Dodano 8 lat temu

Marc Marquez mistrzem MotoGP!

(Brak opinii)

Podczas gdy jego główni rywale nie dojechali do mety z powodu wywrotek, Hiszpan zachował zimną krew i sięgnął po swoje piąte zwycięstwo w tym sezonie, a także pierwsze na Motegi w klasie MotoGP, zapewniając sobie tytuł już na trzy rundy przed końcem sezonu. To dla Marqueza trzecie mistrzostwo w królewskiej klasie i piąte łącznie. 23-latek został jednocześnie najmłodszym w historii pięciokrotnym mistrzem świata.

„To niesamowite! – powiedział Marquez. – Przed weekendem nie spodziewałem się, że będę mógł wywalczyć tytuł już tutaj i powiedziałem nawet, że to niemożliwe. Kiedy jednak podczas wyścigu zobaczyłem, że Rossi się wywrócił, postanowiłem podkręcić tempo i za wszelką cenę walczyć o zwycięstwo. Gdy na trzy kółka przed metą zobaczyłem, że upadł także Lorenzo, było mi trudno zachować koncentrację i popełniłem kilka błędów, bo wiedziałem, co to oznaczało. Ten tytuł wiele dla mnie znaczy także dlatego, że poprzedni sezon był dla nas trudny. Poza tym znów przypieczętowałem mistrzostwo w Japonii, na torze Hondy, która przez cały sezon pracowała bardzo ciężko. Wiele się w tym roku nauczyłem. Teraz jednak mogę dokończyć sezon bez presji i w ostatnich wyścigach pojechać bardziej w swoim stylu.”

Niestety, weekend w Japonii zakończył się przedwcześnie dla drugiego z zawodników Repsol Hondy, Daniego Pedrosy, który złamał prawy obojczyk po wypadku na drugim treningu wolnym. Hiszpan wraca już do zdrowia po operacji i liczy na jak najszybszy powrót na tor.

Podczas wyścigu w Japonii zastępował go były mistrz świata klasy 250, Hiroshi Aoyama, który zajął 15. miejsce. W klasie Moto2, w której wszyscy zawodnicy korzystają z silników z drogowego modelu Honda CBR600RR, zwycięstwo wywalczył Szwajcar Thomas Luethi, wyprzedzając lidera tabeli i obrońcę tytułu, Johanna Zarco.

W Moto3 triumfował startujący Hondą wicelider generalki, Włoch Enea Bastianini.