Dodano 13 lat temu

CBR600F przyjazna jak nigdy dotąd

(Brak opinii)

Sukces ten możliwy był również dzięki zachowaniu takich cech jak łatwość prowadzenia i kontrola nad pojazdem, których model CBR600F nigdy nie zatracił. Niezależnie od umiejętności i doświadczenia, zadowolenie z jazdy wynika ze zdolności motocykla do całkowitego poddania się woli kierującego, a tylko poprzez tak zbudowane zaufanie motocykl może być przystępny i dawać satysfakcję szerokiemu gronu jeźdźców. Dla konstruktorów nie jest to proste zadanie, wymaga bowiem całkowicie nowatorskiego i kompleksowego podejścia do projektu. Inżynierom Hondy się to jednak udało, a wynik ich ciężkiej pracy to unikalny motocykl sportowy – CBR600F.

W 2001 roku model CBR600F Sport dowiódł, że dla niektórych sportowe osiągi spotykane jedynie na torze wyścigowym są istotniejsze od praktycznych cech znajdujących zastosowanie w codziennej jeździe po drogach publicznych. Tamta wersja modelu zmieniła DNA serii CBR. Dobrze ułożony motocykl ustąpił miejsca agresywniejszemu sprzętowi, a pełna przemiana dokonała się w roku 2003, gdy na rynku pojawił się pierwszy CBR600RR – zupełnie nowy pojazd stworzony z myślą o bezwzględnej dominacji na torze wyścigowym. Jednak w 2011 roku koncepcja pełnej kontroli nad maszyną powraca pod postacią nowego sportowego motocykla wagi średniej.

Przy tworzeniu nowego CBR600F inżynierowie firmy Honda stanęli przed nie lada wyzwaniem. Trzeba było połączyć ponadczasowy charakter motocykla, jaki zapewniała mu filozofia całkowitej kontroli nad pojazdem i najnowsza technologia. Innymi słowy, należało zbudować taką wersję CBR600F, która pozostawałaby w zgodzie z ideami, jakie reprezentowali jej poprzednicy. Motocykl oferuje zatem znakomite prowadzenie, niemal supersportowe osiągi oraz jakość wykończenia i funkcjonalność, które pozostają kluczowymi cechami serii CBR. Połączono je z tradycyjnie już bardzo wysokim poziomem komfortu jazdy, co w nazwie modelu znamionuje litera ‘F’.

Można było pójść łatwiejszą drogą i przeprojektować CBR600RR pod tym kątem. Czemu jednak miałoby służyć zwykłe osłabienie tak jednostronnej maszyny? Zamiast tego konstrukcję nowego CBR600F oparto na kompaktowym, aluminiowym silniku o pojemności 599 cm3 oraz aluminiowej ramie typu Mono-Backbone. Takie podstawy zostały następnie drobiazgowo rozwinięte, by umożliwić realizację nowego celu – budowy imponującego osiągami, sportowego motocykla XXI wieku, którego łatwość obsługi i prowadzenia pozostawałaby wierne idei serii CBR600F.

Koncepcja rozwojowa
Ostatnimi laty rynek motocykli wagi średniej zdecydowanie się podzielił. W ofercie znajduje się wiele nowych modeli, które za rozsądną cenę oferują dobrą funkcjonalność i przyzwoite osiągi. Jednocześnie rozwój maszyn supersportowych sprawił, że stały się tak ekstremalne, iż niewiele uwagi przywiązuje się do ich przydatności na co dzień. Zamiast tego liczy się pozycja za kierownicą i mocno podrasowane jednostki napędowe, dające ogromną moc na bardzo wysokich obrotach.

W związku z tym, powstało zapotrzebowanie na pojazd, który łączyłby najlepsze cechy obu tych grup. Musi to być motocykl oferujący ekscytujący styl jazdy i prowadzenie typowe dla maszyn klasy Supersport, ale zapewniający również komfort i funkcjonalność na poziomie umożliwiającym codzienne dojazdy do pracy, sklepu itd. Odpowiedzią Hondy na tę lukę w rynku jest właśnie nowy model na rok 2011, który zwiastuje powrót legendy – CBR600F.

