Dodano 5 lat temu

Nowy motocykl Yamaha WR250F Enduro na sezon 2020

(1 opinia)

Skupiony na celu

Na sezon 2020 Yamaha przygotowała szybszą, mocniejszą i lżejszą wersję WR250F Enduro, opracowaną na podstawie zwycięskiej maszyny motocrossowej YZ250F. Nowy, wydajny silnik z głowicą o odwróconym kierunku przepływu gazów, nowoczesna, podwójna, aluminiowa rama, najwyższej klasy przednie i tylne zawieszenie, a także smukłe nadwozie to cechy, dzięki którym WR250F to najbardziej zaawansowany, 4-suwowy motocykl enduro o pojemności 250 cm3, jaki kiedykolwiek zbudowała Yamaha.

W swojej 20-letniej historii ten rasowy motocykl zdobył reputację jednego z najsolidniejszych i najbardziej konkurencyjnych modeli na wszystkich poziomach rywalizacji, co potwierdzają liczne narodowe i międzynarodowe trofea. Będąc mocnym kandydatem do miejsc na podium w klasie wysoce konkurencyjnych maszyn E1, WR250F zyskał również popularność wśród amatorów jazdy enduro, którzy docenili łatwość obsługi, doskonałe osiągi oraz wyjątkową niezawodność i trwałość motocykla.

Wydajny silnik oparty na konstrukcji z modelu YZ250F

YZ250F to jeden z najbardziej konkurencyjnych motocykli motocrossowych na każdym poziomie rywalizacji. Dowodem są wspaniałe sukcesy, które na tym modelu osiągnęli kierowcy Monster Energy Kemea Yamaha, Jago Geerts i Ben Watson, podczas mistrzostw świata 2019 FIM MX2, jak również zwycięstwo Dylana Ferrandisa w zawodach 2019 AMA 250 Supercross West Championship w USA.

Silnik WR250F na sezon 2020 bazuje na najnowszych rozwiązaniach z modelu YZ250F i został wyposażony w szeroką gamę technologii, podnoszących wydajność, zapewniających lepszy, liniowy wzrost mocy w szerokim zakresie obrotów. Dzięki nowemu tłokowi z kutego aluminium do 13,8:1 wzrósł stopień sprężania. Ta zmiana, wspólnie z optymalizacją kształtu krzywki zaworu wydechowego i czasu jego otwarcia oraz nowymi gniazdami zaworów dolotowych, spowodowała wzrost momentu obrotowego silnika w zakresie niskich i średnich obrotów, czyniąc z WR250F najskuteczniejszą broń w zawodach enduro w kategorii E1.

10-otworowy wtryskiwacz poprzedniej wersji został zastąpiony nowym, 12-otworowym. Dodatkowo zastosowano nowy korpus przepustnicy Mikuni 44 mm oraz zmodyfikowany kanał ssący. Te zmiany zapewniają wyjątkową charakterystykę mocy. Ponadto, by je podkreślić i podnieść wyczucie mocy na jeszcze wyższy poziom, w WR250F 2020 dopracowano przeciwwagę wału korbowego.

W porównaniu z poprzednim silnikiem, napęd modelu WR250F 2020 zapewnia więcej mocy w całym zakresie obrotów, a także lepszą dynamikę przy wyższych obrotach, co czyni go najbardziej konkurencyjnym, 4-suwowym motocyklem enduro o pojemności 250 cm3, jaki kiedykolwiek zbudowała Yamaha.

Lżejszy rozrusznik

Nowy model został wyposażony w lekki, kompaktowy rozrusznik o średnicy zaledwie 50 mm, który ułatwia rozruch i umożliwia szybsze ponowne uruchomienie silnika podczas wyścigu. Wydajny rozrusznik o mocy 390 W, zabudowany tak, by uzyskać jak najlepszą centralizację masy motocykla, jest zasilany przez kompaktowy akumulator ołowiowy. Nowy moduł ACM zapewnia skuteczne i niezawodne zasilanie elektryczne.

Lżejsze i bardziej wytrzymałe sprzęgło

Enduro to prawdopodobnie najtrudniejszy sprawdzian dla każdego sprzęgła motocyklowego. Musi wytrzymać wiele godzin czasami bardzo intensywnej pracy: od bezlitosnej jazdy na półsprzęgle w technicznych partiach, po agresywną jazdę na odcinkach specjalnych z w pełni otwartą przepustnicą.

W modelu 2020 z 6-biegową przekładnią o długich przełożeniach współdziała nowe sprzęgło: lżejsze i bardziej wytrzymałe. Wyposażono je w specjalne, odporne na wysoką temperaturę tarcze cierne o radełkowanym wykończeniu. Sprzęgło stworzono z myślą o wydajnej i stabilnej pracy nawet w najtrudniejszych warunkach terenowych, a przy tym by jego obsługa dźwignią nie wymagała wysiłku.Podziel się z innymi

Dodaj komentarz