Dodano 11 lat temu

Nie tylko miejski heteroturysta – H-D FLHX Street Glide

(1 opinia)

Bulgot silnika mieszający się z Dire Straits grających z pokładowego audio zamiast country równie mocno zakorzenionego w amerykańskiej kulturze jak motocykle spod znaku H-D. Jeśli lubisz motocykle i muzykę musisz go poznać bliżej – to Street Glide.

Groźnie wyglądający czarny mat wiedzie oko od przedniego głębokiego błotnika i masywnej przedniej owiewki z krótką szybą, poprzez 23 litrowy zbiornik paliwa, aż po tylne kufry i masywny błotnik pozbawiony centralnej lampy. Między elementami nadwozia poutykany chrom i silnik, który po odpaleniu wibruje najbardziej ze wszystkich znanych mi konstrukcji. To jest to.

Po przesiadce z Softaila Slima ten H-D to Cadillac SeVille – komfortowe pneumatyczne zawieszenie, pełne wyposażenie i sporo miejsca na bagaże, a tylne siedzenie jest zdecydowanie żeńskie. W związku z tym, że nie przepadam za miejską dżunglą, postanowiłem wyjechać tym motocyklem poza miasto. On po prostu bulgoce: „w trasę, w trasę”. Tak też zrobiłem nie namyślając się wiele. W boczne kufry upchnąłem najbardziej potrzebne rzeczy, z laptopem i aparatem włącznie i jeszcze trochę powietrza, bo jak na motocykl to naprawdę spora przestrzeń ładunkowa, której nie dałem rady zapełnić na weekendową przejażdżkę. Przemierzając ulice i zderzając się ze wszędobylskimi studzienkami i dziurami cieszyłem się jak dziecko, że zamieniłem brutalnego Softaila Slima na FLHX. Ten sam silnik, jednak umieszczony na poduszkach, a nie bezpośrednio w ramie sprawia, że docierają do kierowcy tylko tzw. pozytywne wibracje. Street Glide prowadzi się neutralnie, o ile nie wsiądzie na tylne siedzenie pasażer znacznie cięższy od kierowcy.

Street Glide doskonale radzi sobie w zakrętach jakby jechał po szynach – łatwość i neutralność prowadzenia wraz z dużą masą i pneumatycznym zawieszeniem sprawiają, że jest przyklejony do nawierzchni i nawet nierówności nie powodują utraty pewności prowadzenia. Pomimo podniesionych podnóżków w ciasnych lub zbyt szybko pokonywanych zakrętach obszerne podesty kierowcy łatwo sięgają asfaltu. Street Glide lubi również proste odcinki, na których łatwo optymalizować obroty pod kontem akustycznym. Sześciostopniowa skrzynia biegów pracująca nad wyraz precyzyjnie skłania do jazdy w przedziale 1800-2200 obr/min wykorzystując wszystkie przełożenia i w tych obrotach najlepsze brzmienie jednostki napędowej. Silnik wchodzi na obroty znacznie łatwiej, niż bym od niego oczekiwał, przez co motocykl chce po prostu gnać przed siebie i w przeciwieństwie do starszych motocykli spod znaku H-D bez większych problemów możemy uzyskać średnią prędkość przelotową oscylującą w przedziale 150-160 km/h, a co najważniejsze bez bólu głowy, czy utraty słuchu.

Dzięki wspomnianemu pneumatycznemu zwieszeniu ten model jest wyjątkowo odporny na podłużne koleiny jak i poprzeczne nierówności –oczywiście po jednym warunkiem – jeśli ciśnienie powietrza w tylnych amortyzatorach ustawimy optymalnie. A nie jest to proste. Motocykl nie posiada wbudowanej sprężarki lub układu elektrycznego jak Honda GL 1800 Gold Wing , więc przez zawór umieszczony w trudno dostępnym miejscu – między kufrem a błotnikiem – musimy „dopompować ręcznie” trochę powietrza. Kufry i owszem, zdejmuje się bardzo łatwo, ale i tak standardowy kompresor na stacji sobie nie poradzi z dopompowaniem zawieszenia, bo ciśnienie jakie oferuje będzie prawdopodobnie za słabe, a trzon zaworka instalacji jest zbyt krótki dla standardowej końcówki do pompowania kół. Może się zatem okazać, że zamiast zwiększyć ciśnienie w układzie zawieszenia, spuścimy z niego powietrze… Jeśli nie uda nam się „zoptymalizować” ciśnienia w tylnym zawieszeniu, albo co gorsza trafimy na słaby kompresor możemy nie tylko stracić komfort podróżowania, ale co gorsza zrobić krzywdę sobie, ew. pasażerowi i… kto wie komu jeszcze.

Na uwagę zasługuje wyposażenie Street Glide. Znajdziemy tu wysokiej klasy system audio Harman/Kardon z odtwarzaczem CD, tempomat i ABS. Po zajęciu miejsca za kierownicą jest naprawdę świetnie – jak u zegarmistrza i stomatologa jednocześnie. Nie dość, że bardzo wygodnie, to cała armatura (prędkościomierz, obrotomierz, poziom paliwa, termometr, prąd ładowania i ciśnienie oleju) uzbrojona w filigranowe kontrolki jest imponująca. Osoby nie mające problemu ze wzrokiem swobodnie powinny sobie poradzić z odczytaniem wskazań, a w nocy mamy bardzo gustowne podświetlenie. Sterowanie zarówno sprzętem audio jak i tempomatem umieszczono na kierownicy tak, że wymaga to odrywania rąk podczas jazdy.