Nowy CBR600F to starannie dopracowany produkt skierowany do szerokiej gamy odbiorców, od zupełnych nowicjuszy, którzy pragną doskonalić swe sportowe umiejętności, po doświadczonych jeźdźców, którzy po okresie fascynacji motocyklami supersportowymi szukają bardziej komfortowego i praktycznego środka transportu. Piękny design CBR600F przemawia do fanów rasowego, wyścigowego wyglądu CBR600RR, ale nie pasuje im jego bezkompromisowy charakter zorientowany jedynie na tor. A ponieważ model CBR600F bazuje na wyjątkowo uniwersalnej ramie i silniku z CB600F Hornet, nowy model będzie stanowić ciekawą ofertę dla wszystkich, mających wyższe wymagania co do wygody. Osiągi i stylistyka CBR600F już same w sobie budzą pożądanie, a legendarna niezawodność oraz niskie zużycie paliwa sprawiają, że trudno się tej propozycji oprzeć.

Cechy główne

– Lekki, kompaktowy, czterocylindrowy, czterosuwowy, rzędowy silnik o pojemności 599 cm3 jest chłodzony cieczą, wyposażony w bezpośredni wtrysk paliwa i gwarantuje jedne z najlepszych osiągów w tej klasie oraz stały, płaski przebieg krzywej momentu obrotowego.

– Aluminiowa rama typu Mono-Backbone to podstawa smukłego, sportowego podwozia, dzięki któremu motocykl niezwykle łatwo opanować.

– Odwrócony widelec przedni oraz aluminiowy wahacz to intuicyjna charakterystyka prowadzenia oraz niezrównana zwinność na drodze.

– Skutecznie hamowanie zapewnią pływające przednie tarcze z dwutłoczkowymi zaciskami.

– W wersji z systemem C-ABS znajdziemy trójtłoczkowe zaciski z przodu oraz zaawansowany, zintetrowany układ ABS, który ułatwia bezpieczne zatrzymanie pojazdu w każdych warunkach.

– Stylistyka zaczerpnięta z klasy Supersport obejmuje pełny zestaw owiewek oraz przednią szybę.

Ergonomiczny design
Aby czerpać maksymalną przyjemność z jazdy trzeba wypracować nić porozumienia z maszyną. Jeździec musi mieć pewność, że motocykl szybko i dokładnie wykona polecenia kierowcy. W tym celu perfekcyjnie dopracowano pozycję za sterami CBR600F, która pozwala stworzyć bliską więź między człowiekiem a motocyklem, co wzmaga poczucie pełnego panowania nad pojazdem.

Idealna pozycja za kierownicą
Pozycja za kierownicą CBR600F jest niezwykle wygodna i, podobnie jak w motocyklach sportowych, zapewnia pełną kontrolę nad pojazdem. Dzięki przemyślanemu wyprofilowaniu nadwozia wokół siedziska, przy położeniu ok 800 mm nad drogą, jest ono dostosowane do każdego praktycznie wzrostu. Jednocześnie kierownicę w modelu CBR600F zamontowano wyżej niż w większości tzw. ścigaczy, co pozwoliło odciążyć nadgarstki, zapewnić komfort jazdy na dłuższych trasach oraz ułatwić manewrowanie z niewielkimi prędkościami. Siedzisko, kierownica i podnóżki tworzą trójkąt dający wygodną pozycję, wzmagającą poczucie pewności u prowadzącego.

Pełen zestaw owiewek
Pełen zestaw owiewek wyprofilowanych zgodnie z wytycznymi stylistów i inżynierów również ogrywa istotną rolę w budowaniu ergonomicznego charakteru motocykla. Nie tylko chroni on przed podmuchami wiatru, ale pozwala również obniżyć współczynnik oporu powietrza.

Z myślą o wygodzie pasażera
Wygoda pasażera jest jednym z kluczowych czynników decydujących o uniwersalnym charakterze modelu CBR600F. Tylne siedzisko jest większe i bardziej miękkie niż w motocyklach klasy Supersport. Znajduje się ono niżej, tuż za miejscem kierującego, dzięki czemu pasażerowi łatwiej wsiąść i zsiąść, a sama jazda jest wygodniejsza. Specjalnie zaprojektowane zagłębienia w dole tylnej części motocykla pełnią funkcję uchwytów dla pasażera, co zwiększa jego poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie podczas jazdy solo dynamicznej linii CBR600F nie szpecą klasyczne uchwyty.
        
