Dodano 13 lat temu

Josh Waters tryumfuje w Hidden Valley!

(Brak opinii)

Wyścigi odbyły się w doskonałych warunkach pogodowych. Na gorącym torze najszybszymi okazali się Josh Waters i Glenn Allerton, którzy wygrali po jednym wyścigu, a drugi ukończyli na drugiej pozycji. Jednak dzięki dodatkowemu punktowi za zwycięstwo w kwalifikacjach, Waters został zwycięzcą całych zawodów w Darwin.

W pierwszym wyścigu dnia Waters – Mistrz Australian Superbike z 2009 roku – pewnie wygrał z ponad pięciosekundową przewagą. W biegu numer dwa o niewiele ponad sekundę przegrał ze wspomnianym wcześniej Allertonem.

Josh Waters powiedział: „Bardzo chciałem dziś wygrać oba biegi, jednak wyższa temperatura toru zmniejszyła przyczepność moich opon i na dwa kółka przed zakończeniem wyścigu zdecydowałem się na bezpieczny finisz na drugiej pozycji”.

 

Zawodnik na Suzuki GSX-R 1000 na trzecim okrążeniu pierwszego biegu uzyskał czas 1:07.269, który jest o 0.725sec lepszy niż dotychczasowy rekord z 2010 roku – również należący do tego zawodnika – i tym samym ustanowił również rekord przejazdu dla maszyn dwukołowych na liczącym 2.9 km długości torze Darwin.

 
Dla porównania rekord Watersa jest o 1.7459sec lepszy niż najlepsze okrążenie toru samochodu serii mistrzostw V8 Supercars (Jason Bright  1:09.0149 – Ford Falcon). Również na prostej Suzuki GSX-R okazało się regularnie o 25 km/h szybsze niż samochody V8.

Josh Waters niejednokrotnie na liczącej kilometr długości prostej uzyskiwał prędkości ponad 300 km/h!

Dla Watersa, który nie brał udziału w pierwszych zawodach ASBK ze względu na start w WSBK na torze Phillip Island, dzisiejszy wynik oznacza gigantyczny skok w klasyfikacji generalnej. Zawodnik Teamu Suzuki przesunął się o pięć pozycji, z miejsca dziesiątego na piąte.

Po trzech rundach prowadzi Allerton przed innym zawodnikiem Suzuki Troyem Herfoss. Herfoss – zdobywca Mistrzostwa Australii w sezonie 2010 w klasie Supersport – w Darwin ukończył wyścigi na siódmym i czwartym miejscu, co dało mu łącznie piąte miejsce w całych zawodach.
 
W klasie Supersport  Brodie Waters, który w zawodach na torze Hidden Valley zajął dziesiąte i piąte miejsce nadal jest wice-liderem klasyfikacji generalnej ze stratą zaledwie siedmiu punktów do lidera.

Następne zawody Viking Group Australian Superbike Championships odbędą się na torze Perth’s Barbagallo Raceway w dniach 29 kwietnia – 01 maja.

Phil Tainton – Team Manager:

To był wspaniały weekend dla Josha, który wygrał całe zawody, jeden wyścig, pole position i uzyskał najlepszy czas okrążenia, który jest nowym rekordem toru. Po tym jak kontuzje wykluczyły go z części zawodów w zeszłym roku widzimy, że nie stracił nic ze swego talentu ani determinacji, dzięki którym wywalczył mistrzostwo ASBK w sezonie 2009.

 

Ze względu na wysoką temperaturę i wilgotność na torze był to bardzo trudny weekend zarówno dla zawodników, jak i zespołów. Dlatego cieszymy się z rezultatu Josha i Troya. Dla Troya to dopiero trzeci sezon w wyścigach drogowych i pierwszy na maszynie Superbike, więc jego wyniki czasem cierpią przez brak doświadczenia – ale to jedyne czego mu brakuje

 

Josh Waters – pierwszy w pierwszym wyścigu; drugi w drugim wyścigu:

„Mój motocykl fantastycznie spisywał się przez cały ten weekend, dlatego bardzo chcę podziękować mojemu zespołowi. Warunki na torze były trudne, dlatego zwycięstwo, pole position i rekord okrążenia to wspaniałe rezultaty.


