BMW R18, to chyba jeden z najchętniej „customowanych” motocykli ostatnich sezonów. Wyobraźnia twórców kolejnych wcieleń tego największego w historii motocyklowego boksera okazuje się nie mieć granic 😉
Nie jest tajemnicą chyba dla nikogo, że gdyby nie restrykcje po II Wojnie Światowej, to BMW nadal produkowałoby samoloty. Na stylistyczny powrót do tej części dorobku marki pokusił się, na prośbę motocyklisty – swego klienta, szwajcarski dealer marki realizując niezwykły projekt na bazie R18.
Stary Junkers Ju 52, to legendarny trzysilnikowy samolot komercyjno-transportowy z lat 30. XX wieku i wciąż jest pamiętany przez miłośników lotnictwa. Ju 52 z rejestracją samolotu D-AQUI w szaro-czarnej kolorystyce Lufthansy z 1936 roku stał się szczególnie znany na całym świecie. W czasie pobytu w USA w latach 1970-1984 pod amerykańskim numerem rejestracyjnym N52JU, został ochrzczony w skrócie „IRON ANNIE” przez ówczesnego właściciela Martina Caidina.
To właśnie ten egzemplarz zainspirował klienta partnera BMW, VTR Motorrad AG & VTR Customs w Schmerikon w Szwajcarii, do stworzenia bardzo specjalnej, spersonalizowanej wersji BMW R 18 – R 18 „IRON ANNIE”. Wiele lat wcześniej architekt miał już indywidualnego R nineT zbudowanego całkowicie według jego pomysłów w VTR Customs i tym razem również miały zostać użyte elementy w stylu lotniczym, zaczerpnięte z konstrukcji samolotów.
Na przykład tarcza prędkościomierza zintegrowana ze zbiornikiem, która ma przypominać stare przyrządy w kokpicie starych samolotów. Oczywiście konieczne było zapożyczenie charakterystycznych falistych aluminiowych blach poszycia Ju 52 udekorowanych nitami. Siodło miało przypominać siodło do jazdy konnej, a do lakierowania miała zostać użyta oczywiście tylko szaro-czarna kolorystyka „IRON ANNIE”.
Punktem wyjścia dla projektu personalizacji było BMW R 18 First Edition. Najpierw silnik został wyjęty i pomalowany na czarno. Wszystkie chromowane elementy zostały pomalowane na czarno. Również elementy zawieszenia otrzymały czarną powłokę w postaci powłoki DLC (Diamond Like Carbon).
Elementy kokpitu zostały cofnięte tak wąsko i płasko, jak to tylko możliwe, aby podkreślić opływowy kształt. Widelec krótszy o 7 cm i amortyzator Wilbers z regulacją wysokości podkreślają „przykucniętą i zwartą” sylwetkę motocykla. „Aby motocykl wyglądał na mniejszy i miał bardziej filigranowy wygląd między kołami, zamontowano duże 18- i 21-calowe koła firmy Kineo” — dodaje Daniel Weidmann, właściciel i dyrektor zarządzający VTR Motorrad & VTR Customs.
Jako kolejny dodatek techniczny, w miejsce standardowych dźwigni hamulca i sprzęgła R 18 został zamontowany wyścigowy osprzęt HC3 firmy Magura. Tarcza spersonalizowanego prędkościomierza również otrzymała wskazówkę wykonaną specjalnie przez zegarmistrza Zeitzone Zurich.
„Jednym z największych wyzwań związanych z R 18 IRON ANNIE była replika żeber chłodzących w obszarze tylnych tłumików. Uformowanie tych części w równoległe i piękne promienie, a jednocześnie harmonijne ich mocowanie wymagało wielu prób”
Daniel Weidmann
Pochłonęło to niezliczone godziny pracy, ponieważ zbiornik paliwa, ogon z sugerowaną płetwą ogonową samolotu, panele boczne i kokpit zostały kunsztownie ręcznie uformowane z blachy aluminiowej. Reminiscencje tradycyjnej metalowej konstrukcji samolotów zapewniają również liczne nity.
„To, co prawie nas trochę zabolało, gdy zobaczyliśmy wszystkie mieniące się i błyszczące ręcznie robione, jasne aluminiowe blachy, to fakt, że trzeba je było pomalować. Jesteśmy jednak bardzo zadowoleni z rezultatu, ponieważ R 18 IRON ANNIE jeszcze wyraźniej różni się od naszego dobrze znany SPITFIRE, który również został zaprojektowany w stylu lotniczym” — kontynuuje Daniel Weidmann.
R 18 IRON ANNIE otrzyma homologację drogową i z pewnością przyciągnie sporo uwagi motocyklistów w swoim nowym domu nad Jeziorem Genewskim. Pozostanie unikalnym modelem, zgodnie z obietnicą złożoną klientowi.
Specyfikacja techniczna: BMW R 18 IRON ANNIE by VTR
- Podstawa: BMW R 18 Pierwsza edycja.
- Części blaszane: zbiornik paliwa, tył, panele boczne, kokpit, błotnik, aluminium wykonane ręcznie przez VTR Customs.
- Widelec: skrócone i powlekane DLC lagi.
- Kolumna zawieszenia: Wilbers, regulowana wysokość.
- Koła: Kineo przód 3,5×21″, tył 6×18″.
- Opony: Avon Cobra, 120/70-21 i 200/55-18.
- Kierownica: ABM Vario Clip.
- Prędkościomierz: dostosowany przez Zeitzone Zürich.
- Pompa hamulca/sprzęgła: Magura HC3.
- Siodło: VTR Customs & Yves Knobel Rymarstwo.
- Układ wydechowy: Walzwerk.
- Uchwyt tablicy rejestracyjnej: Berham Customs.
- Boczne kierunkowskazy i tylne światła: Kellermann Atto.
- Reflektor: HIGHSIDER.
- Malowanie: VTR Customs & Freuler AG, Benken.