki trzem siedziskom będziesz mógł zabrać, kogo tylko zechcesz, i do tego zapakować sprzęt, którego potrzebujesz.

NAJWAŻNIEJSZE WŁAŚCIWOŚCI VIKINGA

*       Pierwszy, wielozadaniowy, 3-siedzeniowy rekreacyjny pojazd do eksploatacji poza drogami publicznymi (ROV) marki Yamaha.

*       Nacisk położony na bezpieczeństwo, funkcjonalność i wygodę

*       Przestronny rozkład siedzeń dla kierowcy i dwóch pasażerów

*       Użyteczna moc pod kontrolą

*       Jednocylindrowy silnik chłodzony cieczą, o wysokim momencie obrotowym

*       Mocne, terenowe podwozie

*       Skrzynia ładunkowa w rozmiarze europalety          

PODWOZIE VIKINGA

3-siedzeniowy układ z całkowicie płaską podłogą

Jedną z najbardziej charakterystycznych i atrakcyjnych właściwości nowego Vikinga jest jego innowacyjny rozkład 3 siedzeń, który składa się z odrębnych foteli. W celu zaoferowania najwyższego komfortu, nawet podczas pokonywania nierównego terenu, trzy indywidualne fotele są zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić oparcie pasażerom w okolicy kości lędźwiowej. W celu zwiększenia komfortu, środkowy fotel jest nachylony o 5 stopni do tyłu bardziej niż fotele lewy i prawy, co zapobiega uderzaniu ramion pasażerów o siebie nawzajem. Wykonane z trwałego, lecz wygodnego uretanowego materiału, wodoodporne, zmywalne siedziska są tak zaprojektowane, by zapewnić płynną i zrelaksowaną jazdę.

W celu udostępnienia różnych pozycji jazdy, fotel kierowcy może zostać przesunięty o 45 mm do przodu lub do tyłu w stosunku do pozycji wyjściowej za pomocą regulacji śrub mocujących, a żeby zapobiec przypadkowej ingerencji nóg pasażerów na wyboistym terenie w przełączniki obsługiwane przez kierowcę nogami, Viking został wyposażony w przegrodę oddzielającą strefę nóg.

Dla większego komfortu i bezpieczeństwa na nierównych trasach w Vikingu znajduje się regulowana poręcz na tablicy rozdzielczej dla pasażerów, podnóżki dla pasażerów, a każde z 3 siedzeń posiada 3-punktowe pasy bezpieczeństwa. Osobiste przedmioty łatwo schować w przestronnym schowku, a gdy nadejdzie pora na orzeźwienie, można skorzystać z czterech uchwytów na napoje – po dwa po lewej i prawej stronie.

Kolejną cechą, którą z pewnością docenią użytkownicy Vikinga, jest całkowicie płaska podłoga. Ta konstrukcja nie tylko ułatwia wsiadanie i wysiadanie z Vikinga, ale także umożliwia kierowcy i pasażerom dostęp do wnętrza pojazdu z każdej strony, co jest szczególnie praktyczne w zastosowaniach komercyjnych i rolniczych.

Wygodnie rozmieszczone przełączniki

Komfort, wygoda i łatwość użycia są kluczowymi założeniami tego nowego pojazdu ROV o 3 siedzeniach. Włącznik elektrycznego rozrusznika, dźwignia zmiany biegów i dźwignia hamulca ręcznego są umieszczone po prawej stronie 4-ramiennej kierownicy. Razem z płynnie działającą przekładnią CVT i odśrodkowym sprzęgłem, te przyjazne użytkownikowi właściwości pracują wspólnie, aby zaoferować prostą i przyjemną obsługę Vikinga.

Niezależne, przednie i tylne zawieszenie o podwójnym łączniku poprzecznym

W celu zapewnienia czułego prowadzenia oraz wygodnej, zrelaksowanej jazdy dla trzech osób, nowy Viking został wyposażony w niezależne, przednie i tylne zawieszenie o podwójnym łączniku poprzecznym.

Korzystając z bogactwa 50-letniego doświadczenia w budowaniu przełomowych, terenowych pojazdów, inżynierowie Yamahy stworzyli silny i skuteczny system zawieszenia o długim skoku. Konstrukcje przedniego i tylnego zawieszenia wykorzystują sprawdzony system podwójnego łącznika poprzecznego, który razem z amortyzatorami przystosowanymi do ciężkich zadań zapewnia płynną i komfortową jazdę po nawierzchni każdego rodzaju, począwszy od dróg żwirowych przez skaliste szlaki, aż po błotniste ścieżki.