W drugim biegu zabrakło trochę opon na walkę o wygraną. Mój czas całkowity w wyścigu był o niemal pięć sekund gorszy niż w biegu numer jeden. Dlatego wiedząc, że przyjeżdżając na metę na drugiej pozycji i tak wygram całe zawody, postanowiłem dowieźć cenne punkty”.

Troy Herfoss – siódmy w pierwszym wyścigu; czwarty w drugim wyścigu:
„Cieszę się z wyniku uzyskanego w drugim biegu, jednak wyścig pierwszy był dla mnie trudny. Ten tor ma jedną długą prostą i wiele ciasnych zakrętów, stąd dobre ustawienia są kluczowe i nie łatwe do znalezienia – szczególnie na motocyklu Superbike. Pomiędzy wyścigami dokonaliśmy z zespołem tylko drobnych modyfikacji, ale motocykl zachowywał się znacznie lepiej, a ja jechałem pewniej”.

Brodie Waters – dziesiąty w pierwszym wyścigu; piąty w drugim wyścigu:
„Siedem punktów straty do lidera klasyfikacji generalnej to nie jest dużo, a w ten weekend miałem sporo kłopotów z ustawieniami motocykla, wywrotką w pierwszym wyścigu etc. Przewróciłem się na mokrej części toru w czasie wyprzedzania na hamowaniu. Na szczęście udało się powrócić do wyścigu i zdobyć cenne punkty. Teraz czekam już na nowy motocykl Suzuki GSX-R 600 w specyfikacji 2011 i kolejne zawody”.

O ASBK:

ASBK to skrót od Mistrzostwa Australian Superbike. Zawody mają status Międzynarodowych Mistrzostw Australii motocykli produkcyjnych – czyli takich, jakie można zobaczyć na drodze czy kupić w salonie. Maszyny, które stają na starcie są oczywiście zmodyfikowane, by osiągać jak najlepsze rezultaty, jednak bazą jest homologowany model drogowy.

 

Australijska seria jest jedną z najsilniejszych na świecie, a w sezonie 2010 jej tryumfatorem w klasie Supersport został Troy Herfoss ścigający się na motocyklu Suzuki GSX-R 600.

 

Wynik całych zawodów w klasie Superbike – Rounda 3:

POZYCJA / ZAWODNIK
1. Josh Waters (Suzuki GSX-R1000);

2. Glenn Allerton;

3. Ben Attard;

4. Craig Coxhell;

5. Troy Herfoss (Suzuki GSX-R1000);

6. Cole Odendaal;

7. Kris McLaren;

8. Jamie Stauffer;

9. Ben Henry (Suzuki GSX-R1000).

 

Superbike Championship Punkty (po 3 z 8 round):

POZYCJA / ZAWODNIK / PUNKTY
1. Glenn Allerton 138;

2. Troy Herfoss (Suzuki GSX-R1000) 101;

3. Ben Attard 100;

4. Craig Coxhell 90;

5. Josh Waters (Suzuki GSX-R1000) 88;

6. Jamie Stauffer 84;

7. Cole Odendaal 75;

8. Wayne Maxwell 60;

9. Ben Henry (Suzuki GSX-R1000) 58;

10. Robbie Bugden (Suzuki GSX-R1000) 57.

Wynik całych zawodów w klasie Supersport – Rounda 3:

POZYCJA / ZAWODNIK
1. Kevin Curtain;

2. Mitchell Carr;

3. Rick Olson;

4. Nicholas Waters (Suzuki GSX-R600);

5. Christan Casella;

6. Aaron Gobert;

7. Dylan Mavin;

8. Brodie Waters (Suzuki GSX-R600);

9. Andy Lawson;

10. Jackson Leigh-Smith.

Supersport Championship Punkty (po 3 z 5 round):

POZYCJA / ZAWODNIK / PUNKTY
1 Mitchell Carr 110;

2 Christan Casella 108;

3. Kevin Curtain 105;

4. Brodie Waters (Suzuki GSX-R600) 103;

5. Aaron Gobert 99;

6. Rick Olson 89;

7. Andy Lawson 70;

8. Nicholas Waters (Suzuki GSX-R600) 66;

9. Ryan Taylor 59;

10. Chris Quinn 55.Podziel się z innymi

Dodaj komentarz