Niska masa własna
Zaawansowane rozwiązania technologiczne w obrębie jednostki napędowej i podwozia umożliwiają obniżenie masy własnej motocykla, co niesie za sobą szereg korzyści, od bardziej dynamicznego przyspieszenia, przez lepsze prowadzenie przy dużej prędkości, aż po większą pewność i kontrolę przy powolnym wykonywaniu manewrów parkingowych.

Stylistyka
Ponadczasowa stylistyka inspirowana klasą Supersport
W świecie jednośladów to motocykle klasy Supersport wyróżnia najbardziej dynamiczne wzornictwo, nawiązujące do najlepszych osiągów oraz splendoru wyścigów World Supersport Championship. Model CBR600F wykorzystuje atrakcyjne kształty supermotocykli i przekłada je na nowy ekscytujący stylistyczny język, który znakomicie opisuje charakter CBR600F – inspirowany wyścigami, ale skupiony na zwykłej drodze. Pełny zestaw owiewek – cecha definiująca model CBR600F już od najwcześniejszych jego wersji – to połączenie prostych, czystych linii oraz wielopłaszczyznowego designu. Znamionuje on złożoność technologiczną ukrytej pod nim konstrukcji, a dzięki uniesionemu tyłowi sylwetka motocykla na drodze prezentuje się bardziej atletycznie i sportowo.

Za wygląd CBR600F odpowiada rzymskie studio designerskie Hondy, gdzie pieczę nad pracami sprawował główny projektant, Valerio Aiello. „Chcieliśmy stworzyć projekt, którego formuła nie opatrzy się przez wiele lat. Nie interesowały nas rozwiązania aktualne przez rok czy dwa. Ten motocykl ma agresywne proporcje maszyn klasy Supersport, ale cechuje go również ponadczasowa elegancja. Kluczowym rozwiązaniem pozwalającym osiągnąć taki efekt są wielowarstwowe owiewki, które wzbogacają CBR600F wizualnie. Wypukłe i wklęsłe powierzchnie wytyczają charakterystyczne, ostre linie, inspirowane wyszukaną stylistyką brytyjskich samochodów sportowych segmentu premium. Ogólnie rzecz biorąc, chcieliśmy opracować wyrazisty, jednobryłowy kształt na wzór rzeźby. Efekt końcowy jest wyjątkowo drapieżny i mnie osobiście przywodzi na myśl gotową do ataku kobrę – zwarty, opływowy kształt, w którym drzemie ogromny dynamiczny potencjał”.

Zamiast charakterystycznych dla klasy Supersport podwójnych reflektorów, w nowym CBR600F znajdziemy pojedynczy, który wyróżnia nowoczesny design i modny, niebieski odcień świateł pozycyjnych. Kształt klosza harmonijnie wtapia się w przednią osłonę, dzięki czemu przód motocykla wygląda oryginalnie i stylowo. „Jestem niezmiernie dumny z wyglądu tej części”, zdradza Valerio. „Stworzenie dynamicznego sportowego designu z pojedynczym reflektorem stanowiło nie lada wyzwanie, ale udało nam się tego dokonać. Już sam kształt lampy jest bardzo ciekawy, a niebieska barwa soczewek świateł pozycyjnych przydaje mu dodatkowego uroku. Zresztą rozwiązanie to również zaczerpnęliśmy z luksusowych samochodów sportowych. Klosz wraz z szybą tworzą przyciągającą wzrok, przeźroczystą płaszczyznę, która przydaje całemu motocyklowi naturalnej lekkości”.

Nowoczesna, funkcjonalna deska rozdzielcza
Przed sobą kierujący ma gustowną deskę rozdzielczą, na którą składa się cyfrowy prędkościomierz oraz czytelny, cyfrowy obrotomierz. Wystarczy rzut oka, by bez problemu odczytać prędkość lub obroty silnika. Dodatkowo znajdziemy tam podwójny licznik dziennego przebiegu, licznik przebiegu całkowitego, bardzo precyzyjny wskaźnik poziomu paliwa oraz zegarek. Jak można się spodziewać, na desce rozdzielczej tak uniwersalnego motocykla, który spotkać możemy równie często w zatłoczonym centrum miasta, jak i na pełnej zakrętów trasie, nie może zabraknąć takich udogodnień, jak wskaźnik bieżącego i średniego zużycia paliwa czy dodatkowych funkcji zużycia paliwa dla podstawowego trybu dziennego licznika kilometrów.