Duży prześwit oraz gładka, stalowa płyta poślizgowa

Nowy Viking został stworzony, aby poradzić sobie w najtrudniejszym terenie. 300 mm prześwit pozwala temu mocnemu pojazdowi ROV pokonywać trasy, z którymi konwencjonalne pojazdy 4WD miałyby pewne trudności. Gładka, stalowa płyta poślizgowa jest przymocowana do dolnej części wytrzymałego, cylindrycznego podwozia, pozwalając Vikingowi na płynne pokonywanie przeszkód. Należy się spodziewać, że nawet Viking pewnego dnia utknie na skalistej przeszkodzie lub konarze drzewa, dlatego w celu ułatwienia maszynie wydostania się z takich tarapatów, stalowe boki płyty poślizgowej są skierowane pod kątem 60 mm do góry. To pozwala przesunąć lub pokonać przeszkodę bez uszkodzenia pojazdu.

Lekkie i naturalne wyczucie pojazdu podczas prowadzenia

Podczas projektowania nowego Vikinga nasi inżynierowie podjęli się stworzenia rekreacyjnego pojazdu terenowego, który reagowałby natychmiastowo i w sposób przewidywalny na każdy ruch kierowcy, zapewniając przy tym lekkie i naturalne wyczucie podczas prowadzenia. Ten cel został uzyskany między innymi dzięki użyciu specyficznych przełożeń biegu z mechanizmem zębatkowym, które zostało dokładnie dopasowane do poziomu amortyzacji. Oprócz tych czynników, inne techniczne właściwości, takie jak rozmiar opon, sztywność sprężyn zawieszenia i charakterystyka tłumienia zostały tak skomponowane, aby pozytywnie współdziałać, przyczyniając się do lekkiego i naturalnego prowadzenia. Kolejną zaletą tej zintegrowanej konstrukcji zawieszenia są przewidywalne właściwości prowadzenia Vikinga, niezależnie od tego czy kierowca jedzie sam, czy z pełnym obciążeniem.

Elektroniczne wspomaganie kierownicy

Viking posiada dwutrybowe elektroniczne wspomaganie kierownicy (EPS), które sprawia, że kierowanie jest jeszcze lżejsze. To może być szczególnie przydatne dla komercyjnych użytkowników, którzy intensywnie korzystają ze swojej maszyny, oraz dla tych, którzy planują używać swojego Vikinga regularnie, na wymagającym podłożu, takim jak glina lub bagna. EPS zapewnia wsparcie w różnych warunkach jazdy, niezależnie o tego, czy został zastosowany napęd 2WD czy 4WD, a gdy jest włączony napęd 4WD i tryb Diff Lock (blokady dyferencjału) drugi tryb EPS przejmuje wspomaganie kierownicy za pomocą określonego z góry, zainstalowanego programu. EPS docenią szczególnie ci użytkownicy, dla których ważne są ułatwienia w pracy i przyjemna jazda.

Mocna i wytrzymała konstrukcja nadwozia

Maska Vikinga została zaprojektowana w oparciu o koncepcję „Real Off Roader” Yamahy, w której ogólny wygląd, wrażenia i charakter tego nowego pojazdu ROV mają na celu podkreślenie jego zaawansowanych możliwości terenowych.

Mocne nadwozie Vikinga zostało specjalnie zaprojektowane w taki sposób, aby nie tylko zminimalizować potencjalne uszkodzenia spowodowane skałami i drzewami, lecz także, aby umożliwić pojazdowi ROV dalszą efektywną pracę nawet po przypadkowym uszkodzeniu. Części takie jak orurowanie, osłony boczne, tylne błotniki, drzwi i oparcia ramion mogą być łatwo i szybko wymienione, jeśli wystąpi uszkodzenie nie nadające się do ich naprawy, co znacznie zmniejsza czas przestoju dla komercyjnych i rekreacyjnych użytkowników.

Łatwe wsiadanie i wysiadanie z pojazdu zapewniają nisko zamontowane drzwi, które posiadają lekki system obsługi, szczególnie atrakcyjny dla użytkowników komercyjnych, którzy muszą dokonywać częstych postojów.

Tylna skrzynia ładunkowa w rozmiarze europalety

W celu podkreślenia komercyjnego, przemysłowego i rolniczego zastosowania nowy Viking jest wyposażony w pełnowymiarową skrzynię ładunkową, która jest w stanie pomieścić euro-paletę. Wytrzymała,  stalowa skrzynia ma 1,380 mm szerokości, 925 mm długości i 315 mm głębokości, z udźwigiem 272 kg, i z czterema haczykami mocującymi do zabezpieczenia ładunku.

