Dodano 12 lat temu

Uczestnicy MotoMaroko na trasie rajdu Dakar!

(Brak opinii)

Kolejny dzień i kolejne wyzwania! Noc spędzona w pustynnej głuszy i trening na marokańskim odcinku specjalnym, na którym rywalizowali niegdyś uczestnicy legendarnego rajdu Dakar to tylko namiastka szerokiego wachlarza atrakcji ekscytującej, motocyklowej podróży MotoMaroko.

Dzisiejszy odcinek specjalny rajdu Merzuga należał do etapu maratońskiego. Motocykliści ORLEN Team po pokonaniu trasy oddali swoje maszyny do parku zamkniętego bez możliwości dokonywania prac serwisowych i ruszyli do treningu z zawodnikami MotoMaroko. W programie były ponownie pustynne bezdroża, ale również bardzo techniczne, kamieniste trasy, których pokonanie wymagało niezwykłej precyzji. Dziś zawodników czekał test na wytrzymałość i sprawdzenie granic samych siebie. Zawodnikom siadały ręce i z bólem wypisanym na twarzy kończyli odcinek specjalny. Kuba Przygoński na koniec wymyślił jednak dodatkowe zadanie, każdy z uczestników musiał prowadzić grupę na tzw. kompas. Mały błąd nawigacyjny mógł pozbawić uczestników lunchu, bądź podobnie jak w 1983 roku – kiedy to uczestników rajdu Dakar zastała burza piaskowa na pustyni Tenere i zgubili szlak – wielodniowe błądzenie po pustyni. 

 

Na szczęście rajdowcy idealnie wytyczali trasę i zmęczeni, ale jednocześnie bardzo szczęśliwi dotarli na posiłek do miasta Erfound. Zbieg okoliczności sprawił, że tutaj tego samego dnia gościł również król Maroka – Muhammad VI.

 

Po zapadnięciu zmroku, bogatszych o kolejne doświadczenia uczestników wyprawy czekała kolejna niespodzianka. Była to nocna przejażdżka karawaną na wielbłądach do obozu berberyjskiego, w którym spędzili interesujący wieczór, kosztując miejscowych rarytasów i słuchając uważnie porad doświadczonych kolegów z ORLEN Team. Sugestie dotyczyły m.in. tego, jak pokonać etap maratoński bez awarii motocykla, lub jak szybko go naprawić, kiedy przydarzy się jakaś usterka.

 ###

Konkurs MotoMaroko wystartował 22 czerwca. Tankujący na stacjach PKN ORLEN mogli zgłaszać się do konkursu opisując swoje najbardziej ekscytujące wyprawy motocyklowe oraz publikując wypowiedzi dotyczące bezpieczeństwa na drodze.

W półfinale jury wyłoniło 15 finalistów, którzy 24 września na starym poligonie wojskowym w Górze Kalwarii koło Warszawy walczyli o wyprawę życia. Podczas finału kandydaci musieli wykazać się szeroką wiedzą teoretyczną z przepisów ruchu drogowego, budowy motocykla, zasad bezpieczeństwa na drodze oraz praktycznymi umiejętnościami jazdy na motocyklu terenowym.

Konkurs stanowi element kampanii społecznej „Niech żyją motocykliści” organizowanej
w ramach V edycji programu „ORLEN. Bezpieczne Drogi”. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. W tym roku Koncern zwraca szczególną uwagę na zasady przyjaznego współużytkowania dróg przez kierowców samochodów i motocykli. Więcej o programie można przeczytać na stronie www.orlenbezpiecznedrogi.pl .Podziel się z innymi

Dodaj komentarz