Dodano 12 lat temu

Quad dla ambitnych niezawodowców

User Avatar
AUTOR
@marek2
(Brak opinii)

Elastyczny silnik o pojemności blisko 350 cm3 chłodzony powietrzem, prosta konstrukcja ramy i podwozia, do tego niewielka masa i zużycie paliwa, to przepis na bezawaryjny pojazd rekreacyjny dla niezbyt wymagającego użytkownika ceniącego znaną i szanowana markę, który chce trochę poszaleć, ale nie wydać na to zbyt dużo pieniędzy.

Jednocylindrowiec YFM350 o pojemności 348 cm3 jest elastyczny w szerokim zakresie obrotów, dzięki temu nie trzeba zbyt dużo operować biegami podczas normalnej jazdy. Niezbyt skomplikowane rozwiązanie rozrządu (jeden wałek w głowicy), gaźnik Mikuni o średnicy przelotu 36 mm i wysoko umieszczony wlot powietrza do gaźnika sprawiają, że nie powinniśmy mieć problemów z eksploatacją nawet w trudnych warunkach. Skrzynia biegów ma sześć przełożeń do przodu, oraz bieg wsteczny, który przydaje się szczególnie w sytuacji, gdy utkniemy w trudnym terenie. Wyrwać z błota quada, który do przodu nie może już pojechać byłoby bez tego bardzo trudno. Na uwagę zasługuje niski apetyt na paliwo – dzieje się tak nie tylko ze względu na rozwiązanie konstrukcyjne silnika, ale również lekkość konstrukcji i napęd na tylną oś za pomocą łańcucha.

Yamaha YFM 350R ma solidne podwozie na miarę wyczynówki. Sztywna rama daje duże poczucie stabilności przy dużych prędkościach na szutrowych trasach. Niezależne przednie mają regulowaną „twardość” sprężyn, których skok wynosi równe 20 centymetrów. Również tylny wahacz ma regulację i skok 21 cm. Takie rozwiązanie daje poczucie bezpieczeństwa i pewność prowadzenia.

Hamulce nie odbiegają standardem od reszty konstrukcji. Zarówno z przodu, jak i z tyłu zamontowano hydrauliczne tarczowe, wentylowane spowalniacze. Nie da się zauważyć utraty ich sprawności wskutek błota i brudu, którego szczególnie w trudnym terenie nie da się uniknąć. W transporcie, lub parkowaniu ma pochyłym terenie pomaga hamulec ręczny umieszczony na kierownicy.

Yamaha YFM 350R jest odporna na trudne warunki terenowe, choć ekstremalne nie są już dla niej. Osłony pod silnikiem dobrze chronią jednostkę napędową. Również plastikowe osłony i obudowy odporne są na zginanie i w razie przewrotki nie powinny się połamać, a jedynie ugiąć. W terenie to bardzo ważne.

Do nocnych wojaży „średniakiem: Yamahy zachęcają bardzo wydajne reflektory, a tylna lampa wyposażona jest w światło stop.

Jak przystało na markowego producenta, Yamaha oferuje do swej trzystapięćdziesiątki całe mnóstwo akcesoriów, od osłonek i „upiększaczy”, po tuningowe zamienniki tłumika, i innych elementów układu napędowego zwiększające jego wydajność.

Dla tych, którzy bardzo chcieliby dojeżdżać np. do niezbyt odległego od domu lasu, w którym chcą poszaleć, dostępna jest wersja z homologacją.

Moim zdaniem:

YFM 350R to doskonały quad dla ludzi, którzy nie potrzebują wyczynowego quada, a jedocześnie długo i bezawaryjnie chcą korzystać z jednej maszyny o ponadprzeciętnych osiągach. Jest wygodna i pozwala na długie wyprawy w teren. Na pełnym zbiorniku paliwa da się jeździć niemal cały dzień. Niestety jest też wada, dostrzegalna szczególnie po doświadczeniach z bardziej wyczynowymi quadami – YFM350R nie jest mistrzynią zakrętów. Nawet odrobinę szczerszy rozstaw kół dałby więcej pewności i frajdy w szybko pokonywanych zakrętach winklach. Niemniej biorąc pod uwagę relację jakość/cena wybór YFM 350R jest bardzo korzystny.

Dane techniczne YFM350R

Silnik

Typ silnika               jednocylindrowy, chłodzony powietrzem, 4-suwowy, SOHC, 2-zworowy

Pojemność               348 cm3

Średnica x skok tłoka  83.0 mm x 64.5 mm

Stopień sprężania     9.2 : 1

Układ smarowania    mokra miska olejowa

Układ paliwowy        gaźnik Mikuni BSR 36 mm

Układ zapłonu          DC-CDI

Układ rozrusznika     elektryczny

Skrzynia biegów       6 biegów do przodu i wsteczny, sprzęgło mokre wielopłytowe

Napęd                     2WD

Napęd końcowy        łańcuch zamknięty, z pierścieniem O-ring

 

Podwozie

Przednie zawieszenie niezależne, podwójne dwuramienne, 5 pozycji ustawień amortyzatora, skok 200 mm

Tylne zawieszenie     wahacz, 5 pozycji ustawień amortyzatora, skok 210 mm

Hamulec przedni       podwójne hydrauliczne tarczowe

Hamulec tylny          hydrauliczne tarczowe

Ogumienie przednie  AT21x7-10

Ogumienie tylne       AT20x10-9

 

Masy i wymiary

Długość całkowita     1 780 mm

Szerokość całkowita  1 095 mm

Wysokość całkowita  1 080 mm

Wysokość siodełka    820 mm

Rozstaw osi              1 210 mm

Minimalny prześwit    115 mm

Masa pojazdu gotowego do jazdy  180 kg (184 kg model z homologacją)

Pojemność zbiornika paliwa  9.0 litrów

Cena: 24 000 zł

Importer: Yamaha Motor Middle Europe B.V. (sp. z o.o.) – Oddział w Polsce

Dodaj komentarz