Szeroka tylna klapa, składająca się z dwóch, wytrzymałych dźwigni zapadkowych po lewej i prawej stronie, pozwala na łatwy ładunek i rozładunek euro-palet lub innego towaru. Cała skrzynia ładunkowa może zostać przechylona po odblokowaniu dźwigni, pozwalając na szybki i łatwy rozładunek, a pneumatyczny podnośnik ułatwia jej płynny ruch.

Skrzynia ładunkowa bardzo dobrze sprawdza się w zastosowaniach sportowych i rekreacyjnych. Wiodące w tej branży rozmiary umożliwiają Vikingowi przewożenie sprzętu kempingowego, wędkarskiego, paralotniarskiego, kitesurfingowego itp. Dzięki swoim wyjątkowym, terenowym zdolnościom, przestronnemu, 3-siedzeniowemu rozkładowi, jak i ponadprzeciętnej pojemności ładunkowej, Viking otwiera nowe możliwości dla wszystkich głodnych przygód i wyzwań entuzjastów.

Uchwyt od montowania przyczepki klasy 2

Jako dodatek do przestronnej skrzyni ładunkowej, Viking jest też wyposażony w uchwyt zaprojektowany do użytku z opcjonalną przyczepką klasy 2. Z przyczepką Viking może holować ciężar o masie do 680 kg, zależnie od załadunku skrzyni i liczby pasażerów.

GŁÓWNE WŁAŚCIWOŚCI PODWOZIA

 • Ergonomiczny, 3-siedzeniowy układ oferujący wygodę i wszechstronne użycie
 • Całkowicie płaska podłoga ułatwiająca wsiadanie i wysiadanie z pojazdu
 • Niezależne, przednie i tylne zawieszenie o podwójnym łączniku poprzecznym
 • Dobrze rozmieszczone przełączniki i dźwignie ułatwiające obsługę
 • Tylna skrzynia ładunkowa o dużej pojemności w rozmiarze euro-palety, wykonana ze stali w celu większej trwałości
 • Łatwa w obsłudze funkcja przechyłu skrzyni ładunkowej o możliwości obciążenia 272 kg
 • Zaczep holowniczy o dopuszczalnej masie holowania 680 kg
 • Nowe podwozie o ulepszonych rozmiarach zapewnia większą stabilność na nierównej nawierzchni
 • Stalowa płyta poślizgowa o minimalnym prześwicie 300 mm
 • Lekkie i naturalne prowadzenie, natychmiastowa reakcja na intencje kierowcy
 • Dwutrybowe elektroniczne wspomaganie kierownicy ułatwia kierowanie
 • Mocna konstrukcja nadwozia jest odporna na przypadkowe uszkodzenia
 • Przednie i tylne hamulce tarczowe z mechanicznym, tarczowym hamulcem postojowym
 • 36,7-litrowy zbiornik paliwa o dużym zasięgu
 • Obszerna przestrzeń bagażowa
 • Mocny i przemyślany wygląd nadaje Vikingowi charakter „Real Off-Roader”

SILNIK VIKINGA

Podrasowany, chłodzony cieczą silnik o pojemności 686 cm3

Nowy Viking jest zasilany 4-suwowym, 1-cylindrowym, 4-zaworowym silnikiem SOHC o pojemności 686 cm3 z wtryskiem paliwa, który został opracowany w oparciu o niezawodną i sprawdzoną jednostkę użytą w popularnych pojazdach ATV Yamaha Grizzly.

W celu zwiększenia liczby koni mechanicznych i momentu obrotowego, silnik Vikinga został poddany istotnym innowacjom w porównaniu z modelem Grizzly 700, w tym zwiększeniu stopnia sprężania, zastosowaniu nowego profilu krzywki oraz nowej konstrukcji pojedynczego otworu wydechowego.

Płynnie działająca i łatwa w użyciu, automatyczna przekładnia CVT

Płynne i dynamiczne przyspieszenie od startu zatrzymanego zapewnia Vikingowi dobrze znana przekładnia Yamahy Ultramatic®. Odśrodkowe sprzęgło ze skrzynią biegów typu CVT dostarcza mocnych osiągów i zapewnia łatwą obsługę, a w bardziej wymagających warunkach można ręcznie wybrać bieg wolny. Oprócz biegów szybkiego i wolnego dostępny jest także bieg wsteczny, neutralny oraz pozycja parking .

