Dodano 12 lat temu

Suzuki mistrzem Świata Endurance!

(Brak opinii)

Zespół SERT w składzie: Vincent Philippe, Anthony Delhalle i Takuya Truda, od początku wyścigu walczył o zwycięstwo z zespołem Kawasaki. Prowadzenie zmieniało się kilkanaście razy podczas wyścigu, a potyczki zawodników przypominały te z wyścigów sprinterskich.

 

Zespół Suzuki pod wodzą Dominique Melianda przystępował do tego wymagającego wyścigu jako lider klasyfikacji generalnej i głównym celem było wygranie tytułu mistrza Świata Endurance, dlatego w końcowej fazie wyścigu zawodnicy Suzuki nie podejmowali już zbędnego ryzyka.

 

– Walka z Kawasaki była bardzo zacięta, ale dla nas najważniejszy był tytuł i czasem trzeba było odpuścić, żeby osiągnąć cel. – przyznał Anthony Delhalle.

 

Ostatecznie po przejechaniu 844 okrążeń, czyli ponad trzech i pół tysiąca kilometrów, różnica na mecie wyniosła zaledwie nieco ponad minutę! Trzecie miejsce zajął zespół BMW.

 

Tegoroczny tytuł jest też siódmym indywidualnie dla Vincent Philippe, który wszystkie swoje sukcesy odnosił na motocyklu Suzuki GSX-R 1000.

 

– To już mój siódmy tytuł mistrza Świata, ale mam nadzieję że nie ostatni. W ten weekend nasz motocykl był doskonale przygotowany i daliśmy z siebie wszystko, by zdobyć tytuł. Uwielbiam wygrywać w Le Mans, teraz się nie udało więc za rok. – powiedział po wyścigu Vincent Philippe.

 

 

Wyniki 24h Le Mans 2012:

 

1 SRC KAWASAKI 844 okrążenia

2 SUZUKI ENDURANCE RACING TEAM +1:02.508

3 BMW MOTORRAD FRANCE THEVENT 840

4 YAMAHA GMT 94 839

5 HONDA TT LEGENDS 828

 

Klasyfikacja generalna mistrzostw Świata Endurance 2012:

 

1 SUZUKI ENDURANCE RACING TEAM 128 punktów

2 BMW MOTORRAD FRANCE THEVENT 104

3 YAMAHA GMT 94 98

4 HONDA TT LEGENDS 97

5 SRC KAWASAKI 80

 

O ENDURANCE:
Swoje początki wyścigi wytrzymałościowe mają w 1922 roku, kiedy to Eugene Mauve zorganizował pierwszy wyścig Bol d’Or. W latach sześćdziesiątych rozgrywano mistrzostwa pod nazwą FIM Endurance Cup. W roku 1976 EC zmienił się w European Championship, a potem w 1980 w World Endurance Championship (Mistrzostwa Świata Endurance) i pod tą nazwą seria ta funkcjonuje do dziś. Dzięki swojemu unikalnemu formatowi kilka wyścigów z kalendarza tej kategorii stało się wręcz legendarnymi np.: 24h Le Mans, 24h de Liege (tor Spa-Francorchamps), 8h Suzuka i Bol d’Or (rozgrywane obecnie na torze Magny-Cours).

Obecnie wyścigi wchodzące w skład mistrzostw Świata mają format ośmio (Doha, Suzuka, Oschersleben) i dwudziestoczterogodzinny (Le Mans i Bol d’Or). Zespoły rywalizują w klasach EWC o Mistrzostw Świata, Superstock o Puchar Świata oraz Open bez klasyfikacji generalnej.

Pierwszy tytuł mistrzowski dla Suzuki Endurance wywalczyli Richard Hubin i Herve Moineau w 1983 roku. Obecnie można powiedzieć, że fabryka Suzuki zdominowała tę serię – zawodnicy ścigający się na motocyklach tej marki sięgali po tytuły mistrzowskie aż pięciokrotnie w latach 2005-2011 i dwunastokrotnie w całej historii. W zwycięskim roku 2012 Suzuki GSX-R 1000 w barwach SERT w różnych wyścigach dosiadali Vincent Philippe, Anthony Delhalle, Fabien Foret, Yukio Kagayama i Takuya Tsuda.Podziel się z innymi

Dodaj komentarz