OK, kierowca ma fantastycznie, a co z pasażerem? Jeśli puściliśmy wodze fantazji, to już dawno go zgubiliśmy. Co innego jeśli jedziemy z dziewczyną… Każde małe odkręcenie gazu zmusza ją do mocnego trzymania się kierowcy. Dzieje się tak dlatego, że tylne siedzenie – w tym wypadku pasażerki jest dość małe i do tego pochylone do tyłu.

Kochając motocykle – szczególnie z widlastymi silnikami, muzykę, i wolność nie możesz przejść obok Street Glide obojętnie. Motocykl świetnie się prowadzi, ma klasę, o niebo lepsze od poprzednich modeli walory trakcyjne i … dla wielu niestety zbyt wysoką cenę – 102 990 zł.

Moim zdaniem: Wolę Street Glide od Boss Hoss

Zobacz też: Harley-Davidson 2013 CVO Breakout; H-D Softail Slim: Solo, ale w ostrogach; H-D SEVENTY-TWO – Szczupłe znowu w modzie

Dane Techniczne:

Silnik: chłodzony powietrzem Twin Cam 103™ ze zintegrowaną chłodnicą oleju

Średnica cylindra: 98.4 mm

Skok tłoka: 111.1 mm

Pojemność skokowa: 1,690 cm3

Stopień sprężania: 9.6:1

Układ paliwowy: elektroniczny sekwencyjny wtrysk paliwa (ESPFI)

Przeniesienie napędu

Wstępne przeniesienie napędu: łańcuch, przełożenie 34/46

Przekładnia sześciostopniowa

Przełożenie 1 bieg9.593

Przełożenie 2 bieg6.65

Przełożenie 3 bieg4.938

Przełożenie 4 bieg4

Przełożenie 5 bieg3.407

Przełożenie 6 bieg2.875

Napęd na tylne koło: Pas zębaty bezobsługowy

Podwozie

WydechChromowany wydech w układzie 2-1-2 z dwoma tłumikami i zwężającymi się końcówkami

Koła opcjonalne 5N/A

Koła, przód 5Czarne, 5-ramienne, odlewane z aluminium

Hamulce32 mm, 4-tłoczkowy z przodu i z tyłu

Hamulec postojowyN/A

Wydajność

Metoda testowania momentu obrotowegoEEC/95/1

Moment obrotowy silnika 4134 Nm

Moment obrotowy silnika (obr/min)3500

Przechył boczny, prawy (°)32

Przechył boczny, lewy (°)29

Zużycie paliwa (średnie)5.6 l/100 km

Układ elektryczny

Lampki kontrolne 7Światła drogowe, bieg jałowy, niskiego ciśnienia oleju, diagnostyka silnika, kierunkowskazy, system zabezpieczający, 6. bieg, niskiego poziomu paliwa, ABS, tempomat

WskaźnikiMontowany na zbiorniku paliwa elektroniczny prędkościomierz z licznikiem przebiegu, zegar na odtwarzaczu CD, podwójny licznik przebiegu dziennego, licznik zasięgu, wskaźnik poziomu paliwa, kontrolki LED; obrotomierz, wskaźnik paliwa, wskaźnik ciśnienia oleju, wskaźnik napięcia, wskaźnik temperatury powietrza

Wymiary

Długość2,430 mm

Wysokość siedzenia (załadowany) 2663 mm

Wysokość siedzenia (bez obciążenia) 2715 mm

Prześwit125 mm

Kąt pochylenia główki ramy26

Wyprzedzenie170 mm

Rozstaw osi1,625 mm

Opony, przódBW 130/70B18 63H

Opony, tyłBW 180/65B16 81H

Pojemność zbiornika paliwa22.7 l

Objętość oleju3.8 l

Masa (bez płynów)355 kg

Masa (gotowy do eksploatacji)368 kg

Ceny 1

Vivid Black23 900 €

Dostępne kolory24 145 €

Opcja dwubarwnaN/A

Opcja kolorów custom25 375 €

Opcja układu ABSN/A

Bagażnik – pojemność0.063 m3

Bagażnik – udźwigN/A

1Rekomendowana cena detaliczna, zawiera podatek VAT.

2Przy obciążeniu wynoszącym 81,7 kg.

3Zalecane paliwo o zawartości 95 oktanów lub więcej (R+M)/2.

4Podano wartości nominalne. Osiągi mogą różnić się w poszczególnych krajach i regionach.

5Standardowe i opcjonalne koła mogą różnić się w poszczególnych krajach i regionach.

6Dostępność wersji kolorystycznych może różnić się w przypadku poszczególnych dealerów, a także podlegać zmianom bez konieczności uprzedzenia.

7System zabezpieczeń obejmuje immobilizer i alarm.

8Szczegółowe informacje znajdują się instrukcji obsługi motocykla.Podziel się z innymi

Dodaj komentarz