Tylko u nas!
Dodano 1 rok temu

Marek Michel dziś obchodziłby 73. urodziny

(1 opinia)

30 maja 1950 roku w Krakowie urodził się Marek Michel – gość, który ma motocyklu WSK 125 objechał świat dookoła w 115 dni.

Marka Michela poznałem wiele lat temu, podczas jednej z jego wizyt w Polsce. Cały czas jestem pod wielkim wrażeniem jego opowieści o legendarnej wyprawie z 1974 roku. Był to wyczyn pełen niesamowitych przygód, które Marek barwnie i ze swadą opowiadał.

1 lipca 1974 roku ruszył w podróż dookoła świata. Fabryka WSK Świdnik dała mu seryjny motocykl WSK 125 model M06 B3 w wersji exportowej i na drogę 2500 dolarów. W 115 dni, z Krakowa do Krakowa, objechał dookoła świata, przejeżdżając na motocyklu 39 950 km, przez: NRD, NRF, Francje, Hiszpanie, Maroko, Algierie, Tunezje, Libie, Egipt, Liban, Syrie, Turcje, Iran, Afganistan, Pakistan, Indie, Bankog, Hong Kong, Australie. Samolotem przez Pacyfik przez Nowa Kaledonie, Fidzi, Thaithi do Los Angeles i dalej do Nowego Yorku, stąd do Holandii, Francji i sportem do Krakowa.

W następnych latach jego zapał podróżniczy został brutalnie zahamowany przez „władzę ludową”, która przez kolejnych 10 lat odmawiała mu wydania paszportu. 

W połowie lat 80. Marek Michel wraz z rodziną wyjechał do USA, gdzie osiadł na stałe. Pasja podróżnicza odezwała się po latach i Marek znowu ruszył motocyklem w dalekie wyprawy. Tym razem jednak jechał Kawasaki KLR 650.    Marek Michel zmarł  8 lipca 2014 roku, po ciężkiej chorobie.Podziel się z innymi

Dodaj komentarz