Dodano 4 lata temu

HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE SP 2020

(1 opinia)

Pakiet aerodynamiczny i wyposażenie

  • Aerodynamiczne owiewki, szyba i błotnik zmniejszają obszar czołowy i opór, niższy zbiornik paliwa zapewnia również bardziej zwartą pozycję kierowcy podczas jazdy
  • Wewnętrzne skrzydełka w owiewkach, które zapożyczono z modelu RC213V MotoGP 2018 redukują tendencję do unoszenia koła przy przyspieszaniu i poprawiają stabilność hamowania
  • 5-calowy kolorowy ekran TFT i jego uproszczony czterokierunkowy przełącznik pod lewą dłonią zapewniają intuicyjne sterowanie systemami jazdy
  • Honda Smart Key zapewnia wygodę i upraszcza konstrukcję mechaniczną 

Oprócz nowego silnika i podwozia, motocykl CBR1000RR-R SP otrzymał nowe, agresywnie wyglądające owiewki. Nie jest to jednak wynik zwykłego ćwiczenia stylistycznego. Twórcy motocykla mieli za zadanie uzyskać najniższy w tej klasie współczynnik oporu powietrza (z kierowcą na torze „przyklejonym” do motocykla) i ograniczyć siłę nośną przy przyspieszaniu, jednocześnie poprawiając stabilność hamowania.

Pierwszym krokiem w tym procesie było obniżenie górnej powierzchni zbiornika paliwa o 45 mm (w porównaniu do poprzedniego projektu), zmniejszając obszar czołowy, gdy kierowca wykorzystuje nową konfigurację. Szyba ustawiona pod kątem 35° płynnie kieruje przepływ powietrza z górnej owiewki nad kierowcą i siedzeniem, co samo w sobie pozwala uzyskać minimalny możliwy opór powietrza. Lewa i prawa górna szczelina owiewki zmniejszają opór podczas odchylania i przechylenia motocykla.

Aby ułatwić skręcanie, wypukła powierzchnia z każdej strony przedniego błotnika odsuwa przepływ powietrza od przedniego koła, płynnie kierując strugę na boki owiewki. Strumień powietrza docierającego do chłodnicy płynu i chłodnicy oleju został zoptymalizowany przez aerodynamiczne zarządzanie zarówno prędkością, jak i ciśnieniem powietrza opływającego przednie koło.

Dolna owiewka została przedłużona do okolic tylnej opony i ukształtowana tak, aby kierować powietrze w dół. Przyniosło to dwa pożądane efekty: na suchej nawierzchni mniej powietrza uderza w oponę, zmniejszając opór, a na mokrej nawierzchni mniej wody trafia na oponę, poprawiając przyczepność. Aby zmniejszyć opór powietrza wokół stóp kierowcy, boczne części dolnej owiewki są starannie wyprofilowane, podczas gdy jego górna strona jest wycięta, aby zwiększyć przepływ powietrza, które kieruje się od spodu po obu stronach wahacza, zmniejszając siłę unoszenia tylnej opony.

Łączny wynik wszystkich tych prac nad aerodynamiką CBR1000RR-R w standardowej wersji wyścigowej, to najniższy w tej klasie współczynnik oporu czołowego wynoszący 0,270.

Aby wygenerować docisk przy prędkościach spotykanych na torze wyścigowym i zachować możliwie najmniejszy obszar czołowy, CBR1000RR-R wykorzystuje winglety (skrzydełka), które skutecznie generują taki sam docisk, jak w maszynie MotoGP RC213V 2018. Rezultatem jest zmniejszenie liczby oderwań przedniego koła od nawierzchni podczas przyspieszania i zwiększenie stabilności podczas hamowania i wchodzenia w zakręty.

Trzy skrzydełka są ustawione w linii pionowej wewnątrz obu lewych i prawych kanałów owiewki. Taki układ (rozbudowany w pionie i krótki wzdłuż motocykla) nie ma szkodliwego wpływu na zdolność odchylania i przechylania podczas wchodzenia w zakręty. Stała odległość między krawędzią spływu skrzydełka prowadzącego strugę, a wewnętrzną ścianą owiewki ogranicza zaburzenia przepływu powietrza, zapewniając maksymalną siłę docisku.

Kąty ustawienia skrzydełek pozwalają na równoważenie różnicy sił docisku (z prawej i z lewej strony), wynikających z różnicy kątów wzniosu skrzydełek po obu stronach i odchylenia bocznego strugi, gdy na zakręcie dochodzi do uślizgu bocznego, co zapewnia stabilność motocykla na zakrętach. Prędkości przepływu nad i pod skrzydełkami różnią się, zapobiegając „uwięzieniu” powietrza po bokach owiewki, co miałoby negatywny wpływ na prowadzenie się motocykla.