Koncepcja kolorystyczna

Pearl Cool White/Hyper Red
Pierwszy i najbardziej sportowy lakier w całej gamie kolorystycznej modelu 2011 CBR600F przypomina o niezwykle bogatej historii sukcesów wyścigowych firmy Honda i łączy krzykliwą, jaskrawą czerwień z czystą, chłodną bielą, co daje niezwykle piękny efekt. Minimalistyczne akcenty graficzne podkreślają agresywną sylwetkę bez zbytniego zaburzania starannie wyprofilowanych powierzchni, które stanowią podstawę tego pięknego motocykla.

Pearl Cool White/Moody Blue Metallic
Kolejny ponadczasowy odcień to połączenie chłodnej bieli z niebieskim. Jest to oferta skierowana głównie do jeźdźców, którzy przywiązują większą uwagę do stylu. Podobnie, jak w przypadku dwóch pozostałych opcji kolorystycznych, związek między dwoma kontrastującymi odcieniami podkreśla tu wielopłaszczyznowy design owiewek.

Pearl Nightstar Black/Matt Cynos Grey Metallic
Ostatnia opcja oferuje zupełną odmianę, łącząc kontrastujące ze sobą mat  i połysk, co daje wspaniały efekt. Zmysłowe i jednocześnie niepokojące zestawienie czerni i szarości znakomicie oddaje charakter motocykla i gwarantuje zwrócenie uwagi przechodniów.

Silnik
Pochodzący z klasy Supersport
Rzędowa czwórka DOHC montowana w CBR600F została pierwotnie stworzona dla modelu CBR600RR z roku 2007 i można ją również spotkać w CB600F Hornet. Silnik ten charakteryzuje się płynnym przyrostem mocy w szerokim zakresie obrotów oraz bardzo dynamiczną, acz przewidywalną reakcją na ruchy manetką gazu. Niezależnie od przełożenia i prędkości obrotowej, jednostka może pochwalić się bardzo dobrą kulturą pracy i generuje dokładnie tyle mocy ile kierujący w danej chwili potrzebuje. Wysoki moment obrotowy jest dostępny bez opóźnień już od samego „dołu”, co zapewnia całkowitą kontrolę nad maszyną, niezależnie od szybkości czy stanu nawierzchni. Silnik CBR600F rozwija moc 102 KM (75 kW) przy 12000 obr/min i charakteryzuje się bardzo płynną i przewidywalnie rosnącą krzywą mocy. Dzięki temu jednostka ta spełni wszelkie wymagania – dla nowicjuszy potrafi być ugrzeczniona i prosta do okiełznania, a doświadczonych motocyklistów bardzo mile zaskoczy osiągami.

Centralizacja masy
Jak przystało na tak istotny element wyważonej maszyny, silnik modelu CBR600F stanowi jeden z elementów nośnych. Kompaktowe wymiary i lekkość zdradzają jego wyścigowy rodowód. Dzięki temu możliwe było maksymalne ograniczenie masy własnej motocykla, a to bezpośrednio przekłada się na znakomite właściwości jezdne. Jednocześnie, niewielkie wymiary silnika pozwoliły konstruktorom firmy Honda na pewną dowolność w sposobie umieszczenia go w ramie. Dzięki idealnemu ustawieniu jednostki napędowej, osiągnięto perfekcyjny rozkład masy na przód i tył oraz znakomitą charakterystykę prowadzenia. Ponieważ sam silnik jest tak nieduży, inne komponenty, takie jak zbiornik paliwa czy wydech, mogły zostać ściśle upakowane wokół niego, co w jeszcze większym stopniu centralizuje masę i dodatnio wpływa na trakcję.

Wtrysk paliwa
Wysoka kultura pracy silnika oraz jego nieprzeciętne osiągi to również w ogromnej mierze zasługa nowoczesnego, elektronicznego układu wtryskowego PGM-FI. Aby zapewnić dokładne dawkowanie paliwa, sterownik wtrysku (ECU) współpracuje z elektronicznym zapłonem jednostki napędowej. Korzyści wynikające z takiego rozwiązania to nieprzeciętne osiągi, natychmiastowa reakcja na otwarcie przepustnicy oraz niskie zużycie paliwa.

