Wyróżnione
Dodano 1 miesiąc temu

Morbidelli – światowa legenda w Polsce

(1 opinia)

W Polsce powstało przedstawicielstwo legendarnej włoskiej wyścigowej marki Morbidelli, które ma już dziewięć punktów dealerskich. Zawirowania gospodarcze, w ostatnich latach na świecie, sprawiły, że marka została przejęta w 2021 roku przez Keeway Group. Moją ekscytację tym wydarzeniem skutecznie ostudził fakt, że prawie nikt z moich znajomych nie wiedział, co to jest za marka, ta Morbidelli. Cóż, przez kilka dziesięcioleci byliśmy izolowani od informacji o rozwoju motocykli na świecie, co pozostawiło trwałe ślady w naszej świadomości.

W powszechnym mniemaniu, nawet wielu polskich dziennikarzy motoryzacyjnych czy robiących wątpliwy show youtuberów, motocykle to: Harley-Davidson, japońska czwórka (Honda, Suzuki, Yamaha i Kawasaki) a z włoskich – Moto Guzzi i Ducati, niektórym obiło się jeszcze o uszy – Benelli i MV Agusta. Trzeba powiedzieć uczciwie, powszechna wiedza o dziesiątkach firm włoskich, które zostawiły trwały ślad w historii motocyklizmu, jest u nas niewielka. Kiedy my fascynowaliśmy się kolejnymi modelami WSK świat szedł do przodu, a główną areną promocji motocykli był sport. Tam o Morbidelli było głośno.

Morbidelli nie jest to dinozaur sprzed wojny tylko firma, która funkcjonowała w latach 70., 80. i 90. Powstała z ogromniej pasji jej założyciela Giancarlo Morbidelli do wyścigów motocyklowych. Jakże to było odmienne od fundamentalnych reguł komercyjnych przy zakładaniu nowych przedsiębiorstw, gdzie najpierw powstają motocykle seryjne, turystyczne a dopiero później, w celu promocji marki, tworzone są modele sportowe. Może to właśnie szczera pasja i entuzjazm sprawiły, że motocykle Morbidelli zaczęły triumfować w wyścigach Grand Prix. Po raz pierwszy wystartowały w 1969 roku w klasie 50 cm³. Trzy lata później do rywalizacji stanęła wyścigowa 125 Morbidelli. Sukcesy przyszły niebawem, w latach 1975, 1976, 1977 wygrała ona mistrzostwa świata. W roku 1977 wygrały również w klasie 250. Powstał także motocykl wyścigowy Morbidelli 500, jednak nie odnosił takich sukcesów jak jego mniejsi bracia.

Największe sukcesy motocykli wyścigowych Morbidelli przypadły na lata 70., czyli czas gdy firmy japońskie podnosiły poprzeczkę bardzo wysoko. Trzeba było naprawdę dobrych motocykli, aby z nimi rywalizować i wygrywać. To najlepiej uzmysławia klasę wyścigówek Morbidelli.     

W drugiej połowie lat 70. firma Morbidelli weszła w spółkę z Benelli. Wybudowano nową fabrykę w mieście Pesaro, a nazwa motocykli zmieniła się na MBA (Morbidelli – Benelli – Armi). Produkowano tam motocykle 125 i 250 cm³. Zespół fabryczny MBA zwyciężył mistrzostwo świata w klasie 125 w 1978 i 1980 roku.

Firma Morbidelli liczyła się w światowej rywalizacji wyścigowej. W połowie lat 90. rozpoczęła też pracę nad modelem turystycznym i to dość nietypowym – napędzanym silnikiem V8. W projektowaniu nadwozia współpracowano z renomowaną firmą stylistyczną Pininfarina. Motocykl Morbidelli V8 miał pojemność skokową 847 cm³ i po cztery zawory na cylinder. Przeniesienie napędu realizowane było przez pięciobiegową skrzynię biegów i dalej wałem na tylne koło. Konstrukcja była imponująca, ale stworzenie takiego motocykla wiązało się z dużymi kosztami. Po przeanalizowaniu tego projektu okazało się, że produkcja seryjna jest nieopłacalna. Powstały tylko cztery egzemplarze tego motocykla, z których jeden można oglądać w Barber Motorsports Museum w USA a drugi w muzeum Morbidelli w Pesara we Włoszech. W Księdze Rekordów Guinnessa w 2001 roku Morbidelli V8 został wymieniony jako najdroższy motocykl na świecie.

W 2020 roku, po założeniu muzeum z ponad 400 historycznymi motocyklami i największą kolekcją maszyn wyścigowych, Giancarlo Morbidelli skupił się na opracowaniu motocykla V12. Czas mu nie sprzyjał, aby go ukończyć, chociaż silnik był w końcowej fazie. Na początku 2020 roku, w wieku 85 lat, Giancarlo Morbidelli zmarł.

Na internetowej stronie polskiego przedstawicielstwa zamieszczono informacje: „MBP Moto S.r.l. została założona w 2021 roku z kapitałem Grupy Keeway, w celu i wizji kontynuowania legendarnego i kultowego dziedzictwa motocyklowego pozostawionego przez założyciela Giancarlo Morbidelli. Strategicznie wybierając Bolonię jako swoją siedzibę, MBP rozpoczął zakładanie działalności i inicjowanie procesu pozyskiwania marki”.

Napisano również o zmianie loga firmy: „2024 roku, po przejęciu marki przez Grupę Keeway zmieniono nazwę MBP i wprowadzono nowy emblemat Morbidelli, inspirowany bogatym dziedzictwem wyścigowym. Czarne tło symbolizuje wyrafinowanie i elegancję, a białe akcenty podkreślają szybkość i precyzję. MORBIDELLI kręci się wokół centralnego koła jak latarnia dziedzictwa marki i jej napędu w przyszłość. Uwieńczające emblemat liście laurowe reprezentują dziedzictwo chwały i triumfu, oddając hołd wybitnej przeszłości wyścigowej Morbidelli, jednocześnie potwierdzając zaangażowanie w doskonałość. Żywa czerwień symbolizuje pasję, podczas gdy niebieski napełnia ducha Morbidelli w nasze motocykle, odzież i salony, pulsując energią konkurencji”.

Foto: Wojtek Miężał






Podziel się z innymi

Dodaj komentarz