Wyróżnione
Dodano 3 lata temu

HONDA GL1800 GOLD WING TOUR 2021

(1 opinia)

Opracowany przez Hondę system kontroli momentu obrotowego (HSTC) płynnie monitoruje i utrzymuje przyczepność tylnego koła  w każdych warunkach jazdy, zapewniając kierowcy więcej pewności i poczucie kontroli. Poziom czułości tego systemu regulowany jest za pośrednictwem TBW, zależnie od wybranego przez kierowcę trybu jazdy.

Do silnika prowadzą dwa kanały ssące powietrza, umieszczone z przodu, po lewej stronie i z tyłu, po prawej stronie. Taka konfiguracja umożliwia zawirowanie powietrza zasysanego do silnika i pozwala na efektywniejsze wykorzystanie całej powierzchni czynnej filtra powietrza oraz na zmniejszenie oporów przepływu. Poprawiono wewnętrzne ukształtowanie obu kanałów, aby dostosować je do pulsacji powietrza, generowanej przez silnik w zakresie jego niskich obrotów – poprawia to szybkość reakcji i zwiększa moment obrotowy przy mniejszych otwarciach przepustnicy. Pojedyncza przepustnica przyspiesza przepływ powietrza i reakcje silnika.

W uzupełnieniu głębokiego basowego brzmienia silnika, układ wydechowy emituje silne pulsy, bez wytwarzania nadmiernego hałasu. Przekroje poprzeczne rur wydechowych zostały zredukowane o 20% w przypadku dwóch z sześciu cylindrów, powodując zmianę głośności i głębokości dźwięku.

ISG (rozrusznik zintegrowany z alternatorem), jak sama nazwa wskazuje, stanowi połączenie funkcji rozrusznika i alternatora w jednym podzespole. Alternator staje się rozrusznikiem, gdy na jego styki zostanie podane odpowiednie napięcie elektryczne. Masa całego systemu została zmniejszona o około 2,4 kg.  ISG wykorzystuje przekładnię o zębach skośnych, redukując mechaniczny hałas pracy.

Kluczowe cechy systemu wyłączania silnika przy zatrzymaniu (w wersji z przekładnią DCT), to wyjątkowo cichy rozruch silnika, uzyskany dzięki zastosowaniu ISG oraz poczucie płynności rozruchu, które osiągnięto dzięki kombinacji sterowania DCT i TBW. Po zatrzymaniu motocykla przed sygnalizatorem świetlnym z aktywowanym układem Idling Stop, silnik automatycznie zatrzymuje się po 3 sekundach, a do jego ponownego uruchomienia, kierowca musi jedynie przekręcić manetkę przyspieszenia.

System jest sterowany tak, że ciśnienie oleju hydraulicznego jest doprowadzane z wyprzedzeniem do kanału w DCT, co aktywuje sprzęgło podczas uruchamiania silnika, tak więc czas opóźnienia – od momentu, gdy kierowca obróci manetkę do ruszenia z miejsca = jest redukowany do minimum.  Aby zapobiec szarpaniom przy rozruchu, TBW sprawia, że zawór przepustnicy stopniowo otwiera się po obróceniu manetki, a tym samym zapewnia płynne przyspieszenie, godne komfortu Gold Winga Tour.  Wyłączanie silnika po zatrzymaniu może być aktywowane lub dezaktywowane przełącznikiem umieszczonym po prawej stronie kierownicy.

Ruszanie pod górę na typowym motocyklu często wymaga jednoczesnego zwalniania hamulców, otwierania przepustnicy i włączania sprzęgła, wszystko to w proporcjach zależnych od stopnia nachylenia drogi. Aby ułatwić zadanie kierowcy, Gold Winga Tour – zarówno w wersji z przekładnią manualną, jak i z przekładnią DCT –  wyposażono w system ruszania na wzniesieniu (HSA). Po zatrzymaniu się na pochyłości, dalsze ściskanie dźwigni hamulca powoduje szybkie działanie modulatora ABS, generującego ciśnienie hydrauliczne w tylnym zacisku hamulcowym.  Podczas ruszania, nawet jeśli dźwignia hamulca jest już zwolniona, ciśnienie hydrauliczne tymczasowo utrzymuje siłę hamowania (przez około 3 sekundy), a więc kierowca może ruszyć z miejsca pod górę, korzystając tylko z manetki przyspieszenia. O aktywności systemu informuje kierowcę wskaźnik HSA.

W 6-biegowej, manualnej skrzyni biegów, pomiędzy sprzęgłem i przekładnią, zastosowano „tłumik krzywkowy”, co pozwoliło odseparować obie masy inercyjne, redukując hałas i poprawiając jakość zmiany biegów, a także trwałość całego mechanizmu. Wspomagane w ten sposób sprzęgło antyhoppingowe (z mniejszą ilością tarcz i ze zmniejszonym tarciem hydraulicznym w mechanizmie zwalniania) zastąpiło typowe sprzęgło wspomagane hydraulicznie. Zredukowano dzięki temu nacisk na dźwignię o 20%, a także wygładzono działanie sprzęgła przy redukcji biegów.  Mechanizm elektrycznego biegu wstecznego jest taki sam jak w starszych modelach Gold Wing.



Podziel się z innymi

Dodaj komentarz