Przyjazny środowisku
Gazy spalinowe płyną nisko poprowadzonym kolektorem wydechowym typu 4-2-1. Układ wyposażono w niezwykle wydajny katalizator spalin, który skutecznie eliminuje emisje toksycznych węglowodorów, tlenku węgla i podtlenków azotu. Dodatkowo, ilość szkodliwych substancji wydzielana przez CBR600F redukowana jest jeszcze w silniku, gdzie działa system wtryskowy PGM-FI. Współpracuje on z czujnikiem tlenu umieszczonym w układzie wydechowym, by zachować idealny stosunek objętości powietrza i paliwa w komorze spalania, co przekłada się na najefektywniejszą i najczystszą pracę jednoski napędowej.

Funkcjonalność na co dzień
Dzięki niezwykle precyzyjnemu układowi wtryskowemu model CBR600F jest wyjątkowo oszczędny, jak na pojazd z tak wysokoobrotowym i mocnym silnikiem. Podstawowe korzyści to dalszy zasięg na jednym zbiorniku paliwa i rzadsze wizyty na stacji paliw, co oczywiście pozwala oszczędzić czas i pieniądze. Silniki te są również bardzo niezawodne, co potwierdziły pokonując bezproblemowo setki tysięcy kilometrów na drogach publicznych i torach wyścigowych. Jednostka ma jednocześnie bardzo małe wymagania w zakresie obsługi serwisowej, co czyni posiadanie modelu CBR600F wyjątkowo przyjemnym.

Podwozie

Całkowita kontrola
Właściwości jezdne dające całkowitą kontrolę nad pojazdem, stanowiły nie lada wyzwanie dla konstruktorów podwozia CBR600F, bowiem musiało ono spisywać się bez zarzutu w każdych niemal, warunkach drogowych. Cechy takie jak niska masa własna, poręczność czy zaawansowany układ zawieszenia, mają charakter uniwersalny i to właśnie te trzy kluczowe atrybuty stanowiły filary przy projektowaniu podwozia CBR600F.

Pojedyncza rama grzbietowa (Mono-Backbone)
Silnik przytwierdzono do aluminiowej ramy, która stanowi podstawę konstrukcyjną tego lekkiego, smukłego i zwartego motocykla. Jej lekka, acz sztywna konfiguracja z silnikiem pełniącym funkcję elementu nośnego eliminuje konieczność montażu dodatkowych podzespołów, które niepotrzebnie obciążyłyby pojazd. Rama składa się z trzech sekcji odlewanych grawitacyjnie z aluminium (zaawansowana technologia odlewnicza firmy Honda), co pozwala uzyskać odpowiednią sztywność i zachować znakomitą charakterystykę prowadzenia.

Neutralne prowadzenie CBR
Podstawę konstrukcyjną motocykla stanowi silnik i rama, dzięki czemu udało się scentralizować masę pojazdu na niewielkiej przestrzeni i w rezultacie motocykl jest idealnie wyważony i zachowuje się przewidywalnie przy każdej prędkości. Redukcja masy bezwładnościowej w najbardziej newralgicznych punktach przekłada się na znaczną poprawę charakterystyki prowadzenia. Dzięki temu płynna zmiana kierunku jazdy nie nastręcza żadnych trudności, a CBR600F jest przy tym niezwykle stabilny i w pełni przewidywalny nawet podczas dynamicznego pokonywania zakrętów.

Sportowa geometria zawieszenia
Ponieważ silnik i rama mają niewielkie rozmiary, CBR600F może pochwalić się długim wahaczem, który zdecydowanie poprawia właściwości jezdne oraz jednym z najkrótszych rozstawów osi w swojej klasie o wartości 1437 mm. Geometria podwozia została zestrojona na wzór motocykli klasy Supersport, dzięki czemu CBR600F radzi sobie znakomicie na każdej nawierzchni.

