Grupa pasjonatów (byli członkowie Łukowskiego klubu CWS) na maksa zajaranych starymi motocyklami i wiążącą się z nimi historią wpada na pomysł zaaranżowania sali muzeum w motoryzacyjnym stylu.
Kilka prawdziwych perełek od miejscowych posiadaczy trafia na ekspozycję wystawy: angielski Douglas z 1914 roku, francuski Peugeot 55GL z 1951 roku, San Sou Pap SS z 1929 roku. Są to wspaniałe przykłady ciekawych rozwiązań technicznych zastosowanych w tych pojazdach.
Różne jednostki napędowe, przekładnie pasowe i wymyślna armatura na kierownicy. W końcu sali dumnie pręży się włoska Vespa, a tuż obok – jej polska konkurentka o równie bzyczącej nazwie OSA M52. Nie mogło zabraknąć naszej rodzimej „Motorynki” Romet Pony 50. Dopełnieniem wystawy jest zestaw SHL – począwszy od garnków, przez pralkę Franię, SHL M11, SHL M17, a w dniu otwarcia na zewnątrz można było zobaczyć stojącą na śniegu SHL M04. Oprócz samych motocykli eksponowane są również stroje motocyklowe z epoki oraz fotografie łukowskich motocyklistów.
Wystawę starych motocykli w Muzeum Ziemi Łukowskiej im. Longina Kowalczyka można obejrzeć w dniach 25.01 – 8.02 2026.
To miejsce jest bodźcem do przypomnienia sobie „jak to było” i o tym wspaniale opowiada pomysłodawca wystawy Andrzej Zdrojewski z Łukowa. Właśnie dzięki takim osobom i odwiedzającym to miejsce staje się nie tylko martwą ekspozycją, ale wehikułem czasu, który zaciąga nam ręczny hamulec w codziennej gonitwie. Mobilizuje do wymiany dawnych doświadczeń, czerpania wiedzy oraz przebywania w miejscu w którym pachnie garażem.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.














































W związku z dużym zainteresowaniem wystawa będzie czynna do 25.02.2026
Andrzej Zdrojewski to człowiek dusza, społecznik, artysta rzeźbiarz, mega gość, szkoda, że miejscowe władze tego nie doceniają. Znam Andrzeja od ponad 40 lat. Tacy ludzie to sól ziemi.