By umożliwić pełne, intuicyjne sterowanie systemami CBR1000RR-R SP, użyto większego, kolorowego 5-calowego ekranu TFT o podwyższonej rozdzielczości. Jest on w pełni konfigurowalny, dzięki czemu umożliwia wyświetlanie dokładnie tego, co kierowca chce obserwować. Czterokierunkowy przełącznik sterujący ekranu umieszczono po lewej stronie kierownicy. Szybkie w dostępie i łatwe w użyciu, górne i dolne przyciski ustawiają parametry trybu jazdy, a lewy i prawy przycisk pozwalają na wybór wyświetlanych informacji.

Dodano system inteligentnego kluczyka Smart Key Hondy. Uruchomienie silnika odbywa się więc bez konieczności wkładania fizycznego kluczyka do stacyjki, podobnie działa blokada kierownicy. Jest to rozwiązanie wygodniejsze w codziennym użytkowaniu, a dodatkowe korzyści, to możliwość wprowadzenia górnego jarzma w stylu wyścigowym i uwolnienie przestrzeni dla optymalnego przeprowadzenia kanału dynamicznego doprowadzenia powietrza.

Dane techniczne

SILNIK  
Typ Chłodzony cieczą 4-suwowy, 16-zaworowy DOHC, rzędowy 4-cylindrowy
Pojemność skokowa (cm³) 1000cm3  
Liczba zaworów na cylinder 4
Średnica cylindra x skok tłoka (mm)´ 81 mm x 48,5 mm
Stopień sprężania 13,0 x 1
Moc maksymalna 160 kW przy 14500 obr /min
Maks. moment obrotowy 113 Nm przy 12500 obr/min
Pojemność układu smarowania 4,0 l
SYSTEM PALIWOWY  
Zasilanie PGM-DSFI
Zbiornik paliwa 16,1 l
Zużycie paliwa 6,25 l/100 km
INSTALACJA ELEKTRYCZNA  
Rozrusznik Elektryczny
Pojemność akumulatora 12-2 Akumulator litowo-jonowy
Moc alternatora  
UKŁAD PRZENIESIENIA NAPĘDU  
Typ sprzęgła Mokre wielotarczowe hydrauliczne z antyhoppingiem
Typ skrzyni biegów 6-biegowa
Przekładnia główna napędowa Łańcuchowa
RAMA  
Typ Aluminiowa kompozytowa kołyskowa dwubelkowa
PODWOZIE  
Wymiary (dł. x szer. x wys.) 2100 x 745 x 1140 mm
Rozstaw osi 1455 mm
Kąt pochylenia kolumny 24o
Wyprzedzenie 102 mm
Wysokość siedziska 830 mm
Prześwit 115 mm
Masa własna 201 kg
ZAWIESZENIE  
Przednie Teleskopowe z odwróconym widelcem, średnica wewnętrzna 43 mm, Ohlins NPX Smart-EC z regulacją napięcia wstępnego oraz tłumienia dobicia i odbicia. Skok 125 mm
Tył Pro-Link z gazowym amortyzatorem Ohlins TTX36 Smart-EC z regulacją napięcia wstępnego oraz regulacją tłumienia dobicia i odbicia Skok 143 mm 
KOŁA  
Obręcz koła przedniego 3,5 x 17 cali
Obręcz koła tylnego 6,0 x 17 cali
Opona przednia 120/70-ZR17 Pirelli Diablo Supercorsa SP Bridgestone RS11
Opona tylna 200/55-ZR17 Pirelli Diablo Supercorsa SP Bridgestone RS11
HAMULCE  
Układ ABS Dwukanałowy
Przednie Tarcze wentylowane i perforowane o średnicy 330 mm, 4-tłoczkowe zaciski Brembo
Tylne Tarcze wentylowane i perforowane o średnicy 220 mm, 2-tłoczkowe zaciski Brembo
ZESPÓŁ WSKAŹNIKÓW I UKŁAD ELEKTRYCZNY  
Zespół wskaźników TFT-LCD
System zabezpieczeń HISS  (Honda Intelligent Security System)
Reflektory LED
Światła tylne LED

Wszystkie dane techniczne mogą ulec zmianie bez powiadomienia. **  Należy pamiętać, że podane liczby to wyniki uzyskane przez firmę Honda w standardowych warunkach testowania, zalecanych przez WMTC. Testy są prowadzone na hamowni, z wykorzystaniem standardowej wersji modelu z kierowcą bez pasażera i dodatkowego wyposażenia. Rzeczywiste zużycie paliwa może się różnić w zależności od sposobu jazdy i konserwacji pojazdu, warunków pogodowych, warunków na drodze, ciśnienia w oponach, zainstalowanych akcesoriów, ładunku, wagi kierowcy i pasażera oraz innych czynników.



Podziel się z innymi

Dodaj komentarz