Regulowane przednie i tylne zawieszenie
Z przodu zastosowano 41-milimetrowy odwrócony widelec teleskopowy HMAS typu cartridge, który idealnie tłumi wszelkie nierówności drogi i daje poczucie komfortu i pewności prowadzenia nawet podczas szybkiego pokonywania ostrych zakrętów. Charakterystykę tłumienia drgań oraz sprężyn dostosowano do modelu CBR600F, podobnie jak właściwości tylnego amortyzatora typu Monoshock. W porównaniu z modelem CBR600RR ograniczono tłumienie dobicia, dzięki czemu układ sprawniej niweluje nierówności na drodze oraz zwiększono tłumienie napięcia dla lepszej kontroli masy nieresorowanej. Regulacja napięcia wstępnego sprężyny umożliwia kierującemu dostosowanie tłumienia widelca do indywidualnego stylu jazdy. Dzięki temu przednie zawieszenie gwarantuje pełną kontrolę nad motocyklem. Tylne zawieszenie, to lekki dwuramienny wahacz aluminiowy o zamkniętym, zwężającym się ku tyłowi przekroju oraz centralny amortyzator. Regulacja napięcia wstępnego pozwala kierującemu na precyzyjną zmianę stylu tłumienia i dostosowanie go do własnej wagi i upodobań, a działajaca progresywnie sprężyna zapewnia odpowiednio wysoki komfort jazdy. Oba zaawansowane technologicznie układy gwarantują znakomite prowadzenie i niezmienną przewidywalność zachowań CBR600F na każdej nawierzchni.

Sportowe koła i wysokiej klasy układy hamulcowe
CBR600F wyposażono w lekkie aluminiowe koła, które przyczyniają się do obniżenia masy własnej oraz redukcji masy nieresorowanej. Jedno i drugie bezpośrednio przekłada się na jakość jazdy oraz łatwość prowadzenia. Rozmiary kół nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do ich supersportowego pochodzenia – 120/70-R17 (przód) i 180/55-R17 (tył). Wydajność i łatwa dozowalność przednich hamulców to zasługa dwóch pływających wentylowanych tarcz o średnicy 296 mm, współpracujących z dwutłoczkowymi zaciskami. Za hamowanie tylnego koła odpowiada pojedynczy zacisk i z tarcza o średnicy 240 mm. Taki układ zapewnia zarówno odpowiednią siłę hamowania jaki i pełną kontrolę nad maszyną podczas wykonywania manewrów przy niewielkich prędkościach.

System C-ABS w modelu CBR600F
CBR600F może być również wyposażony w system C-ABS, czyli zaawansowany, zintegrowany układ przeciwdziałający blokowaniu kół podczas hamowania. System C-ABS kontroluje i koordynuje pracę przedniego i tylnego układu hamulcowego, co zapewnia płynne, progresywne i wydajne hamowanie w każdej sytuacji. Przy pomocy czujników, elektroniczny moduł sterujący systemu C-ABS, monitoruje prędkości obrotowe przedniego i tylnego koła. Jeśli jedno z kół zacznie się obracać wolniej, co stanowi pierwszy symptom uślizgu, system zmniejszy siłę hamowania by przywrócić przyczepność, a po jej odzyskaniu natychmiast przywróci pełną moc układu hamulcowego.

Wyposażenie

Elektroniczny immobiliser: Honda Ignition Security System (HISS)
CBR600F został fabrycznie wyposażony w elektroniczny immobilizer Honda Ignition Security System (HISS). Zapobiega on uruchomieniu silnika przy użyciu czegokolwiek innego, niż jeden z dwóch oryginalnych kluczyków przypisanych do motocykla. Bez jednego z nich nie można uruchomić maszyny poprzez zwieranie jakichkolwiek przewodów, a co za tym idzie – odjechać.

System ABS
Firma Honda wprowadziła system ABS we wszystkich niemal znajdujących się w ofercie motocyklach. System C-ABS, jeszcze bardziej zwiększający wielozadaniowość i funkcjonalność modelu CBR600F, przypadnie do gustu zarówno nowicjuszom jak i doświadczonym motocyklistom.

Wyposażenie dodatkowe

Choć model CBR600F to niezrównanie wszechstronna i praktyczna maszyna, można nadać mu bardziej osobisty charakter i dostosować do indywidualnych potrzeb – od zwykłych dojazdów do pracy, aż po wyścigi na torze. Służy do tego bogata oferta wyposażenia dodatkowego oferowana przez Honda Access Europe.

– Nakładka na tylne siedzenie
Nakładka na tylne siedzenie w kolorze nadwozia zasłania miejsce pasażera podczas jazdy solo i nadaje CBR600F bardzie drapieżnego, sportowego wyglądu.

