Dodano 3 lata temu

CMX1100 REBEL – MODEL 2021

(1 opinia)

Architektura silnika pozostała niezmieniona w stosunku do Africa Twin – skrzynia korbowa jest dzielona pionowo, pompa wody mieści się w obudowie sprzęgła, a termostat jest zintegrowany z głowicą cylindra. Wersje silnika z przekładnią manualną i z przekładnią DCT mają te same skrzynie korbowe, różniące się nieznacznie zewnętrznie. Siły bezwładności drugiego rzędu są wzajemnie neutralizowane ruchem posuwisto-zwrotnym tłoków, podczas gdy siły bezwładności pierwszego rzędu są redukowane przez zastosowanie dwóch wałków wyrównoważających. Pompy – wodna i oleju – są napędzane przez wałki wyrównoważające. 

Koło czujnika położenia wału korbowego, z wypustami rozmieszczonymi co 10°, zarządza wykrywaniem  wypadania zapłonu, co jest ważne dla uzyskania zgodności z normą EURO5. Ponadto – pod kątem normy EURO5 – czujniki ubogiej mieszanki (LAF), umieszczone w rurach za kolektorem wydechowym, umożliwiają dokładny pomiar składu mieszanki paliwowo-powietrznej.

21YM CMX1100 REBEL
  • 3 domyślne tryby jazdy do wyboru plus personalizacja w trybie USER
  • 3-poziomowy system regulacji momentu obrotowego (HSTC) i kontroli unoszenia przedniego koła

System elektronicznie sterowanej przepustnicy (TBW) zarządza osiągami i charakterystyką silnika, poziomem kontroli momentu obrotowego (HSTC) oraz kontrolą unoszenia przedniego koła. Do wyboru są 3 predefiniowane tryby jazdy, odpowiednie do różnych warunków drogowych. Tryby jazdy zmieniane są przełącznikiem umieszczonym z lewej strony kierownicy. Wskaźnik na wyświetlaczu jest aktywowany wraz z włączeniem systemu HSTC.

Tryb STANDARD zapewnia zrównoważony poziom środkowy w dostarczaniu mocy silnika, hamowania silnikiem, kontroli unoszenia przedniego koła i czułości HSTC, tworząc warunki do relaksującej jazdy przy niskich obrotach i prędkościach, jednocześnie uwalniając znacznie więcej potencjału Rebela w miarę wzrostu obrotów.

Tryb RAIN zapewnia łagodne gospodarowanie mocą silnika i delikatne hamowanie, z wysoko ustawionymi progami interwencji kontroli unoszenia przedniego koła i HSTC, umożliwiając spokojną i bezpieczną jazdę na mokrych lub śliskich nawierzchniach.

Tryb SPORT oferuje agresywne dostarczanie mocy i hamowanie silnikiem, z niskim poziomem interwencji systemów zapobiegania unoszeniu przedniego koła i HSTC, co pozwala na wykorzystanie maksymalnych osiągów motocykla.

Tryb USER daje możliwość niestandardowej kombinacji ustawień, zależnie od preferencji kierowcy. Po ustawieniu parametrów trybu USER, są one automatycznie zapisywane, więc nie ma potrzeby ponownego konfigurowania parametrów po każdym włączeniu zapłonu.

Przekładnia dwusprzęgłowa DCT

  • 3 domyślne tryby D (automatyczne) zmiany biegów odpowiadają różnym warunkom i stylom jazdy
  • Tryb USER oferuje możliwość personalizacji

Dwusprzęgłowe przekładnie DCT Hondy produkowane są już od jedenastu lat, a od 2010 roku, w Europie sprzedano ponad 140 000 jednośladów wyposażonych w takie przekładnie. DTC zapewnia przewidywalną i płynną zmianę biegów.  Wykorzystuje ona układ dwóch sprzęgieł –  jednego do ruszania i do  przełączania biegów 1, 3 i 5 oraz drugiego – do biegów 2, 4 i 6, z wałkami głównymi każdego sprzęgła, umieszczonymi jeden wewnątrz drugiego, co służy zwartości budowy przekładni.

Oba sprzęgła są niezależnie sterowane przez oddzielne obwody elektrohydrauliczne. Gdy nastąpi zmiana biegu, system wstępnie wybierze następne docelowe przełożenie, używając sprzęgła, które nie jest obecnie załączone. Pierwsze sprzęgło jest następnie elektronicznie rozłączane, a jednocześnie drugie sprzęgło zostaje załączone.

Rezultatem jest powtarzalna, szybka i bezproblemowa zmiana biegów. Ponadto, gdy dwa sprzęgła przenoszą napęd z jednego biegu na drugi, z minimalną przerwą w przekazywaniu momentu z silnika na tylne koło, każdej zmianie biegów towarzyszy tylko minimalne szarpnięcie i zakołysanie motocykla, co sprawia, że odczucie towarzyszące zmianie jest bezpośrednie, ale sama zmiana jest bardzo płynna. Dodatkowe korzyści, to większa trwałość (ponieważ nie można uszkodzić przekładni źle zmieniając biegi), wyeliminowanie możliwości „zduszenia” silnika, obniżenie stresu w czasie jazdy miejskiej i zmniejszenie zmęczenia kierowcy, co pozwala mu bardziej skupić się na najważniejszych aspektach prowadzenia maszyny – torze jazdy, punktach hamowania, pokonywaniu zakrętów i przyspieszaniu.



Podziel się z innymi

Dodaj komentarz