HOT!
Dodano 2 lata temu

Silnik V8 na wodór od Yamahy dla Toyoty

(Brak opinii)

Yamaha Motor otrzymała zlecenie od Toyota Motor Corporation na opracowanie 5-litrowego silnika samochodowego V8, zasilanego jedynie wodorem. W Japonii Toyota i inne firmy motoryzacyjne jednoczą siły w pracach nad rozszerzeniem zakresu opcji paliwowych dla silników spalinowych.

„Jako Yamaha „Motor” jesteśmy silnie związani z silnikami spalinowymi. Planujemy do 2050 roku osiągnąć neutralność węglową” — mówi Yoshihiro Hidaka, prezes Yamaha Motor. „Motor jest w nazwie naszej firmy, i dlatego z wielkim zaangażowaniem pracujemy nad nowymi modelami silników spalinowych”.

W listopadzie ubiegłego roku pięć firm — Kawasaki Heavy Industries, Subaru Corporation, Toyota Motor Corporation, Mazda Motor Corporation i Yamaha Motor — ogłosiło, że w dążeniu do neutralności węglowej rozpocznie rozmowy w sprawie wspólnych badań nad rozszerzeniem opcji paliwowych dla silników spalinowych. Podczas tego wydarzenia zaprezentowano publicznie silnik wodorowy V8 (powyżej), który został opracowany przez Yamahę dla Toyoty. To 5-litrowy silnik w luksusowym sportowym coupe Lexus RC F, ze zmodyfikowanymi wtryskiwaczami, głowicami cylindrów, kolektorem dolotowym i innymi podzespołami. Osiąga on moc 450 KM przy 6800 obr./min i maksymalny moment obrotowy 540 Nm przy 3600 obr./min.

„Silniki wodorowe mają dla nas wielki potencjał: mogą być neutralne dla środowiska i dzięki temu nie musimy rezygnować z silników spalinowych”powiedział prezes Hidaka podczas tej prezentacji. „Będziemy nad tym pracować z firmami o różnych kulturach korporacyjnych i obszarach specjalizacji, a także zwiększać liczbę partnerów — tak chcemy wkraczać w przyszłość”.

Więcej informacji na temat opisanych tu wspólnych badań można znaleźć tutaj.

Wodór to nie tylko zamiennik benzyny

Yamaha rozpoczęła prace nad samochodowym silnikiem wodorowym około pięciu lat temu. Takeshi Yamada z sekcji ds. rozwoju motoryzacji w centrum badawczo-rozwojowym Yamaha jest członkiem zespołu opracowującego silniki wodorowe. W miarę jak prace nad projektem postępowały, Yamada odkrywał coraz większy potencjał tej jednostki napędowej.

„Zacząłem dostrzegać, że silniki wykorzystujące jako paliwo tylko wodór mają bardzo ciekawe, a przy tym łatwe do wykorzystania właściwości” — mówi. „Silniki wodorowe są same w sobie przyjazne i łatwe w zastosowaniu, nawet bez elektronicznych układów wspomagających. Każdy, kto rozpoczynał jazdę próbną prototypem, był na początku nieco sceptyczny, ale na końcu wysiadał z samochodu z wielkim uśmiechem na twarzy. Kiedy to obserwowałem, zacząłem wierzyć, że silniki wodorowe dzięki swojej wyjątkowej specyfikacji mają ogromny potencjał, który nie sprowadza się tylko do zastępowania benzyny”.

Kolejną cechą, którą Yamada i zespół cenią w tej jednostce, jest Kanno Seino, czyli rozkoszna lub porywająca wydajność. Jedną z rzeczy zwiększających radość z jazdy jest przyjemny harmoniczny dźwięk o wysokiej częstotliwości wydawany przez kolektor wydechowy typu 8-1. „To wyzwanie, które możemy podjąć jako inżynierowie. Moim osobistym celem jest nie tylko zwiększenie osiągów, lecz także odsłonięcie uroku nowego silnika spalinowego, jakiego świat jeszcze nie widział” — mówi Yamada.

Yamada i jego współpracownicy wierzą w potencjał silnika w pełni zasilanego wodorem. Współpracując ze stale rozwijającą się siecią partnerów, Yamada niewątpliwie czuje, że od uwolnienia tego potencjału dzieli ich już niewiele.Podziel się z innymi

Dodaj komentarz