– Wyższa szyba
Fabrycznie montowana szyba CBR600F znakomicie sprawdza się w odczuciu większości kierujących. Jednak osoby wysokie, które pokonują długie trasy z większymi prędkościami, mogą zechcieć zamówić dostępną w opcji podwyższoną osłonę. Została ona idealnie dopasowana do kształtu owiewki i jest o 34 mm wyższa od wersji fabrycznej, dzięki czemu zapewnia jeszcze skuteczniejszą ochronę przed pędem powietrza i przy dużych prędkościach redukuje negatywne skutki gwałtownych podmuchów wiatru. Została ona również wykonana z przyciemnianego tworzywa, aby osłonić zestaw cyfrowych zegarów i poprawić wygląd motocykla.

– Błotnik typu ‘hugger’
Dwubarwny (w kolorze nadwozia) błotnik typu ‘hugger’ chroni amortyzator Monoshock przed brudem i kurzem. Ułatwia tym samym obsługę techniczną i jednocześnie podkreśla atrakcyjny design motocykla.

– Dolny panel pod siedzeniem
Zaprojektowany specjalnie dla 2011 CBR600F dodatkowy dolny panel pod siedzeniem nadaje motocyklowi jeszcze bardzej sportowego i dynamicznego wyglądu.

– Zestaw białych i czerwonych naklejek na koła
Przepiękne koła CBR600F można dodatkowo ozdobić zestawami naklejek, które podkreślą sportowe DNA motocykla.

– Torba na siedzisko
W przypadku CBR600F funkcjonalność ma kluczowe znaczenie. Wytrzymała torba na siedzenie pasażera znakomicie sprawdzi się w codziennym użytkowaniu motocykla.

– Podgrzewane manetki
Bardzo dyskretny i jednocześnie wyjątkowo przydatny element wyposażania dodatkowego, który znacznie poprawia komfort jazdy w chłodne dni i zwiększa ogólną funkcjonalność CBR600F.

– Naklejka na zbiornik paliwa (Tank Pad)
Solidnie wykonana naklejka chroni powłokę lakierniczą zbiornika przed uszkodzeniami, mogącymi powstać przez kontakt z suwakami zamków błyskawicznych, sprzączek pasków, itd.

– Zabezpieczenia antykradzieżowe
Dodatkowy alarm skuteczniej zabezpieczy motocykl przed kradzieżą. System odstrasza złodziei głośnym sygnałem dźwiękowym. Alarm posiada 8 zakresów czułości, a niski pobór mocy w trybie uśpienia chroni akumulator przed rozładowaniem.

– Siatka na bagaż
Pozwala szybko i łatwo przymocować bagaż do siedziska pasażera.

Historia legendy

1987- 1988 CBR600F-H/J
Oryginalny CBR600F to przełomowy model, który w motocykli klasy średniej oferował niedostępne wcześniej osiągi. Model ten również zbudował CBR600F reputację świetnie prowadzącego się motocykla.

1989-1990 CBR600F-K/L
Mocniejsza wersja pierwszego CBR600F, zmodyfikowana na przełomie 1989 i 1990 roku, umocniła pozycję modelu jako lidera w klasie sportowych motocykli o pojemności 600 cm3.

1991-1994 CBR600F-M/N/P/R
Zupełnie nowy krótkoskokowy silnik o znacznie ograniczonym tarciu wewnętrznym, generujący jeszcze większą moc. Znakomite wyważenie motocykl zawdzięczał nowej konstrukcji podwozia.

1995-1998 CBR600F-S/T/V/W
Pierwszy CBR600F wyposażony w układ dolotowy typu Ram Air. Model ten jest sportowym motocyklem klasy średniej ze stalową ramą, a jego konstrukcja nawet dziś robi wrażenie jako sportowy motocykl drogowy.

1999-2000 CBR600F-X/Y
CBR600F wkracza w XXI wiek uzbrojony w nowy silnik i lekką aluminiową ramę. Znakomite recenzje w prasie napędzają sprzedaż i pozwalają odnieść komercyjny sukces. 

2001-2006 CBR600F-1/2/3/4/5/6 and CBR600FS-1/2 Sport
Po raz pierwszy CBR600F dostępny jest w dwóch wersjach, w tym z CBR600F Sport o wyścigowych ambicjach. Obie wyposażono w układ wtryskowy PGM-FI.

Nowy 2011 CBR600F
CBR600F powraca z mocnym i elastycznym silnikiem pochodzącym z modelu CBR600RR oraz odlewaną z aluminium ramą Mono-Backbone.



Podziel się z innymi

Dodaj komentarz