Stabilne hamowanie silnikiem w pełnym zakresie prędkości   

Hamowanie silnikiem jest jednym z najpłynniejszych i najefektywniejszych sposobów zmniejszania prędkości w terenowej scenerii, a skrzynia biegów Ultramatic® Vikinga została tak zaprojektowana, aby załączać hamowanie silnikiem z maksymalnej prędkości aż do 5 km/h. Zmniejsza to potrzebę częstego użycia hamulców tarczowych podczas zwalniania i pozwala kierowcy na kontrolę i redukcję prędkości głównie za pomocą pedału gazu bez blokowania kół. Ta właściwość nadaje kierowcy pewności, szczególnie podczas pokonywania wąskich zakrętów i śliskich zboczy.

Wybór trybów 2WD, 4WD i blokady dyferencjału

Viking posiada proste i skuteczne przełożenie przedniego dyferencjału On-Command® , które umożliwia kierowcy wybór 2WD, 4WD lub 4WD z blokadą dyferencjału. Obrotowy przełącznik jest umieszczony po lewej stronie kierownicy i pozwala kierowcy na dokonywanie regulacji systemu napędu w celu dostosowania go do rodzaju nawierzchni.

Układ dolotowy powietrza o dużej pojemności

W celu uzyskania mocniejszych osiągów przy wysokich obrotach Viking został wyposażony w airbox o dużej pojemności i obszernej powierzchni filtra powietrza, która zmniejsza odkładanie się kurzu. Świeże powietrze jest dostarczane za pomocą dużych kanałów dolotowych Vikinga, a lepsze serwisowanie zapewnia lokalizacja puszki filtra powietrza pod powierzchnią siedziska.

Układ doładowania powietrza i katalizator spalin

W celu zwiększenia ochrony środowiska silnik Vikinga z wtryskiem paliwa współpracuje z układem doładowania powietrza, który kieruje świeże powietrze z airboxa bezpośrednio do otworu wydechowego. Rozwiązanie to sprawia, że nie do końca spalone węglowodory są ponownie dopalane w gazach wydechowych, redukując emisje spalin i zwiększając skuteczność procesu utleniania, który zachodzi w katalizatorze spalin.

Łatwo dostępny silnik w celu bezproblemowej konserwacji

Kolejną przyjazną dla użytkownika właściwością nowego Vikinga jest jego poręcznie ulokowany silnik. Umiejscowiony pod skrzynią ładunkową, potężny, 1-cylindrowy, 4-suwowy silnik jest łatwo dostępny po przechyleniu skrzyni za pomocą dźwigni odblokowującej. Ta właściwość przyspiesza i ułatwia rutynowe czynności konserwacyjne, zapewniając zwiększoną skuteczność podczas użycia w zastosowaniach komercyjnych i rolniczych. Czyni to również Vikinga atrakcyjniejszą propozycją dla prywatnych użytkowników, którzy oczekują mniejszych kosztów eksploatacji. Kolejną zaletą umieszczenia silnika pod skrzynią ładunkową jest ograniczenie przepływu temperatury z silnika do przestrzeni pasażerskiej, co sprawia, że jazda jest jeszcze bardziej komfortowa.

GŁÓWNE WŁAŚCIWOŚCI SILNIKA

 • Niezawodny, 1-cylindrowy, 4-suwowy silnik chłodzony cieczą, o pojemności 686 cm3, z wtryskiem paliwa
 • Potężne osiągi w całym zakresie obrotów
 • Płynnie działająca, automatyczna skrzynia biegów typu CVT, zaprojektowana w celu dostarczenia doskonałego przyspieszenia od startu zatrzymanego oraz mocnych osiągów w średnim i wysokim zakresie prędkości
 • Niezawodne i wytrzymałe odśrodkowe sprzęgło zapewniające płynny start
 • Stabilne i płynne hamowanie silnikiem w pełnym zakresie prędkości
 • Łatwy w konserwacji układ dolotowy powietrza o dużej pojemności i dużej mocy przy wysokich obrotach
 • System AIS poprawia czystość spalin dbając o środowisko naturalne.
 • Katalizator spalin
 • Łatwe w obsłudze przełożenie przedniego dyferencjału z liniowym trybem On-Command®, który dostosowuje się do rodzaju nawierzchni
 • Dobry dostęp do silnika ułatwia serwisowanie
 • Alternator o dużej mocy 510 W, z wymuszonym chłodzeniem olejem

Viking będzie dostępny w następujących kolorach Red Spirit, Solid Green i Camouflage. W sprzedaży w Polsce pojawi się jesienią 2013 roku.

W celu uzyskania dalszych szczegółów oraz informacji na temat dostępności prosimy o kontakt z lokalnymi Dealerami.Podziel się z innymi

Dodaj komentarz