Dodano 12 miesięcy temu

Motoambulans – by uratować i działać szybciej

(1 opinia)

W ratowaniu liczy się czas. To prozaiczne stwierdzenie kryje w sobie zarówno grozę jak i nadzieję. Grozę – bo jeśli w sytuacji zagrożenia życia nie zrobimy nic, to życia już nie będzie. Nadzieję – bo jeśli zaczniemy działać to jest duża szansa, że życie i zdrowie da się uratować.

Fundacja Ratownictwo Motocyklowe Polska powstała, aby motoambulanse w końcu zostały włączone do działań Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne – i to właśnie robimy od 2017 roku, na zasadzie pełnego wolontariatu. Kupujemy motocykle, budujemy z nich motocykle ratunkowe, wyposażamy, znajdujemy kierowców – ratowników i za darmo zgłaszamy się na dyżury. Nikt nam za to nie płaci, ratownicy – wolontariusze poświęcają swój prywatny czas na dyżury, a Fundacja zbiera fundusze na utrzymanie motocykli.

I to działa. Motoambulanse docierają szybciej i ratują szybciej.

Przeznaczenie motocykla ratunkowego to przede wszystkim jak najszybsze dotarcie na miejsce zdarzenia i szybkie zabezpieczenie poszkodowanego  przed najczęstszymi przyczynami śmierci na drogach, takimi jak: niedrożność dróg oddechowych, krwotoki i nagłe zatrzymanie krążenia. Jako pierwszy na miejscu zdarzenia ratownik na Motoambulansie dokonuje oceny sytuacji i ewentualnie może zadysponować dodatkowe siły i środki. Warto zaznaczyć, ze motocykl ratunkowy dysponowany jest nie tylko do zdarzeń komunikacyjnych, ale również do poszkodowanych w stanie nagłego zagrożenia życia mającym miejsce w przestrzeni publicznej (ulice, chodniki, parki), lub w miejsca, gdzie dojazd tradycyjnego ambulansu jest znacznie utrudniony.

W 2017 roku, kiedy startowała Fundacja, w Polsce było 5 działających w systemie motoambulansów. W 2023 mamy ich w sumie 25. 13 z nich jest w dyspozycji i na utrzymaniu Fundacji. 4 kolejne pojawiły się w miejscach, gdzie Fundacyjne motoambulanse na wolontariackich dyżurach udowodniły swoją skuteczność. 2  w tym czasie zakupione zostały z projektów Budżetu Obywatelskiego, które Fundacja wspierała.

To nadal kropla w morzu potrzeb, ale jak wiemy kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem.

Na konferencjach prasowych padają obietnice, że motocykle ratunkowe już za chwilę, już za momencik, w systemie się pojawią. W 2016 roku propozycja motocyklowych zespołów ratunkowych pojawiła się nawet w propozycji projektu nowelizacji ustawy, jednak w samej nowelizacji motocykli brak. Dziś, na początku 2023 roku, wciąż w ustawie ich nie ma, choć kolejne obietnice co roku zapowiadają „od przyszłego sezonu”. Pomimo wielu trudności, nieprzerwanie działamy i niezależnie od okoliczności po prostu robimy swoje. Zaganiamy motoambulanse do ratowania.

Każdy, kto ma ochotę może wspierać Fundację:
Patronite: https://patronite.pl/frmp
FB: https://www.facebook.com/ratownictwomotocyklowe
Instagram: https://www.instagram.com/motofrmp/
Lub przekazując darowiznę na cele statutowe
Nr konta: 76 1140 2004 0000 3002 7669 7800Podziel się z innymi

Dodaj komentarz